Konferencia BŠZ 2017

Bratislavský šachový zväz

Re: Konferencia BŠZ 2017

Odoslaťod mishik Ut Jún 20, 2017 8:44 am

Takto sme to dopracovali:
http://konferenciassz.blogspot.sk
ten bez rodného čísla
Bratislavská šachová akadémia
Obrázok používateľa
mishik

Založený: Po Sep 08, 2008 10:43 am

Odoslaťod LuboChess Ut Jún 20, 2017 9:27 am

Keďže rubrika "Vedenie SŠZ/Konferencia 2017" je stále v "utajenom režime", napíšem sem o konferencii (z pohľadu delegácie za BA kraj).

Prvú nášľapnú mínu nám pripravil "Kontrolór SŠZ" (Rastislav N.), resp. VV SŠZ/sekretariát, ktorí silou mocou nechceli im nepohodlné mená z BA kraja.

Dostali sme rozhodnutie, že z prvej šestice (rozumej 4 delegáti + prví 2 náhradníci) našich regulárne zvolených delegátov (v tajných voľbách) je len 1 meno platné ako delegát.

Po ostrom proteste BŠZ (delegátov i vedenia BŠZ za čo veľká vďaka patrí najmä predsedovi Martinovi a podpredsedovi BŠZ Stanovi, pridal sa i právnym posudkom prezident ŠK Slovan Bratislava

sa nakoniec "Výborníci" umúdrili a priamo na konferencii (napriek vyhrážkam deň predtým) už problém nerobili.

Paradox, keby "Kontrolór" robil "nadprácu" tak ako v prípade BŠZ delegátov, tak by začal skúmať ostatné kraje, najmä tie, ktoré nemali žiadne konferencie (a práve ich delegáti v 2016 i 2017 boli delegátmi v rozpore so zákonom o športe a stanovami, zaujímavé, že toto sa už nerieši).

V ďalšom príspevku už samotný priebeh konferencie.
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod LuboChess Ut Jún 20, 2017 9:59 am

Samotný priebeh konferencie síce hladko odsýpal (na rozdiel od Noci dlhých nožov vo Zvolene"), avšak nepoučiteľný VV opäť spôsobil viaceré neplatnosti konferencie (tak ako bola neplatná i konferencia 2016 čo už skonštatovali 3 kontrolné orgány).

VV dal po lehote (v rozpore so zákonom o športe) správu o činnosti VV (najmenej 7 dní vopred), čiže správa (polovica bola k veci, polovica bola "Riabovská propaganda) ani nemala byť ani pripustená (takisto neboli dodržané lehoty pri niektorých volebných kandidátkach).

Zo správy o činnosti VV sme sa dozvedeli, že "VV zriadil funkciu "Hovorcu" na vyvracanie hoaxov", ktoré sa šíria o VV/SŠZ, nedostali sme však odpoveď, kto bude vyvracať hoaxy Hovorcu zväzu, resp. či budeme mať i "Hovorcu na vyvracanie hoaxov Hovorcu" :mrgreen:

Žiaľ okrem obligatórnych veci, ktoré sme schválili (alebo viac menej museli schváliť, kvôli legislatíve) neprešiel odôvodnený návrh na zvýšenie % podielu pre šachové kluby pracujúce s mládežou (zo zákonného minima 15% napr. na 21% ako kompenzácia za rok 2016).

VV (a jeho fanklub medzi delegátmi) opäť ukázali vysokú "transparentnosť" - na žiadosť delegátov z Bratislavského a Prešovského kraja bola vopred elektronicky i priamo na konferencii aby sekretár zaslal účtovné doklady (peňažný denník, knihu pohľadávok, knihu záväzkov), výpisy z bankových účtov a zmluvy, ktoré uzavrel SŠZ s tretími subjektmi za obdobie mája 2016/júna 2017 od poslednej konferencie vo Zvolene.

Gen. sekretár to nielenže napriek opakovanej žiadosti neposlal, ale ani to nedal na konferencii k nahliadnutiu delegátom (návrh delegátky z Humenného) a dokonca neprešiel ani návrh, aby tak urobil sekretár e-mailom dodatočne po konferenci v lehote 30 dní. Z tohto pohľadu považujem hospodárenie SŠZ i čerpanie prostriedkov za nepreukázateľné, bez možnosti verifikácie (lebo nejde len o formálnu správnosť účtovných podkladov, ale i o posúdenie efektívnosti a hospodárnosti).

Neprešiel ani návrh, aby sa zrušila novela Rokovacieho poriadku VV, že zasadnutia VV sú neverejné (na verejné ako tomu bolo do apríla 2017 ak nie pre platiacich členov SŠZ, aspoň pre členov Najvyššieho orgánu (paradoxne členovia Rady môžu chodiť na VV a člen Najvyššieho orgánu nie).

Šikanózne vylučovanie člena len preto, že má opozičné názory, resp. tvrdo háji záujmy členskej základne o transparentnosti a dodržiavaní právnych predpisov bol čerešničkou na torte (najmä keď hlasovali osoby v konflikte záujmov napr. členovia VV, ktorí to odhlasovali či subjektívne zaujaté). Napr. Riabov mal v sebe toľko drzosti, že keď sa ho pýtal predsedajúci konferencie či sa cíti byť vo veci resp. k účastníkovi konania zaujatý, odpovedal, že nie. To je objektívnosť a la Riabov (našťastie aspoň v tomto mu delegáti nesadli na lep).

Takže Jablonický si zarobil na súdne spory.

Som hrdý na delegátov nášho KŠZ - mali sme predsedu konferencie, ktorý to dobre riadil, mali sme predsedu EK, ktorý sa nenechal svojou komisiou vlákať do Riabovských hier, mali sme delegáta, ktorý mal i vizuálnu prezentáciu a robil online spravodajstvo podrobnejšie než oficiálny hovorca zväzu + delegáta, ktorý mal najviac vecných návrhov/pripomienok z delegátov (časť prešla, žiaľ časť nie).

Som rád i za konštruktívnejších delegátov za zo ZA, či PO kraja, ktorí sa pridali, žiaľ zvyšok ťažko rátať za delegátov, keď neboli zvolení krajskými konferenciami, resp. išlo o samonominovaných členov VV, gen. sekretára a ich priaznivcov, ktorí si "demokratickí" samo-odhlasovali to čo si predtým odhlasovali vo VV. Nuž demokracia na šachový spôsob.
Obrázok používateľa
LuboChess

Odoslaťod igi St Jún 21, 2017 12:43 pm

Po odchode z funkcií SŠZ som sa prestal o dianie v zväze hlbšie zaujímať. Pred mesiacom sme mali ale zasadnutie rady BŠZ, kde sa malo rozhodovať aj o doplnení neobsadených miest prislúchajúcich BŠZ a tak bola aj na mňa smerovaná rôzna komunikácia a informácie. Ako prvé ma zarazilo, čo je to vôbec za orgán tá stála konferencia. Nové stanovy mi prišli dosť zmätočné a keď som to konečne nejako pochopil, mám pocit, že do nich bol len nekoncepčne zapracovaný nový orgán, čím možno bolo vyhovené zákonu o športe, no na druhej strane to do zväzových orgánov a rozdelenia kompetencií vnáša zmätok, rada sa stala duplicitným orgánom s nižšími právomocami. Ďalšie ma zarazilo ako bol tento orgán obsadený členmi, že niektorí vedeli dopredu, že sú volený do stálej konferencie, niektorí o tom netušili, napr. v BŠZ sme boli v tom, že volíme delegátov len na jednorázovú konferenciu. A hlavne, že je možné aby v najvyššom orgáne sedeli aj členovia iných orgánov vrátane členov VV. Najviac smutno mi je ale z toho čo sa dialo pred konferenciou SŠZ a na nej samotnej. Musím konštatovať, že BŠZ a niektorí pre zväz nepohodlní členovia sú zo strany zväzu, resp. niektorých jeho predstaviteľov šikanovaný len pre to, že dávajú najavo svoje rozdielne názory a postoje a naopak niektoré orgány a delegáti sú zo strany zväzu ovplyvňovaný, až manipulovaný. Sám som viackrát pocítil pokusy o ovplyvňovanie, napr. naposledy pred konforenciou BŠZ v zmysle dúfam že nám do stálej konferencie nezvolíte toho a toho (ale bol to zbytočný pokus lebo počas konferencie BŠZ som bol odcestovaný a tak som o tom nerozhodoval). Teraz ma mrzí, že pred konferenciou SŠZ som súhlasil s kandidatúrou do "malej" funkcie člena licenčnej komisie (z funkcií SŠZ som odstupoval z dôvodu, že som nezvládal plniť všetky z nich vyplývajúce úlohy, po čase som ale súhlasil že niečo by som mohol pre zväz zase robiť).
Igor Poláčik
igi

Založený: Št Feb 07, 2008 9:45 am

Odoslaťod yuri Ut Jún 27, 2017 11:11 pm

hm, osobne som dufal, ze k tomuto nepride. skoda, ze Lubo nespravil k vyluceniu aj pisomne vyjadrenie. napriklad to tancovanie ohladom schovavania svojej realnej identity na fore ssz kde posobil ako funkcionar v ssz je osobne vec ktora mne skor naznacuje, ze chce robit obstrukcie. bod 3 sa diskutoval tu na fore dost, a mam pocit, ze tento lubovi vobec nepomohol. bod 2 je cista tragikomedia. celkovo si myslim, ze lubo zvolil velmi zly sposob. chapem, ze so sucastnym vedenim nesuhlasi, ale zial mna nepresvedcil, ze sucastny vv by nemal mat platny mandat. skoda, ze lubo bol priliz tvrdohlavy nato, aby sa verejne ospravedlnil za preslapy ktore spravil a aspon nacas sa stiahol, nech to nevyzera ze ho len zenu krvave oci.

osobne dufam, ze ak o nejaky cas Lubo poziada o navrat do ssz bude mu to umoznene. taktiez dufam, ze Lubo sa trochu zamysli, a prestane ublizovat svojej povesti. pre VV dufam, ze zacnu viac pocuvat svojich kritikov. a snad sa objavi nejaka opozicia ktora nebude zatazena tolkymi kontroverznymi krokmi ako Lubo
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod LuboChess St Jún 28, 2017 10:38 am

Yuri to je presne to, že si prečítaš nejakú Riabovskú propagandu a robíš uzávery (inak je ústne i písomné vyjadrenie- celé je to na vode procesne i hmotnoprávne). Ale o toto tu nejde ako povedal jeden múdry vzácny človek:

"Ak Vás zo zväzu vylučuje Riabov mala by byť to pre Vás vlastne pocta."

Z "nepráva" právo nevzniká - nikto nie je povinný sa riadiť nejakými uzneseniami konferencie, ktoré prijali neplatne (navyše hlasovali za nich aj delegáti, ktorí ani neboli nikým platne v demokratických voľbách zvolení krajskými zväzmi).

Nejakí partizáni čo sa hrajú na delegátov nás zaujímať nemusia.

Navyše vylúčením nič nestráca stále je člen Najvyššieho orgánu (keďže funkcionár - tak sú nastavené stanovy i zákon nemusí byť členom SŠZ čo je praktické najmä u profesionálnych kontrolórov a súťaže SŠZ už táto osoba nehrala viac ako 3 roky). Ide o princíp nabudúce vylúčia reprezentanta len preto, že si otvoril ústa na prezidenta za neschopné kapitánovanie na olympiáde.

A ja dodávam, že totalitné praktiky sa vrátili - keď osoby ktoré spáchali finančné sprenevery a podvody na šachovom zväze či šachistoch čo boli buď odsúdený alebo sa vedie trestné konanie) alebo osoby, ktoré spáchali vážne protispoločenské javy na oficiálnych turnajoch (opilecké excesy, bitky a pod.) nie sú nielenže vylúčené (ale ani len nemajú pozastavenú činnosť) nemáme sa o čo baviť.

Máme vážnejší problém konferencia 2016 i 2017 bola neplatná (vrátane volieb predsedov a členov odborných komisií), nemáme veci zosúladené so zákonom o športe. Kto ponesie zodpovednosť. kto bude znášať náhradu škody

Ak sa ukáže (na súde či na ministerstve), že máme čo i len jeden bod neplatný z konferencie mali by štatutára + predsedu komisie pre implementáciu zákona o športe (povereného člena VV) okamžite odvolať (ak neodstúpia dobrovoľne)

+ regresom bude zväz vymáhať všetky trovy konania + náhradu škody od tých osôb, ktorí tento marazmus spôsobili.

Vrátim sa k príspevku Igimu - áno môžem potvrdiť, však nakoniec to prečítal v správe i predseda BŠZ, že zo strany sekretariátu/VV SŠZ došlo k neprípustnému zasahovaniu do volieb delegátov BŠZ (namiesto toho aby riešili napr. Trnavský KŠZ, ktorá nemá dodnes platne zvolených delegátov). Našťastie BŠZ má svoj vlastný rozum. Keď sa im takto nepodarilo zbaviť delegátov (ani po opakovaných fraškách spochybňujúcich legitimitu delegátov BŠZ - viď vyššie naposledy deň pred konferenciou) tak sa uchýlili ku kroku zbaviť sa nepohodlných členov/člena vylúčením. Len vo svoje hlúposti pozabudli, že takáto osoba nestráca mandát člena Najvyššieho orgánu + podnety môže dávať i nečlen.

Igimu by som si dovolil navrhnúť, že ak to autoremedúrou nezmenia, tak aby sa na protest vzdal funkcie člena tejto komisie (o to viac, že táto voľba bola i tak neplatná - nedodržané lehoty, nezabezpečenie nezávislého pozorovateľa podľa zákona napriek žiadosti, hlasovanie časti neoprávnených delegátov). Nemá zmysel spolupracovať s nedemokratickým režimom.
Obrázok používateľa
LuboChess

Odoslaťod yuri St Jún 28, 2017 4:28 pm

Lubochess: pokial sa niesi ochotny prihlasit ku svojej identite a budes sa tvarit, ze niesi dotycna osoba ktora bola vylucovana, tak zial ostatne veci co pises musim brat s rezervou.

pravnicky mozno mas pravdu, ale cim viac budes tlacit na technicke detaily tym menej ludi za tebou bude stat. ty si myslis, ze keby tie krajske konferencie prebehli boli by delegati vyrazne ini ? najskor asi nie.

ak je pisomne vyjadrenie k tomu navrhu od vyluceneho tak ho poprosim niekto zverejnite
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Predchádzajúca

Naspäť na Bratislava

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.