Pravidlá fóra (návrh)

Pravidlá, štruktúra, návrhy na zlepšenia, dotazy na admina

Re: Pravidlá fóra

Odoslaťod Martin Huba Št Jan 20, 2011 9:40 am

Myslím, že Ondro spravil kus roboty... určite je to dobrý základ...

Ja mám toho tiež vyše hlavy, preto nechám nech sa o pravidlách diskutuje ďalej...

Mne jednoducho určité výrazy trhajú uši.. odbáčať je jeden z nich.. odbočovať od témy... odbiehať.... ale ak bude nutné, budem žiť aj s "odbáčaním".

Pravidlá musia byť jasné, nemali by dovoliť urážať osobnosť, profesionalitu, rodinu, vieru, pohlavie, ani sexuálnu orientáciu....

Osobne si myslím, že sa diskusia na fóre za tie dva roky čo tu "straším" posunula kvalitatívne vyššie... (zásluhou všetkých, čo tu píšeme)..

Pestujme si toto fórum, je to prostriedok ako sa učiť komunikovať a významný a hlavne rýchly zdroj nových nápadov..

Pekný deň
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3859
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Re: Pravidlá fóra

Odoslaťod LuboChess Št Jan 20, 2011 10:05 am

K tým pravidlám
v čl. 2.2: " Urážku možno chápať urážku na cti v zmysle trestného práva."
to je trochu nepresné - dal by som podľa trestného alebo občianskeho práva
(btw. urážka na cti je trochu archaický výraz z I. republiky - Trestný zákon pozná "trestný čin ohovárania", prípadne priestupkový zákon - priestupok na úseku občianskeho spolunažívania, najmä § 49 ods. 1 písm. a/ zákona č. 372/1990 Zb. v platnom znení: ...inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech,, Občianský zákonník - ochranu osobnosti, pričom pod ochranu osobnosti patrí o.i.
právo na život a zdravie, občianskú česť a ľudskú dôstojnosť, ako aj právo na (ochranu) súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy)
ale na účely tohto fóra to stačí zjednodušene, tak ako je uvedené vyššie

3K má už predbehol s výnimkou českého jazyka, i tie videá (najmä saat by mal mať výnimku)

Možno by sa hodila či už preambula alebo na záver: Pravidlá fóra, ich výklad treba posudzovať v súlade s pravidlami slušnosti, zdravého rozumu, a nie rigidne, fomalistický s cieľom zachovať dynamiku fóra a plynulosť diskusie.(pozn. aby sa

nestávalo, že niekto bude moderátora šikanózne otravovať, prehnane s každým jedným príspevkom, ktorý len neúmyslene o čiaročku, by sa dal už chápať ako porušenie
príklad: Niketo dá vtip na odľachčenie odborného fóra (myslím, že je to OK netreba to hne´d mazať, premiestňovať, iné by bolo keby tam dal 200 vtipov za sebou)
cieľom má byť naozaj plynulosť a dynamika fóra, nieže to diskutujúcch odradí (pre nadmerné premiestňovanie a mazanie, zvlášť, keď to niekto urobí nechtiac), zamerať by sa malo najmä na hrubé vulgarizmy a opakované cielené útoky na občiansku dôstojnosť osoby na témy nesúvisiace so šachom, pričom treba s citom odlišovať osobnú kritiku od vecnej kritiky a vyslovovanie hodnotiacich úsudkov (ktoré sú subjektívne tie sa ani nedokazujú/neposudzujú zhľadiska pravdivosti pri sporoch na ochranu osobnosti, každý má právo slobodne vyjadriť svoj hodnotiaci úsudok (pri hrubom neprekročení morálky)
Príklad: Jano mrkvička ty si debil na druhú - to už je osobnostný zásah. Jano Mrkvička ja si myslím, že túto vec vykonávaš zle, neodborne - to je OK (hodnotiaci úsudok)

Takisto by som dal v stati, že fórum slúži o šachu a diskusiu so šachom súvisiacim pasáž výnimočne i o iných témach (jednorázovo), ale len v sekcii Voľná diskusia (až na témy vyslvoene vymenované ako zakázané)

Na vylepšenie fóra by bolo dobré ak sa príspevok vymaže/premiestni - ak by bolo vidieť aspoň oznam O.D/FM M.H. tento príspevok bol vymazaný/premiestený dňa ...čas ....(prípadne dávam na zváženie ak to majú niektoré fóra, na posúdenie relevatnosti - že tento príspevo kbo vymazaný, zobrazí sa Vám kliknutím, ale len registrovaným nickom, t.j. nie keď budem prezerať DF len ako "Hosť" bez prihlásenia
Obrázok používateľa
LuboChess
 
Príspevky: 3622
Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm
Bydlisko: Bratislava/Poprad

Re: Pravidlá fóra

Odoslaťod ♔♔♔ Št Jan 20, 2011 10:17 am

Na vylepšenie fóra by bolo dobré ak sa príspevok vymaže/premiestni - ak by bolo vidieť aspoň oznam O.D/FM M.H. tento príspevok bol vymazaný/premiestený dňa ...čas ....(prípadne dávam na zváženie ak to majú niektoré fóra, na posúdenie relevatnosti - že tento príspevo kbo vymazaný, zobrazí sa Vám kliknutím, ale len registrovaným nickom, t.j. nie keď budem prezerať DF len ako "Hosť" bez prihlásenia
Funkcie tohoto fóra sú obmedzené na funkcie, ktoré umožňuje softvér phpBB. Neviem, či toto všetko umožňuje.
Treba uprednostniť čo najjednoduchšie riešenia, napríklad môj návrh: http://forum.chess.sk/viewtopic.php?f=3&t=1015&p=14113#p14113
♔♔♔
 
Príspevky: 520
Založený: Po Okt 18, 2010 4:54 am

Re: Pravidlá fóra

Odoslaťod LuboChess Št Jan 20, 2011 10:26 am

3K to práve neviem čo po technickej stránke je priechodné, resp. priechodné tak aby to nebola zdhláva piplavá práca
(možno by stačilo takto: "vymažem príspevok", a napíšem nový príspevok už ako admin podľa formulky uživateľovi XY bol príspevok vymazaný z dôvodovo porušenia pravidiel fóra"
v prípade presunu to nie je nutné (buď sa to nájde v inej téme, alebo v DF Odpadkový kôš, kam by mohlo ísť všetko absolútne mimo tému s výnimkou hrubých vulgarizmov, automatický mazaných).

Má to svoj dôvod, častokrát si niekto niečo prečíta, zareaguje na to, odošle príspevok, ale ten predošlý bol vymazaný (pričom i ten predošlý príspevok mohol byť fundovaný k veci, až na to, že zo 100 slov v 2 slovách bola hrubá nadávka,
za ktorú by sa nejedná slušná dáma červenala :mrgreen: )
zároveň by to bola taká kontrola verejnosti - ako často, a komu sa mažú neoprávnene príspevky
Obrázok používateľa
LuboChess
 
Príspevky: 3622
Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm
Bydlisko: Bratislava/Poprad

Re: Pravidlá fóra

Odoslaťod Ondrej Danada Št Jan 20, 2011 1:56 pm

Momentálne mám chvíľku času, tak sa vyjadrím postupne, zvyšok zodpoviem neskôr.

To sa mi zdá ako nadbytočné. Ak bola otázka už vyriešená, tak odkaz na inú tému, kde je odpoveď, nie je osobný útok ale obyčajná reakcia na príspevok. Otázka, prečo niekto zmenil názor, tiež nemusí byť osobný útok, hlavne ak ide o tému a zakladateľa témy. Pri niektorých príspevkoch ani upozornenie na pravopisnú chybu nemusí byť osobný útok - napríklad v tejto téme, v Pravidlách by pravopisné chyby byť nemali. Napríklad sú chyby v texte: Na príspevok sa je možné odkázať hypertextový odkazom v inej témy. No vo väčšine príspevkov sú upozornenia na i/y a preklepy určite nežiadúce.

Odkaz na iný príspevok, kde bola otázka zodpovedaná je samozrejme v poriadku, myslel som skôr príspevky bez odkazu, ktorých cieľom nie je pomôcť zodpovedať otázku, ale útočiť na neho, že nesleduje diskusiu.

Dá sa pod "štruktúrovaním textu" chápať aj zvýraznenie niektorých dôležitých slov v texte? Ak nie, mohlo by to tam byť nejako doplnené.

Áno, štruktúrovanie textu zahŕňa ako zvýrazňovanie nadpisov tak aj kľúčových častí textu.

Nie je to príliš prísne? Ak by to všetko súviselo so šachom a bolo vo vlastných témach, tak by to mohlo byť akceptovateľné. Napríklad téma "chess links" nikomu nevadila. Alebo to možno nejako preformulovať na prvoradý cieľ?

Cieľ je v poriadku, čo je cieľom diskusie je nepochybné. Nie je cieľom tohto ustanovenia zakázať vkladanie odkazov, ale chrániť fórum pred tým, aby napr. jeden príspevok obsahoval 30 fotiek z jedného turnaja. Ak by to tak robili všetci, čitateľ s mobilným internetom by sa asi nepotešil.

Asi by bolo lepšie to formulovať:
Všetky príspevky vrátane citátov musia byť v slovenskom alebo českom jazyku, alebo musia obsahovať slovenský alebo český preklad, či výklad.
Boli, alebo sa tu môžu vyskytnúť, aj nejaké české príspevky.

Súhlasím, môžem uviesť výnimku Českého jazyka. Skôr mi prekážajú citáty textu v azbuke a odkazom na stránku tiež v azbuke bez toho, aby bol akokoľvek vysvetlený obsah, o čo vlastne ide. Nie každý vie rusky, či anglicky, a preto by ten, čo takýto obsah vkladá, mal buď text preložiť, alebo aspoň stručne vysvetliť.

Možno by to bolo dobré preformulovať. V málo prípadoch by to mohlo byť odôvodnené.

Bolo to myslené tak, ako to bolo aj napísané. Jediný dôvod, pre ktorý by mal byť príspevok zmazaný, je porušenie pravidiel. Ak niekto svojími názormi či prejavom zo seba urobí hlupáka, nevivím dôvod, pre ktorý by mu mali admini či moderátori pomáhať. Každý si zodpovedá za to, čo píše.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada
 
Príspevky: 1486
Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pravidlá fóra (návrh)

Odoslaťod Horváth Mário St Jan 26, 2011 5:03 pm

Ondrejov návrh je na začiatok dobrý. Treba ale ešte na ňom zapracovať. Chýba mi v ňom terminológia,
práva a povinnosti administrátora a moderátorov (keďže sú to dobrovoľníci, tak hlavne ich oprávnenia), práva a povinnosti VV SŠZ (napr. schvaľovať admina a moderátorov), atd.
Pokúsim sa niečo zosmoliť, ibaže teraz som na tom zle s časom...

K tej terminológii mám otázky:
ako sa volá to, čo vidíme na hlavnej stránke na modrom pozadí s textom: Fórum, Regionálne šachové zväzy?
ako sa volajú generálne témy (či ako to nazvať), to čo sa potom delí na témy?
Horváth Mário
 
Príspevky: 312
Založený: Pi Feb 01, 2008 4:18 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Pravidlá fóra (návrh)

Odoslaťod Ondrej Danada St Jan 26, 2011 5:33 pm

ako sa volajú generálne témy (či ako to nazvať), to čo sa potom delí na témy

V preklade to nazývajú fórum. Tento názov však neodporúčam používať, keďže môže dochádzať k zámene pojmov.
Odporúčal by som používať: zoskupenie tém.
ako sa volá to, čo vidíme na hlavnej stránke na modrom pozadí s textom: Fórum, Regionálne šachové zväzy?

Volá sa to presne tak isto. Môžeš ísť teoreticky do nekonečnej hĺbky a zoskupovať zoskupenia. Pre lepšiu prehľadnosť to však neodporúčam robiť príliš do hĺbky. Pravidlá sa chystám dnes trochu zaktualizovať. Ak máš už nejaké konkrétne návrhy na zlepšenie, zaves ich aj neúplné.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada
 
Príspevky: 1486
Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pravidlá fóra (návrh)

Odoslaťod Martin Huba St Jan 26, 2011 6:36 pm

Dobre páni... chcem sa spýtať, bude nejaký konkrétny návrh do nasledujúceho VV (4.2.)?

Ondro, Ty teraz ako admin môžeš dať Máriovi "moderátorské" práva?

1. Ondro s Lubom nech rozhodnú o pravidlách, Mário nech pomení témy, ako si predstavuje..
2. spustite to pred VV (ak je to možné), aby VV mohol prípadne navrhnúť nejaké vylepšenie... osobne budem rád, ak nebudem musieť nič vymýšľať 8-)
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3859
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Re: Pravidlá fóra (návrh)

Odoslaťod Ondrej Danada St Jan 26, 2011 6:44 pm

Pravidlá sú trochu zaktualizované, treba sa vrátiť k pôvodnému príspevku. Zoznam zmien:
  • Článok 1 premenený na preambulu
  • V preabule pridaná možnosť nešachovej diskusie so súhlasom amina alebo moderátora (súhlas sa myslí tichý súhlas, že to nikto nezmaže ;) )
  • V preambule pridaná Lubova fráza o výklade pravidiel.
  • V preambule pridaná veta o menení pravidiel - len vo forme dodatkov, žiadne úpravy článkov (bude platiť až po schválení pravidiel)
  • Bod 1.1 - doplenie výkladu vulgarizmu
  • Bod 1.2 - doplnenie trestného alebo občianskeho práva
  • Bod 2.1 - opravená pravopisná chyba - odbáčať/odbočovať
  • Bod 2.4 - Pridaná výnimka Českého jazyka
Obrázok používateľa
Ondrej Danada
 
Príspevky: 1486
Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pravidlá fóra (návrh)

Odoslaťod Martin Huba St Jan 26, 2011 6:46 pm

no, tak do toho.... ja som povedal, že budem akceptovať čo sa dohodne...

kedy bude nové fórum :?:
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3859
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Fórum o fóre SŠZ

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.