Šachová Olympiáda Batumi 2018

čo, kedy, kde, ...

Re: Šachová Olympiáda Batumi 2018

Odoslaťod pytlik Ne Okt 07, 2018 1:45 pm

No, ak to bolo na mňa, tak sa skutočne len smejem, lebo mne je nejaké odvádzanie pozornosti čumafuk jedno... Padni komu padni.

A moja subjektívna odpoveď na tvoju vyššie položenú otázku:
a) Markoš jasná slovenská komentátorská jednotka - to sa asi nemusíme baviť
b) Krak - neviem

Ak chceš byť transparentný, čo je chvályhodné - tak napíš, kedy bol prijatý Transparentný balíček, ktorý ste mali spolu s Ferom vo volebnom programe /na konferencii BŠZ si bol pred vtedajšími voľbami prítomný aj Ty/ a ktorého vypracovanie ak sa nemýlim bolo jednou z tvojich úloh ako člena VV.

Prípadne skús vyčísliť, koľko členov sa muselo/by sa muselo zo svojho ročného členského poskladať, aby mohlo byť splnené uznesenie VV: U02-04-2017.

Inak, aby som bol naopak zasa spravodlivý, Ty ako jeden z mála z VV si komunikoval i prostredníctvom tohto fóra.
pytlik

Založený: Po Máj 25, 2009 7:28 am

Odoslaťod Saša Riabov Ut Okt 09, 2018 5:56 pm

od Saša Riabov Št Okt 04, 2018 11:41 am

Pekné odvedenie pozornosti z obývačky Niki a Michala Vrbu.

Myslím, že v tej obývačke nie si, takže som asi sotva mohol mať na mysli Teba. Ty si sa len chytil na Nikinu udičku, za ktorej sukňu sa schováva ako smelý chlapec Michal Vrba, namiesto toho, aby tu po 3 týždňoch niekto z vedenia zväzu odpovedal na jednoduchú otázku, akým spôsobom boli vybraní komentátori.

Inú odpoveď ako "neviem" som od Teba samozrejme ani nečakal a to v oboch prípadoch (pretože sú aj iní komentátori a aj ako veľmajstri - a živé komentáre sa robili už od roku 2016 aj s nimi, hoc bez platieb zo zväzu). No a "neviem" to totiž ani ja. Netuším, či je niekto kto vie, ale od vedenia zväzu - teda toho, kto ten výber za 400 € uskutočnil, sa to očividne už ani nedozvieme.

Jedna z popisných charakteristík pojmu Fake news je vystihujúca touto frázou: Nie je to síce pravda, ale mohla by byť. Tak je to aj v prípade tých rečí o vraj neuskutočnenom transparentnom balíčku, ktorým mnohí sadli na lep a mnohí sa ich držali dokonca až tak, že si ich ešte vtlačili ako jediné do svojho programu, aby ho potom hneď od prvých dní popierali. No a keďže si členom najvyššieho orgánu, ktorý ako jeden z mála z celého zväzu mal právo voliť, tak by som očakával, že sa Fake newsom vieš vyhnúť napríklad tým, že si prečítaš aspoň základné materiály kandidátov a skonfrontuješ ich s realitou. Tá, ktorá zhŕňala predchádzajúce 3-ročné pôsobenie písala, aké kroky sme vytvorili úplne nanovo pre zvýšenie transparentnosti. Sú uvedené v tomto dokumente v bode číslo 10 (http://bit.ly/pokracujmeVdobreRozohranejPartii), ale keďže otvoriť a čitať niečo je niekedy náročné, uvediem ich aj tu:

- zverejňovanie všetkých faktúr a zmlúv na jednom mieste na hlavnej stránke
- rozpočty a čerpania rozpočtov boli zverejňované v aktuálnom čase bez zbytočných zdržiavaní
- o priebehu zasadnutí VV sa informovalo v reálnom čase priebežne aktualizovanými článkami na chess.sk
- zápisnice zo zasadnutia VV boli publikované do 7 pracovných dní
- 1x ročne zasadnutie najvyššieho orgánu zväzu
- váženie a rešpektovanie rozhodnutí kontrolnej komisie
- elektronické hlasovania sa začali zverejňovať hneď po ich schválení

okrem toho sa na fóre vždy odpovedalo na relevantné otázky.

Nebudem tu pre porovnanie uvádzať, ako sa tieto veci robili viac ako pred troma rokmi, lebo si to ešte veľmi veľa ľudí pamätá. Toľko k odvádzaniu pozornosti v tomto smere.

Ak sa bavíme o peniazoch, ktoré dostali členovia VV SŠZ po dvoch rokoch práce vo VV ako jednorazovú formu za 3 roky vo funkciách, tak išlo dokopy o sumu 8.000 €. Toto vedenie stihlo od prvých dní po voľbách navýšiť odmenu sekretára o ďalších 150 € na ďalšie 3 roky a krátko na to zaviedlo odmenu pre administrátora Fb stránky a propagátora šachu v médiách vo výške 100 € mesačne na najbližšie 3 roky.

Len tieto nové odmeny budú za tri roky spolu tvoriť 36 x 150 € + 32 x 100 € = 5.400 € + 3.200 € = 8.600 €. Toto sa stihlo len za prvé 3 mesiace a bez akéhokoľvek šumu.

Okrem týchto odmien sa v blízkom čase plánuje zaviesť aj odmeňovanie právnych služieb - teda zabezpečovania internej legislatívy a ďalšej operatívnej činnosti v rozsahu 10 hodín mesačne činnosti advokáta za hodinovú tarifu, akú nám bude účtovať. Tá suma odmien teda napokon ešte asi porastie. František Jablonický za 3 roky priniesol od sponzorov do zväzu 26.000 € a vďaka týmto prostriedkom sa dokázalo ušetriť nielen na prebytkové hospodárenie, ale napríklad aj na tento účel. Ďalším krytím bolo zo zákona povinné zavedenie poplatkov klubov voči zväzu, ktoré od zväzu dostali úplne nový servis pri podpore čerpania peňazí na aktivity mládeže (klub zaplatil 10 € a na druhej strane v priemere získal 250 €) - tá zastrešovala telefonickú a emailovú komunikáciu so 110 klubmi, kontrolu a poradensto pri ich oprávnených nákladoch a právny servis pre zákonné zastrešenie - toľko k "tromfu" U02...

Spýtal si sa ale, odkiaľ vezme toto vedenie 8.600 € + platby pre advokáta + na odmeny pre členov VV, o ktorých už rozprávali na Konferencii členovia víťazného tímu ešte pred tým, ako už rátali, že budú zvolení a ešte ďaleko predtým, ako by vôbec ukázali nejaké výsledky svojej činnosti? Podľa mňa toto nikto netuší. Možno to bude z toho ušetreného prebytku. Každopádne tieto zásahy do rozpočtu aj napriek takýmto navýšeniam nikto z VV nemal za potrebu posunúť na vedomie najvyššiemu orgánu zväzu na schválenie zmien. Rovnakým prístupom tak postupujú, keď ani tu na fóre "nikomu nič vysvetľovať nemusia" - tri mesiace po voľbách (!)

A teraz naspäť k pointe:

Toto vedenie doteraz jediné čo dokázalo bolo všadeprítomné slovné deklarovanie transparentnosti (veľa iného v ich programe už ani nebolo) a pritom v ten istý deň prideliť podujatia bez konkurzu a bez ďalšieho vysvetľovania ignorovať otázky v tej veci, rovnako bez konkurzu vybralo audítora zväzu, rovnako bez konkurzu vybralo komentátorov týchto prenosov. Pred pár dňami prebehli dlhoočakávané voľby prezidenta FIDE a tu nielenže nikto nediskutoval o názore členov zväzu, či členov najvyššieho orgánu, ktorého kandidáta chceme vybrať - my totiž dnes ani týždeň po voľbách ani len netušíme, koho Slovenský šachový zväz volil, lebo všetky medové reči o komunikácii a transparentnosti sa rozplynuli skôr ako tri mesiace po voľbách.

A keď sa spýtam jednoduchú otázku, na ktorú sa predpokladám dá aj jednoducho odpovedať, lebo keď raz niekoho ako komentára vyberiem, tak ho vyberám na základe niečoho predsa, tak sa tu za 3 týždne nevie nájsť nikto zo zvoleného vedenia, kto by odpovedal, hoci na druhej strane tu taký Miško Vrba veselo prispieva hore dole do všeljakých vlákien, aby podčiarkli ešte väčšiu aroganciu, ktorú ku komunikovaniu s členmi zväzu zaviedli.

A jediné na čo sa zmôžu je to, že z jeho obývačky odpovedá jeho manželka, že hurá poďme slovensko, aby odvliekla pozornosť.
Podporovateľ práce Fera Jablonického a už iba priateľ šachu
Obrázok používateľa
Saša Riabov

Založený: Pi Feb 29, 2008 7:37 pm

Odoslaťod pytlik St Okt 10, 2018 7:24 pm

Saša,
a) ak reaguješ na môj príspevok, tak si myslím, že hovoríš o mne - ok mýlil som, vďaka za vysvetlenie
b) dosť chabé odvádzanie pozornosti od skutočnosti, že pojem "Transparentný balíček" ste použili ako VV vo vlastnej zápisnici, a to niekoľko krát. Ak ma zrak neklame, v zápisnici máš uvedenú účasť. Pod uvedeným pojmom si predstavujem niečo konkrétne, niečo čo bude primerane odkomunikované s členmi zväzu, lebo spätne o tri roky si v správe pod ten pojem môžeš hodiť čo chceš.
Je však možné, že som iba niečo prehliadol, tak Ti budem vďačný na link, kde sa ten Transparetný balíček vytvorený pracovnou skupinou pod Tvojim vedením nachádza.
Ale o Vašej transparentnosti svedčí napr. to, že ste mali strašný problém povoliť Mishikovi nahrávanie konferencie. To bolo skutočne transparentné...
c) kúsok ma zaujalo napr. toto - 1x ročne zasadnutie najvyššieho orgánu zväzu[b] Teda VV sa rozhodol a presadil bez ohľadu na zákon o športe, že zasadnutia konferencie budú raz ročne? Dobre to chápem?
d) odpovede na relevantné otázky - možno to robí aj tento VV - vyberá si relevantné otázky:-)
e) áno, bavíme sa aj o peniazoch. Ak tu niekoho pranieruješ pre 400 eur s tým, koľko členov zväzu sa muselo na danú vec poskladať, tak buď chlap a skús teda vyčísliť, koľko členov zväzu sa skladalo na tvoju odmenu. To by som pokladal za fér. Takže neodvádzaj pozornosť tým, koľko zoberie niekto iný.
Inak pri tých odmenách - nevadia mi odmeny pre tých čo robia. Ale ak ste chceli byť transparentní, tak ste to mohli predložiť konferencii a neschvaľovať si ich sami sebe. Či nemám pravdu? Alebo ste sa báli, že Vám odmeny v danej výške neprejdú? Či?

PS. mali sme live komentovanie partií na predchádzajúcej olympiáde? Hodíš link? Občas sa mi prihodí, že niečo prehliadnem. Rád si to stiahnem.
pytlik

Založený: Po Máj 25, 2009 7:28 am

Odoslaťod marek Št Okt 11, 2018 10:01 am

Gratulujem k výsledku reprezentantom a zvlášť reprezentantkám. Komentátorom za skvelú prácu. Verím, že spolupráca Českej a Slovenskej šachovej komunity bude dalej pokračovať a ešte častejšie.
marek

Založený: So Jan 02, 2010 4:22 pm

Odoslaťod wlk1977 Št Okt 11, 2018 11:12 am

Marek, ja by som zas tak nejasal, muži (66.) skončili historicky najhoršie zo všetkým účastí samostatného Slovenska na olympiádach:
http://www.olimpbase.org/teams/svk_tea.html
V 2016 sme boli 61..

Ženy (19.), klobúk dole, ako tak držia úroveň:
http://www.olimpbase.org/teamsw/svk_tea.html
Najmä je to podstatne lepšie, ako pred dvoma rokmi v Baku (47.).

Ale prenosy boli fajn, na prvý pokus. Len sledovať 16 partií naraz je na jedného komentátora prochu príliš.
wlk1977

Založený: St Okt 01, 2014 1:58 pm

Odoslaťod Niki Varholáková Št Okt 11, 2018 1:54 pm

Dievčatá uhrali krásne miesto. Určite im prospelo aj sústredenie pred Olympiádou, v tomto by sa malo určite pokračovať, a organizovať sústredenia nielen pred Olympiádou. Škoda toho zápasu s Izraelom. Tam sa nám, mimochodom, podarila jediná výhra s elovo silnejšou súperkou (Zuzka Cibíčková udolala vo vyše 100-ťahovej partii Masku Klinovu (2288)). Myslím, že na výraznejší progres bude treba byť prísnejší, pokiaľ ide o tréningový proces a aj nominačné kritériá. To by malo byť doménou repre trénera (ktokoľvek ním je resp. bude). Čo si o tom myslíte?
Niki Varholáková

Založený: Ne Aug 09, 2009 7:15 pm

Odoslaťod daniel64 Št Okt 11, 2018 2:08 pm

Súhlasím, Niki - aj s tým, že treba byť prísnejší...
Zdraví IS
daniel64

Založený: Ne Jún 21, 2009 8:50 pm

Odoslaťod Ujo Miro Pi Okt 12, 2018 9:52 pm

Radového šachistu a milovníka šachu skutočne nezaujímajú tieto žabomyšie vojny. Očakáva skôr pomoc, aby sa niečomu priučil, aby objavil krásu šachu v čo najväčšej miere. Čo sa týka komentovania partií v Batumi, boli to Vianoce pre šachistov. Krásny zážitok a darček. Ak si niekto myslí, že nás šachistov zaujíma pozadie tejto akcie, je na omyle. Ja osobne som videl len kvalitné komentovanie a nič iné. Som už mimo šachového diania, ale veľmi sa nemýlim, ak poviem, že pre radových členov sa nedostáva žiadneho šachového materiálu. Odpoveď typu - je plno šachových kníh, či už našich alebo zahraničných - je blbosť. Či si to priznáme alebo nie, je to pravda. Taľov výrok - Načo vymýšľať bicykel (už je vymyslený) - hovorí za všetko. Žiaľ u nás musí takmer každý ten bicykel vymyslieť.
Obrázok používateľa
Ujo Miro

Založený: Ne Nov 29, 2015 11:37 pm

Odoslaťod Saša Riabov So Okt 13, 2018 6:49 pm

Súhlasím. Naozaj si tie kecy o transparentnosti mohli radšej schovať za klobúk.

Poddanstvo hlavne nech platí členské a keďtak aj so sankčným príplatkom, ak sa omešká. Feudálna vrchnosť ho už ďalej poctivo prerozdelí podľa zásluh svojim ľuďom a kamarátom bez toho, aby sa oň nebodaj v súťaži mohli uchádzať aj ostatní. Ako bonus sú potom ešte tie malicherné zdroje z ministerstva školstva, ktoré sa predsa tiež už nejak minúť musia.

Urobíme tak pri tréningoch "vybraných" detí, urobíme tak pri prideľovaní podujatí, pri zákazkách na komentovanie.

Čo sa má kto vôbec starať, koho SŠZ volí na takú malichernú funkciu ako prezidenta FIDE (aspoň dodatočne, keď už nie vopred, napríklad aj 10 dní po voľbách) a aký biznis z toho pre koho vytĺka a či vôbec aj niečo pre nás alebo pre správnosť voľby. To už tu aj Martin Huba môže slzu uroniť, že tu bol neprávom vo veľkom kritizovaný, keď si dovolil voliť niekoho iného, ako chcela členská základňa.

Hlavne platiť členské a počítať s kamarátskymi dohadzovačkami.

Výborne páni. Spomeňte si na to, keď ešte niekedy budete chcieť hovoriť napríklad o vláde korupčníkov.

Marek Zelnický sa tu okázalo "vyjadril" tiež, aby na plné ústa potvrdil ako arogantne ku komunikácii svojich krokov a hlasovaní pristupujú v novom vedení - to je tá čerstvá mladá krv. A súhlasím aj, že je len dobré, keď ukážu, že odpovedať na otázky celoročného členského všetkých hráčov priemerného klubu pre nich nemá žiadnu relevantnú váhu. Či pritom niektorým tri mesiace od volieb nevychádza nepríjemný zápach z úst, je už vec druhá.
Podporovateľ práce Fera Jablonického a už iba priateľ šachu
Obrázok používateľa
Saša Riabov

Založený: Pi Feb 29, 2008 7:37 pm

Odoslaťod Alzbeta Kluckova So Okt 13, 2018 8:28 pm

Ja som naopak dost prekvapena "nadsenymi vyrokami" o buducnosti spolupraci ceskej a slovenskej sachovej komunity.

Ukazalo sa, ze ceska aj slovenska komunita dokaze okomentovat sachovej verenosti partie z olympiady. Takze o rok by sme si to mali na Slovensku zvladnut sami a to iste si dokazu uspesne zorganizovat aj v Cesku. Myslim si, ze naopak, rozdelenie sa v tejto cinnosti pomoze obom stranam a zaroven to bude este k vacsej spokojnosti divakov.

Neda sa nevsimnut si , ze pokial Cesky tim zohral zapasy s 3 - 4 - 5 - 6 - 10 nasadenym timom !!!, tim SR hral najviac s timami 35 - 37 - 39 - 40 - 54. Podobne v zenach pokial tim CR bojoval so 4 - 14 - 18 , tim SR sa stretol max. s 21 -28 -38.

Neviem si predstavit "nadseneho " slovenskeho fanusika, ako by sa nadchynal, keby mu zapasy jeho timu so svetovou 3-4-5-6 prerusoval niekto zapasmi so svetovou styridsiatkou....

Takto si moze divak preklikavat medzi ceskym a slovenskym prenosom podla vlastneho zaujmu a oba komenty budu casovo viac dotovane, cize aj divak uvidi to, o co ma naozaj zaujem. Nehovoriac , ak tato kvalitativna zmena je otazkou len 400 eur.
Alzbeta Kluckova

Založený: Pi Máj 16, 2014 11:06 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Turnaje

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.