Školenia rozhodcov

Pravidlá šachu, ratingy, normy, súťažné poriadky, ...

Re: Školenia rozhodcov

Odoslaťod Machník Ne Okt 09, 2016 8:24 pm

Zostaňme u vykonávaní odbornej činnosti podľa § 6 ods.1 písm. c zákona o športe na základe odbornej spôsobilosti určenej predpismi športového zväzu. Podľa mňa sem patria rozhodcovia, ktorý majú ako tak ošetrené okolnosti činnosti a existencie v Rozhodcovskom poriadku. (Nepleťte sem silou mocou pracovný nástroj sekretariátu SŠZ, ktorý nazývate čestné prehlásenie).
Okrem rozhodcov máme v ligách ale aj iných odborníkov.
Dovolím si opýtať sa, ako je v SŠZ ošetrená činnosť osôb: riaditeľ ligy, vedúci ŠTK, delegát určený na zápas, organizačný pracovník ŠK, kapitán družstva. Sú to fyzické osoby odborníci alebo oni patria už do skupiny podľa § 6 ods. 1 písm d zákona o športe?
citujem : "d) fyzická osoba vykonávajúca činnosť v športe, na ktorú sa v súlade s pravidlami súťaže a predpismi športového zväzu nevyžaduje odborná spôsobilosť".
Ak vyššie uvedený patria pod písmeno c/ zákona, čiže sú odborníci, vypracujte pre nich smernicu ( rozsah činnosti, odborné vzdelanie, forma školenia a výstupného dokladu) a prihlásime sa do registra športových odborníkov, alebo ich ponechajte pod písm. d/ zákona a presuňte sem aj rozhodcov a je svätý pokoj.
Machník

Založený: St Mar 12, 2008 9:44 am

Odoslaťod Saša Riabov Ne Okt 09, 2016 11:18 pm

Rozumiem, čo máte na mysli. Takto sa však zákon obchádzať nedá. Na výkon rozhodcu pre zabezpečenie integrity športu je nevyhnutne dôležitá odborná spôsobilosť v akomkoľvek športe. Tvárenie sa, že to tak nie je, by skončilo pri prvej otázke v správnom konaní. Výhodou je aspoň to, že ich vyškolenie ponechal zákon v právomoci národného zväzu.
Podporovateľ práce Fera Jablonického a už iba priateľ šachu
Obrázok používateľa
Saša Riabov

Založený: Pi Feb 29, 2008 7:37 pm

Odoslaťod Rasto Diviak Po Aug 14, 2017 4:49 pm

V termíne 29.9.-1.10.2017 sa v Budapešti uskutoční rozhodcovský FA seminár. Absolvovanie takéhoto seminára je jednou z podmienok na získanie medzinárodného rozhodcovského titulu FIDE Arbiter. Podrobnejšie informácie nájdete na http://arbiters.fide.com/seminars/seminar-announcements/882-fide-arbiters-seminar-in-budapest-hungary.html
Rasto Diviak

Založený: So Feb 02, 2008 8:20 pm

Odoslaťod Martin Huba Ut Aug 15, 2017 12:11 pm

Skolenia rozhodcov su aj v Indonezii Grecku a aj v Afrike... to za to si VV rozdelil medzi sebou 8000 euro aby hlasil kde vsade sa v sachu pracuje?
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Propozície školenia rozhodcov v B.Bystrici, 30. september 20

Odoslaťod geffert Št Aug 17, 2017 7:48 pm

Dňa 30. septembra 2017 (sobota) sa v B.Bystrici uskutoční školenie rozhodcov 2. a 3. triedy a seminár rozhodcov 1.triedy.
Bližšie informácie o podujatí nájdete v priložených propozíciách - A.Geffert (lektor školenia)
Prílohy
Propozície školenia rozhodcov - BB - sept.2017.doc
(39 kB) Stiahnutá 308 krát
geffert

Založený: St Sep 16, 2009 10:15 am

Odoslaťod danielp Št Aug 24, 2017 5:11 pm

Dobrý deň, táto téma ma zaujala.
Zatiaľ som v SPD ani Rozhodcovskom poriadku nenašiel zmienku o tom, že rozhodca ligového zápasu má povinnosť niekomu preukázať svoje oprávnenie rozhodovať daný zápas alebo že niekto má právo od potenciálneho rozhodcu toto oprávnenie požadovať.
Ztoho mi vyplýva, že táto situácia má riešenie iba v dobrej vôli hráčov, ktorí budú akceptovať človeka, ktorý o sebe tvrdí (bez povinnosti preukázania totožnosti), že je u riaditeľa súťaže evidovaný ako oprávnený rozhodovať daný zápas :shock:
Elegantnejším riešením by však bolo, keby sekretariát SŠZ poskytol organizátorom školenia požadovanú súčinnosť, zaslal preukazy rozhodcov, ktorými by sa daní rozhodcovia mohli preukázať.
Je možné, že vec sa má inak a budem vďačný každému, kto by ma nasmeroval k dokumentom vysvetľujúcim danú skutočnosť. Ďakujem.
DP
danielp

Založený: Ut Feb 23, 2016 6:45 pm

Odoslaťod Jozef_Polák Št Aug 24, 2017 6:49 pm

Danielp to či je daný rozhodca delegovany na zápas je predsa uvedené v rozpise, resp. úvodných spravodajoch pred štartom ligy (sú aj na webe ak kliknete na extraligu, 1 či 2. ligu minulé sezóny), v nižších ligách nie je povinná delegácia. To či príslušný rozhodca má príslušnú kvalifikáciu či licenciu si zas viete i online overiť z matriky rozhodcov na stránke SŠZ, resp. i FIDE v prípade FIDE licencii.
Jozef_Polák

Založený: Po Sep 09, 2013 7:43 pm

Odoslaťod Jozef_Polák Št Aug 24, 2017 6:56 pm

FIDE rozhodcovia majú navyše preukazy laminatovane s fotkou priamo od FIDE aj SŠZ vydávala preukazy pre národné triedy.
Jozef_Polák

Založený: Po Sep 09, 2013 7:43 pm

Odoslaťod igi Pi Aug 25, 2017 12:20 pm

Môžem potvrdiť že som tiež od zväzu rozhodcovský preukaz dostal ale tiež priznávam, že pri rozhodovaní som ho nikdy pri sebe nemal (rozhodujem len zriedkavo). Ale ani som nikdy nevidel, že by sa niekto dožadoval aby sa rozhodca identifikoval, nestáva sa že by rozhodcu nikto nepoznal, veď to býva niekto z domácich. Ale keď by to niekto žiadal, podľa mňa je v poriadku keď rozhodca potvrdí svoju totožnosť aj občianskym preukazom či iným dokladom totožnosti. Veď aj hráčom sa už dávno zrušili preukazy, stačí že majú všetko OK v online matrike + ľubovolný doklad totožnosti, tak prečo by od rozhodcov malo byť vyžadované niečo viac.
Igor Poláčik
igi

Založený: Št Feb 07, 2008 9:45 am

Odoslaťod danielp Pi Aug 25, 2017 12:41 pm

Takže keby niekto na mieste zápasu chcel overiť platnosť rozhodcovskej licencie, tak sa buď musí pripojiť na internet alebo pozrie do spravodajov, či tam je daný rozhodca zapísaný.
danielp

Založený: Ut Feb 23, 2016 6:45 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Rozhodovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.