švajčiarsky systém pre družstvá v BB-kraji (3lc2)

Krajský šachový zväz Banská Bystrica

švajčiarsky systém pre družstvá v BB-kraji (3lc2)

Odoslaťod geffert Pi Máj 30, 2014 11:12 am

Keďže som sa po skončení sezóny 2013/14 rozhodol skončiť s vykonávaním funkcie riaditeľa krajských súťaží, pokladám si za povinnosť z pohľadu 3-ročných skúseností pokúsiť sa zhodnotiť (porovnať) mnou presadzovaný švajčiarsky systém hrania súťaže družstiev (3lc2) s klasickým kruhovým pre družstvá. Snáď táto informácia bude zaujímavá aj pre šachistov z iných krajov Slovenska.
Pre oživenie pamäti pripájam relevantné súbory, ktoré zavedeniu švajčiaráku predchádzali (diskusia, hlasovanie, schválenie VV KŠZ BB), resp. ho sprevádzali (aktuálne rozpisy 3. a 4.ligy).V zrkadle získaných skúseností je možné spätne pozrieť na pripomienky z diskusie, ktorá zavedeniu švajčiaráku predchádzala a porovnať ich so skutočnosťou.

Ako prví - a zatiaľ jediní na Slovensku - sme v BB-kraji získali zaujímavé skúsenosti s hraním súťaže družstiev týmto systémom a overili jeho "plusy" aj "mínusy".
Myslím si, že získané 3-ročných skúsenosti ukázali praktické možnosti využitia tohto systému. Po technickej stránke (napriek varovaniam oponentov) SM nemal s losovaním súťaže problémy. Ak nejaké problémy boli, dajú sa pripísať na vrub nedostatku skúseností a teda ľudskému faktoru!

Verím, že v diskusii, ktorú k tejto téme v BB-kraji očakávam v blízkej dobe (najneskôr na krajskej konferencii v r.2015), sa získané poznatky komplexne prehodnotia a bez zbytočných emócií a s chladnou hlavou sa rozhodne, ako ďalej pokračovať v kraji v súťažiach družstiev. Mňa tento "experiment" o jeho životaschopnosti dostatočne presvedčil!

Prajem všetkým veľa šachových a osobných úspechov.
A.Geffert (bývalý riaditeľ krajských súťaží)
Prílohy
kluby BBa-hlasovanie.xls
(54.5 kB) Stiahnutá 397 krát
Nový model 3.ligy-pripomienky a diskusia k nemu.pdf
(344.9 kB) Stiahnutá 457 krát
Porovnanie hracích systémov (Kr vs. Sv).xlsx
(25.63 kB) Stiahnutá 401 krát
geffert
 
Príspevky: 18
Založený: St Sep 16, 2009 10:15 am

Re: švajčiarsky systém pre družstvá v BB-kraji (3lc2)

Odoslaťod mishik Pi Máj 30, 2014 1:05 pm

Stálo by za to vyskúšať tento model pre BA piatu ligu. Súčasný systém s nadstavbou je motivačný, ale iba pre postupujúcu skupinu. Tá o umiestnenie už následne nie je zaujímavá. Pri švajčiarskom modely by bola súťaž pre všetkých atraktívna celú sezónu.
Obrázok používateľa
mishik
 
Príspevky: 778
Založený: Po Sep 08, 2008 10:43 am

Re: švajčiarsky systém pre družstvá v BB-kraji (3lc2)

Odoslaťod jogo Pi Máj 30, 2014 1:49 pm

tiez sa mi to par sezon uz paci ...
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo
 
Príspevky: 1138
Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm
Bydlisko: Búry Rastislav, Bratislava

Re: švajčiarsky systém pre družstvá v BB-kraji (3lc2)

Odoslaťod yuri Po Aug 11, 2014 8:01 pm

mishik: trochu ti budem oponovat (ty vies, ze to ja rad). pre spodnu polovicu zaver svajciaraku moc atraktivny nebude. podla mna neexistuje model kde by bol. ked uz o nic nejde tak je to na pristupe druzstiev. to ale nutne nevadi, stalo by zato vyskusat to. v bratislave mame vyhodu v tom, ze vsetky druzstva v 5a11 su v dosahu mhd a cestovanie nieje taky problem ako v bb kraji. ostava problem s miestnostami. skoda ze sa nepamatam ci sme mali zmenu na svajciarsky system v dotazniku k ligam co vyplnali OP.
yuri
 
Príspevky: 901
Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Re: švajčiarsky systém pre družstvá v BB-kraji (3lc2)

Odoslaťod igi Ut Aug 12, 2014 8:16 am

Svojho casu sme na zrebovani sutazi Bratislavskeho kraja rozoberali moznost hrat Bratislavsku 5. ligu svajciarom a hlavnym dovodom odmietnutia bolo, ze rozpis sutaze nie je znamy cely pred sezonou, druzstva presne nevedia kedy budu hrat doma a kedy vonku a nevedia si tak rezervovat miestnosti dopredu. V tomto je medzi Bratislavou, resp. vekymi mestami a mesteckami a dedinamy zasadny rozdiel. Na dedine ak pridete za starostom ze chcete hrat sachy, tak vam vacsinou poskytne miestnost na obecnom urade alebo v kulturaku zadarmo a este je aj rad ze sa v obci nieco deje, ludia pridu pozriet. Rad hravam na takychto miestach, ma to svoje caro. V Blave ked pridete do kulturaku hned vam predlozia cennik a este si to musite rezervovat daleko dopredu.
Igor Poláčik
igi
 
Príspevky: 350
Založený: Št Feb 07, 2008 9:45 am

Re: švajčiarsky systém pre družstvá v BB-kraji (3lc2)

Odoslaťod geffert Ut Sep 23, 2014 11:49 am

Na losovaní súťaží a stretnutí klubov BB-kraja v sobotu, 20.09. v B. Bystrici sa rozhodlo (výsledok hlasovania: 8 proti, 7 za, 1 sa zdržal - hlasovali zástupcovia 16 prítomných klubov), že po štyroch rokoch sezónou 2014/15 "švajčiarák družstiev" v BB-kraji skončí a 3.liga C2 sa bude od sezóny 2015/16 hrať klasicky s 12 družstvami!! Na stretnutí, vcelku dobre "zrežírovanom" odporcami švajčiarskeho systému, sa argumentovalo vyložene emotívne (bez konkrétnych analýz) neatratktívnosťou, nízkou motiváciou takto hranej súťaže, ako aj tým, že to bola jediná takto hraná súťaž družstiev v SR. Až po hlasovaní sa niektorí zástupcovia družstiev (tých slabších) začali zamýšľať v širších súvislostiach nad tým, ako sa toto rozhodnutie dotkne nižším súťaží v kraji. To už si ale musia vydiskutovať doma vo svojich oddieloch!
A.Geffert (bývalý riaditeľ BB-krajských súťaží)

P.S. Za seba chcem ešte doplniť názor, že boje o postup a aj o záchranu budú znamenať menej príležitostí hrania kvalitných partií pre mládež, čo je toľko diskutovanou témou na inom mieste diskusného fóra SŠZ! Mimochodom, proti švajčiarskému systému hlasoval, hoci dosť chaoticky, aj predseda komisie mládeže SŠZ Z.Gregor, ktorý má pravdepodobne čo sa týka mládeže "rovnako jasno" aj pri hlasovaniach vo VV SŠZ.
geffert
 
Príspevky: 18
Založený: St Sep 16, 2009 10:15 am


Naspäť na Banská Bystrica

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.

cron