Šach na školách

Šach na školách, súťaže, tréning, ...

Re: Šach na školách

Odoslaťod bobo Ut Nov 01, 2011 11:28 am

suhlasim s Dankou, je to zvlastny pocit ak sutaz vyhra druzstvo a potom dalej idu nominanti zvazu a niektori z vitazneho druzstva su zruseni. Ale ak je to prax aj v sutaziach dospelych, tak potom je to asi spravodlive, teda ak extraligu napr vyhra Dunajov, ale na Slovane mali 3 lepsich hracov ako Dunajov, tak ti traja idu hrat za Dunajov europsky pohar. Inak by to bolo hojenie sa na detoch. Vsak ak je nejaka skola dobra, tak nech tam da rodic dieta, vsak o to v myslienke tusim ide.
bobo

Založený: Po Nov 23, 2009 9:43 pm

Odoslaťod Martin Huba Ut Nov 01, 2011 11:40 am

Ja tiež súhlasím s Dankou, len chcem aby bolo všetko jednojednoznačné.

Bude to super motivácia pre školu ísť reprezentovať do zahraničia. SŠZ na to určite z projektu prispeje.
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod Július Gajarský Ut Nov 01, 2011 2:32 pm

Teší ma záujem o súťaže škôl - v súvislosti s projektom Šach na školách sú nevyhnutné a školy musia mať možnosť súťažiť a porovnávať sa...
Môj návrh bol na súťaž družstiev - ale samozrejme predpokladám - a zodpovední (Rasťo...) na tom pracujú - že bude široká možnosť súťažit i ako jednotlivci - turnaje na spôsob GPX - kde síce budú súťažiť jednotlivci ale vyhodnotia sa i školy - (napr. spočítajú body najlepších štyroch za každú školu) a tá tiež získa cenu - dokonca to môže byť paralelne dlhodobá súťaž škôl - podobné sa už roky organizuje v Trnave v Kalokagatii.... - kde súťažia školy z okresu Trnava a účasť 50 až 60 hráčov - a 15 až 20 škól - hrá sa cez vyučovanie - je samozrejmosťou...)

A čo sa týka "školských" majstrovstiev sveta - sútaže jednotlivcov - tiež sa organizujú - tento rok nie tak ďaleko v poľskom Krakove
http://www.wscc2011.pl/en.

V podstate nič nebráni, aby najlepší jednotlivci zo škôl čo vyjdú z projektu sa dostali aj na svetové súťaže...
Július Gajarský

Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Odoslaťod Rasto Diviak Ut Nov 01, 2011 3:40 pm

Určite budú turnaje jednotlivcov a určite sa vyhodnotia najlepšie školy.
Nie je mi celkom jasná jedna vec: Julo, píšeš o súťaži družstiev v rámci Šachu na školách. Ja vychádzam z toho, že projekt je určený pre prvákov, ktorí ešte veľmi neprišli do kontaktu so šachom, teda pre začiatočníkov. Alebo sa mýlim?
Otázne potom je, či má zmysel najlepších z projektu posielať na medzinárodnú súťaž. Budú na konci tohto školského roku na takej úrovni, že budú schopní povedzme odohrať partiu bez toho, aby jednoťahovo podložili figúru?
Skôr si myslím, že na školskú reprezentačnú akciu by mali byť nominovaní úspešní žiaci zo školských postupových súťaží, pokiaľ v tomto školskom roku bude celoslovenské finále.
Finále turnajov CIS by som určite nespájal s posledným trojkolom extraligy. Jednak by boli obrovské nároky na hracie miestnosti, okrem toho by deti mohli extraligistov rušiť.
Rasto Diviak

Založený: So Feb 02, 2008 8:20 pm

Odoslaťod Július Gajarský Ut Nov 01, 2011 3:59 pm

Rasťo - vychádzaš z "aktuálneho stavu" - projekt Šach na školách nemôže končiť týmto prvým - nazval by som to "základným levelom" - lebo je nezmyslom "vyprodukovať" za tri roky napr. 100 000 deti, čo sa naučia ťahať figúrkami a skončia !? (GPX bez nadstavby je len malinkým "laboratóriom" toho, čo by tu nastalo...)

Treba to brať komplexnejšie a určite sa bude vyvíjať - šach na školách musí byť Šachom pre všetkých školákov - teda aj tým, čo už v šachu niečo znamenajú - akékoľvek bariéry či obmedzenia (organizačné, fyziké i tie v našich hlavách...) treba - ak chceme byť úspešní - odbúrať...

P.S.
Ozvi sa mi s prípadnými nejasnosťami na mail - budem rád, ak si to vydiskutujeme...)
Július Gajarský

Odoslaťod Martin Huba Ut Nov 01, 2011 4:30 pm

Chlapci, pre vytvorenie skutočne systémového modelu si predstavte víziu....

Bude časom aj šach v škôlkach budú turnaje aj pre škôlkarov..

Šach na školách bude časom pokrývať aj stredné školy..budú turnaje pre tri ročníky na základnej škole a turnaje pre ostatných

Budú určite turnaje pre mladých členov klubov zase na úrovni škôl z ktorých sa zrejme najlepší dostanú do zahraničia..
Obrázok používateľa
Martin Huba

Odoslaťod Július Gajarský Ut Nov 01, 2011 7:17 pm

Martin, (možno odo mňa trúfalé) - ja tú komplexnú predstavu (ak chceš "viziu") - začínajúcu v materských školách a končiacu až na VŠ (vrátane vytvorenia "šachovej univerzity") nosím od prvej zmienky (cca pred rokom) o projekte Šach na školách na Slovensku... Teraz je potrebné naštartovať ten základný level, ale - ak bude záujem - spoločne s "koncepciou" (aj keď to slovo nemáš rád) práce s mládežou to môže byť dobrá téma (samozrejme po diskusii a rozpracovaní) k voľbám a programu nového vedenia po konferencii...
Július Gajarský

Odoslaťod Martin Huba Ut Nov 01, 2011 7:37 pm

Julo, ja Ťa úprimne prosím o to, aby si sa stal platným členom Šachu na školách, a som samozrejme každému vďačný, ak sa do našej práce zapojí.

Aby bolo jasné, ja nemám rád nekonečné tliachanie dookola, ja to volám "dancing around the work without touching it" a pri koncepciách preferujem stručnosť a jasnosť. Koncepcia musí byť ale s cieľom niečo spraviť nie s cieľom vytvoriť koncepciu a zhasnúť.

Moja vízia na Slovensku je obraz tisícov detí trénujúcich šach, hrajúcich zaujímavé turnaje a pozitívne prostredie okolo slovenského šachu, ak Boh dá aj samofinancovateľné. Preto tu vypisujem presviedčam, vadím sa a ak treba používam svoju pozíciu. A snažím sa byť trpezlivejší a nevybuchovať kvôli každej somarine, čo sa mi stávalo.

Mám naozaj silný pocit že sa všetci posúvame správnym smerom. A poďme spolupracovať.
Obrázok používateľa
Martin Huba

Odoslaťod Alžbeta Klučková Ut Nov 01, 2011 8:17 pm

Minulý rok sa tu niektorí jednotlivci snažili presadiť štart víťazov GPX na Majstrovstvách EÚ, teraz podobne sa snažíte víťazov školských postupových súťaží /dokona pri tempe 15 min. / pretlačiť na Majstrovstvá sveta školských družstiev. Bŕŕŕ. Niekedy mám pocit, že niektorým ani nejde o šach na školách....
Alžbeta Klučková

Založený: Ut Jún 24, 2008 11:34 am

Odoslaťod Július Gajarský Ut Nov 01, 2011 8:34 pm

Martin v poriadku.

S nekonečným diskutovaním (tliachaním) i koncepciami na papieri (pre samotné koncepcie) nechcem byť priateľ ani ja a preto (neviem, či mi to niekto pri počte mojich príspevkov tu na fóre uverí ;) ) som sa k samotnému projektu i koncepciách práce s mládežou "priamo" (ako podporovateľ jednej či druhej strany) nezapojil... - a ani viac - do poslania Tebe ich nebudem tu na fóre diskutovať.

Ak som presvedčený o úprimnom záujme a "odvahe" nastúpiť na náročnú systematickú prácu (nie iba ako marketingový ťah, či pre "lacný a rýchly" zisk), s ochotou zapojiť všetkých, bez "ideologických nálepiek" a vylučovania/búrania toho dobrého čo má zdravé základy (čo môžeme nazvať tým
pozitívnym prostredím okolo slovenského šachu
) verím, že sa dá touto cestou ísť.

A ubezpečujem Ťa, že spomínaná "koncepcia" ani "projekt" nemajú viac ako po tri strany (v jednom prípade v tabuľkách) ... Ak všetko pôjde dobre a zajtra v práci nebudem mať nejaké "prekvapenie" do 11.11.11 ;) Ti ich pošlem na posúdenie...
Július Gajarský

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Deti a mládež

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.