Odstupenie z funkcie podpredsedu Rady BSZ

Bratislavský šachový zväz

Odstupenie z funkcie podpredsedu Rady BSZ

Odoslaťod peluk Št Okt 20, 2016 8:45 am

Vazeni sachovi kolegovia a priatelia,

po dlhom zvazovani som sa rozhodol urobit tento krok, ze odstupujem z funkcie podpredsedu Rady BSZ a z funkcie clena Rady BSZ. Myslel som, ze dokoncim este toto obdobie,ale od zacatia volebneho obdobia nastalo vela zmien, ktore ovplyvnilo moje rozhodnutie. Zmenila sa legislativa, prijal sa novy zakon o sporte, nove vedenie SSZ z mojho pohladu pouziva metody riadenia na urovni tych,co boli pred novembrom 1989, s cim sa nemozem stotoznit. Za tych nieco vyse 30 rokov, co som v SSZ, tak vzdy som velmi rad robil vsetko okolo sachu - funkcionar, organizator, par rokov ako rozhodca a samozrejme ako hrac. Ked som bol na turnaji OPEN Tatry 2016, kde som sa citil velmi dobre a vsetko tam bolo v priatelskej atmosfere, a vratil som sa naspat do Bratislavy, tak som si uvedomil svoje priority v zivote. Vytratila sa vo mne chut a vola nieco robit pre BSZ, a ked to nemam, ak som zodpovedny, tak to nemozem vykonavat a musim prepustit miesto niekomu inemu. Navyse ako spomenul pan Gustav Sturc, v dnesnej dobre sach nespaja, ale rozdeluje, kedysi to bolo naopak,aj ja to vnimam podobne.Detailne nebudem rozoberat svoje dovody, ale znacnou mierou k tomu prispel aj novy zakon o sporte, ked sach ako taky uz neberiem ako hobby a celu cinnost okolo toho, ale meni sa to na sposob pracovnej cinnosti a cela administracia mi pripomina nieco velmi vzdialene od amaterskeho sportu, kde som vstupoval. Ako funkcionar definitivne koncim, ako organizator este sa budem podielat na spoluorganizacii Staromestskeho sachoveho turnaja 3.decembra 2016. Ci budem este aj ako organizator v roku 2017,tak zalezi od novely zakona o sporte. Nie je vylucene,ze uz nebudem ani clenom SSZ, ale na to mam este cca. 3 mesiace na rozmyslenie. Dakujem vsetkym za doterajsiu spolupracu a som velmi rad, ze som stretol mnohych ludi za tych 30 rokov, co maju srdce na pravom mieste a nieco urobili pre sach!

Zelam vela zdaru do dalsej prace a vsetko dobre!!!

S pozdravom
Peter Lukac
peluk

Založený: Št Aug 07, 2008 8:21 am

Re: Odstupenie z funkcie podpredsedu Rady BSZ

Odoslaťod blizzard2 Št Okt 20, 2016 9:22 am

Pan Lukac, na 1 strane je smutne, ze koncite na zaklade tohoto (trochu Vas ako funkcionara poznam). Na dalsej je vsak vyborne, ze mate zasady a zvazujete dokonca, ci za tohoto stavu budete clen SSZ. Najlepsie by vsak bolo, keby Vas nasledovala podstatna cast SSZ. Vtedy by sa mozno nieco pohlo okolo vedenia. Problem by bol asi s hlupym a nezmyselnym zakonom o sporte, kde by sa muselo skoordinovat viacero sportovych organizacii...
Kazdopadne, nech sa dari a nenechajte sa znechutit este viac. Som na tom podobne.
blizzard2

Založený: Št Okt 14, 2010 6:45 pm

Odoslaťod daniel64 Št Okt 20, 2016 9:39 am

To je zrejme hlavným, aj keď nepísaným cieľom zákona o športe (a mnohých iných zákonov dtto): čo najviac znechutiť tých nežistných a zapálených, aby ich miesta postupne obsadili "naši" ľudia :evil:
Zdraví IS
daniel64

Založený: Ne Jún 21, 2009 8:50 pm

Odoslaťod LuboChess Št Okt 20, 2016 11:15 am

Peter

hrávali sme v minulosti spolu vo viacerých ligových družstvách Slovana, kde si bol ako spoluhráč či organizačný pracovník, rozhodca, kapitán, odhliadnuc od orgánov BŠZ a ostatných turnajov, vždy budem pekné spomienky a najmä veľký obdiv koľko času si tomu venoval a obetoval. Držím palce ďalej bez ohľadu či to bude v SŠZ alebo mimo SŠZ.

Mňa rovnako znechucujú praktiky v súčasnom SŠZ spred novembra 1989 i ďalšie veci v šachu pod tieto slová i ďalšie sa plne podpíšem, som rád, že sa ešte nájde pár osvietených ľudí, niekedy si človek pripadá ako Don Quijote bojujúci s veternými mlynmi.

Čo sa týka zákona o športe tam bola práve príležitosť, aby sa mnohé veci rôzne neregulárnosti pri konferenciách, voľbách, pofiderných hlasovaniach, nepotizmu, klientelizmu, sa nestávali

Napr. čo sa stalo v minulosti hokejistom, lyžiarom a pod, zákon sa snažil zaviesť pravidlá - genialita súčasného SŠZ, že tieto pravidlá (účelovom, že kvôli novému zákone o športe) nieže využila, ale až hrubo zneužila.

Pritom mnohé veci nevyžaduje ani zákonodarca tak ako to občas dezinterpretuje SŠZ, dokonca mnohé veci zjednodušil.

Napr. málokto vie, že (športový) odborník okrem lektorov, cvičiteľov, inštruktorov, trénerov bol i rozhodca nielen v súčasnom zákone o športe č. 440/2015 Z.z., ale už v zákone č. 288/1997 Z.z. o telesnej kultúre.

Prísne vzaté, naši rozhodcovia nespĺňali kritéria tohto zákona (keďže to bolo na roveň trénerov, ktorých rovnako dodnes nespĺňame), v novom zákone vypočuli argumentácia menších zväzov, dnes už na rozhodcu sa nevyžaduje nejaká špecializovaná činnosť v oblasti telesnej kultúry, stačí zápis v registri podľa predpisov našich - FIDE a SŠZ. Dokonca teraz stačí len jednoduché prehlásenie, že ste bezúhonní (i to nebude potrebné ak IS v športe sa prepojí s GP SR - registrom trestov). V predošlom zákone o telesnej kultúre po novele z r. 2013 sa vyžadoval priamo výpis z registra trestov nie starší ako 3 mesiace (čo predpokladám, že väčšina v SŠZ i tak úspešne ignorovala).

Ale nie o tom som chcel - malo to byť Petrovi.
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod Priam Ne Dec 04, 2016 10:55 am

Vážení prispievatelia,
prečo neuvediete svoje meno pod Váš príspevok? Odkiaľ má človek vedieť, kto je blizzard2, daniel64, LuboChess ? Akurát Peter Lukáč uviedol. Myslím si, že sa nemáte čoho obávať, veď píšete svoj názor a podotýkam že dobrý.
S pozdravom,
Štefan Priam
Priam

Založený: Po Apr 05, 2010 3:16 pm

Odoslaťod Ondrej Danada Ne Dec 04, 2016 10:12 pm

Ahoj Štefan,

osobne som sa zúčastnil viacerých pracovných stretnutí na Ministerstve školstva v súvislosti s novým zákonom o športe. Úmyslom tvorcu zákona bolo poskytnúť viac peňazí do športu výmenou za zvýšenie transparentnosti, pričom zákon upravuje veľa oblastí, ktoré doteraz nijakým spôsobom legislatívne upravené neboli. Napríklad nám umožňuje legálnym spôsobom vyplácať odmeny rozhodcom a iným osobám, ktorým sme ich doteraz legálne vyplácať nemohli bez toho, kluby podstúpili enormnú administratívnu záťaž a rozhodca z polovice odmeny platil dane a odvody. Zaviedla sa povinnosť pravidelne najneskôr v mesačných intervaloch zverejňovať, ako zväz so zverenými finančnými prostriedkami hospodári. Zaviedli sa opatrenia, aby si zväzy nevykazovali milióny členov len na základe toho, že niekto niekde bol a automaticky sa stal doživotným členom, ktorý sa vykazuje ako aktívny športovec, hoci pravda je taká, že sa možno raz zúčastnil nejakého popularizačného podujatia na námestí, ktoré sa koná raz ročne. Zákon taktiež upravuje disciplinárne konanie tak, aby mali dotknutí členovia zabezpečený spravodlivý proces a zároveň aby zväz nebol zbytočne vystavovaný riziku, že súd rozhodnutie zmení, ak sa dodržia postupy ustanovené v zákone.

Tých prínosov nového zákona je naozaj mnoho. Žiaľ namiesto toho, aby sme sa snažili využiť nové príležitosti, ktoré nám zákon dáva, mnoho funkcionárov neustále opakuje iba zopár negatívnych dopadov. Na pracovných stretnutiach som mal príležitosť stretnúť sa a diskutovať so zástupcami mnohých iných športových zväzov a musím povedať, že problémy, ktoré riešime, ako napríklad že niekto odmieta poskytnúť svoje rodné číslo mi prídu byť dosť banálne. Niektorým však vytváranie takejto negatívnej atmosféry medzi šachistami práve vyhovuje, aby mohli zneužívať situáciu a neznalosť bežných menej angažovaných členov na stupňovanie napätia, strašenie a znechucovanie funkcionárov, intrigy, riešenie si osobných sporov a politické súboje. Niektorí to robia cielene a úmyselne, iní sú iba obeťou toho, že stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou.

Komisia pre implementáciu zákona, ktorej som členom, mala množstvo práce a stále je čo robiť, ale viem si predstaviť, že by sa zorganizoval buď seminár alebo aspoň vypracovala nejaká prezentácia na tému, čo nám zákon prináša a ako to využiť. Skúsim niečo také navrhnúť.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod blizzard2 Po Dec 05, 2016 8:13 am

Lebo ako ste sam povedali, podstatny je obsah prispevku, nie meno. Ked poviem, ze sa volam Jano Kapusta a hravam za TJ Druzstevnik Popudinske Mocidlany "D" 6. ligu na 5. doske a mam rating 850, co z toho mate?
Tu to funguje tak, ako v tom vtipe, "minule som mal v praci skoro taky dobry navrh, ako keby ho mal sef". Bez ohladu na to, co dobre kto napise, ked je to anonym, nema to tu automaticky hodnotu.
blizzard2

Založený: Št Okt 14, 2010 6:45 pm

Odoslaťod Martin Huba Po Dec 05, 2016 8:18 am

Ondro prepac ale z tych vasich a teraz Tvojich kecov je uz normalnym clenom zle.

Mali ste mnozstvo stretnuti a mnozstvo prace ako pises mate dalsiu zbytocnu komisiu a teraz prides s napadom nejakej prezentacie alebo seminara. Prazdne dristy.

Boli plateni pravnici mate komisiu chodite na ministerstvo az sa z vas smeju a aky je vysledok?

Neinformovanost chaos a znechutenie slusnych ludi co chcu este hrat sach a byt v SSZ.

A vrchol je ze zakon o sporte zabezpeci clenom spravodlive procesy....

Budu za chvolu nejaki clenovia?

Uz to zabalte. Nemate na to.
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod wlk1977 Po Dec 05, 2016 11:06 am

že problémy, ktoré riešime, ako napríklad že niekto odmieta poskytnúť svoje rodné číslo mi prídu byť dosť banálne.

Ondro, v skutočnosti to aj tak banálne bolo, keby ste to spravili poriadne, ako zákon predpisuje: Chceš byť registrovaný športovec a hrávať oficiálne súťaže? Zaplať členské a vyplň formulár s požadovanými údajmi. (bodka)
Lenže SŠZ 10 mesiacov stačili len peniaze. A keď kaša vykypela, začal riešiť 4%-ných. Čím je len pripálil dno.
wlk1977

Založený: St Okt 01, 2014 1:58 pm

Odoslaťod peluk Po Dec 05, 2016 2:20 pm

Pan Danada,

ja nepatrim k 90% clenom, ktori clenstvo v SSZ beru iba formalne, aby mohli si zahrat sach vo volnom case. Nevytvaram tu napatie a zastrasovanie, neriesim si tu osobne spory a vonkoncom nejake polticke suboje. Nechcem nikoho urazit, ale ak clovek ma aspon trochu prirodzenej inteligencie a zdraveho usudku, tak len pri sledovani oficialnych publikovanych dokumentov na www-stranke SSZ za posledne obdobie 1,5 roka a zakona o sporte, tak si vyvodi zaver, ze nieco tu nie je v poriadku.... Ja som len vyjadril svoj postoj, kedze vyse 30 rokov som sa aktivne zapajal do cinnosti kraja vramci BSZ, aby neboli ziadne spekulacie, preco som to urobil. Momentalne proste to tak citim, ze jedinou spravnou cestou pre mna je odchod zo SSZ, ale pri sachu stale budem v tej miere, ako sa to bude dat. Ostanem clenom klubu SK Dubravan a budem sa zapajat do akcii, co nebude patrit pod SSZ. Dalej sa nebudem rozpisovat, lebo to by patrilo do inej temy....

Peter Lukac
peluk

Založený: Št Aug 07, 2008 8:21 am

Ďalšia

Naspäť na Bratislava

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.