Šachové kluby - hospodárenie - dane...

Finančné zdroje, sponzorstvo a marketing, dotácie, účtovníctvo, dane, ...

Re: Šachové kluby - hospodárenie - dane...

Odoslaťod yuri Pi Jan 25, 2013 10:25 am

Ondro: ja som pisal o slecnach ktore chodia ako freelancerky, a chodia aj na tu 1,5 hodinu, uplne vpohode. ze by treneri v CVC na tom boli horsie, neprekvapilo by ma to, to upratovanie je obziva, to trenovanie je konicek, takze by to tak asi aj malo byt (a so 7eur/hod si na tom ty lepsie).
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod Jozef Pi Jan 25, 2013 2:27 pm

7.-€ sa mi zdalo na pomery CVŠ aj dosť. Zabudol Ste povedať,že na tréningovu jednotku. Na hodinu je to cca 4,70 a to je trochu iné kafe a možno je to prijateľné aj pre danu.
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Odoslaťod Tomas Chabada St Jan 30, 2013 7:40 pm

rozmyslal som ci napisat ...
ale napisem
da sa aj za 7 euro hrubeho
(dokonca si pamatam ze som zacinal na 3 eure hrubeho)

tvorba sachoveho serveru s databazami ktore sme pouzivali mi trvala po veceroch necele dva roky
pocas tych troch rokov ked som intenzivne trenoval
som si vzdy nieco pripravoval pre deti
bol to nekonecny kolotoc
trenoval som skupiny deti v pocte od 6 az do 16 deti
vekovo to boli skupiny deti od 4 do 9 rokov
rocne to bolo 250 deti
v strukture hodiny som sa bol schopny prisposobit unave a nalade deti
robil som to tri roky 100 styridsatpat minutoviek mesacne
robil som to popri hlavnom zamestnani
robil som to so spolu-trenermi a spolu-ucitelkami ako sachovy lektor
vedel som ze oproti podobnym profesiam nie som dobre zaplateny
robil som to za desat euro v cistom na hodinu(45minutovku)
pretoze ma to bavilo
pretoze mam rad sachy a deti

pokoj Vam v dusi
Vas Tomas Chabada
Obrázok používateľa
Tomas Chabada

Založený: Ne Jún 21, 2009 6:16 am

Odoslaťod LuboChess St Jan 30, 2013 11:39 pm

Milí daňovo- šacho-poplatníci" mám Vás upozorniť na aspoň jednu pozitívnu daňovú novinku účinnú od 1. 1. 2013

novelou zákona o dani z príjmu č. 395/2012 Z.z. účinnej od 1. 1. 2013 došlo k tejto zmene

12. V § 9 ods. 2 písm. m) sa suma "165,97 eura" nahrádza sumou "350 eur".

Čo táto cifrička v praxi znamená

Aktuálne znenie § 9 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmu v platnom znení (po novele č. 395/2012 Z.z.)

Od dane sú oslobodené aj

m) prijaté ceny alebo výhry neuvedené v písmene l) (moja pozn. písm. l sú výhry z lotérie) v hodnote neprevyšujúcej 350 eur za cenu alebo výhru; cenou alebo výhrou sa rozumie
1. cena z verejnej súťaže, cena zo súťaže, v ktorej je kruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, lebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže, okrem odmeny zahrnutej do tejto ceny za použitie diela alebo výkonu, ak je súčasťou tejto ceny,
2. výhra z reklamnej súťaže alebo zo žrebovania,
3. cena zo športovej súťaže, pričom od dane nie sú oslobodené ceny zo športových súťaží prijaté daňovníkmi, ktorých športová činnosť je inou samostatnou zárobkovou činnosťou ( § 6),

Inými slovami pre náš šachových amatérov a poloprofíkov, ktorí nemáme ako ťažkí profíci šachovú živnosť daň z výhry, ktorá je oslobodená od platenia dane sa zvýšila z doterajších necelých 166 € (kedysi bývalých 5.000,-Sk) sa zvýšila na cca dvojnásobok - 350,-€. Samozrejme tak ako doteraz to neplatí pre profíkov, ktorí majú šachovú živnosť (ako športovci - podnikatelia), tí si však zas môžu zo svojej šachovej profesionálnej činnosti dať daňovo uznateľné veci do nákladov na účely daňového priznania

Možno niektorí z Vás to ocenia trebárs na MSR v B. Štiavnici, ak sa dostanete na bednu ocenených :D
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod Július Gajarský Ne Feb 03, 2013 9:25 pm

Lubo - velka vdaka... ;)

Este skus vymysliet ako pomoc clenom/klubom - ako sa vyrovnat s takymi platbami a ich zdanenim - ako platby pre rozhodcov /trenerov .... Podla mna minimalne platby rozhodcom pri sutatiach riadenych SSZ by mali ist cez SSZ a riaditela prislusnej sutaze...

Ale mozno dobrym riesenim by bolo, ze by sa tieto odmeny (za rozhodovanie/trenovanie) zaradili ako vyhra :-)
Július Gajarský

Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Odoslaťod Ondrej Danada Po Feb 04, 2013 1:06 am

P. Gajarsky,
preco by mala ist platba za rozhodcu, ktoreho si ma Vas klub zabezpecit a zaplatit, prostrednictvom riaditela sutaze? Co on s tym ma? Nejako mi unika logika...
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod Július Gajarský Po Feb 04, 2013 10:59 pm

Ondrej - logika/nelogika.. ;)
Preco klub ma priamo platit rozhodcov, posielat zapisy, nahravat partie ? - v normalnej organizacii to moze ist/ide/malo by ist tak, ze klub zaplati startovny poplatok /vklad do sutaze a organizator zabazpeci jej chod - vratane delegovania/platenia rozhodcov - ktorych povinnostou je odoslanie zapisov, pripadne partii riaditelovi sutaze.., ten je tiez ako tak odmenovany zvazom... Takze tak... - licencovani rozhodcovia su na vyplatnej listine zvazu- ten ma s nimi aku taku dohodu/zmluvy - a oni zasa zavazok na odvedenie kvalitnej prace... Riaditel sutaze to potvrdi a zvaz rovno odvedie dan - ci dalsie poplatky ak treba... " Alebo je priame platenie rozhodcov klubom lepsie/transparentnejsie? - Domaci rozhodca, plateny klubom co uz moze vyvolat podozrenia z mozneho ovplyvnenia zapasu...?
Július Gajarský

Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Odoslaťod Machník Po Feb 13, 2017 9:02 pm

Je dobré, že máme založenú túto tému.
Dávam do pozornosti stránku
https://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovn ... soby.xhtml
kde na konci článku a na ďalších stranách sú aj povinnosti organizátora súťaže, povinnosti výhercu a sú pripojené aj tlačivá pre daňový úrad. Nejde mi o pripravovaný turnaj MSRA v Topoľčanoch. Oni istotne vedia, že najmenej prvých dvoch výhercov postihne zrážková daň.
Mňa zaujíma metodicky správny postup napr:.
1. Organizátor garantuje výšku výhry (napr. 500,- alebo 400,- €) a pritom ju nemôže uhradiť pre zrážkovú daň. Nedodrží záväzok uvedený v propozíciách.
2. Organizátor vyplatí garantovanú cenu a uhradí aj zrážkovú daň. Čiže cena, výdavok je v sumáre vyššia než ako je uvedená v propozíciách.

Ako tento problém (zrážková daň) správne ošetriť v propozíciách, pred a po turnaji? Ako so zdravotnými odvodmi?
Zišlo by sa metodické usmernenie od SŠZ !
Machník

Založený: St Mar 12, 2008 9:44 am

Odoslaťod yuri Po Feb 13, 2017 9:13 pm

no, tak sa skusme tvarit, ze citovany clanok je spravny.

1. uhradenie zrazkovej dane nieje porusenim propozicii. danove zakony statu su nadradene propoziciam. priamo clanok riesi ako to vyplatit, len si miesto vedomostnej sutaze treba doplnit turnaj. je to pomerne normalna vec
2. z clanku si vypoziciam:

Zdravotným odvodom však nepodliehajú všetky výhry a ceny. Zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v § 10b ods. 4, že zárobkovou činnosťou nie je činnosť, z ktorej plynú:

príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou,
príjmy, ktoré nie sú predmetom dane,
príjmy, ktoré sú oslobodené od dane.
Z uvedeného vyplýva, že zdravotným odvodom nebudú podliehať výhry z lotériových a iných podobných hier prevádzkovaných na základe povolenia vydaného podľa zákona č. 171/2005 Z. z. o hazardných hrách a obdobné výhry zo zahraničia (pretože sú oslobodené od dane), peňažné výhry a ceny plynúce zo zdrojov na území Slovenskej republiky (pretože sa z nich daň vyberá zrážkou), prijaté ceny alebo výhry v hodnote neprevyšujúcej 350 eur za cenu alebo výhru (pretože sú oslobodené od dane).

mam zato, ze dana vyhra nepodlieha zdravotnym odvodom. a pokial by aj nahodou podliehala, tak je to problem vyhercu ktory bude riesit az v RZZP, cize dalsi rok na jesen

takze vyplacat ceny znicene o zrazkovu dan a tu riadne odviest. mna by skor zaujimalo co so subehom cien. mam zato, ze su to 2 rozne vyhry, ale je otazka ako sa na to pozeraju napriklad danovaci. mozno k tomu existuje nejake metodicke usmernenie.
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod Machník St Feb 15, 2017 4:52 pm

Čo so súbehom cien?
Daňový úrad nevyžaduje vytvárať súčet cien, každú cenu rieši ako samostatný príjem. Ak hráč vyhrá tri rôzne ceny tak organizátor má odovzdať takisto tri ceny a nie jednu kumulovanú. Zrážkovú daň odvedie len pri cene ktorá je nad 350,- €

Iná otázka je s výberom štartovného.
Je to zdaniteľný príjem pre organizátora turnaja? Aký doklad má dotyčný hráč od organizátora dostať?
- príjmový pokladničný doklad? (toto je bez faktúry neplatné)
- vstupenku s uvedenou cenou a názvom akcie? (vstupenka podlieha registrácii obecným úradom a odvádza sa aj daň)
- vydá sa potvrdenie o sponzorskom dare? (zmluva na meno)
- alebo sa vyberie len tak bez dokladu (pošle na účet) a vznikne čierny fond.

Aký doklad ma organizátor vyhotoviť? Aká je zaužívaná prax?
Machník

Založený: St Mar 12, 2008 9:44 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Financovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.