Tak sme sa so šachom konečne "dostali" do Televíznych novín

Šach v médiách, mediálne akcie, ...

Re: Tak sme sa so šachom konečne "dostali" do Televíznych novín

Odoslaťod playchess64 Št Dec 13, 2012 8:53 am

Vyhlásenie Európskeho parlamentu, kde odporúča šach:
http://www.europarl.europa.eu/sides/get ... XML+V0//SK
playchess64

Založený: Pi Okt 14, 2011 12:21 pm

Odoslaťod LuboChess Št Dec 13, 2012 2:39 pm

Časť I.

Budem tradične dlhší, ale postupne ako mi to čas dovolí zapojím sa aj ja do diskusie k jednotlivým predrečníkom. Ľutujem, že som nenapísal do DF k financovaniu športu už minulý týždeň vyhli by sme sa nedorozumeniam
pri manipulácii verejnej mienky.

Vypomôžem si citátom Ruda Diviaka: "Pre manipuláciu je najvhodnejšie tupé stádo"

Pre záujemcov o túto problematiku odporúčam napr. Maciej Ilowiecki, Tadeusz Zasepa: "Moc a nemoc médii"; Ignacio Ramonet: "Tyranie médii"; Bernard Goldberg: "Jak novináři manipulují",
prípadne poučné je i PSYWAR 1938 (Prvá moderná psychlogická vojna - nielen k Sudetskej kríze) od Duffacka (autorský pseudonym)

Ako došlo k manipulácii a väčšina z Vás na čele so Sašom a spol. sadla na lep malo asi takýto scenár.

odborná úroveň väčšiny (nielen športových) redaktorov istej súkromnej komerčnej televízie je žalostná (minimálne o level vyššie sú redaktori pri odborných diskusiách na TA3). Česť výnimkám (napr. Zlatica - "Na telo" tam aspoň vidieť
snahu o profesionálnu žurnalistickú prípravu").

Tak sa stalo, že nejaký redaktorik si popletie korešpondenčný šach - ZKŠ SR (Združenie korešpondečného šachu Slovenskej republiky), ktorého predstaviteľa mali kontaktovať (napr. prezidenta M. Mandúcha)
s "praktickým" šachom - Slovenský šachový zväz

A keď redaktorik pred kameru nekontaktoval skutočného adresáta - prezidentka ZKŠ SR (a i prezident SŠZ, ktorý by mu to vytmavil bol v zahraničí) zrejme si spomenuli, aby mali niekoho pred kameru na Mareka (ktorý s nimi bol v kontakte pri organizovaní podujatí SŠZ). Predpokladám, že Marek mal len snahu pomôcť šachu, ale možno ani nevedel o čo skutočne ide vďaka manipulatívnosti redaktora.

golf a dráhový golf, lyžovanie a vodné lyžovanie, hokej a hokejbal, krasokorčuľovanie a rýchlokorčuľovanie, rýchlostná kanoistika a kanoistika na divokej vode, športová gymnastika a moderná gymnastika, futbal a futsal, praktický šach, korešpondenčný šach, kompozičný šach sú odlišné športy a vo väčšine prípadov majú aj samostatné federácie a samostatný rozpočet.

Btw. to, že skladanie šachových úloh (kompozičný šach) a šach sú samostatné odvetvia som musel upozorniť v mene SŠZ predchádzajúce vedenie Ministerstva školstva SR (za Jurzycu a Križana), keďže v ankete o popularite športu
absolútne nedali šach, jedine skladanie a riešenie šachových úloh (čo nám určite ubralo hlasy pri prieskume verejne mienky, na druhej strane však mohlo pridať hlasy pri skóringu dennej tlače, kde sa najčastejšie vyskytujú práve dvoj/trojťažky).
Našťastie pádom vlády sa tento "reformný" rýchlo-pokus stopol.

Z tohto pohľadu by som to nemenovanej TV vedel odpustiť ich omyl - lenže (tiež sa o týždeň pozabudli s témou), prečo neboli predtým na celodňovej odbornej diskusii o štátnej politike športu na pôde ministerstva zahraničných vecí, ktorú zvolalo ministerstvo školstva SR za účasti ministra a ďalších úradníkov, viacerých poslancov NR SR vrátane splnomocnenca vlády SR pre šport, prezidenta Policajného zboru (divácke násilie), šéfa Antidopingovej, olympijského, paralympijského výboru, zástupcov národných zväzov a pôvodne i premiéra SR (tomu účasť prekazili školskí odborári, ktorým sa musel venovať). Napr. STV tam bola natočila i reportáž k téme v G-B-S (kamera zabrala i šach). Ak by tam boli nemuseli vysielať nezmysly.
Už predtým na Valnom zhromaždení SOV okrem volieb mal vystúpenie i minister školstva i generálny riaditeľ sekcie športu, atď. ku koncepcii a financovaniu a okrem TA SR, SITA, Sme, Pravdy, Športu atď. fyzicky odvysielali report do športového spravodajstva z TV STV1, TA3 a Markíza (- keď mala Markíza čas na bulvár (pri súboji Chmelár vs. Filc na prezidenta SOV kto koho podporuje opäť vrátane šachu - k tomu sa ešte osobitne vrátim tak si mohla zistiť aspoň fakty ohľadom financovania).
Osobitnú zmienku (napíšem snáď dodatočne) by si zaslúžil "vysoko fundovaný" redaktor TV M. Štefan E. a jeho "žurnalistická partizánčina" negativisticky k športu (čím demagogicky ovplyvňuje verejnú mienku k financovaniu športu),
a doplietol čo sa len dalo počnúc OH Londýn 2012

2 téza (okrem neznalosti redaktorov) je, že niekto z vplyvných majiteľov klubov z tzv. veľkých kolektívnych športov systematický už cez pol roka rozohráva hru (v rámci formovanie mienky,- súvisí to od transformácie jednotnej športovej organizácie, volieb do jednotlivých orgánov, budúceho prerozdeľovania peňazí naposledy avizované podanie na CAS arbitráž, v minulosti projekt Viktória II ako zhrabnúť pre futbal, tenis a spol. ešte aj to málo čo máme ostatní)

V reportáži sa vyskytlo "dráhový golf" nie "golf", t.j. Slovenský zväz dráhového golfu vs. Slovenská golfová asociácia (SGA). Nezachytil som, žeby členovia SGA začali panikáriť len preto, že niekto popletie športy a nedá si námahu pozrieť si verejné dostupné materiály ku koncepcii športu a financovaniu športu.

Viete ak by túto DF tému založil "anonymík", ktorý sa medzi sledovaním Telenovely a "Farmársko-kuchárských stupidita show prebudil právne na TV noviny, aha šach - idú mú zobrať peniaze, panika .....tak možno pochopím ako typickú reakciu
predstaviteľa "tupého stáda".

Ale Saša ?, nehnevaj sa, kde si doteraz bol - Dobré ráno, spadol si z jahody. Doteraz som bral (až na Tvoje alkohol excesy, z ktorých si dúfam už vyrástol) ako rozhľadeného mladého muža, ktorý sa vyzná v politicko-právno-ekonomicko-celospoločenských témach (viď aj niektoré Tvoje blogy na sme).

To uveríš nejakej báchorke na Markíze. Nesleduješ aj iné televízie (TA3, STV ...), nečítaš i iné noviny (Šport, Sme ...), internet ...nesleduješ (alebo neoveríš si fakty) zo stránky ministerstva školstva SR (koncepcia športu) alebo z Úradu vlády SR.

Ešte aj ja či Martin sa snažíme občas informovať k otázke financovania športu (viď iné DF). Nezachytil si v médiach (resp. i tu v inom DF píšem), že 12. 12. 2012 (včera), že vláda SR mala prerokovať koncepciu športu na roky 2013 - 2020 (2016), ktorého gestorom je Ministerstvo školstva SR.

Čo tak ísť na minedu.sk (MŠ SR) alebo stránku Úradu vlády SR http://www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/ ... oMaterialu (kompletný materiál koncepcie, ktorá sa dotýka i financovania športu je tam od 5. 12. 2012) Včera ju nakoniec nezaradili do bodu programu.

Na stránke MŠ SR bola takmer mesiac - 25. 11. 2012 otvorená na pripomienkovanie koncepcia športu i pre verejnosť, čiže každý vrátane Sašu, Jozefa ....aj ako fyzická osoba mohol poslať pripomienky (natíska sa otázka páni, kde ste boli)
Aby sa niekto nepýtal mňa (či SŠZ), kde sme boli - pripomienky i námety som písal za SŠZ i na ministerstvo i v rámci SOV (v rámci pracovných komisií, kde sa zúčastňovali i zástupcovia ministerstva) - SOV poslalo rovnako hromadnú pripomienku,
rovnako i Konfederácia športových zväzov SR (tam žiaľ SŠZ nešťastne pred desaťročím vystúpil), ale čo som pozeral i hromadné pripomienky sa týkali aj malých neolympijských športov (čiže paušálne i šachu).
Saša v tomto si ma sklamal, nemysle som si, že sa dáš opiť rožkom nejakou správou v bulvárnej TV, ako človek s právno-politickou praxou máš si overiť najprv fakty, naštudovať dokumenty z rôznych zdrojov a potom si spraviť úsudok.
Nepokladám Ťa za bežného čitateľa ako sa tu vyskytujú, že si nevedia nič nájsť - (čo je dávno na webe a dokumentoch)

Samozrejme pripomienky mala nielen športová obec, ale i jednotlivé rezortné ministerstva (tak ako káže legislatívny proces), dokopy bolo 300 pripomienok (mnohé však len technického rázu).
Problém je, že koncepcia MŠ SR mala mnohé pozitívne prvky (vrátane navýšenia financovania športu), ale narazila na 8 zásadných pripomienok Ministerstva finncií SR (nemenenie daňových predpisov, podielov z Tiposu atď.)
výsledkom tak bude, že sa koncepcia pravdepodobne neprijme na 8 rokov, ale len na 4 roky (do OH Rio de Janeiro), v r. 2013-2015 sa financovanie meniť nebude, to znamená, že objem peňazí do športu bude rovnaký.

Téme ako sa počítajú (budú počítať) peniaze sa budem venovať osobitne, zatiaľ len toľko, pre prvý polrok 2013 - cca 50% platí presne to isté čo v r. 2012, pre zvyšnú časť zálohy síce podľa nových pravidiel, ale pre šach, ktorý je v hocijakom vzorci - starnom, novom, ešte novšom to na najbližšie 3 roky vyzerá až na desatinky za každým praktický rovnaký objem peňazí
A keďže odsedel som si nejedno stretnutie, prečítal nejeden materiál k tejto téme, prípadne ak mi chýbal to čo sa odprezentovalo dodatočne vypýtal (napr. powerpointové prezentácie napr. pre kolegov z VV na januárové zasadnutie)
s plnou vážnosťou hovorím nedajte sa ako tupé stádo oblbovať bulvárnou TV.

K téme ešte budem pokračovať, zatiaľ len toľko, že vzorec "popularita športu" v novom vzorci absolútne nezávisí koľkokrát ste v médiach (ako to chcelo predošlé vedenie - za Križana - to sa po kritike zväzov vrátane šachu vypustilo, ráta sa to inak, vysvetlím neskôr,
takže vaša diskusia či sme v TV v súvislosti s finacovaním zo strany štátu je úplne mimo.

Nedá mi opäť nespomenúť Ruda Diviaka - spomínal i Immanuela Kanta - Kritika čistého rozumu, viete že i táto vznešená kniha bola na pápežskom indexe zakázaných kníh, kým to II. vatikánsky koncil v 60-rokoch nezrušil
Spomínam to preto, že v minulosti za nacizmu či komunizmu ľudia častokrát riskujúc väzenie či za stanného práva i smrť neváhali aby sa dopátrali k informáciam počúvať i zakázané rádiou, čítať zakázané knihy.

V dnešnej dobe už neriskujete smrť/väzenie napriek tomu mnohí z Vás naletia na každú kravinu v bulvári namiesto, aby si overila fakty z viacerých zdrojov. A potom tu čítam rozhorčené články, kde bol SŠZ a že nám idú zobrať všetky peniaze.

Malý príklad z histórie napr. z 2. svetovej vojny najlepšie je si prečítať, čo tvrdí prokomunistická, pronacistická, prosionistická a pseudoliberálna literatúra (napr pospájať si britských, nemeckých, sovietských, česko-slovenských autorov
rozlíšiť kto je kto- a ste hneď v lepšom obraze, logicky maršál G.K. Žukov si iné spomína ako E. von Manstein ako Churchill či de Gaulle ...
opakujem hlavne triezvo nenechať sa manipulovať médiami (prípadne si zoberte radu českého prezidenta Václava Klausa, že on radšej TV noviny nidky nepozerá, resp. politiku tvorila nie voliči ale média)

Prípadne (asi Goldberg) "právnici vedľa žurnalistov vyzerajú ako neviniatka" :mrgreen: , alebo (asi Churchill): novinári sú občas horší než prostitútky
Goebbels - minister propgandy - 100x opakovaná lož sa stáva pravdou (mimochodom ešte aj tento nacistický potentát hrával šach, svojho času v DF knižné novinky som dal úryvok z jeho denníkov o šachu a asi je veľmi populárny, keďže po R. Mankvellovi, D. Irvingovi atď. vydali Pražáci preklad už štvrtej biografie, tentokrát od P. Longericha, potom sa nečudujme pokom sa tie média asi opičia, ešte aj ten Goebbels je oproti ním ako neškodný školáčik.

P.S. Očakávam, že Jozef alebo niekto podobný zas napíše, že tu píšem od veci.
K tomu len toľko minule k téme Olympiáda (pri diskusii so saatom o Bosne a Hercegovine - náš súper) som sa dostal až k vysvetľovaniu, že Srbsko (Srbská republika) nie je to isté ako republika srbská v BiH
s romantickým ideálom, že Jerguš a ďalší mladí šachisti v rámci tejto osvety vyrastú raz v skvelých skvelých "diplomatov", ktorí vyžehlia i prípadne faux pas prezidenta SR pri návšteve Bosny

Inak povedané zo všetkých príspevkov tohto DF sa človek šach lepšie hrať nenaučí, ale aspoň zrniečka užitočných informácii vyloví pre budúci profesný život
Takže s Vašimi názormi, že sa píše od veci si dajte pohov. Čo sa človek sám nenaučí, v škole ho nenaučia. :)

P.S.2 pre plachess64 - TV deklaráciu EP k šachu nemá od nás, ale napr. ministerstvu sme ju viackrát dávali (napr. len čo si ja pamätám tak aj ministrovi aj 2-3 úradníkom zo sekcie športu pri koncipovaní listov ako prílohu poštov, osobne v komisii, i mailom, pri komunikácii, pripomienkach či naposledy ohľadom školskeho portalu opäť som dal hyperlink do mailu odvolávajúc sa i na to)
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod LuboChess Št Dec 13, 2012 3:02 pm

Časť II.

Na rozdiel od Sašu (od ktorého ak niečo zapotí som čakal, že sleduje legislatávny proces a píše podľa materiálu z MŠ SR a vlády SR a nie bulvárnych blábolov na Markíze) i bežný čitateľ šachista
si mohol prečítať napr. v Športe alebo Sme (printová i webová verzia)

Počet dotovaných športov však klesne. Ministerstvo mieni „prehodnotiť podporu reprezentácie v odvetviach ako biliard, bridž, boccia, bowling, friesbee, korfbal, športová kynológia, kompozičný a korešpodenčný šach, dráhový golf, go, modelárstvo, pretláčanie rukou, rádioamatérstvo, rybárstvo a rybolovná technika“.

Zdroj: denník SME, Marián Šimo, 24. októbra 2012, detto Šport z 26. 10. 2012 a kto aj nie vyslovene som na to upozorňoval v tomto DF
viewtopic.php?f=19&t=1264&st=0&sk=t&sd=a&start=80

Čiže korešpondečný a kompozičný nie praktický šach a potom tu panikárite lebo sa necháte oblbnúť Markízou, navyše táto informácia je už stará, dávno sa o nej vie. Mne je samozrejme ľúto i koršachu a kompozičného (i priateľov z go) len tam to tiež nie je novinka
za posledné cca 2-3 roky ich uz odstrihli dávnejšie, veď preto sme i hovorili, že by sme sa raz mali zlúčiť ako šach

Dokonca tou reportážou sa šachový zväz voči ministerstvu dostal do dosť nepriaznivého svetla (ak to pozeral nejaký úradník) s ktorými máme korektné vzťahy (dokonca na niektorých konferencicách sa sami ozvú á - šachisti)
že buď sme blbí (veď nám nič nejdu brať) alebo neviem čo si pomyslia (normálne rozmyšľlam pri najbližšej komunikácii len tak neformálne spomenúť akí sú blbci z Markízy)
resp. v reportáži spomenuli boccia to je jeden z mála športov, ktorý je vhodný aj pre športovcov vozičkarov je i zaradený na paralympiáde, neviem či si zaslúži "Markízacke škatuľkovanie" o kurióznych športov
To len podporujú slová ministra kultúry o "žumpe a hnoji" súkromných TV
Obrázok používateľa
LuboChess

Odoslaťod marek Št Dec 13, 2012 6:02 pm

Lubko len aby som upresnil nemám pocit, že by niekto manipuloval. Viac menej mi zavolal poprosil ma, že potrebuje aj laicky názor na otázku "co by sa stalo keby" a nech je to akokoľvek nemyslím si že táto reportáž ublížila šachu a je len dobre, že sa o nom hovorí. Každá reklama je reklama a šach ju potrebuje.
marek

Založený: So Jan 02, 2010 4:22 pm

Odoslaťod maco Št Dec 13, 2012 6:16 pm

Zaujímavá vec k PR. Sami si môžete všimnúť na našom fóre sme šachisti, a keď sa pozrieme na návštevnosť jednotlivých tém tak sa zamyslíte čo je zaujímavejšie. Či šach alebo pikošky. Túto tému navštívilo za 5 dní 900 x sekciu turnaje za 3 dni ani nie 100 :D :( :o
maco

Založený: So Nov 10, 2012 1:03 pm

Odoslaťod LuboChess Št Dec 13, 2012 6:39 pm

Časť III.

(Berte ma žartom): V čase nejakého krízového napr. vojnového stavu by redaktora TV a Sašu trestne stíhali podľa § 362 Trestného zákona za šírenie poplašnej správy :mrgreen:

"Kto za krízovej situácie štátu spôsobí, čo aj z nedbanlivosti, nebezpečenstvo vážneho znepokojenia, malomyseľnosti alebo porazeneckej nálady aspoň u časti obyvateľstva nejakého miesta tým, že rozširuje poplašnú správu, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky."

V mierovom stave našťastie pre niektorých sa vyžaduje podľa § 361 TZ úmysel

Ešte k Sašovej poznámke o pretlačaní rukou (armwrestling) a šachu, ale netýka sa to len toho prípadu. Osobne sa mi nepáči na časti šachovej verejnosti takéto škatuľkovanie a kategorizovanie. Je to prejav šachovej zadubenosti a šachového malomeštiactva. U mňa každý šport požíva úctu a každý si zaslúži podporu. Vám by sa tiež nepáčilo keby z iného zväzu sa vyjadrili - čo tam šach. Mal som možnosť pred cca pol rokom na jednej z konferencii hovoriť i zástupkyňou pretláčania rukou - tiež sa snažia u školákov pestovať šport (v dnešnej dobe keď sa deti čím menej fyzicky pohybujú, percento obezity stúpa je každý telesný šport užitočný - pozrite si materiál ku koncepcii športu v časti telesnej výchovy a pohybovej aktivity a zdravotného stavu deti). Máme i spoločný styčný bod obec Lendak - z nej (AWK Lendak) vyrástlo množstvo armwrestlerov medailistov na ME a MS venujú sa tomu už na ZŠ a my tam máme tiež šikovného zástupcu, ktorý rozbehol v obci šachový krúžok.
V princípe či dostane volejbal 1000 a basketbal 1200 alebo opačne je to jedno, pretože keď dám dieťa či na basketbal alebo volejbal je to rovnako užitočné. Po správnosti aj šachové dieťa by sa malo venovať napr. hodinu šachu a hodinu plávania či gymnastiky denne určite by to bolo užitočné. Skúsme nazerať i touto optikou.

Ad Rudovi Diviakovi - (doplním ho) pre niektorých občanov by možno bolo užitočnejšie Kantovo dielo Kritika súdnosti (než Kritika čistého rozumu) ;)

Ad k pani Danke a spol. - jednou vetou "Je vous ai compris." "Chápem Vás" (Charles de Gaulle, Alžír, 4. 6. 1958)

Napriek tomu s komparáciou "florbal" 8/16 pochvala vs. šach nesúhlasím. Florbal dosiahol postup do štvrťfinále MS (v základnej skupine Švajčiarsko, Estónsko, Singapur) medzi osmičku najlepších v kategóriu dospelých
a nebolo to len zo 16 krajín (účastníkov záverečného turnaja MS, ale museli sa prebojovať ešte predtým z kvalifikácie, aby postúpili medzi 16-stku na MS. Kedy bol šach naposledy na Majstrovstvách sveta dospelých v najlepšie osmičke -
u jednotlivcov nikdy (najvyššie skončili Ftáčnik a Štohl v medzipásmovom turnaji), v turnaji kandidátov ani zápase kandidátov nikdy nehral, nerátam Sergiho v MS k.o. systém v Las Vegas (vtedy bol ešte vedený pod ČR federáciou)
Na MS družstiev sme nikdy nehrali, keďže podľa výsledkov na ŠO za Európu máme k tomu hodne ďaleko a na Šachovej olympiáde ako SR sa moceme medzi vyše 20 až 40 miestom - nie je sa s čím chváliť
(svetlá výnimka Calvia 2004 - ženy 7. miesto a Bled 2002 - 8 miesto muži je svetlá výnimka a je to už bradatý výsledok).
S tých vyše 80 financovaných športov má každý rok plno športov viacerých majstroch sveta (dospelých o mládeži sa nebavme takých športov čo majú plno zlatých nie jeden bronz je ako maku)
Ja dobre viem, že v šachu získať čo i len 8 miesto je fantastický výsledok (a že väčšinou predbiehame i Rakúsko a ČR) len to v konkurencii ostatných športov nestačí.

Navyše ten florbal ako mladý dynamický šport nás predbehol i v školskom športe (je obrovské množstvo deti a škôl, ktoré sa zapojili do florbalových zápasov, turnajov, šach má čo ešte doháňať viď skolskysport.sk

ALL: Média sú také ak ste zaujímavý prídu samé ak nie musíte si to zaplatiť.

Či sa to niekomu páči alebo nie v SR nemáme takú individualitu typu Topalov, Carlsen, Ánand ktorý by sa stal miláčikom národa. Ani v ČS(S)R s výnimkou O. Durasa (začiatkom 20 storočia - miláčik Země Koruny českej najmä po turnajoch v Nemecku a San Sebastian). a S. Flohra (pred II. svetovou vojnou - pripravovaný zápas o majstra sveta 1938, kým neprišiel Mníchov, ktorý mal sponzorovať Baťa) nebol taký šachista, ktorý by bol oslavovaný hrdina aj v bežnej politickej dennej tlači či rozhlase (TV ešte nebola).

Jozef tu svojho času písal, niečo v tom zmysle, že ľudia/šachisti nevedia, že Ánand je majster sveta (resp. že hral s Geľfandom o MS). To, že to nevedia šachisti je v prvom rade ich hanbou (a vyhovárať sa či to je napísané na web stránke SŠZ je zcestné lebo takouto informáciu boli zaplavené všemožné svetové webové stránky i periodiká).
To, že to nevedia laici je normálne - skúste si urobiť anketu koľko ľudí by vedelo kto je napr. Heyrovský, že Československo vďaka nemu sa môže pýšiť Nobelovou cenou za chémiu
(takýchto najvýznamnejších vedcov, umelcov, športovcov by som vedel dať spústu - "tupý národ" by v tejto skúške obstál veľmi zle, hlavná vec, že "Martinku z Turca" alebo Noriku by poznal snáď každý.

Ešte jeden príklad - rozhovor po VV a Rade - B. Štiavnica, júl 2012 - Náš najpoprednejší šachový funkcionár (pozor nie prezident, ale ako prítomný aktér dosvedčí) smutne skonštatoval, že šachovým mládežníkom nič nehovorí meno rakúskeho významného maliara Gustava Klimta (potom čo zhliadli to meno k nejakému výročiu na úvode google obrázku) -
Otázka je chyba v systéme - u mládežnia, rodičov, učiteľov, hodín výtvarnej výchovy, dejepisu alebo estetickej výchovy
Keď niekto nepozná trebárs Klimta prečo by mal poznať Ánanda (o Markošovi ani nehovorím), v čom je Ánand významnejší alebo väčší ?

Jozef tu v minulosti objavil Ameriku - cyklistika - Peter Sagan - schválne či mu to meno hovorilo niečo i pred 3 rokmi (už v tej dobe sa pamätám ako ho vtedajší prezident SZC K. Haťapka chválil a bojoval aby sa dostal medzi olympijské nádeje - verejnosť ho ešte nepoznala)
Jozef dám Ti ďalší tip, keď budú novinári po ZOH 2014 Soči robiť ošial a zas tu budeš robiť prirovania - jedno meno z lyžovania Petra Vlhová už teraz je možno lepšia než Veronika Velez Zuzulová v jej rokoch
nebudem robiť, ale anketu koľko šachistov ju pozná (a potom po pár rokoch objaví Ameriku)

Možno len šachisti poznajú mená Christopher Repka, Jerguš Pecháč, Viktor Gažík, ale keď vytrvajú v úsilí spozná ich aj laická verejnosť - len musia prísť výsledky medzi dospelými a museli by sa uchádzať o najvyššie tituly na MS/ME

Mám pre Vás predsa len jednu pozitívnu odpoveď "čoho je málo je väčšinou kvalitnejšie", resp. čoho je veľa nemusí byť zákonite lepšie.

Príklad z kultúry -

Tupý národ (jedno či z BA, Martina či Žiliny) doslová civí na žumpa-hnojkách obrazovkách aby videlo nejakých quasi-umelcov "Ten hľadá talent, a taký Super(ne) Star -
a prahne na webe či Novom čase o pikoškách, ktorá "speváčka" celebritka" ukázala gaťky

Otázka neponúka Slovenské národne divadlo napr. opera, balet alebo Slovenská filharmónia ďaleko kvalitnejšie umenie a koľko TV (ak výnimočne a s akou sledovanosťou to dávajú
Dúfam, že Vás nemusí presveidčať že Bach, Verdi alebo Wagner sú na Olympe než tupým stádom obdivovaný "SuperTalent" Aká paralela kvalita vs. masovosť (kvantita)

Zoberme si záverečné trojkolo extraligy. Na Konferencii SŠZ košicko-prešovský kandidát na prezidenta SŠZ sa dušoval (po trojkole v Nitre) ako by to malo byť. Žiaľ ja nemám nič proti Košičanom i verím, že ak dostanú šancu pekne zorganizujú trojkolo, ale zas sme kde boli - ak človek číta konkurznú prihlášku na Technickej univerzite Jedlíkova - to nie je terno pre významné média.
Prečo neprišla prihláška typu Hotel Double Tree v Košiciach alebo ešte lepšie Hotel Sheraton, Hotel Kempinski v Tatrách či Bratislave, kluby zaplatia za ubytovanie v 4 alebo 5 hviezdičkovom hotelovom komplexe ako za 2**penzión
TV Markíza zabezpečená ....
Druhá vec ak by mal klub platiť 5*****hotel či by radoví členovia klubu prispeli, či by GM sa zriekli honoráru za 3-zápas aby to klub vykompenzoval, aby sa to len hralo v dôstojnom prostredí s nádejou, že to nejkaého sponzora osloví a časom sa im to vráti (viem, že nerealizovateľné sci-fi a sme v bludnom kruhu na internátoch a penzionoch a ešte mimo hl. mesta SR pre veľké média a riadnych sponzorov nie je to pravé orchové dôstojné miesto na extraligu)

Alebo keď Vám chýba, že napr. v Športe (okrem telegrafického výsledkového servisu) sa nepíše viac o šachovej extralige - je tu cesta ako zvolil futsal alebo bowling formou akokeby inzercie po každom dvojkole budete mať v strede novín celú stranu i s tabuľkami, fotkami, výsledkami - samozrejme kluby nie sú v takej kondícii aby to zaplatili (prípadne farebný extra magazín ako príloha Športu pred štartom exligy ako vodné pólo.
Obrázok používateľa
LuboChess

Odoslaťod LuboChess Št Dec 13, 2012 7:15 pm

Post Scriptum alebo IV. časť

(pre Mareka) v tomto máš pravdu- každá reklama je dobrá, resp. slovami bývalého prezidenta Realu Madrid Florentina Pereza: Aj zlá reklama je reklama len aby sme boli každý deň na titulnej stránke :mrgreen:

Zlatá poučka z médiami, ale je: S médiami ešte nikto vojnu nevyhral, resp. nenadarmo sa o nej hovorí ako siedma veľmoc

Ja už som to Mishikovi spomínal, že v podstate média si vyberajú témy (nie naopak) - len taký príklad v rôznych médiach (printových i elektronický i TV) a na google - napr. voľby SOV je plno odkazov za zakaždým (okrem iných zväzov) i Slovenský šachový zväz, čím bola gratis reklama (vrátane najčítanješích médii Pluska, Topky, Čas, SME, pravda, tv.noviny, webnoviny - SITA, TASR), že nejaký šach a zväz existuje - len tom čase prebiehali v Maribore mládežnícke MS,
a to už média nezaujímalo :-( ale ten istý problém má takmer väčšina zväzov, kým my sme mali Maribor na Filipínach v Manile boli Majstrovstvá sveta vo vodnom lyžovaní dospelých, že tam Slovensko získalo zlato medzi ženami (a pretekárka si to zväčša musela sama vyfinancovať plus niečo zväz) nikoho nezaujímalo ani média (a nerobím si ilúziu o šachistoch)

Na druhej strane dosť zväzov keď sa stretávame mi hovorí, že hrávajú šach (napr. z golfu aj poznajú nášho hráča Šk Slovan obojživelník golf/šach), lyžovania, vodného póla (funkcionár), z hokeja sa tu spomínal Šatan
ešte významnejší čo som upozorňoval i na chess.sk je olympionik v športovej gymnastike (jeden z najlepších v bradlách) spolu s Bartekovou športová tvár Alpine Pro a SOV S. Piasecký ktorý hráva praktický šach i korešpondečný (tam mal i ELO)
a najkrajšie bolo (už som to spomínal kolegom z VV), keď sa mi prihovoril tréner svetovej kapacity z rýchlostnej kanoistiky (ktorý trénoval i multimedailistov K4, K2 z OH/MS/ME Bača, Tarr, Vlček, bratia Riszdorferovci, Gelle),
ktorý pravidelne hrá krčmové šachy o 2 eurá, pozná i jedného nášho trénera a reprezentatku WGM a o Bobby Fischerovi (čítaval v maďarčine rôzne biografie) je všetko, strčil by väčšinu šachistov do klobúka

Meno tohto trénera schválne nenapíšem, či šachisti poznajú (minimálne z TV či Športu), ale je to také meno akokeby Artur Jussupov alebo Mark Dvoreckij ako šachový tréner povedali, že rekreačne pestujú rýchlostnú kanoistitu a sypali by životopis majstrov sveta v kanoistike.

Špeciálny odkaz pre Jozefa ak to meno nepoznáš - tak nemáme sa čo baviť o propagácii či popularizácii v športe - nechci od ľudí aby vedeli o šachu viac, keď nepoznajú ani ľudí zo športu, ktorí so svojími zverencami vyhrali prakticky všetko na svete.
Obrázok používateľa
LuboChess

Odoslaťod saat Št Dec 13, 2012 7:33 pm

šach a florbal :
Vymyslel som projekt "Pohyb myšlienok" - jeho hlavným cieľom bolo získať vďaka EÚ 8 online-šachovníc s hodinami.
Projekt neprešiel.
Tak som ho spojil s florbalom a nazval "Pohyb myšlienok a tela ". Projekt prešiel. Prišiel som však o 3 šachovnice a 8 hodín ...
Obrázok používateľa
saat

Založený: Št Júl 02, 2009 4:39 am

Odoslaťod dana Pi Dec 14, 2012 9:57 am

Čím viac hovoríte, tým menej si ľudia zapamätajú. (François Fénelon)

Čokoľvek hovoríš, buď stručný, nech môže chápavá myseľ tvoje slová rýchlo vnímať a verne ich navždy zachovať. (Horatius)
dana

Založený: So Feb 14, 2009 10:31 am

Odoslaťod LuboChess Pi Dec 14, 2012 10:45 am

p. Danka palec hore - 100 bodov :D

namiesto kontry dám vtip:

Skúsený advokát poučuje mladého kolegu: - "Na súde hovorte vždy čo najdlhšie. Čím dlhšie budete hovoriť, tým dlhšie bude váš klient na slobode." :mrgreen:

Ešte k Sašovým príspevkom - ďalšiu vec - minister ani ministerstvo nerozhodujú pri dotáciach podľa bulvárnej TV (naopak súčasný minister v jednom zo svojich prejavov odsúdil bulvárnu TV za dehonestáciu športu a olympionikov z Londýna 2012 a za utvárane umelých negativistických káuz)

Rovnako neplatí ako v minulosti, že kto si čo vylobuje podľa známostí (alebo podľa mienky TV)- sú jasne definované kritéria vzorce podľa čoho sa dotácia počíta, sekretariát zaslal žiadosť s požadovanými vyplnenými údajmi na základe výzvy
(dnes je zhodou okolnosti posledný deň na podávanie prvej žiadosti)
http://www.minedu.sk/financovanie-sportu-v-roku-2013/
Obrázok používateľa
LuboChess

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Médiá

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.