Ako sa stať velmajstrom.

Šach na školách, súťaže, tréning, ...

Ako sa stať velmajstrom.

Odoslaťod profesor Pi Jan 22, 2010 7:42 pm

Uvažoval som ,že dost vela detí sa naučilo hrat rýchly šach. A čím majú menej minút na partiu,tak ich to ešte viac baví. Hrajú blicky aj počas prestávok na turnajoch,ale hlavne v kluboch. Podla mňa je to opačná cesta, ako sa stat velmajstrom. Nie je doležitá kvantita partií,ale ich kvalita. To platí počas celej šachovej kariéry. Radšej jeden kvalitný 3 dňový alebo 8 dňový turnaj ,ako 10 jednodnových turnajov. Nie sú vobec detom na prospech, 15 min. turnaje.Ale pokial to chcú hrat pre zábavu ,tak prosím. 8-) Ja tiež mám ešte ambíciu byt velmajstrom,aj ked mám viacej rokov.Radšej sa venujem preberaniu partií silných hráčov,ako hrat čo najviac partíí na turnajoch.Odčerpáva to zbytočne energiu šachistu,ktorú nutne potrebuje pri vážnych partiách. Ešte horšie je hrat šachy na internete, samozrejme blicky.Aj tomu sa treba vyvarovat, ak sa chce stať šachista velmajstrom. 80 per. času je to domáca príprava a práca s trénermi. Zvyšok sú turnajové partie. 8-) Miroslav Janík z Martina
Obrázok používateľa
profesor

Založený: Ne Dec 06, 2009 7:45 pm

Re: Ako sa stať velmajstrom.

Odoslaťod O-O Pi Jan 22, 2010 9:35 pm

Zdá sa mi to ako veľmi zjednodušené.
Jeden slovenský hráč, zberajúci najprv ceny na rôznych bleskových a rapidových turnajoch, sa veľmajstrom stal.
A asi ani inde nebudú také prípady vzácne.
Aj skúsenosti z rapidových a bleskových partií sa môžu zísť vo "vážnej" partii.
Skôr bude asi dôležité to, aby bol tréning pestrý.
Dlhé partie, analyzovanie partií, rapidové partie, bleskové partie...
Obrázok používateľa
O-O

Založený: Po Jan 18, 2010 8:20 am

Odoslaťod Ondrej Danada Pi Jan 22, 2010 9:42 pm

Toto je všeobecne známy problém. Vymysleli ste nejaké univerzálne riešenie?
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod profesor So Jan 23, 2010 11:20 am

Ja som len napísal svoj názor ,čo si o tom ja ,aj po svojich skúsenostiach, myslím. Je na každom trénerovi ,ako sa k tomu postaví ,ked niekoho trénuje. Može aj nemusí im to zakázat ,aj s pomocou rodičov tiež. Samozrejme,že sú aj výnimky, že hrali predtým rýchle partie a stali sa velmajstrami. Ale to je zriedkavé. Rýchly šach zvádza k rýchlemu ,nepremyslenému , tahu vo vážnej partii ,často chybnému. Aj to je jeden z dovodov. Nehovoriac aj o možnej závislosti na blickách , podobnej ako droga. Človek potom často stres z týchto parttí odbúrava fajčením,alebo pitím alkoholu, čím sa dostáva do dalších závislostí. Čiže žiaden osoh,skor v neprospech.A pochybujem ,že má tam šachista prínos vedomostí, skor naopak.
Obrázok používateľa
profesor

Odoslaťod O-O So Jan 23, 2010 12:49 pm

Stačí si nájsť majstrov sveta v bleskovom šachu a je vidieť, že to nie sú žiadny hráči so sklonom k "nepremysleným" ťahom.
Teda sa nejedná o žiadne výnimky, ale skôr pravidlo a snáď to ani nie sú alkoholici či veľmi tuhí fajčiari.
Bleskový šach viac rozvíja iné schopnosti, než klasický šach.
A tie sa môžu zísť aj v tom klasickom šachu - zlepšenie kombinačného myslenia, lepšie zvládnutie stresu v časovej tiesni a pod.
A strašiť deti, že keď budú hrať bleskové partie, tak snáď prídu do pekla, či dohadovať sa s rodičmi aby im to zakazovali, sa mi zdá zlé.
Samozrejme treba zabezpečiť aby nehrali len bleskový šach, ale mali pestrý tréning.
Obrázok používateľa
O-O

Odoslaťod LuboChess So Jan 23, 2010 8:59 pm

Raz bol na chesssbase článok - nejaká vedecká štúdia, že 90 % hráčov, ktorí absolvujú aspoň 1000 partií v medzinárodných FIDE turnajoch klasickým tempom sa stanú veľmajstrami (len to znamená hrať i v zahraničí u nás doma máme tak 2-3 turnaje do roka spľňajúce tieto kritéria, to znamená aspoň 40-rokov pravidelného hrania medzinárodných openov, i to bez záruky :cry: )
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod Rasto Diviak So Jan 23, 2010 11:26 pm

profesor: Váš pohľad je veľmi zjednodušený. Tvrdíte, že jednodňové rapidy vôbec nie sú deťom na prospech. Asi deti netrénujete. Treba totiž v prvom rade rozlišovať, o akých deťoch a bavíme. Skúsme si každý zobrať povedzme 6-člennú skupinku 7-ročných detí, druhákov. Už chodia do školy, vedia písať. Vy budete svoju skupinku motivovať tým, že sa stanú veľmajstrami, budete im zakazovať blicky a rapidy a intenzívne ich trénovať. Ja budem tiež moju skupinu trénovať a každý mesiac s nimi pôjdem na turnaj GPX, kde každý z nich dostane obed a nejakú maličkosť. Ktorá skupina má podľa Vás väčšiu šancu na to, že niektoré dieťa z nej sa stane veľmajstrom? Som si istý, že tá moja.
Malé deti, začiatočníci, zvysoka kašlú na nejaký veľmajstrovský titul, hrajú šach jedine pre zábavu. Takéto deti treba v prvom rade zaujať a motivovať, aby pri šachu ostali (veľmi sa mi páči výraz pána Ráchelu: dosiahnuť, aby sa deti do šachu zamilovali). Pre začínajúce deti sú rapid turnaje veľmi prospešné, umožňujú im totiž získať nevyhnutnú partiovú prax. Čím viac dieťa o šachu vie, tým viac času na partiu potrebuje, keď vie viac, má nad čím v partii rozmýšľať. Pokročilejšie deti preto logicky potrebujú v prvom rade partie pomalším tempom (samozrejme s rozborom týchto partií). Rapidy by mali u nich tvoriť len okrajovú súčasť partiovej praxe. Ak má dieťa talent na to, aby sa niekedy v budúcnosti stalo veľmajstrom, rapidy ani blicky v rozumnom množstve ho rozhodne nemôžu pokaziť.
Takže umožnime v prvom rade deťom hrať šach pre radosť a s radosťou. Pokiaľ niektoré dieťa bude mať ambicie stať sa titulovaným hráčom, pomôžme mu s tým.
Rasto Diviak

Založený: So Feb 02, 2008 8:20 pm

Odoslaťod O-O Ne Jan 24, 2010 6:08 pm

LuboChess:
Aby sme sa držali témy, že ak sa má hráč stať veľmajstrom, tak sa musí, podľa profesora, ako čert krížu vyhýbať bleskovým partiám, čo tak štatistika, koľkí hráči z najlepších 100 hráčov v bleskovom šachu sú veľmajstrami v klasickom šachu?
Obrázok používateľa
O-O

Odoslaťod profesor Po Jan 25, 2010 6:10 pm

Ale ved ja nechcem bránit detom hrat blicky a 15 min. turnaje. Nech ich hrajú ,kolko sa im žiada aj do dospelosti. Správny je názor ,že malé deti majú radost aj zábavu,ked si zahrajú na takýchto turnajoch.To je v poriadku. Myslím si len,že treba aby deti,ktoré majú talent,sa od 13 rokov orientovali len na 3 až 8 dňové turnaje. Lebo tam majú perspektívu a budúcnost a nie v bleskovkách a 1 dňových turnajoch. A to už by tréner mal zistit,ked ich bude roky trénovat, ktoré má talent. Samozrejme malo by mat aj dieta záujem niečo dosiahnut. Čo sa týka príspevku o hráčoch z prvej 100 ky v bleskovom šachu. Všetci títo hráči sa v prvom rade orientovali ,sústredili,na klasický šach.Bleskovky hrali iba okrajovo. Tvrdo doma trénovali, študovali do detailu otvorenia, analyzovali partie svoje ,aj silných hráčov s trénermi ,študovali stratégiu, taktiku ,koncovky 100 ky hodín,aj daleko viacej. A ked sa vypracovali na velmajstrov ,alebo aj vyššie,potom si radi zahrali aj bleskové turnaje, šachy ovládajú skoro dokonale,aj naslepo,aj rýchlo. :roll:Ved dostanú aj štartovné, aj sú tam vysoké finančné ceny ,tak prečo by tam nehrali. Ja som skor myslel na tie zbytočné bleskové partie , ktoré talentované deti od 13 rokov hrajú v kluboch, na turnajoch, alebo inde. 8-)Skor by mali ten čas venovat študovaniu šachu.
Obrázok používateľa
profesor

Odoslaťod O-O Po Jan 25, 2010 7:57 pm

profesor:
To všetko sú len vaše, žiadnymi overiteľnými údajmi podložené, subjektívne domnienky.
Vaša hlavná myšlienka, že ak sa má hráč stať veľmajstrom, nesmie hrať bleskový šach, je očividne nepravdivá,
pretože najlepší svetový hráči v bleskovom šachu sú veľmajstri v klasickom šachu.
To, že sa najprv stali veľmajstrami a až potom začali hrať bleskový šach, je tiež len vaša domnienka.
Často hrali hlavne rýchle turnaje a popritom sa pomaly zlepšovali v dlhších partiách.
Takže váš návrh, aby talentované deti boli odrádzané od bleskoviek nie je podložený ničím objektívnym.
Tá vaša myšlienka o "študovaní šachu" mi pripomenula, neviem už z akej knihy, príbeh o šachistovi,
ktorý nehral partie, len doma študoval, ako správne hrať a keď sa s veľkým očakávaním zúčastnil turnaja,
tak skončil "s prehľadom" posledný.
Obrázok používateľa
O-O

Ďalšia

Naspäť na Deti a mládež

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.