Extraliga SR

Od extraligy po piate ligy, olympiády, ...

Re: Extraliga SR

Odoslaťod jogo Pi Máj 10, 2019 7:25 am

Podotykam ze nikto nema problem s nicim, pokial ich niekto nenapadne na sude....
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo

Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm

Odoslaťod Stefan Blaho Pi Máj 10, 2019 10:32 am

Milan, pekny clanok k aktualnej teme.

re: jogo - zda sa mi naivne si mysliet, ze ak to nejak bolo potrebne a nutne, ze by si to SZLH nejakym sposobom pravne neosetril...
Urcite necaka kym ho niekto na sude napadne, lebo nieco porusil ohladom EU legislativy.

Povedzme si uprime, ze nikto z nas sa tejto problematike detailne nerozumie a nikto necitoval ziadne konkretne paragrafy na zaklade coho by "neznalci" boli
mudrejsi.
Obrázok používateľa
Stefan Blaho

Založený: Pi Apr 03, 2015 10:21 am

Odoslaťod milando Pi Máj 10, 2019 11:46 am

Dostal som sa ku knihe Tomáš Gábriš: Športové právo. Riešia sa tam aj kvóty, možný nesúlad s legislatívou EÚ, spomína sa tu prípad Bosman a pod. V kapitole 5.4.3.2.3 Rovnaké zaobchádzanie je uvedené: Charta základných práv EÚ tiež zaručuje v čl. 20 a 21 rovnaké zaobchádzanie a zákaz diskriminácie. V športe však takýto princíp neplatí alsolútne. Rovnaké zaobchádzanie nemožno uplatňovať v športe v takom zmysle, že ženy by mali mať možnosť súťažiť s mužmi či cudzí štátni príslušníci v súťaži národných tímov a podobne. Nerovnaké zaochádzanie sa týka aj prípadov zdravotne postihnutých športovcov. Uznáva to aj Európska komisia vo svojej Bielej knihe o športe z roku 2007 , a to z dôvodu osobitej povahy (špecifickosti) športu.
Nie som právnik a úprimne ani sa v tom nechcem hrabať, ale tiež predpokladám, že napr. Hokejový zväz to právne ošetrí. Takýchto prípadov je veľké množstvo a budú pribúdať:
Anglická liga:
http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=& ... us2vKsKaiv
Ćínska liga:
http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=& ... P2m7SojYSb
milando

Založený: Št Apr 10, 2008 12:39 pm

Odoslaťod Igorg Pi Máj 10, 2019 6:29 pm

Na okraj:

Ak by sme prijali najmiernejšiu verziu Mariána (minimálne traja Slováci v zápase) a aplikovali na skončenú extraligu, tak by to postihlo len Dunajov v jednej partii a Dunajskú Stredu v 11-tich.

Prekvapuje ma, že prívrženci mládeže aspoň teoreticky nediskutujú o povinnej juniorskej a/alebo ženskej šachovnici.

DS by sa mohla i v prípade schválenia Mariánovho návrhu "brániť" osobitným postupom využijúc Stanovy a nezrovnalosti v súťažnom a prestupovom poriadku.
Igorg

Založený: Ne Aug 08, 2010 9:59 pm

Odoslaťod Marián Jurčík So Máj 11, 2019 1:33 am

Na okraj:

Ak by sme prijali najmiernejšiu verziu Mariána (minimálne traja Slováci v zápase) a aplikovali na skončenú extraligu, tak by to postihlo len Dunajov v jednej partii a Dunajskú Stredu v 11-tich.

Áno, presne tak Igor.. Až tak veľa by sa tým na prvý pohľad nezmenilo, hlavne by sa tým ale predišlo hroziacim scenárom v budúcnosti, kedy by teoreticky za Dunajov napr. nastúpilo aj 7-8 Poliakov po blížiacich sa naturalizáciách ďalších ich GM atď atď, pretože momentálna situáčia ešte nie je nič oproti tomu čo tu hrozí, ak sa so systémom nespraví nič.. Ja som spomínal že som rozpoltený medzi 3ma a 4mi povinnými Slovákmi, pričom som skôr za 4och, no pochopil by som aj troch (s ohľadom na dotknuté družstvá ktoré niečo roky budovali - presne z tohto dôvodu je napr. Tomáš skôr za TROCH..). Nejak sa zakročiť musí, otázka že ako tvrdo..
Marián Jurčík

Založený: Ut Mar 25, 2008 5:59 pm

Odoslaťod Alzbeta Kluckova So Máj 11, 2019 9:57 pm

Preco si myslite, ze Slovensko ma predpoklady vymknut sa z Gaussovej krivky ?
Opisala som situaciu v krajine bez obmedzeni. Napriek tomu stale kopiruju Gaussovu krivku. Zo 16 timov su 3 nakupcovia ( jeden tim ma A aj B) , 3 timy hrali so 100% poddielom domacich hracov, zvysnych 10 timov tvorilo zlaty stred .
Cim je Slovensko ine, ze by mal vzniknut katastroficky scenar? Nech da Dunaj 80% cudzincov, bude spolu s DS na jednom konci Gaussovky, KSN a este niekto to ukonci na druhom konci.

Dva predpoklady, ktore nedovolia aby sa to vymklo. Slovaci su narodovci ( skuste napisat niekde opak) a jednak sa radia ku krajinam s nizkou minimalnou aj priemernou mzdou. Oba predpoklady vylucuju, ze by sa prave Slovenska Extraliga mala vymknut z Gaussovej krivky nakupom cudzincov.

Povinna zenska sachovnica. Chcu ju vobec zeny? My ju mame. Dobra zena moze hrat aj bez povinnej zenske sachovnice. Slabsia zena dostane sancu hrat vdaka povinnej zenskej sachovnici. Pre klub nasledovne starosti - zohnat minimalne 2 zeny ( nemozete uviazat zene na krk povinnost zucastnit sa vsetkych 11 kol, taku povinnost nema ani jeden muz), zaplatit kazdej zene ubytovanie v single izbe, casto zabezpecit cestu , ak je z ineho klubu. Pre 12 Extraligovych klubov to znamena najst min. 24 slovenskych zien vykonnosti hrat Extraligu. My ich ani nemame. Preco by museli druzstva stavat do Extraligy hracky 1700 - 1800 ? Jednak tam nepatria a jedna zaberaju miesto hracovi materskeho klubu. Tie ktore tam patria, hraju aj bez povinnej sachovnice. No a nakoniec tato povinnost z nedostatku domacich zien povinne zvysi ucast zahranicnych hracov v Extralige, nad cim sa doteraz diskutovalo. Podobne juniori, kto je dobry, v Extralige je. Pozrite si rebricek TOP juniorov, chybal niekto z nich v Extralige?
Alzbeta Kluckova

Založený: Pi Máj 16, 2014 11:06 am

Odoslaťod milando Ne Máj 12, 2019 12:45 pm

Pani Klučková. To ako z jedného merania / príkladu (z Anglickej ligy) robíte Gaussovu krivku? Aj ten jediný príklad, ktorý ste tu dali má zjavné nedostatky. Pár kilometrov za hranicami Anglicka nie je kopec GM, ktorí len tak pribehnú na ligu. Ja vám dám iný príklad - môžete ho zaradiť do svojej Gaussovej krivky - česká extraliga. Tam je obmedzenie na troch zahraničných hráčov. - Využili ho takmer všetky kluby takmer na maximum. Myslíte si, že po zrušení obmedzení, by začala česká extraliga kopírovať tú anglickú?
Juniorská šachovnica má samozrejme svoj význam. Spočítajte si koľko juniorov bolo v základných zostavách. Budúcu sezónu vypadne silný ročník 1999. - 5 TOP juniorov. Pri juniorskej šachovnici by ich tam bolo minimálne 12. KŠN budem držať palce, neviem aké majú plány, ale ak sa výrazne neposilnia budú mať minimálne šance na záchranu. Družstvo, ktoré chce hrať extraligu pravidelne sa v súčasnosti bez viacerých zahraničných posíl nezaobíde a nárastom naturalizácií ich bude treba viac a viac.
Inak, nereagovali ste na Ćebovce. Už ste si pozreli ako hrali poslednú sezónu?
milando

Založený: Št Apr 10, 2008 12:39 pm

Odoslaťod miror Po Máj 13, 2019 10:15 am

milando:

Plány KŠN sú veľmi jednoduché. Zahrať si silnú súťaž, s čo najmladším vekovým priemerom, bojovať v každej jednej partii naplno
a so cťou sa vrátiť tam, kam reálne patríme, t.j. naspäť do prvej ligy.

Naša klubové zameranie sa jedným postupom skrátka nemôže zmeniť. Rozhodne nebudeme kopírovať vývoj/zmenu stratégie niektorých klubov.
Nezmyselne sa zrazu začať udržiavať "pri moci" pomocou financií na platenie 4-6-8-10 cudzích hráčov, len preto, že sme sa niekde zrazu ocitli, to isto nebudeme.
Ono, ani keby chceli hrať za nás 2500-vky zadarmo...

Ak by mali nastúpiť proti Dunajskej Strede či Dunajovu ôsmi maximálne 12-roční a z toho 5 dievčat, budú hrať.
Vybojovali sme si to a nemáme žiadne záväzky prispôsobiť sa sile súťaže. Prídeme sa pozrieť a pôjdeme o dom ďalej.

Miro Roháček
miror

Založený: Ut Mar 18, 2008 10:03 am

Odoslaťod danielp Ut Máj 14, 2019 7:14 pm

Ja osobne si myslím, že si treba zodpovedať otázku do akej miery chceme udržiavať slovenskú extraligu slovenskou a podľa toho nastaviť systém. Pokiaľ chceme extraligu udržať naozaj slovenskú, tak treba zaviesť limity – minimálny počet (napr. štyroch) slovenských hráčov (nie naturalizovaných!) v zápase.
Ja si vážim zahraničných hráčov a ich záujem hrať na Slovensku. Neupodozrievam ich ztoho, že by chceli „obsadiť slovenskú extraligu“.
Pokiaľ však nebudú limity pre nastupovanie cudzincov, resp. naturalizovaných hráčov, tak po určitom čase nastane bizarný stav – stav keď v extralige budú môcť nastúpiť na zápas družstvá zložené z 8 hráčov mimoslovenskej federácie. To je 0 % (slovami nula percent) slovenských hráčov a to je stav, ktorý nemožno považovať za slovenský. Pokiaľ tolerujeme žiadne limity a postupné zvyšovanie naturalizovaných hráčov, tolerujeme stav, do ktorého to dospeje. To by sme mohli rovno extraligu vyhlásiť ako medzinárodný OPEN družstiev „O pohár SŠZ“.

Chceme extraligu, kde o prvenstvo bojujú družstvá kompletne/prevažne zložené z cudzincov? Ja nie.
Myslím si, že v slovenskej extralige by mali bojovať družstvá s prevahou slovenských hráčov.

Povinnú juniorskú/ženskú šachovnicu považujem za zbytočnú záťaž. Klub, ktorý disponuje juniormi/ženami príslušnej úrovne aby danú súťaž hrali,
ich do súťažia nasadia aj bez toho, aby im to musel niekto prikazovať. A kluby, ktoré danými hráčmi nedisponujú, budú mať iba organizačné starosti. Nehovoriac o tom, že daná povinnosť obsadiť šachovnicu, schopných juniorov/ženy nevyrobia zo dňa na deň, ani z roka na rok.
Príkaz nie je podpora...

Daniel Poštek
danielp

Založený: Ut Feb 23, 2016 6:45 pm

Odoslaťod Martin Huba St Máj 22, 2019 8:01 am

Slovenské šachové súťaže len odrážajú celkový úpadok na nielen šachovom Slovensku. Súťažný šach s neuveriteľným množstvom všelijakých funkcionárov a len s pár ľuďmi čo reálne pre šach niečo robia nemôže prežiť pokiaľ sa bude tváriť že je stále devätnáste storočie...

Páči sa mi že Miro Roháček so svojim tímom má jasnú predstavu. Otázkou je načo je dobré byť deťom v súťažach prestarnutých chlapov, kde ich reálne ani nechcú...a čo je cieľom šachových detí a hlavne ich rodičov... stať sa slovenskými podpriemernými akože profesionálmi živoriacimi zo všimného v ligových súťažiach, a v lepšom prípade s reprezentáciou sa prepadávať stále hlbšie a hlbšie...depresívna predstava...
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Súťaže družstiev

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.