Školenie FA rozhodcov

Pravidlá šachu, ratingy, normy, súťažné poriadky, ...

Dotaz na administrátora - mazanie príspevkov

Odoslaťod norbertsnv St Nov 10, 2010 10:06 am

Pán Hlaváčik, prečo sa svoju nenávisť voči terajšiemu vedeniu SŠZ pokúšate preniesť už aj na Rozhodcovskú komisiu? Kvôli Vášmu nedorozumeniu s IA Demkom? Nebudem popierať, že kvôli možnosti uhrávania noriem na medzinárodné tituly je záujmom SŠZ mať dostatok rozhodcov tried FA a IA, ale prečo už dopredu tvrdíte že výsledky testov na FA budú sfalšované?
norbertsnv
 
Príspevky: 520
Založený: Po Jan 28, 2008 10:52 am
Bydlisko: Norbert Recký, Spišská Nová Ves

Dotaz na administrátora - mazanie príspevkov

Odoslaťod Jozef St Nov 10, 2010 10:38 am

Pán Recký prečo ma obviňujete z niečoho čo som nenapísal. Vy ste napísal,že budú sfalšované - ja nie. Ináč v ďalšej časti
Vášho príspevku priznávate,že ide o kvantitu medzinárodných rozhodcov a nie o ich kvalitu. ;) Myslíte,že to je správne? Zdá sa,že otázka ovládania angličtiny je pre Vás háklivá téma . Ak aj anglický nie ste doma môžte testy urobiť dobre? Môžte, však tam bude čiastočné tlmočenie a tlmočiť sa môžu aj otázky, aspoň si myslím.Môj názor je,že rozhodca, ktorý nevie plynule anglicky by do kurzu tejto úrovne ani nemal byť prijatý, ale to je len môj súkromný názor.
Jozef
 
Príspevky: 2136
Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Re: Dotaz na administrátora - mazanie príspevkov

Odoslaťod Ondrej Danada St Nov 10, 2010 12:36 pm

pán Hlaváčik, na základe čoho by vedeli posúdiť, či prihlásený vie anglicky?
Obrázok používateľa
Ondrej Danada
 
Príspevky: 1486
Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Dotaz na administrátora - mazanie príspevkov

Odoslaťod Jozef St Nov 10, 2010 12:50 pm

Ondrej ešte že máte zmysel pre humor...
Jozef
 
Príspevky: 2136
Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Re: Dotaz na administrátora - mazanie príspevkov

Odoslaťod LuboChess St Nov 10, 2010 12:53 pm

No vidím, že sa tu zas šíria dezinformácie ohľadom FIDE rozhodcov vyplývajúcich z neznalosti pravidiel:
Podľa FIDE Handbooku http://www.fide.com/fide/handbook.html? ... w=category
(viď link najmä čl. 3.3 a 4.3 okrem ovládania šachových a iných FIDE pravidiel, hodín atď, práce s PC - Wordom, Excelom, e-mailom
sa obligatórne vyžaduje znalosť anglického jazyka + šachová terminológia z iných svetových FIDE jazykov na IA - teda medzinárodného rozhodcu, čl. 4.3),-vyšší stupeň než FA
ja dodávam, že v našich končinách je dobre ovládať základnú šachovú terminológiu okrem svetových jazykov- aspoň figúrky, notáciu i z poľstiny, maďarčiny ...vzhľadom na turnaje, ligy, kde štartujú vo väčšej miere práve títo cudzinci

na FIDE arbitra - FA, viď čl. 3.3 sa nehovorí výslovne o AJ - len o znalosti jedného z FIDE oficiálnych jazykov.
Kto by si nalistoval vo FIDE Handbooku čl. 12.2 http://www.fide.com/component/handbook/ ... ew=article
tak oficiálne FIDE jazyky sú nielen angličtina, ale i francúžština, nemčina, španielčina, portugalčina, ruština, arabčina.
takže prísne vzaté ak účastník seminára vie po portugalsky, (rusky) po anglicky nemusí vedieť ani mäkké f

(je pravdou, že v minulosti neexistoval medzistupeň FA, bolo hneď IA ani sa nevyžadovali semináre, jazyky, práca PC ...), ale doba sa zmenila-
Obrázok používateľa
LuboChess
 
Príspevky: 3614
Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm
Bydlisko: Bratislava/Poprad

Re: Dotaz na administrátora - mazanie príspevkov

Odoslaťod LuboChess St Nov 10, 2010 1:50 pm

P.S. ešte dopĺňam, že i ten kto absolvuje FIDE seminár automatický sa nestane FIDE rozhodcom, keďže na to potrebuje aspoň 2 FIDE rozhodcovské normy (za rozhodovanie aspoň ako pomocný rozhodca na FIDE turnajoch), každý si to vie overiť keď si pri FIDE ratingu klikne na svoje meno, a vidí či má i nejakú normu, ktorú mu FIDE uznáva, (seminár možno absolvovať v ľubovoľnej fáze, t.j. i účastníci, ktorých priebežne nahlásili krajské rozhodcovské komisie majú 2 až viacej noriem, 1 normu, niekto možno i žiadnu zväčša z rozhodcov I. tiredy, resp ústredných, výnimočne II. triedy, i keď prísne vzaté pre účely FIDE je z formalistického hľadiska abolútne jedno či máte III. alebo I. triedu).

Samozrejme, že taký seminár sa musí usporiadať pre väčší počet ľudí (aspoň cez 20-30) - jednak kvôli ekonomickej rentabilite (nie malé sú poplatky pre FIDE za seminár + náklady pre zahraničného FIDE inštruktora - honorár, cestovné zo zahraničia a pobytové náklady), pričom Poľský inštruktor je ešte najlacnejší (zhľadiska geografickej blízskosti i výšky odmeny), taký belgický inštruktor pýtal/by vyšiel rozhodne drahšie, pre účely FIDE turnajov najmä, kde sa dá uhrač FIDE norma je potrebné mať FIDE rozhodcov (to, že niekto môže byť perfektnýˇústredný národný rozhodoca z dlhoročnou praxou nám pre FIDE účely nepomôže, kým nebude mať aspoň FA) a ďalej potrebuje si uhrať i normy za FIDE inštruktora, ktorý do budúcna už môže vychovávať, školiť našich FIDE rozhodcov (FIDE inštruktor môže byť len ten kto si uhrá 2x normu pri FIDE seminári ako pomocný školiteľ hlavného FIDE inštruktora - za jeden seminár sa dá uhrať len 1 norma i to len pre jednu osobu). Uvedomme si, že FIDE inštruktora nemá z okolitých krajín nielen SR, ale ani ČR, či Maďarsko. Poľsko len 1 i ten už má pokročilý vek, Rakúsko 1 a potom pár exotických krajín a niektoré krajiny západnej Európy.

Rovnako tak i pri FIDE tréneroch viewtopic.php?f=6&t=34&p=731&hilit=S%C3%BDria#p731 - viď môj príspevok z júna 2008, keď sme nemali ani jedného medzinárodného tréenra, dnes máme troch (FIDE senior tréner plachetka, Timoščenko, FIDE tréner Likavský)
Súčasne SR v nasledujúcom období bude mať zastúpenie v 3 FIDE odborných komisiách (vrátane 1 GM ako člena).
Obrázok používateľa
LuboChess
 
Príspevky: 3614
Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm
Bydlisko: Bratislava/Poprad

Re: Dotaz na administrátora - mazanie príspevkov

Odoslaťod Ondrej Danada St Nov 10, 2010 2:36 pm

Lubo, netreba náhodou normy tri?
Obrázok používateľa
Ondrej Danada
 
Príspevky: 1486
Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Dotaz na administrátora - mazanie príspevkov

Odoslaťod LuboChess St Nov 10, 2010 3:11 pm

Ondrej treba 3 - ale jednu z toho budes mat seminar
Obrázok používateľa
LuboChess
 
Príspevky: 3614
Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm
Bydlisko: Bratislava/Poprad

Re: Dotaz na administrátora - mazanie príspevkov

Odoslaťod Ondrej Danada St Nov 10, 2010 3:48 pm

Lubo, si si naozaj istý?

Podľa 3.5 treba mať seminár a zároveň 3 normy.
Podľa 3.9 možno účasť na 1 seminári považovať za 1 normu, maximálne jedna norma sa dá získať účasťou na seminári.

Otázka je, či je možné považovať tú istú účasť na seminári aj za seminár aj za normu. Ak by to tak bolo, neviem, prečo by niekto písal tie pravidlá tak komplikovane. Či to nie je skôr myslené 3 turnaje + seminár alebo 2 turnaje + 2 semináre?
Obrázok používateľa
Ondrej Danada
 
Príspevky: 1486
Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Dotaz na administrátora - mazanie príspevkov

Odoslaťod LuboChess St Nov 10, 2010 4:05 pm

Ondrej tak 2 varianta 2+2 rozhodne nie, keďže v 3.9 in fine máš, že za účelom získania FA možno použiť/zarátať max. 1 FA normu
keď bolo spoločné zasadnutie ŠTK a RK vo Zvolene sme to v pléne i s predsedom RK uzavreli tak, že potom stačia 2+1 (ale nie ani to neber na 100 %, to sa ešte spýtame) vychádzajúc z toho, že máš mať min. 3 FIDE akcie - 3.5 + (+ v nadväznosti na 3.9 i seminár sa považuje za FA normu), ale v každom prípade musíš mať FIDE seminár + úspešný test na 80 %. Navyše u exotických krajinách je možná výnimka - teda len seminár + test, a FRL akcie nemusíš (ak v tej krajine neporiadajú
to znamená v Burkinským rozhodcom stačí len seminár).
Obrázok používateľa
LuboChess
 
Príspevky: 3614
Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm
Bydlisko: Bratislava/Poprad

Ďalšia

Naspäť na Rozhodovanie

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.

cron