Ako zefektívniť prácu so šachovou mládežou na Slovensku?

Šach na školách, súťaže, tréning, ...

Ako zefektívniť prácu so šachovou mládežou na Slovensku?

Odoslaťod Peter Mego Ne Jún 14, 2009 8:54 pm

Vážení priatelia šachu,
nový VV SŠZ považuje za svoju prioritu prácu s mládežou. Do tejto témy môžete vkladať svoje námety a pripomienky ako na to. Z diskusie by mali vzísť konkrétne veci ktoré VV prejedná na svojích zasadnutiach a prípadne zapracuje do svojích dokumentov. Prosím berte túto tému ako odbornú a vyjadrujte sa vždy k veci. Dakujem.
Peter Mego
 
Príspevky: 70
Založený: St Feb 06, 2008 2:54 pm

Re: Ako zefektívniť prácu so šachovou mládežou na Slovensku?

Odoslaťod Tomáš Perička Ne Jún 14, 2009 10:29 pm

Práca s mládežou by sa podľa mňa mal poberať systematickou a pravidelnou cestou.
Tomáš Perička
 
Príspevky: 116
Založený: Po Feb 25, 2008 5:28 pm
Bydlisko: Brezová pod Bradlom

Re: Ako zefektívniť prácu so šachovou mládežou na Slovensku?

Odoslaťod Martin Huba Po Jún 15, 2009 4:45 pm

Podobne ako GM Timoščenko vidím štyri hlavné úlohy SŠZ v oblasti práce s mládežou:

1) Prilákanie mladých k šachu
Preto budeme klásť dôraz na popularizáciu šachu na verejnosti a podporovať rozširovanie náborových GPX turnajov na celé územie Slovenska.
2) Určenie najlepších medzi mladými
Transparentné a jednoznačné kritériá spracuje zodpovedajúca komisia pod vedením Jozefa Ráchelu.
3) Organizácia pravidelnej prace s najlepšími pod vedením skúsených trénerov-veľmajstrov
Podobne ako v bode 2 to bude zastrešovať pán Ráchela. Tu musím zdôrazniť, že našou snahou bude spolupracovať s trénermi v regiónoch a podporovať ich.
4) Zabezpečenie účasti najlepších na ME a MS mládeže a juniorov/junioriek
Toto bude úloha všetkých (a hlavne moja), hľadať dodatočné možnosti financovania.
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3859
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Re: Ako zefektívniť prácu so šachovou mládežou na Slovensku?

Odoslaťod Jozef Ut Jún 16, 2009 7:29 am

Každý z tých 4 bodov , ktoré napísal prezident môže byť samostatnou témou diskusie a možno by to aj bolo dobre tak urobiť.Ten kto trochu robí s deťmi tak vie,že ak nebude dobre rozvinutý bod 1, tak oveľa ťažšie sa budú realizovať na úrovni zvyšné body a preto by sa malo práve tejto časti venovať tu, ale aj v práci VV (p.Ráchelu) najviac pozornosti a teda aj metodickej pomoci a to jednak tréningovej, ale za oveľa dôležitejšiu považujem v bode 1 organizačnú metodiku t.j. kde, kedy, s kým a ako v začiatkoch robiť, ako pokračovať atd. Zvlášť to považujem za dôležité preto,že na šachovej mape Slovenska je príliš veľa bielych miest, kde sa s deťmi nepracuje resp. min. Tak ako napísal Tomáš Perička - dať tomu trvalý a pravidelný systém a to nie len v práci s najlepšími, lebo ak len tam pôjdu eurunky tak to nebude dobre.
Jozef
 
Príspevky: 2141
Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Re: Ako zefektívniť prácu so šachovou mládežou na Slovensku?

Odoslaťod Tomáš Perička Ut Jún 16, 2009 11:17 am

Mňa by zaujímalo ako si prestavuje
2) Určenie najlepších medzi mladými
Transparentné a jednoznačné kritériá spracuje zodpovedajúca komisia pod vedením Jozefa Ráchelu.


Aké budú tie kritériá, kto bude rozhodovať o tom kto je talent a kto nie,
ALEBO sa len sucho pozrieme na konci ročníka kto sa dostal do finále GPX a to je talent, ktorého sme hladali?

S pozdravom Tomáš Perička, ŠK Osuské
Tomáš Perička
 
Príspevky: 116
Založený: Po Feb 25, 2008 5:28 pm
Bydlisko: Brezová pod Bradlom

Re: Ako zefektívniť prácu so šachovou mládežou na Slovensku?

Odoslaťod dana Ut Jún 16, 2009 11:25 am

Ak chceme mať dobrých žiakov, treba mať v prvom rade dobrých ,vyškolených učiteľov - trénerov - od 3. triedy, kde dávame deťom základy , až po 1. triedu, kde sa bude venovať reprezentantom.Aj keď nie je akreditácia, školenia pre trénerov rôznych výkonností by mohli byť. Lebo veľa talentov nám unikne medzi prstami.
dana
 
Príspevky: 218
Založený: So Feb 14, 2009 10:31 am
Bydlisko: Žilina

Re: Ako zefektívniť prácu so šachovou mládežou na Slovensku?

Odoslaťod Jozef Rachela Ut Jún 16, 2009 12:36 pm

Jedným z hlavných cieľov SŠZ v budúcom období bude rozvoj mládežníckeho šachu na Slovensku a jeho pozdvihnutie na vyššiu úroveň.
Pri zostavovaní plánu na dosiahnutie tohto cieľa sme vychádzali z analýzy súčasného stavu. Hlavným merítkom našej úrovne je porovnanie s ostatnými krajinami.
My máme obrovský potenciál v podobe talentovaných detí, výborných organizátorov, od Skalice cez Bratislavu, Trnavu, D.Stredu, Komárno, Nitru, Prievidzu,Trenčín, Považskú a Banskú Bystricu, Detvu, Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Prešov, Bardejov a ďaľších.
Máme zavedený určitý systém starostlivosti o mládež a obetavých funkcionárov, rodičov detí v jednotlivých kluboch. Veľa užitočného vykonali aj predchádzajúce VV SŠZ.
Konečným výsledkom je však dosahovanie len priemerných a často aj podpriemerných výsledkov na oficiálnych medzinárodných podujatiach u mládeže a žial aj u dospelých. A v šachu je práve to, čo je krásne, že v ňom sa najviac prelínajú súťaže aj výkonnosť dospelých s mládežou. Je dôležité spojiť skúsenosť s mladosťou a dravosťou. Práve na ME a MS mládeže sa neustále presviedčame o tom, že už 11-ročné deti majú FIDE rating aj cez 2400, 18-ročné aj cez 2600 apod., čím preskočia aj obrovské masy dospelých šachistov svojou úrovňou a výkonnosťou.
Žial, naši zástupcovia pozerajú na chrbát už aj tým, čo majú podstatne nižšiu výkonnosť. A to je ten moment, ktorý nás nesmie a nemôže nechať na pokoji.
Jednou vetou povedané, musíme to robiť v práci s mládežou a aj s dospelými podobne ako doteraz, ale ináč a lepšie!
Majstrovstvo vykonanej práce aj v občianskom živote spočíva, obrazne povedané, v zvládnutí detailov. My chceme zvládať detaily aj v šachovom živote.
Prvým predpokladom je prísna finančná disciplína, kvalitný rozpočet a jeho dodržiavanie. Ďaľším je stanovenie jasných "pravidiel hry", výchova a starostlivosť o mládež podľa jednotnej a správnej metodiky, podľa správneho tréningového procesu. Máme správnu metodiku a tréningový proces? Oponenti tvrdia, že áno, výsledky hovoria, že nie.
Naši mladí, aby boli lepší, potrebujú rásť pod krídlami veľmajstrov, nie však stále iných. Môžu si to jednotlivé kluby, najmä ktoré ich nemajú, dovoliť? Tu bude tiež SŠZ pomáhať /viď. ďalej/. Tieto záležitosti sa potom "suplujú", riešia sa "ako sa dá", čas letí, a prichádza neustále rozčarovanie na vrcholných podujatiach. SŠZ chce pomôcť, stanoví ústredného trénera, štátneho trénera pre mládež, štátneho trénera pre ženy a oni budú tí, ktorí budú určovať a riadiť celú metodiku prípravy a aj nominácie. Budú pracovať na náklady SŠZ.
Ďalej, je pripravený motivačný systém podpory rastu mládeže. Sú stanovené limity FIDE ratingu pre jednotlivé mládežnícke kategórie, mládež, ktorá ich splní, bude mať hradené z prostriedkov SŠZ, všetky náklady spojené s účasťou na vrcholných medzinárodných podujatiach.
Vzhľadom na naše zaostávanie za európskou elitou, je latka postavená zdanlivo vysoko, kto ju však preskočí, bude mať z toho dvojnásobný efekt.
Kto nie, bude mať podmienky, ako doteraz. Momentálne ju zatial asi všetci podliezajú, ale na možnosť jej zdolania bude SŠZ organizovať sústredenia mládeže pod taktovkou spomínaných trénerov. Na sústredeniach si budú deti hradiť len vlastné náklady na pobyt a cestu. Ostatné bude zastrešovať SŠZ.
Z týchto sústredení budú spracovávané aj nové metodické pokyny pre prácu v jednotlivých kluboch, a kluby ktoré budú mať o ne záujem, si ich budú môcť za určitých komerčných podmienok objednávať.
Ďalej chce SŠZ získať štatút tzv. Regionálnej trénerskej akadémie, v ktorej budú školení, tiež za určitých komerčných podmienok, podľa pravidiel FIDE, noví tréneri, aby sa vytvorilo vhodné prostredie pre rozvoj vo všetkých strediskách a regiónoch.
Ďaľším motivačným prvkom bude právo víťaza MSR do 18 rokov byť členom repre-družstva dospelých pre Mitropa cup.
Je snaha, zabezpečiť víťazovi MSR do 20 rokov, popri víťazovi MSR dospelých aj miesto v Olympijskom družstve apod.
Tieto a aj ďaľšie opatrenia určite prispejú k vyššej efektívnosti a kvalite. A o to nám ide.
Jozef Rachela
 
Príspevky: 377
Založený: Po Feb 23, 2009 9:49 am

Re: Ako zefektívniť prácu so šachovou mládežou na Slovensku?

Odoslaťod viktor Ut Jún 16, 2009 1:54 pm

Co sa tyka "Prilakania mladych k sachu" ... blizi sa september - zaciatok noveho skolskeho roku a navyse obdobie, kedy vacsina rodicov riesi navstevu kruzkov, klubov a inych mimskolskych aktivit svojich deti ... myslim, ze by bolo velmi vhodne prave v tomto case urobit celoplosnu (celoslovensku) kampan na nabor do klubov a zaroven na zviditelnenie sachu ako takeho ...
Keby sa to vsetko udialo pod nejakym dobrym sloganom doplnenym vhodnym vizualom, tak by stacilo, keby pod touto spolocnou hlavickou vylepili "naborove" letaky kluby po svojom sirokom okoli (skoly a pod.), SSZ by "potlacil" reklamu svojimi linkami a sposobmi (web, media,...) a mohlo by byt v septembri z toho celkom dost sachovej muziky za malo penazi.
Pripadne to este vylepsit napr. "otvorenymi dverami" v kluboch a dalsim aktivitami s "dobrym nacasovanim" ...

Pekny den.
Viktor
viktor
 
Príspevky: 161
Založený: St Jún 04, 2008 12:15 pm

Re: Ako zefektívniť prácu so šachovou mládežou na Slovensku?

Odoslaťod Yan Ut Jún 16, 2009 2:24 pm

Kedze som kedysi tiez pracoval s mladezou, aspon jednu poznamku: Tak ako je uvedeny bod 2 o vybere najlepsich mladych, tak je nemenej dolezite vediet klasifikovat aj trenerov. Vsetci zo skoly vieme, ze nie kazdy ucitel ci profesor, ktory bol zdatny v danej problematike, vedel svoje vedomosti a skusenosti odovzdat zrozumitelne svojim studentom. To v plnom rozsahu plati a o sachu. IM "metodik" moze byz ovela uspesnejsi, ako GM "hrac".
A predsalen druha poznamka:cim skor tym najlepsim mladym poskytnut erudovanych trenerov, aby sa vyhli nasatiu nespravnych navykov.
Yan
 
Príspevky: 18
Založený: Št Okt 02, 2008 1:12 pm

Re: Ako zefektívniť prácu so šachovou mládežou na Slovensku?

Odoslaťod Rasto Diviak Ut Jún 16, 2009 8:01 pm

Súhlasím s Yanom, úroveň trénera sa nedá hodnotiť len podľa toho, či je IM alebo GM (tým nechcem samozrejme povedať, že štátnym trénerom by mal byť šachista mojej úrovne, to v žiadnom prípade nie!). Poznám viacero IM, ktorých by som z trénerského hľadiska uprednostnil pred GM.
Rád by som sa v tejto súvislosti spýtal, kto a akým spôsobom bude vyberať či už trénerov, ale aj tých najlepších, prípadne najperspektívnejších mladých šachistov. Trochu ma táto časť novej koncepcie desí, štátni tréneri už tu v minulosti boli a veľmi efektívne to nebolo. Ako to bude s TSM-kami? Bude SŠZ podporovať fungujúce tréningové skupiny? Ešte ma napadnú aj ďalšie otázky, verím však že pán Ráchela a trénerská komisia potvrdia, že moje obavy sú zbytočné. Vopred ďakujem za odpovede a držím palce!
Rasto Diviak
 
Príspevky: 770
Založený: So Feb 02, 2008 8:20 pm

Ďalšia

Naspäť na Deti a mládež

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.