Šach na školách

Šach na školách, súťaže, tréning, ...

Šach na školách

Odoslaťod Martin Huba Ne Okt 10, 2010 5:51 pm

Ako som už inde spomenul, pre slovenský a nielen slovenský šach bude v budúcnosti kľúčové, či sa podarí dostať šach do škôl.

FIDE vytvorilo špeciálnu komisiu, ktorú vedie Ali Nihat Yazici, prezident Tureckého šachového zväzu, ktorý má v uvedenej oblasti tie najlepšie referencie (spomeniem 50 000 trénerov na školách, šach ako nepovinný predmet, dokonca odmietli ponúkanú možnosť, aby sa šach stal povinným predmetom s tým, že nechcú deti znechutiť....je toho veľmi veľa, čo sa môžeme od Turkov učiť).

http://www.fide.com/component/content/a ... -move.html

Veľmi by som chcel, aby sa Slovensko stalo jedným z pilotných FIDE projektov v oblasti šachu na školách a aby tento projekt bol na Slovensku úspešný.

Budeme však potrebovať doslova každú ochotnú ruku.
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Re: Šach na školách

Odoslaťod Wlk Po Okt 11, 2010 7:59 am

Martin,
Tento projekt už predsa na Slovensku beží, žiaci sa učia šach v rámci školského vyučovania (je to normálny predmet v rozvrhu ako 1 voliteľná hodina do týždňa) na ZŠ v Malackách a od školského roku 2010/11 aj v Petržalke na ZŠ Gessayova. Myslím, že aj na Liptove už niečo podobné funguje.
Zásadným problémom je nedostatok pedagógov, školy záujem majú. Málokto si dokáže nájsť pravidelne čas počas pracovnej doby, aby mohol každý týždeň odučiť 1-2 hodiny. Nehovoriac o tom, že odmena pre pedagóga je viac menej symbolická.
Takže myšlienka je krásna a ušľachtilá, ale jej realizácia je v nedohľadne. Mimochodom, aj v takej šachovej veľmoci ako je v Rusko, majú rovnyký problém.
Stanislav Vlček
Wlk

Založený: Po Feb 11, 2008 3:17 pm

Odoslaťod Martin Huba Po Okt 11, 2010 8:19 am

Ja viem a na týchto jednotlivých skúsenostiach by sme mali stavať.

Dôležité je však osloviť všetkých okolo 3000 škôl, dohodnúť sa s Ministerstvom školstva, pripraviť materiály (tie by sme mohli ak sa podarí tlačiť už pred koncom tohto roka), školiť trénerov pre každú školu, pripraviť propagačné materiály o šachu pre deti a ich rodičov, pravidelné informačné dni.

Robil som doteraz asi na sto projektoch v rôznych krajinách, ale niečo takéto by bolo obrovskou výzvou, na ktorej by si mohli vyskúšať svoje sily mnohí šikovní a aj mladí ľudia.

Ak by to nevyšlo, môžeme vyplakávať ďalej a navzájom sa žrať.

Ale ak by to vyšlo, šach by sa stal skutočne celonárodne populárnym a SŠZ finančne udržateľnou organizáciou.

Bude to veľa práce a nechcem, aby naše dobrovoľníctvo išlo na úkor našich zamestnaní a rodín, preto žiadam, aby FIDE vybralo Slovensko ako jeden zo svojich pilotných projektov a aby nám na uvedený projekt dalo peniaze.

Ja som za seba okamžite reagoval na výzvu Aliho Yaziciho, že Slovensko má záujem. Okrem Pána Yaziciho mi odpovedal aj pán Kevin O´Connel (9.10.), ktorý bude v uvedenej komisii pracovať:

"Martin

Thanks for responding to Ali's call.
I don't think we have met (or if we did, it must have been only briefly), but I have heard a lot from Ali about you (all good!).
I look forward to working with you in future.

Kevin"

Takže v šachovej terminológii, na ťahu je FIDE. Za nás budeme "nešachovo" a hlavne aktívne robiť ďalšie ťahy (napríklad s uvedenou príručkou od pána Pauličku)...
Obrázok používateľa
Martin Huba

Odoslaťod Tomas Chabada St Okt 13, 2010 2:12 pm

...snívalo sa mi, že som videl na Slovensku profesionálneho detského šachového trénera
profesionálny - namiesto fušky chodil v sobotu s deťmi na šachový turnaj, bol finančne nezávislý, živili ho iba šachy
detský - deti ho mali skutočne radi, nebolo to kvôli titulu
šachový - práve hral s deťmi fotbal a hovoril, že to preto, že vonku je ešte pekne
ináč by boli na plavárni
tréner - chcel som ho nazvať priateľ, ale to by táto spoločnosť nemusela stráviť
zamyslel som sa nad tým, aký som ja, či to chcem dosiahnuť a či to dosiahnem ...
Obrázok používateľa
Tomas Chabada

Založený: Ne Jún 21, 2009 6:16 am

Odoslaťod Jozef St Okt 13, 2010 3:48 pm

Pán Chabada, presné takého poznám a k tým vlastnostiam k nemu patrí ešte aj - úspešný. Poznám aj ďalšieho takého, ale poznám hodne takých, ktorí nie sú profesionálny, ale bez nich by šach na Slovensku nemal žiadnu perspektívu a medzi nich patríte aj Vy alebo možno aj ja. Ak dospejete k názoru,že už taký profesionálny nebudete, tak nebuďte z toho smutný, veď pre tie deti ste určite veľmi dôležitý a slovo tréner vo vzťahu k Vám určite pre nich nie je fráza.
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Náborové turnaje - Šach na školách

Odoslaťod Július Gajarský St Dec 01, 2010 12:54 am

Nechcem otvárať novú tému, doplňujem informáciu o realizácii projektu SSŽ, KŠZ Trnava a Trnavského samosprávneho kraja - organizácii náborových turnajov v každom zo 7 okresov Trnavského kraja - a pripájam informáciu z turnaja Trnavský šachovník, na ktorý sme pozvali deti zo všetkých škôl okresu Trnava....

Dobrý deň,

posielam výsledky náborového turnaja TTSK za okres Trnava "Trnavský šachovník 2010", ktorý bol zároveň turnajom v rámci seriálu GPX mládeže 2010/2011.

http://chess-results.com/tnr40972.aspx? ... -1&wi=1000

P.S.

Práve som sa vrátil domov, takže kým spracujem komplexnejšie spravodajstvo z turnaja a informácie na webstránku http://www.modranka-sach.wbl.sk (vrátane fotodokumentácie) aspoň základné informácie:

Turnaj organizačne zabezpečil ŠK Komplet Trnava-Modranka v spolupráci so Základnou školou Modranka, hlavným rozhodcom bol Vladimír Hagara. Zúčastnilo sa ho 35 žiakov z jedenástich základných škôl - okrem okresu Trnava prišli aj žiaci z Dubnice, Trenčína a V.Medera

Víťazom turnaja sa stal Maroš Ležovič (ZŠ Modranka - ŠK Komplet Modranka) 7 b. pred Davidom Puškárom (ZŠ A.Kubinu Trnava - Lokomotíva Trnava) 5 b. a Andrejom Horníkom (A.Merici - Lokomotíva Trnava) s 5 b. Päticu najlepších, ktorí získali právo hrať v simultánke pro šachovému veľmajstrovi Tomášovi Likavskému na finálovom turnaji náborových turnajov TT SK, ktorý sa uskutoční v 11.12.2010 rámci v rámci šachového festivalu detí a mládeže ***Vianočná TIRNAVIA šachových nádejí turnaja GPX nrv

Víťazmi jednotlivých kategórií turnaja GPX sa stali:

C08 - Samir Sahidi (ZS Montes Trnava - ŠK Komplet Modranka)
C11 - Erik Benovič (ZŠ A.Merici Trnava)
C14 - Maroš Ležovič ZŠ Modranka - ŠK Komplet Modranka)
D08 - neobsadená
D11- Mariana Holečková (ŠKŠ Dubnica)
D14 - Martinka Siváková (ZŠ Modranka)

V súťaži škôl z okresu Trnava zvíťazila ZŠ Modranka pred ZŠ A.Merici Trnava.

Víťazi turnaja a jednotlivých kategórií GPX získali medaily a diplomy, boli ocenení peknými vecnými cenami, ktoré deťom odovzdali za asistencie hlavného rozhodcu Vladiníra Hagaru organizátori turnaja - riaditeľka ZŠ v Modranke Adriana Jančichová a predseda ŠK Komplet Trnava - Modranka Július Gajarský.

Keďže sa jednalo o náborový turnaj v rámci GPX cena za výkon a vzorné a disciplinované správanie (pre viacerých v prvom "veľkom" turnaji) sa ušla pre všetky zúčastnené deti.
Turnaj sa realizoval s finančnou podporou Trnavského samosprávneho kraja v rámci projektu SŠZ, KŠZ Trnava a TT SK.
Podujatie sa uskutočnilo v príjemnom prostredí Kultúrneho domu v Modranke a organizátor turnaja zabezpečil pre všetkých tiež malé občerstvenie (sušienky, Kinder čokoládka, pomaranč, jablko) a nápoje (čaj, minerálka...) takže deti odchádzali spokojné a tešili sa už na ďalší šachový turnaj...

Za organizačný výbor turnaja Trnavský šachovník 2010

Július Gajarský, ŠK Komplet Trnava-Modranka, organizátor turnaja

Fotodokumentácia:
http://picasaweb.google.com/11664665517 ... ovnik2010#
a
http://picasaweb.google.com/11664665517 ... Sachovnik#
Július Gajarský

Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Odoslaťod Martin Huba St Dec 01, 2010 12:25 pm

Dal som správu o Trnavskom šachovníku aj s pár fotkami a odkazom na výsledky do Spravodajstva na

http://www.chess.sk/index.php?str=sprav ... detail=587

Pekný deň...
Obrázok používateľa
Martin Huba

Odoslaťod Július Gajarský Pi Dec 17, 2010 10:00 pm

Ja len doplním odkaz celkové výsledky finále náborových turnajov TT SK a SŠZ http://chess.sk/index.php?str=spravodaj ... detail=599
Aj takýmto spôsobom sa šach dostáva do škôl - a ceny pre najlepšie školy - šachové súpravy a magnetické tabule určite v školách so šachovými krúžkami prachom nezapadnú...

Podľa môjho názoru sa ukázalo, že - napriek relatívne krátkemu obdobiu na realizáciu projektu - ak sa spoja sily a nechýba komunikácia a iniciatíva - dajú sa robiť praktické kroky na to, aby šach na školách nebol športom na 150. mieste záujmu...

Ktorý kraj bude nasledovať?
Július Gajarský

Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Odoslaťod Jozef Št Jan 13, 2011 9:42 am

Pán Vlček sa v inej téme pýta ako to bude so šachom na školách v budúcom roku, či sa budú organizovať súťaže škôl.
Pán Javorský už nie je predsedom SAŠŠ a tak myslím, že záleží na vedení SŠZ ako zapracuje, aby nový predseda bol viac naklonení šachu ako bol p. Javorský.
Len pre zaujímavosť - zrušeniu celoštátnych súťaží niektorých športov (šach nebol jediný) došlo údajne po tom čo 14 zväzov zaujalo stanovisko, že školské súťaže budú organizovať oni a že k tomu nepotrebujú SAŠŠ. Neviem či medzi nimi bol aj SŠZ (nechce sa mi tomu veriť), ale rozhodnutie postihlo aj šachistov. Došlo údajne aj k zmene predsedu komisie šachu (pán F.Krajčovič už nie je predsedom - osobne mi to povedal). Vie niekto kto je predsedom?
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Odoslaťod saat Po Jan 17, 2011 1:43 pm

S. POLIANKA: Miestni školáci obľubujú šach, šachovnicu majú aj v logu školy

Sečovská Polianka 10. januára (TASR) - Vedenie Základnej školy v Sečovskej Polianke v okrese Vranov nad Topľou sa rozhodlo u svojich žiakov budovať sebadisciplínu, rozvíjať logické myslenie či zmysel pre poriadok prostredníctvom hodín šachu, ktoré sú súčasťou voliteľných predmetov na prvom aj druhom stupni vzdelávania.
Po niekoľkých rokoch intenzívnej práce obsadzujú miestni školáci popredné miesta v šachových súťažiach na okresnej i krajskej úrovni.
Podľa slov riaditeľa školy Jána Karola sa stal šach súčasťou voliteľných predmetov žiakov školy pred troma rokmi. Prváci, druháci, piataci a šiestaci majú šachovú hodinu raz týždenne. "Jej súčasťou je spravidla aj 15-minútová rozcvička v našej telocvični, čiže snažíme sa súbežne o posilňovanie tela i mysle, " zhodnotil Karol.
Záujem o šach však podľa jeho slov neobmedzujú deti iba na jednu hodinu, ale venujú sa mu v rámci krúžkovej činnosti dvakrát do týždňa a po skončení vyučovania prakticky skoro každý deň. Okrem klasických figúrok a šachovnice majú žiaci k dispozícii aj interaktívnu učebňu, kde hrávajú šachové partie medzi sebou na počítačoch. Svojich súperov si vyhľadávajú prostredníctvom on-line hier aj z iných školských zariadení na území Slovenska. V prípade priaznivého počasia môžu využívať školáci aj dve veľkorozmerné šachovnice, ktoré sa nachádzajú na spevnených plochách v areáli školy.
Karol je presvedčený, že šach priniesol do školy veľa pozitívneho. "Keď sme s tým začali, mali sme tu medzi chlapcami veľa beťárov. Táto hra však viacerých zmenila. Dostali sme ich do určitých noriem, pravidiel, zlepšili sa dokonca aj v učení, " poznamenal riaditeľ. Dodal, že mnohí z nich zároveň žnú úspechy aj v šachových súťažiach.
V roku 2010 získala škola v kategórii chlapcov aj dievčat v okresnom kole súťaže prvenstvo, v kraji skončili na 7. a 8. mieste. Žiaci si dobre počínali aj na decembrovom vianočnom turnaji vo Vranove nad Topľou, kde obsadili prvú a druhú priečku. Školské zariadenie si pre špecializáciu na šach dalo šachovnicu aj do svojho loga.

zdroj
Obrázok používateľa
saat

Založený: Št Júl 02, 2009 4:39 am

Ďalšia

Naspäť na Deti a mládež

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.