Československá Extraliga žien

Od extraligy po piate ligy, olympiády, ...

Československá Extraliga žien

Odoslaťod LuboChess St Dec 10, 2008 6:15 pm

Na zväzovej stránke sú zverejnené propozície I. ročníka novopripravovanej Česko-slovenskej extraligy žien
http://www.chess.sk/files/subory/exligazien09p.doc /13-17. 5. 2009/ - Malenovice pri Frýdku-Místku.
Hrať sa bude na 7 kôl na 3 šachovniciach pričom ženské družstvá budú môcť postaviť max. 4 - člennú súpisku, z toho 2 domáce + 2 licenčné resp. cudzinky s obmedzením, že na zápas musí byť domácich nadpolovičná väčšina, t.j. v praxi aspoň 2. Jediným rozdielom je, že za domácu hráčku sa berie každá hráčka svojho materského klubu /bez ohľadu či v slovenskej alebo českej lige sú v A, B, C .....družstve svojho tímu) +, že legionárku možno dopísať ad hoc pre túto súťaž, t.j. inak nemusí hrať v tom družstve napr. v slovenskej domácej lige.
Pozrúc sa na súpisky našich (zvlášť extraligových) družstiev a na uvedené kritéria nejeden klub nie je schopný postaviť ani len 2 kmeňové , nie to ešte ísť i s ambíciami hrať o najvyššie priečky.
Najlepšia situácia je v I. ligových Budmericiach, ktoré ak sa nerozhodnú pre legionársku posilu si vystačia i z vlastných zdrojov (3 sestry Machalové + V. Roháčková).
Mimoriadne silný tím by mohol postaviť extraligový KDV Kežmarok - E. Repková + Z. Hagarová-Štočková, ktorá síce túto sezónu hraje extraligu za Košice na licenciu avšak materský stále ostala v Kežmarku, len by to chcelo do apríla 2009 pred podaním prihlášky získať výraznú posilu z cudzích zdrojov (napr. pri eventuálnom štarte Zuzky Štočkovej za Kežmarok, sa tým pádom núka košická sirôtka Niki Varholáková, pokiaľ by Keťmarčania nezalovili ešte do vyšších vôd).
Na prvý pohľad dobre na tom vyzerajú i v Liptove - ŠK Magic (až na háčik, že Zuzka Gregorová vlastne patrí Junioru Banská Bystrica a 2 tohto sezónne posily z Česka sestry Olšarové sú vlastne cudzinky a zrejme ich služby bude chcieť využiť ich materský český klub Slavia Orlová, ktorý by rovnako ako Budmerice mohol postaviť i sesterské trio okrem Terezy, Karolíny i Mariannu). Dá sa ale počítať i s odchovankyňami Liptovskej šachovej školy (Motyčáková, Turková ...).
Komárňanský KŠC by mohol postaviť Zuzku Borošovú + Zsofiu Edes, prípadne Kráľovú a.i.
Doprastav Bratislava - Reginu Pokornu + Zuzku Kováčovú, i keď tu štart nevyzerá až tak reálne, nehovoriac o nutnosti doplniť káder o 1-2 hráčky.
Slovan Bratislava ak by siahol po hráčkach z nižších súťaži - Beňová, Schoeneckerová, Vimmerová /tá však po dovršení juniorského veku prestala hrať, Miklášová prestúpila pred sezónnou do Považskej Bystrice a L. Kevická je len na licencii.
Dunajská Streda - sestry Kahancové a Obdržálkova.
Pokiaľ som niektorý klub nezabudol, tak u ostatných by už bola účasť viac menej symbolická s max. 1 silnejšou hráčkou.
I keď paradoxne kluby s 4 či 5 ligy by zahanbili nejedno extraligové družstvo, keď by boli schopné postaviť z vlastných zdrojov komplet 4 členný káder na relatívne slušnej úrovni /napr. Slávia STU - sachy.sk. ŠK Matfyzák, či KŠN - výzva pre Mireca :D )
Z českej strany popri spomínanej Slavii Orlova (Olšarové) hlavný ašpirant na titul bude zrejme domáci BŠŠ Frýdek-Místek - dvojica českých reprezentantiek Jana Jacková + Katka Nemcová predstavuje mimoriadnu silu.
Svoju silu môže mať i TŽ Třinec s 2 extraligovými hráčkami, takisto reprezentantkami Soňou Pertlovou a Olgou Sikorovou, prípadne odchovankyne ďalšej českej školy Panda Rychnov n. K., ktorá v 1. lige disponuje 4 hráčkami s ELO nad 2000 (Kořenová, Pirklová, Folková a Marečková).
Obrázok používateľa
LuboChess
 
Príspevky: 3622
Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm
Bydlisko: Bratislava/Poprad

Re: Československá Extraliga žien

Odoslaťod miror St Dec 10, 2008 6:49 pm

Cau Lubo.

Myslim, ze si napisal perfektny clanok.

Kazdopadne aspon sa moze diskutovat o potrebe takejto "ligy". Uz iba slovicko "liga" je stupidny nazov kedze sa jedna o 4-dnovy turnaj a nie dlhodobu sutaz.

Za Budmerice sa vyjadrit neviem, ale za KSN by som k tomu napisal toto:

Postavit 4-clenne druzstvo by som samozrejme mohol, ale... nebudem zosmiesnovat tuto sutaz tym, ze postavim druzstvo s vekovym priemerom cca 11 rokov a s priemernym ratingom cca 1500. A preco? Lebo tvrdit po turnaji podla papierov (aj ked skonci posledne), ze toto je 10-te ci 20-te najsilnejsie druzstvo Ceskoslovenska mi pride (nazvem to slusne) velmi cudne... ;)

Poctom zucastnenych druzstiev a najma ich kvalitou sa necham prekvapit :)
miror
 
Príspevky: 747
Založený: Ut Mar 18, 2008 10:03 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Československá Extraliga žien

Odoslaťod jogo St Dec 10, 2008 7:14 pm

Ako my sice mame zo 6 zien hrajucich za nas oddiel, no z tych 6tich tak 1-2 hravaju pravidelne a zvysok bud nehra uz vobec alebo sa len uci trosku viac ako len potahovat. Ale v pripade zeby mali zaujem, dam im tuto informaciu, ale neverim tomu zeby si isili pre nadielku nul na taketo nieco...
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo
 
Príspevky: 1139
Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm
Bydlisko: Búry Rastislav, Bratislava

Re: Československá Extraliga žien

Odoslaťod Jozef Št Dec 11, 2008 9:57 am

Znie to skutočne hrdo- Česko-slovenská EXTRALIGA. Mirec od chápania pojmu "liga" ako dlhodobá vrcholová súťaž to má ďaleko, ale nezatracujme túto myšlienku. Ja to beriem ako nultý ročník, ktorý by mohol položiť základy celkom slušnej viac stupňovej dlhodobej súťaží.Pamätáš sa - vzhľadom na Tvoj vek asi nie- na štruktúru súťaží za ČSFR? Tento 0. ročník by mohol rozškatulkovať družstva do minimálne dvoch stupňov (podľa umiestnení na 0. ročníku).
To umiestnenie na 10 mieste v "extralige" by som tiež nehádzal do koša. Vieš pre šachových laikov ,ktorí rozhodujú o dotáciach a grantoch taká veta o 10. mieste v Cz-Sk extralige môže dosť zavážiť.Hovorím zo svojich skúsenosti. Vieš pojem TOP 10 pre týchto ľudí nič neznamená, ale výraz "reprezentačný výber" to je už iné kafé a tu je to to isté.
SŠZ urobil prvý krok v podobe zapojenia sa do tejto súťaže. Teraz by bolo v záujme družstiev zo Slovenska dať pre tento rok v pretupovom poriadku výnimku ženám pre ktoré by mohol začiatok prestupového termínu začínať 1.4. Isto by sa vykryštalizovalo viac družstiev než píše Jogo a hlavne silnejších. Druhá možnosť je zmeniť termín predkladania súpisiek až pri prezentácii a dievčatá by stíhali urobiť prestupy aj k 1.5.Veď licenčný štart dievčat v "skutočnom" materskom klube aj tak nič nestojí.Je to len myšlienka do diskusie...
Jozef
 
Príspevky: 2141
Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Re: Československá Extraliga žien

Odoslaťod Martin Huba Št Dec 11, 2008 10:09 am

Šach je vo svojej podstate, či chceme, alebo nie, hrou jednotlivcov, a nie družstiev. Súťaže družstiev sú tiež "produktom", ale marketingovo nedotiahnutým (a to ešte existujú možnosti vylepšiť samotný "produkt"). Olympiáda je úspešným produktom súťaží družstiev. Našťastie aj šachové prostredie je trhové, to znamená, že vznikajú a zanikajú rôzne produkty, a "prežijú" len niektoré.

Je odvážnym krokom nazvať štvordňový turnaj družstiev Extraligou a navyše s archaickým názvom Československou. Možno je to viac o potrebe získať financie z viacerých národných zdrojov. Hypoteticky môžeme založiť Uhorskú extraligu, ktorá by vedela "pumpnúť" ešte viac štátov.... ;). Alebo, ale to by muselo prejsť cez "ultratransparentný" systém prideľovania európskych zdrojov, by sme mohli usporiadať súťaž s názvom Extraliga Európskej únie. O šachovej Extralige OSN sa neodvažujem pouvažovať, to by Američania alebo Rusi mohli vetovať súpisky družstiev a zvlášť podozrivé ťahy.

Nechcem znevažovať v žiadnom prípade snahu žiadneho organizátora žiadneho šachového turnaja. Budem rád, keď sa bude organizovať čo najviac turnajov. Len som toho názoru, že potrebujeme v prvom rade vylepšiť a spropagovať naše skutočne ligové súťaže. Nie som stúpencom ani čisto mužskej ani čisto ženskej ligy. Druhou vecou je usporiadanie uzavretého ženského turnaja na slušnej úrovni. Tam vidím význam, aj kvôli možnosti šachistiek si zmerať sily s kvalitnými súperkami, aj kvôli zviditeľneniu šachu a zvlášť ženského.

A názov turnaja je vecou organizátora. Hovorí sa, že nové je aj to čo je dobre zabudnuté. A tu by som pre pre budúcich ambicióznych organizátorov dal do pozornosti veľkého kombinátora Ostapa Bendera, hlavného protagonistu z románu Dvanásť stoličiek, ktorý bol organizátorom Medziplanetárneho šachového turnaja.

A niečo vážne nakoniec. Názov Slovenská extraliga je marketingová značka a mali by sme veľmi zvažovať, kde ju povolíme, a kde nie. Mala by odrážať v našom prostredí maximálnu kvalitu, čo je cítiť aj z príspevkov na tomto fóre (nepošleme tam 11 ročné dievčatá....atď).

Good luck

Martin Huba
Living-room League champion
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3859
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Re: Československá Extraliga žien

Odoslaťod Jozef Št Dec 11, 2008 10:35 am

Martin, akákoľvek podpora ženského šachu je pre Slovensko dobrá. Ja viem hrať na Slovensku viac stupňnové dlhodobé ženské súťaže je viac menej utópia .....alebo nie? Asi áno, veď aj v tomto diskusnom fóre názor o povinnej účasti žien v minimálne súťažiach riadených SŠZ vyvolal dosť búrlivú reakciu a nie zrovná pozitívnu a tak len hovoriť o zriadení dlhodobej SŽL je trochu odvážne ;)
Jozef
 
Príspevky: 2141
Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Re: Československá Extraliga žien

Odoslaťod Jozef Št Dec 11, 2008 1:30 pm

Vychádzal som z toho dátumu čo napísal Jogo a až teraz som si pozornejšie prečítal propozície. Súpiska sa odovzdáva až pri prezentácii a tak nejaké prestupy za účelom vyslania družstva do súťaže sa dajú zrealizovať aj v máji ešte pred začiatkom súťaže.Ospravedlňujem sa za blbosť, ktorú som napísal (nie prvú a nie poslednú :lol: )
Jozef
 
Príspevky: 2141
Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Re: Československá Extraliga žien

Odoslaťod LuboChess Št Dec 11, 2008 1:34 pm

K pojmu či ide o /extra/ ligu, keď ide len o viacdňový turnaj asi len toľko, že je obrovské množstov i mužských či spoločných líg, ktoré sa hraju na vrcholnej úrovni nie dlhodobo ako klasické ligy, ale ako predĺžený víkendový turnaj /Poľsko, Srbsko, Rumunsko, Grécko, Rusko, Španielsko, Fínsko ....
Cenový fond je slušný, ale čo je podstatné vďaka samostatnej ženskej lige môže Slovensko i Česko vyslať svojho zástupcu - majstra do Pohára európskych majstrov (PEM). Doteraz mohli štartovať len v mužskej edícii PEM /tak ako to bolo prednedávnom v prípade Košíc).
V tomto štartovacom ročníku bude možno 5-6 ženských tímov, ktoré by sa oprávnene mohli honosiť extraligové, ale verím, že ich každým ročníkom bude pribúdať, časom možno i na viacstupňovú ligu /ako v Nemecku 1 a 2 dámska bundesliga/.
Osobne okrem sebestačných Budmeríc, ktoré môžu zamiešať medailovým stupienkom, fandím hlavne Kežmarku /prípadne Košice/ aby sa im podaril zostaviť drážďanský Dream Team /no nebola by to sila mať 2 alebo dokonca 3 WGM, + eventuálne posily ako napr. Varholáková či Mrvová ....alebo poobzerať sa i v zahraničí po jednorázovú posilu z Poľska či Ukrajiny. Taká Pardubická Monika Socko bude určite v hľadáčiku ako ad hoc posila nejedného českého družstva.
Rovnako v Komárne alebo Dunajskej Strede za ten pol rok času ak by sa im podarilo do Malenovíc zlanáriť trebárs nejakú šikovnú maďarskú posilu, mohli by zamútiť vodou (ale to sú len moje zbožné želania).

Ad mirec + jogo:
Veď KŠN už i teraz vypomohol licenčne hráčsky Slávii STU - sachy.sk tak 2 hráčky od jedných + 2 hráčky od druhých prípadne Matfyzáčiek a máte družstvo aspoň na stred tabuľky pod vedením kapitánky "Pomady" /wlk v úlohe trénera :D
resp. predpokladám, že najmä Beskydská šachová škola Frýdek-Místek, keďže bude doma postaví viacej tímov, popri "zlatom top družstve" možno i nejaké škôlkarske C družstvo.
(Mirec za ten pol rok vysonduješ u Berezjuka alebo Dydyška ako sa veci majú a v rámci spoločného tréningového sústredenia pošleš "manšaft" naextraligu :D
Obrázok používateľa
LuboChess
 
Príspevky: 3622
Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm
Bydlisko: Bratislava/Poprad

Re: Československá Extraliga žien

Odoslaťod jogo Št Dec 11, 2008 1:41 pm

Jozef: asi aj to si cital dost zle. Jogo ziadny datum nepisal :-)
"Isto by sa vykryštalizovalo viac družstiev než píše Jogo" ani toto nepisal jogo
len tolko...
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo
 
Príspevky: 1139
Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm
Bydlisko: Búry Rastislav, Bratislava

Re: Československá Extraliga žien

Odoslaťod miror Št Dec 11, 2008 7:38 pm

to Lubochess:

druzstvo na extraligu proste neposlem a hotovo. citas niekedy co pises? :roll:

bolo by to dost "out of sense" posielat tam deti. ani ziadne fuzie z tym ci onym timom nebudu. proste kazdy klub ma urcite sutaze ktore hra a sutaze ktore nehra. zavisi to od x faktorov... ak to pochopis hned, usetris citatelov tohto DF od fantazmagorii :D
miror
 
Príspevky: 747
Založený: Ut Mar 18, 2008 10:03 am
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Súťaže družstiev

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.