Ligové súťaže 2014/2015

Bratislavský šachový zväz

Ligové súťaže 2014/2015

Odoslaťod peluk Ut Sep 02, 2014 9:15 am

Je 2.september 2014 a nikde nie sú žiadne informácie k novému ročníku súťaži 2014/2015. Podľa mňa je najvyšší čas, aby boli zverejnené aspoň termíny, lebo kluby si musia zabezpečiť hraciu miestnosť v dostatočnom predstihu, nedá sa to vyriešiť okamžite. Keď som bol v ŠK Slovan Bratislava, tam na tom až tak nezáležalo, ale teraz som v ŠK Dúbravan, nemáme vlastnú hraciu miestnosť a treba všetko vybaviť, čo trvá nejaký čas. Poprosil by som kompetentných o nápravu. Ďakujem.

Peter Lukáč
ŠK Dúbravan
peluk

Založený: Št Aug 07, 2008 8:21 am

Re: Ligové súťaže 2014/2015

Odoslaťod igi Ut Sep 02, 2014 10:26 am

Dnes plánujem všetko poslať družstvám, ospravedlňujem sa za zdržanie. Najprv som čakal na zasadnutie ŠTK + RK SŠZ minulý víkend v Banskej Bystrici kde komisie upresnili výklad nových pravidiel pre naše súťaže, potom sa mi v jednom týždni nahrnulo veľa vecí - doriešovanie záležitostí ŠTK SŠZ, klubová agenda a hlavne osobné záležitosti (sťahovanie, niekoľko dní bez pripojenia na internet).

Kalendár súťaží BŠZ si zatiaľ môžete pozrieť tu:
http://www.skdps.com/download/1409649966_Kalendar_lig_BSZ_2014_2015.pdf
Igor Poláčik
igi

Založený: Št Feb 07, 2008 9:45 am

Odoslaťod igi Ut Sep 02, 2014 6:55 pm

Organizačné pokyny boli odoslané OP družstiev, môžete si ch pozrieť aj tu:
http://www.skdps.com/download/1409680468_Organizacne%20pokyny.zip

Zverejnenie na stránkach BŠZ práve riešim.
Igor Poláčik
igi

Odoslaťod peluk Št Sep 04, 2014 1:59 pm

Rad by som sa spytal.ako sa pozera STK BSZ na vyklad pravidiel FIDE ohladne EKZ,ktore prijali RK a STK SSZ? Sme v 21.storoci, EKZ patria k zivotu.Naozaj je nutne sa pozerat na vsetkych sachistov ako na podvodnikov? To uz potom nie je sach pre zabavu a pre radost,ako bolo doteraz. Aj zlocinca,kym ho neusvedcia,tak je nevinny. Preco nemoze ostat taky stav,ako bol pred 1.7.2014? Preco podporovat nezmysel zo strany FIDE? Jedna sa hlavne o sutaze pre amaterov,ktory hraju sach po praci,aby si oddychli. Takze teraz si budem starzit veci v ruksaku resp.,v aktovke alebo hrat sach? Je to nezmysel a vela rozporov.
peluk

Odoslaťod yuri Št Sep 04, 2014 2:46 pm

pravidla su pravidla a treba ich respektovat, ajked s nimi nemusime vzdy suhlasit. pokial FIDE rozhodla tak, ze je pri FIDE sutaziach nepripustne mat EKZ tak by stalo za zvazenie tie sutaze na FIDE neposielat.

veci v aktovke si netreba strazit, teda minimalne EKZ, kedze tie tam nebudu.

aspon sa ulahci rozhodovanie ci sa pokusit tie ligy hrat...
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod igi Št Sep 04, 2014 3:31 pm

Ten vyklad je asi zavazny len pre sutaze SSZ, ale urcite bude doporucovany aj pre krajske sutaze, resp. nebolo by asi dobre keby to mal kazdy kraj inak. Ja este zistim nazor clenov krajskych komisii a na zrebovani to mozeme prediskutovat.

Bol som na zasadnuti komisii kde vyklad vznikol, dlho sa o tom diskutovalo, tiez sme vychadzali aj z konzultacii s rozhodcouskou a pravidlovou komisiou FIDE, ktore urobil Ivan Syrovy v Tromso, z ktorych jasne vyplyva, ze zmyslom je zabranit aj potencialnemu podvadzaniu tym, ze hrac nemoze mat EKZ vobec pri sebe. Ma to byt aj ista zabezpeka pre kazdeho hraca, ze jeho super nepodvadza. Ja sice patrim medzi zastancov miernejsieho posudzovania a trestanie EKZ ale vyklad komisii SSZ respektujem a chcel by som ho aplikovat aj v sutaziach BSZ koli spominanaj jednotnosti vykladu, inak by to mohlo hracov miast co v ktorej lige mozu a co nie.

V zasade pokial u hraca pocas zapasu nebude videny ani pocuty EKZ, nemal by mat problem.
Igor Poláčik
igi

Odoslaťod 111 Št Sep 04, 2014 9:14 pm

Pevne verim, ze niektore kraje odmietnu blbosti of FIDE a dokazu, ze nie vsetci sme len ovecky. V Pardubiciach moj spoluhrac z druzstva mal mobil vo vacku vo veste tak, aby ho kazdy videl a NIKTO /ani super, ani rozhodca/ mu nic nepovedal... A boli tak stovky hracov, vratane GM a nie par hracov z dvoch druzstiev amaterov.
111

Založený: Pi Júl 26, 2013 8:35 am

Odoslaťod peluk Pi Sep 05, 2014 8:47 am

Ako su teraz postavene pravidla FIDE, tak je to pre profesianalov, ktore sa zivia sachom, tam je to na mieste, lebo ide o velke peniaze. Lenze pre obycajnych sachistov amaterov je to neadekvatne.
Ja tiez som za jednotnost vykladu, ale uz samotny vyklad RK a STK SSZ je rozporuplny a da sa rozne aplikovat resp. chapat, dokonca neferovy hrac to moze aj zneuzivat. V starych pravidlach bolo jasne, ked zazvoni mobil alebo EKZ vyda zvuk, tak hrac prehrava partiu. V tomto vyklade sa vyslovene nezakazuje EKZ nemat v hracej miestnosti. Hrac ho nemoze mat pri sebe na stole, vo vrecku a v kabate ( a co ak nemam so sebou ruksak alebo aktovku? ), ale mozem mat EKZ v ruksaku resp. aktovke odlozene v hracej miestnosti. Nie je specifikovane, kde maju byt tie ruksaky resp. aktovky odlozene, a potom musi organizator sutaze rucit za odlozene veci, ak sa nieco strati. Normalne hrac ma svoje veci pri sebe, sam si zodpoveda za ne. Na druhej strane je povolene mat zapnunty mobil v tichom rezime z doleziteho dovodu na rozhodcovskom stole. Takze EKZ su povolene..... Mam nieco vo vrecku nadute alebo niekde inde na obleceni, super bude reklamovat, ze mam EKZ pri sebe a nebodaj ma vyzvu k osobnej prehliadku, ktoru samozrejme odmietnem. Tu ide o ludsku dostojnost a hrdost. V pravidlach FIDE pred 1. 7.2014 to bolo normalne nastavene a jasne, teraz je to spekulativne. Tieto clanky pravidiel nemaju nic spolocne so samotnou hrou sachu.

Za seba mozem povedat, ze slubil som klubu odohrat tuto sezonu 2014/2015, lebo svoje sluby zvyknem dodrzat. Ak vsak prehram partiu kvoli tomutu pravidlu, tak okamzite skocnim su sutaznym sachom a vystupim zo SSZ, lebo nebudem podporovat nezmysly zo strany FIDE. Opakujem, zijeme v 21. storoci, EKZ patria k nim, rozne okolnosti vyzaduju ich mat pri sebe, a nemusi vzdy byt dolezity dovod,
peluk

Odoslaťod igi Pi Sep 05, 2014 9:26 am

Ako som spominal, budeme sa tym zaoberat na zrebovani, kde budu mat zastupcov vsetky druzstva aj organy BSZ. Ja sa diskusii s druzstvame nebranim, STK BSZ organizuje sutaze pre ne, nie pre FIDE. Mimalne "na papiery" vsak musime mat take pravidla aby sme sa nedostali do rozporu z pravidlami FIDE. Z tohto pohladu zakaz EKZ v hracej miestnosti nemozeme zmenit, pravidla FIDE pripustaju len definovanie miernejsieho trestu organizatorom.

V praxi verim, ze to bude fungovat ako do teraz a nikto nebude pravidlo zneuzivat a ak sa aj o to pokusi tak verim v usudok rozhodcov (napr. ked hrac ziada urobit prehliadku inemu hracovi, rozhodca nemusi ziadosti vyhoviet).
Igor Poláčik
igi

Odoslaťod 111 Pi Sep 05, 2014 10:38 am

Igor, mas i nemas pravdu.
Pravidla to urcuju, ale je mozne ich v tom bode aj ignorovat a FIDE s tym nic neurobi a nemoze ani odmietnut ratingovanie turnaja na zaklade toho, ze neboli jednej partii dodrzane pravidla - a samozrejme sa to ani nema ako dozvediet.
Ale najjednoduchsie je urcenie menej prisneho tresu, napr. dva drepy a pre vozickarov a starsie osoby iny vhodny fyzicky trest. A geniovia v rozhodcovskej FIDE komisii nech si navzajom tlieskaju a navrhuju/schvaluju co chcu. Ak by som robil spravodaj, do do kazdeho cisla by som uviedol mena a kontaktne udaje clenov tej komisie, aby sa co najviac ludi dozvedelo, ze tie blbosti v pravidlach nerobi nejaka anonymna FIDE, ale konkretni ludia.
111

Založený: Pi Júl 26, 2013 8:35 am

Ďalšia

Naspäť na Bratislava

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.