Extraliga SR

Od extraligy po piate ligy, olympiády, ...

Re: Extraliga SR

Odoslaťod Stefan Blaho Pi Máj 03, 2019 2:41 pm

Milan, ja som uviedol argumenty vo svojom predchadzajucom prispevku, preco si myslim, ze 2LA+2LB nie je (podla mna) spravne riesenie.
A asi mame iny pohlad na pojem "silni hraci" :-)

V sezone 2017/2018 po zmene pravidla na 3LA+1LB (po spravnosti by mala byt formulacia max. 4 licencie a z toho max. 3 LA, ale chapem to v tomto momente tak, ze sa bavime o pomere LA vs. LB), stuplo priemerne elo extraligy (na zaklade odohratych partii) oproti sezone 2016/2017, co je logicke, lebo viac zahranicnych hracov prinieslo vyssiu kvalitu voci SK hracom, ktorých "vytlacili":

Obrázok

7 druzstiev z Extraligy malo min. 1 naturalizovaneho hraca (z toho najviac DS: 5, Lipt.ŠŠ: 4, Dunajov: 3, Dubnica: 3). Trend LZ (zahr.lic.) a N je nasledovny:

Obrázok

Dotaznik je interny dokument urceny pre 14 extraligovych druzstiev (vratane 2 postupujucich do nasledujucej sezony) a neviem, ci si ho autor dotaznika praje zverejnit pred oficialnym zaslanim odpovedi od extraligistov (hlasovanie ma byt ukoncene 10.5.). Okrem ineho je v dotazniku jeden uplne revolucny navrh a tu som najviac zvedavy na reakciu extraligistov ..... Aj ked osobne tuším ako zareagujú :-)
Obrázok používateľa
Stefan Blaho

Založený: Pi Apr 03, 2015 10:21 am

Odoslaťod yuri Pi Máj 03, 2019 5:00 pm

no, vidim, ze sa tu az priliz chyta toho, ze nesledujem extraligu. pod tymto rozumiem, ze nesledujem live prenosy, parkrat za rok si pozriem tabulky, a zvyknem citat prispevky o priebehu, ktore ci uz sem alebo na nss zvykli ucastnici (myslim, ze hlavne p. Rachela a p. Jurcik) davat.

este nie tak davno tu boli tlaky n ato aby hraci nemohli len tak opustat svoje kluby a sli do ineho konkurecnenho klubu v ramci krajiny. dnes nam to prijde absurdne, a aj niektori zastancovia obmedzenia zahranicnych v minulosti prestupovali medzi extraligovymi klubmi. tu by asi bolo korektne spomenut, ze by mozno rovnako bolo teda mozne zakazat diskutovat o tom aj tym hracom, ktori obmedzenim zahranicnych hracov ziskali na hodnote na hracskom trhu.

osobne si myslim, ze variantou nad ktorou by sa stalo zamysliet je, ze odel naturalizacie by sa zmenil tak, ze po splneni podmienok na naturalizaciu by tato neplatila pre klub, ale hrac by normalne vstupil do zvazu a ratal by sa ako kmenovy hrac, a mal by moznost aj prestupit. dnes je tu totiz este jedna vyhoda mat naturalizovaneho hraca o ktorej sa nehovori. naturalizovany hrac nevie jednoducho prejst do konkurencneho klubu. kmenovy hrac moze dalsiu sezonu prestupit do konkurencneho klubu (napriklad za lepsimi financnymi podmienkami) jednoducho. preto je "nakup" zahranicneho hraca istejsou investiciou. osobne si myslim, ze zavedenie tohto opatrenia by kratkodobo zvysilo pocet zahranicnych hracov, zaroven by ale znamenalo, ze investicia do dalsich naturalizacii je rovnako rizikova ako dat sancu slovenskemu hracovi. vypadla by tam jedna premenna, a pre hracsky trh by to bolo lepsie.

nech uz ta diskusia dopadne akokolvek, dufam, ze v extralige ostane aspon par hracov, ktori budu obcas pisat "insider reporty" z extraligy. nech su o nej aj ine informacie ako tabulky na chessresults a partie ktorym nerozumiem...
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod milando Pi Máj 03, 2019 6:28 pm

Štefan. Samozrejme obmedzením zahraničných hráčov klesne priemerné elo súťaže. Tvoje tabuľky sú zaujímavé a aj veľavravné. V roku 2017 radikálne vzrástol počet zahraničných hráčov. Zapríčinila to zmena licenčnej politiky - dúfam, že na tom sa zhodneme. Ja si nemyslím, že by sme sa mali naháňať za čo najvyšším elovým priemerom extraligy za každú cenu. Ideálne by bolo, ak by sila extraligy rásla vďaka tomu, že stúpa sila slovenského šachu. Súčasná sila extraligy ďaleko prekračuje silu slovenského šachu. - Predpokladám, že aj na toto dokážeš vytiahnuť nejakú tabuľku.(Napr. elové priemery prvých 96 hráčov). Hráme sa na niečo na čo nemáme. Nevypracovali sme si to, kúpili sme si to. Pod pojmom dostatočne silný hráč pre extraligu chápem na naše pomery hráčov 2200+ .
Ten český model sa mi páči aj preto, že teraz je tam zastúpenie zahraničných hráčov 30% - podľa tvojej tabuľky.
milando

Založený: Št Apr 10, 2008 12:39 pm

Odoslaťod Stefan Blaho Pi Máj 03, 2019 7:28 pm

Áno, čísla jednoznačne dokazujú, že zmenou licenčnej politiky stúpol počet zahraničných hráčov (a odohratých partií týchto hráčov).

Na margo Tvojho konštatovania: Ideálne by bolo, ak by sila extraligy rásla vďaka tomu, že stúpa sila slovenského šachu.
Myslím, že k tomu čo by sa malo urobiť, aby stúpla sila slovenského šachu, majú urcite kompetentnejší názor ľudia, ktorí vedia o čom je vrcholový/výkonnostný šach.

Asi si myslel elový priemer prvých 96 SK hráčov v porovnaní s priemerom Extraligy. Tu je:
k 1.1.2019: 2334
k 1.1.2018: 2334
k 1.1.2017: 2332

Priemer sa takmer nemeni, pretoze sa nerozsiruje sila sirsej slovenskej spicky. TOP10 je za posledne 3 roky v rozmedzi priem.ela 2486-2489 , TOP20 v rozmedzi 2455-2459 atd. Za posledne roky to nejde ani hore, ani dole, kvalita prvej stovky (resp. v tomto pripade 96-ky) ma stabilne priblizne rovnaku uroven.
Priemerna ela TOP96 a Extraligy su relativne blizko (2334 vs. 2373), takze by som netvrdil, ze uroven daleko prekracuje priemernu silu slovenskeho sachu. Ako vidno z mojej predchadzajucej tabulky, hraci z TOP100 odhrali 71% partii zo vsetkych partii odohratych SK hracmi, co podla mna nie je az take zle (a ked si este uvedomime, ze 16 hracov z TOP100 bolo k 1.1.2019 neaktivnych). Fakt je jednoducho ten, ze mame malo silnejsích hracov 2300+,2400+ a 2500+.

Na margo ceskeho modelu: Cesi si to mozu dovolit, pretoze maju daleko sirsiu zakladnu silnejsich hracov ako my. Priemer ceskej extraligy v sezone 2018/2019 bo 2449. a v poslednych 3 sezonach je stabilny a je na tej istej urovni.

Je dlhodobo znama poucka, ze hrac by mal hrat s lepsimi hracmi, ak sa chce zlepsovat (samozrejme, popri poctivom treningu a dalsich nevyhnutnych veciach potrebnych pre zlepsovanie). Z tohto pohladu sa mi zda logicke, aby sme umoznili v nasej najvyssej sutazi SK hracom, ktorí maju ambiciu sa zlepsovat, stretavat sa so silnejsimi zahranicnymi hracmi. V sezone 2018/2019 odohrali SK hraci 188 partii vs. zahranicni hraci, zahranicni hraci medzi sebou 102 partii a SK hraci medzi sebou 238 partii. Ak by sme zmenili pomer partii SK hracov vs. zahranicní, mohlo by to umoznit SK hracom vacsiu konfrontaciu so silnejsimi zahranicnymi hracmi. A to by mohlo prospiet k zvyseniu kvality hracov.
Ved nie je nahoda, ze na zahranicnych turnajov (naposledy GRENKE CHESS CLASSIC) domaci organizatori davaju prilezitost zahrat si so svetovou spickou svojim najvacsim talentom (Nemci dali prilezitost 14-rocnemu Vincentovi Keymerovi zahrat si s Carlsenom a dalsim TOP svetovymi hracmi). Pre mlady talent je to nepochybne obrovska skusenost (nehovoriac o tom, ze tento mlady talent rozhodne nebol iba do poctu co sa obsahovej strany partii tyka...).
Obrázok používateľa
Stefan Blaho

Založený: Pi Apr 03, 2015 10:21 am

Odoslaťod Jozef Rachela Pi Máj 03, 2019 9:10 pm

Ja by som to charakterizoval nasledovne : situáciu, ktorú má dnes Milan v BB sme mali my v DS pred asi 20 rokmi. V tom čase ale mladí oveľa viac pracovali so šachom a na sebe a je to aj poznať. Tí naši vtedajší boli na podstatne vyššej úrovni / asi ako dnes Jerguš a Viktor v ich rokoch /. Ale Jerguš a Viktor sú len dvaja. Naši napriek tomu si museli prejsť postupne 3.ligou, potom druhou, prvou až extraligou. Nikto nám nič nedaroval. Skôr by som povedal, naopak. Všetko sme si poctivo vybojovali. Medzitým som priniesol do DS Alberta /mal vtedy 12 rokov a rating 2190, ktorý dnes zodpovedá trochu podstatne vyššiemu ratingu/ a musel hrať 3.ligu, niekde na nižšej šachovnici. Nosil som ho zadara, o tom ani nehovorím. Potom to bol postupne Attila atď. a aj ďaľší, ktorých sme pre „nižšiu“ výkonnosť aj vyradili a nahradili inými. Ako som už kedysi písal, Albert je u nás už vyše 25 rokov za veľmi skromných podmienok a to ho lanárili do iných klubov za veľmi slušné podmienky, ktoré u nás nikdy nedosiahne. Ostal u nás... Aký to kontrast s ľuďmi, ktorí sa vyjadrovali aj verejne, že ich materský klub je ich srdcová záležitosť a o dva roky sú inde a o ďaľšie dva roky zase inde a budú rozdávať rozumy a spiatočnícky mudrovať, čo a ako robiť. Ja si myslím, že morálne právo vyjadrovať sa ku licenciám, resp. naturalizáciám má mať len ten, kto pre naturalizácie aj niečo urobil, vytvoril a vytvoril podmienky pre postupné zaraďovanie mladých do špičkových družstiev. A to je zatial len v zopár kluboch /Lipt.Mikuláš, Dunajov, Košice, Slovan atď./. Podobne veľmi dobre to začali robiť aj v Snine, v Prakovciach aj v KŠN, klobúk dole pred nimi. Popri výborných hráčoch vyrastajú aj mladí nádejní a nádejné.
Jediný spôsob ako zlepšovať úroveň nášho šachu je, čo najkvalitnejšia najvyššia súťaž a potom aj tie nižšie súťaže. /1.liga, 2.liga a ďaľšie/. Ak sa aj v tých nižších súťažiach objavia kluby ochotné obetovať do ich družstiev licenčných a zabezpečiť podmienky pre naturalizovaných hráčov, treba sa im len poďakovať. A tí, ktorí ich budú vedieť zdolávať sa budú určite zlepšovať a napredovať. Ak sa to niekomu nepodarí, nemal by hľadať východisko v chytráctve a redukovaní toho, čo funguje.
Jozef Rachela

Založený: Po Feb 23, 2009 9:49 am

Odoslaťod milando Pi Máj 03, 2019 9:57 pm

Števo, je úžasné ako rýchlo dokážeš vyťahovať čísla z klobúka a čarovať. Myslím, že aj Mečiar by ti mohol závidieť. :lol: - Nič v zlom, som rád, že tieto štatistiky robíš. Pri tom porovnaní som myslel porovnať napr. najsilnejších 96 hráčov extraligy s 96 hráčmi SVK federácie.
Áno, v Čechách majú viac silnejších hráčov a preto je normálne, že majú aj silnejšiu extraligu. Pre nich je 2200+ málo.

Tá kritická situácia (ako ju označil aj Marián) je v nízkej účasti slovenských hráčov. Podľa tvojej tabuľky je to 62%. Podľa tvojho návrhu by sa táto situácia ešte viac zhoršila. Bola by blízko k 50%.
Všetko má svoje výhody a nevýhody. Treba hľadať kompormis medzi slušnou úrovňou extraligy a slušnou účasťou SVK hráčov v nej.

Ja som popísal svoj názor. Ty máš iný, popísal si svoj. V to dúfam, že kompetentnejší ľudia ako som ja sa budú starať o vrcholový/ výkonnostný šach na Slovensku. ;) Ja tu robím, len nejaké návrhy a podnety. Dúfam, že pre ne nestratím priateľa.
milando

Založený: Št Apr 10, 2008 12:39 pm

Odoslaťod Marián Jurčík Pi Máj 03, 2019 11:40 pm

Ad p. Ráchela:

Aby ste to chápali správne. My sa snažíme nájsť nejaký kompromis, nie úplne pochovať tímy, ktoré na zahraničných hráčoch stavajú a ktoré s niektorými z nich spája aj nejaké to bližšie puto. Chápem, že to stálo úsilie a takisto chápem, že napr. český model (max. 3 zahraniční hráči) by bol voči týmto klubom príliš prísny a krutý. Ako som písal, som za aspoň 3-4 povinných Slovákov, tj. 4-5 zahraničných hráčov. Nemyslím si že je to nejaké extrémne riešenie a beriem tým ohľad na spomenuté tímy. Ak sa SLOVENSKÝ tím nie je schopný prispôsobiť ani takej podmienke že zaň majú hrať aspoň traja Slováci, tak je to s ním na poriadne zamyslenie.

Ohľadom tých kompromisov: Tak ako tu nechceme úplne zbaviť tímy zahraničných a naturalizovaných hráčov (len to trošku pribrzdiť) tak zas vy musíte pochopiť, že nie každý tím je z pohraničnej oblasti a nie každý tím má teda možnosť si zahraničných hráčov tesne spoza hraníc takto osvojiť, ako ste si napr. vy osvojili Alberta. Preto tie kompromisy, myslím že je to férový argument. Jednoducho v spojitosti s naturalizáciami sú pohraničné tímy dosť zvýhodnené. Potom tu budete písať ako vy ste len jednoduché klubové družstvo a ako ste nečakali že takéto družstvo porazí Žilinu.. No predsa tak, že jedno družstvo má legionárov a druhé nemá, potom sa nie je veľmi čomu diviť. Je to proste o nájdení zlatej strednej cesty, neberte to ako krivdu alebo iniciatívu zameranú proti vám.
Marián Jurčík

Založený: Ut Mar 25, 2008 5:59 pm

Odoslaťod Marián Jurčík So Máj 04, 2019 12:16 am

Ešte jeden dodatok na margo toho, že obmedzenie počtu zahraničných hráčov zníži úroveň a atraktivitu extraligy..

Položme si teda otázku.. v čom je extraliga atraktívna? Podľa mňa v tom, že na prvých šachovniciach hrajú hráči svetovej triedy a potom v tom, že zápasy extraligových družstiev sú vyrovnané, vyhrotené a atraktívne sami osebe, už len z princípu a prinášajú prirodzený športový náboj. Nič z toho by sa obmedzením počtu zahraničných hráčov na 4-5 predsa NEZMENILO! Naďalej by na prvých šachovniciach boli excelentní hráči a naďalej by jednotlivé zápasy poskytovali hráčom aj divákom potrebný adrenalín.. Jediné čo by sa zmenilo je to, že by na šiestej-siedmej šachovnici nehrali naturalizovaní Poliaci, Česi alebo Maďari s ratingami 2350, ale Slováci s ratingami 2250-2300.. To je predsa celé, nič viac a nič menej. Verím tomu, že by týmto krokom naša extraliga neprišla ani o jedného diváka, skôr práve naopak.
Marián Jurčík

Odoslaťod Vlado Hrtko So Máj 04, 2019 7:22 am

Re M. Jurcik: presne ste to pomenovali. Len je na zvazenie, ci ak na poslednych sachovniciach budu hravat slovneski sachovi "dochodcovia" nedosahujuci aktualnu hracsku silu FM, tak z mojho pohladu divaka je to naozaj neatraktivne. Ako priklad je mozne uviest prave Zilinu a jej posledne dosky, kde vsetci moji kamarati asi svojimi vykonmi nezatraktivnovali extraligu. Pan Blaho ma pravdu, ak nie su kvalitni hraci, nic sa nezmeni. A kvalitni hraci nebyrastu zo sachovych "dochodcov" (ako som aj ja)
Vlado Hrtko

Založený: St Dec 12, 2018 9:22 am

Odoslaťod Marián Jurčík So Máj 04, 2019 9:54 am

Re Vlado Hrtko:

Bola to nováčikovská sezóna. Dokiaľ bola šanca na medailu, pristupovali sme k tomu inak, prvých 6 zápasov sme hrali prakticky komplet. Zo začiatku to aj vyzeralo nádejne, lenže potom prišiel zápas s Dunajovom, ktorý práve na nás v jedinom zápase vytiahol 6!! poľských legionárov (na šestke s GM Tazbirom 2530) a proti tomu sme nič nezmohli, to bola hrubá sila. Potom prišla do Žiliny DS so 7 legionármi a Slovan so štyrmi v prvej osmičke. V týchto troch zápasoch sa naše počiatočné nadšenie tak trošku rozplynulo. Do toho prišli neočakávané osobné problémy u pár našich hráčov (Jirko Kočiščák čerstvý otec a podobne..) a sezónu sme len "dohrávali" bez akýchkoľvek ambícií s cieľom dohrať to v strede tabuľky a dával sa teda priestor aj tým, ktorí nikdy predtým extraligu nehrali nech si ju skúsia. Nakoniec sa to zomlelo tak, že sa nám to skoro vypomstilo a boli sme polbodu od vypadnutia v zápase s Osuským... Verte tomu, že to bolo na niečo dobré. Pre nás je to poučením, že to takto veľmi nejde, tí hráči si to skúsili a boli tak prefackaní že nabudúce asi nebudú až tak ľutovať keď v tej extralige stavaní nebudú. Na budúci rok tu zase máme silnú Žilinu, ktorá určite nebude mať slabinu na posledných doskách, už teraz to máme poriešené a bola to vec, ktorú sme riešili hneď na ďalší deň po skončení sezóny. Táto sezóna bola zahrievacia a nepodarená, ďalšie naše ambície sú úplne iné, ligu kaziť nebudeme, nebojte sa ;)

Systém po ktorom volám ja (3-4 povinní Slováci v každom tíme) rozhodne nie je odkázaný na to, aby sa množili takýto "šachoví dôchodcovia". V Žiline hrávalo v jednotlivých zápasoch aj 8 Slovákov, často aj niektorí zo spodu súpisky, to bol trošku extrém :-) Sám musite uznať, že to nie je úplne berná minca pre to ako budú vyzerať spodné šachovnice u ostatných tímov..
Marián Jurčík

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Súťaže družstiev

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.