Majstrovstvá Slovenska ZŠ

Šach na školách, súťaže, tréning, ...

Re: Majstrovstvá Slovenska ZŠ

Odoslaťod ouagadougou Ut Mar 07, 2017 5:54 pm

ZŠ Kúpelná Prešov se tohoto MSR čtyřčlenných družstev ZŠ nezúčastní. Nejlepší šachisti nám odchází na osmileté gymnázia a vždy nám na škole zústanou jen začátečníci. Nevím jaké zkušenosti mají na ostatních ZŠ. Myslím si, že to bude podobné jako u nás. Pro nás by to bylo vyhozených 10 eur na startovné, stráta času a umístění mezi posledními.
ouagadougou
 
Príspevky: 171
Založený: Ne Máj 23, 2010 12:52 pm

Re: Majstrovstvá Slovenska ZŠ

Odoslaťod ouagadougou Ut Mar 14, 2017 10:47 am

Zúčastnili bychom se MSR ZŠ družstev, kdyby se konalo zvlášť pro 6-1O - ti členná družstva první třídy, pak zápasy druhých tříd atd. Děti mají vlak zdarma, nebylo by to pro ně finančně náročné. Místo - např. Lipt. Mikuláš. Stojí zde rychlíky od Košic i od Bratislavy.
ouagadougou
 
Príspevky: 171
Založený: Ne Máj 23, 2010 12:52 pm

Re: Majstrovstvá Slovenska ZŠ

Odoslaťod wlk1977 Ut Mar 14, 2017 3:43 pm

Súťaž školských družstiev bude mať o necelý mesiac na Slovensku premiéru. Domnievam sa, že súťaž družstiev je pre krúžky projektu Šach na školách objektívnejším ukazovateľom kvality ich práce, ako súťaž jednotlivcov. Jeden šachový talent na škole môže byť aj náhodou, 4-ia náhoda už asi nebudú. Mantinely som nastavil tak, aby víťazné družstvo mohlo hrať Bielu vežu v júni v Soči na základe pozvánky Ruskej šachovej federácie. Hodnota tejto ceny pre víťazné družstvo je cca. 2500 Eur, teda napr. viac ako 1.cena v extralige dospelých (1700 Eur).
V Čechách sú v tomto na míle pred nami, školské prebory robia už minimále 15 rokov http://www.chess.cz/www/mladez/souteze/prebor-skol/prebor-skol-2016-2017.html.
V troch kategóriách:
1. žáci z 1. - 5. tříd ZŠ
2. žáci z 6. - 9. tříd ZŠ a příslušných ročníků osmiletého gymnázia
3. studenti a žáci středních škol
startují ve všech třech věkových kategoriích čtyřčlenná družstva škol. Na soupisce mohou být uvedeni čtyři hráči plus dva náhradníci (všichni členové družstva musí být žáky stejné školy, žádné hostování není povoleno).

Tento model je aj pre nás najlogickejší, ale nespĺňali by sme ruské požiadavky. Ak o BIelu vežu u nás nebude záujem, môžeme ho zmeniť na taký, aký najviac vyhovuje nám.
Robiť turnaje družstiev zvlášť pre prvákov, druhákov, ... je momentálne nereálne. Ak by sa podarilo postupne sa dopracovať k aspoň českému modelu, bol by to veľký krok vpred.
Čím viac členov v družstve, tým je to organizačne náročnejšie. 4 je optimálny počet. Ak si nejaká škola trúfa, môže vyslať aj viac družstiev. Tieto MSR sú v prvom ročníku otvorené. Ak by v budúcnosti záujem prekročil naše kapacitné možnosti, bude sa treba zaoberať kvalifikačnými stupňami.
wlk1977
 
Príspevky: 262
Založený: St Okt 01, 2014 1:58 pm

Re: Majstrovstvá Slovenska ZŠ

Odoslaťod ouagadougou St Mar 29, 2017 8:42 pm

K dnešnímu dni se přihlásilo 8 družstev z nejbližšího okolí. Možná pro příští rok by se tato soutěž mohla hrát jako postupová buď v každém kraji nebo ve skupinách západ, střed a východ. Ve finále by se střetli nejlepší družstva. Účast i kvalita by byla vyšší. Pokud se příští rok uskuteční MSR v Rim. Sobotě, tak budou hrát školská družstva zase z přilehlého okolí. Pokud se chceme porovnávat se zahraničními družstvy, tak určitě ne takto.
ouagadougou
 
Príspevky: 171
Založený: Ne Máj 23, 2010 12:52 pm

Re: Majstrovstvá Slovenska ZŠ

Odoslaťod wlk1977 Pi Mar 31, 2017 10:29 am

Pán Košela, vzhľadom na krátkosť času a nepreskúmaný terén robíme v tento úvodný ročník len finálový turnaj. Prihlásené sú družstvá aj z Malaciek, aj zo Sniny, takže geograficky by som nepovedal, že sú z najbližšieho okolia.
Na http://www.skolskysport.sk/sutaz/938/sach-4-clennych-zmiesanych-druzstiev-zs/?Area=RegistrationSchoolList&DistrictID=0&NumPage=1 je zoznam škôl, ktoré o súťaž prejavili záujem na celom Slovensku. Je ich spolu takmer 70. Aj keď predpokladám, že mnohé z nich sa tento rok nezúčastnia, určite je tu priestor, aby sa v budúcnosti konali aj postupové etapy.
Porovnávať sa so zahraničnými družstvami bude môcť len to družstvo, ktoré sa zúčastní národnej kvalifikácie. Ak najlepší neprídu, je to ich smola.
wlk1977
 
Príspevky: 262
Založený: St Okt 01, 2014 1:58 pm

Re: Majstrovstvá Slovenska ZŠ

Odoslaťod wlk1977 St Apr 12, 2017 11:07 am

Včera 11.4.2017 sa v Zákamennom na Orave konali premiérové MSR 4-členných družstiev žiakov ZŠ. Organizátori na čele s PaedDr. Jánom Kocúrom odviedli fantastickú prácu umocnenú nevídanou pohostinnosťou a starostlivosťou o všetkých aktívnych účastníkov a sprievodné osoby. Určite žiadne zo 42 zúčastnených družstiev (spolu 167 hráčov!) aj napriek odľahlosti miesta konania svoju účasť neoľutovalo. Suverénny výkon predviedla Evanjelická spojená škola Liptovský Mikuláš http://chess-results.com/tnr272139.aspx?lan=4, ktorá nadviazala na podobne presvedčivý výkon Liptovskej šachovej školy na víkendovom MSR družstiev ml. žiakov http://chess-results.com/tnr273476.aspx?lan=4. Unikátny je výsledok Mareka Tobiasa Janíka, ktorý v oboch súťažiach dosiahol 7/7! Verím, že sa predstavia aj na Bielej Ladji v júni v Soči.
O ostatné medaily sa podelili družstvá z oboch koncov Slovenska, druhá bola SG Cenada Bratislava, tretia ZŠ Dargovských hrdinov Humenné.
Fotogaléria bratislavského družstva je na
https://drive.google.com/drive/folders/0B5nY8yCl3ud8RXRNYnVFRlRyNjg
Organizátor ešte vydá oficiálnu správu.
wlk1977
 
Príspevky: 262
Založený: St Okt 01, 2014 1:58 pm

Re: Majstrovstvá Slovenska ZŠ

Odoslaťod wlk1977 Ut Sep 26, 2017 1:25 pm

Touto správou by som chcel by som informovať organizátorov okresných, krajských a celoštátneho kola školských šachových súťaží o spôsobe organizácie týchto podujatí v školskom roku 2017/18.
Súťažný poriadok a konkurz na usporiadanie MSR 2017/8 platný pre tento ročník bol schválený aj Výkonným výborom SŠZ aj je publikovaný na stránke
https://www.chess.sk/download/%20dokumenty/1505842011Sutazny_%20poriadok_MSR_ZS_a_SS_2017_%201820170913105106.doc Zmeny oproti minulému školskému roku sú len kozmetického rázu. Aby sme boli zjednotení s ostatnými školskými športovými súťažami, boli zjednotené dátumy narodenia vo všetkých kategóriách, tak ako ich uvádza Organizačný poriadok školských športových súťaží na školský rok 2017/18 http://www.skolskysport.sk/file/2017/%20Organizacny%20Poriadok_KALENDAR%20%C5%A0%C5%A0S%202017_2018_metodika_NAVRH.pdf
Aj keď Šach už niekoľko rokov nie je v zozname privilegovaných športov A-kategórie, ktoré vyhlasuje (a najmä financuje) priamo Ministerstvo školstva http://www.skolskysport.sk/file/2017/ZOZNAM%20A%20%C5%A0%C5%A0S%202017-2018.xls, verím, že spoločným úsilím sa nám opäť podarí zorganizovať celý cyklus. V minulom ročníku sme opäť prekonávali rekordné počty zúčastnených detí. Vyhodnotenie minulého ročníka je aj prílohou tejto správy.

Ďalšou dôležitou novinkou minulej sezóny bola jarná súťaž školských zmiešaných 4-členných družstiev žiakov a žiačok ZŠ, ktorú v jarnom termíne na vysokej úrovni zorganizovala ZŠ J. Vojtaššáka zo Zákamenného. Súťaž mala veľký ohlas, zúčastnilo sa viac ako 40 družstiev. Už dnes máme prísľub, že najlepšie družstvo ZŠ bude môcť znovu štartovať na prestížnej súťaži s viac ako 40-ročnou tradíciou Bielej Veži (Belaja ladja).
Aj na základe tejto skúsenosti sme sa rozhodli súťaž družstiev nielen zopakovať, ale aj pridať analogicky súťaž družstiev stredoškolákov.
Súťaže družstiev by sa postupne mali stať pevnou súčasťou jarného kalendára. Zatiaľ organizujeme finálové turnaje ako otvorené, ale pokiaľ si niektoré krajské šachové zväzy zorganizujú krajské, či okresné kolá, iniciatívu určite privítam. Na skolskysport.sk viem doplniť aj nižšie stupne súťaží jednotlivcov aj družstiev.

Školy do súťaží 2017/18 sa už prihlasujú (Už je prihlásených približne 150 základných a 50 stredných škôl), môžete si ich preveriť na http://www.skolskysport.sk/%20sutaze/program-sutazi/?%20SportID=28 Prihláška školy s vyplnenou súpiskou cez portál je rovnocenná prihláške e-mailom. Pred turnajom si, prosím, skontrolujte stav prihlášok aj na portáli vo svojom príslušnom okrese/kraji, aby nedošlo k nedorozumeniam.

Financovanie zostalo rovnaké ako v minulom roku. Okresné kolá SŠZ posunul do kompetencie Krajských šachových zväzov, ktorých kontakty nájdete na http://www.chess.sk/index.php?%20str=ossz&detail=9. So žiadosťami o podporu (finančnú, materiálnu, organizačnú) sa prosím obracajte priamo na ne.
Ďalej sú v prílohe vzorové propozície okresného kola (hrubo označené červené texty by mali byť jednotné pre všetky okresné kolá - ak použijete propozície z minulého roku, odoberte prosím logo MŠVVaŠ, tento rok nám nepridelili financie). Ak by podpora KŠZ(na okresných kolách) a SŠZ (na krajských kolách) nestačila pokryť náklady, odporúčam na turnajoch vyberať aj štartovné. Podpora školského športu zo strany Ministerstva bola pre šach zastavená.

Na žrebovanie turnajov odporúčam používať Swiss manager, ktorý si môžete voľne stiahnuť z adresyhttp://swiss-manager.at/%20download.aspx?lan=1 (na rovnakej stránke je aj návod na inštaláciu v češtine). Heslo na inštaláciu Vám bezplatne zašle p. Karol Pekár (pekar@chess.sk). SŠZ si každoročne platí licenciu na tento program a pravidelne aktualizuje databázy (možno stiahnuť na http://www.chess.sk/index.php?%20str=sutaze&detail=29), čím sa veľmi ušetrí čas každému organizátorovi, ktorý si ľahko môže aktualizovať všetky údaje registrovaných hráčov v SŠZ. Pri použití tohto softvéru výsledky turnaja možno okamžite po skončení zverejniť na http://www.chess-results.com.

Okresné kolá súťaže ZŠ by mali prebehnúť do konca októbra, najneskôr však do termínu konania príslušného krajského kola (tie by mali byť organizované približne v polovici novembra). Finálové turnaje, oddelené pre chlapcov a dievčatá by sa mali konať v polovici decembra. Konkurzy na finálové turnaje sú už zverejnené nahttp://www.chess.sk/index.%20php?str=sutaze&detail=31. Pri vyhodnotení konkurzov na MSR budú zvýhodnení tí organizátori, ktorí ponúknu spojenie finálového turnaja žiakov ZŠ a študentov SŠ na jednom mieste a v jednom termíne, teda s kapacitou cca. 120 hráčov. Odporúčam túto formu využívať aj pri krajských kolách, čiastočne sa šetria náklady na priestory a obsluhu.

Prosím, aby ste mi zasielali propozície, výsledky (uviesť mená a priezviská s diakritikou, dátumy narodenia, školu každého žiaka) prípadne fotky, video, články v regionálnych novinách, či iné dokumenty svojich okresných a krajských turnajov, ktoré chcete zverejniť na stránke skolskysport.sk.

Na portál http://www.skolskysport.sk by mali mať zriadený prístup už všetky školy a CVČ na Slovensku a sami si môžu prihlasovať žiakov do súťaží. Žiaľ, zatiaľ ho využíva dosť málo škôl, ale situácia sa každým rokom posúva k tomuto jednotnému systému. Školy, ktoré sa neprihlásia do súťaží k 30.9. by sa ich ani nemali zúčastniť (prihláška po termíne už nie je možná), ale s administrátorskými právami ich viem doplniť aj dodatočne. Dúfam, že ich bude už menšina.

V prípade nejasností ma neváhajte kontaktovať.

S pozdravom Gens una sumus!

Stanislav Vlček, 0910 623 563, wlk1977@yahoo.com
Prílohy
MO_ZS_vzor_sach_2017.doc
(148.5 kB) Stiahnutá 246 krát
Vyhodnotenie MSR ZŠ  družstiev 2017.pdf
(153.56 kB) Stiahnutá 229 krát
MSR 2016 ZS SS Vyhodnotenie.pdf
(422.41 kB) Stiahnutá 222 krát
wlk1977
 
Príspevky: 262
Založený: St Okt 01, 2014 1:58 pm

Re: Majstrovstvá Slovenska ZŠ

Odoslaťod saat Št Nov 09, 2017 6:23 pm

Obrázok používateľa
saat
 
Príspevky: 2276
Založený: Št Júl 02, 2009 4:39 am
Bydlisko: Žilina, Juraj Pecháč

Školské majstrovstvá kraja Žilina 2017 v Zákamennom

Odoslaťod saat St Dec 06, 2017 7:02 am

chlapci SŠ 1.1. Richard Mojš - IM Jerguš Pecháč 0:1
chlapci SŠ 1.2. Marián Šimo - Marián Tarageľ 1:0
chlapci SŠ 1.3. Kristián Hanec - Andrej Brnušák 0:1
chlapci SŠ 2.1. IM Jerguš Pecháč - Erik Králik 1:0
chlapci SŠ 4.1. IM Jerguš Pecháč - Marek Mrva 1:0
chlapci SŠ 5.1. Marián Šimo - IM Jerguš Pecháč 0:1
chlapci SŠ 6.1. IM Jerguš Pecháč - Daniel Turanec 1:0
chlapci SŠ 7.2. Andrej Brnušák - IM Jerguš Pecháč 0:1
Záver chlapci SŠ

dievčatá SŠ 2.1. Anna Sofia Cíbiková - Sarah Pethová 1:0
dievčatá SŠ 2.3. Gabriela Pažitná - Mária Lazorová 0:1
dievčatá SŠ 3.1. Mária Lazorová - Anna Sofia Cíbiková 0:1
dievčatá SŠ 4.1. Anna Sofia Cíbiková - Dominika Tomčíková 0:1
dievčatá SŠ 4.2. Zuzana Tomčíková - Mária Lazorová 1:0
dievčatá SŠ 5.1. Dominika Tomčíková - Sabína Bergerová 1:0
dievčatá SŠ 6.1. Mária Lazorová - Dominika Tomčíková 0:1
Záver dievčatá SŠ

dievčatá ZŠ 1.1. Nina Holeštiaková - WFM Lucia Ševčíková 0:1
dievčatá ZŠ 2.1. WFM Lucia Ševčíková - Daniela Ďateľová 1:0
dievčatá ZŠ 4.1. Kristína Šubjaková - Simona Koreňová 1:0
dievčatá ZŠ 6.1. Kristína Šubjaková - Eliška Machovčáková 1/2:1/2
Záver dievčatá ZŠ

chlapci ZŠ 3.1. Andrej Hollý - Dávid Slivka 1:0
chlapci ZŠ 4.3. Tomáš Brnušák - Radovan Priechodský 1/2:1/2
chlapci ZŠ 4.6. Tomáš Kossuth - Filip Balvan 1:0
chlapci ZŠ 6.1. Adam Cedzo - Andrej Hollý 1:0
chlapci ZŠ 6.4. Dávid Slivka - Jakub Pogádl 1:0
Záver chlapci ZŠ
Obrázok používateľa
saat
 
Príspevky: 2276
Založený: Št Júl 02, 2009 4:39 am
Bydlisko: Žilina, Juraj Pecháč

Re: Majstrovstvá Slovenska ZŠ

Odoslaťod saat Ut Dec 12, 2017 3:54 pm

Obrázok
Obrázok používateľa
saat
 
Príspevky: 2276
Založený: Št Júl 02, 2009 4:39 am
Bydlisko: Žilina, Juraj Pecháč

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Deti a mládež

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.