Tréningové strediská mládeže

Šach na školách, súťaže, tréning, ...

Re: Tréningové strediská mládeže

Odoslaťod Július Gajarský Po Dec 27, 2010 7:34 pm

Ďakujem za promptnú odpoveď a doplnenie informácii. Som rád, že sa predsa len pripravujú konkrétne kroky a verím, že sa podarí spoločne veci pohnúť dopredu na prospech (mládežníckeho) šachu...
Július Gajarský

Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Odoslaťod Jozef Pi Jan 28, 2011 8:40 pm

Pán prezident,

18.8.2010 ste napísal "Je na čase začať sa seriózne zaoberať TSM". Je koniec januára 2011 a ja mám také základné otázky:

1 ) Existujú nejaké oficiálne zriadené TSM SŠZ na Slovensku?
2) Ak áno ako ich SŠZ podporuje?
3) Ak nie tak prečo nie sú ? A budú vôbec a kedy?

Ďakujem (me) za informáciu pán prezident.
Hlaváčik
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Odoslaťod Martin Huba Pi Jan 28, 2011 9:41 pm

Jozef, veľmi dobré otázky. Pravdu povediac, asi by mali byť smerované na kolegov z VV, ktorí sa touto oblasťou zaoberajú aj sa v nej vyznajú, plus na relevantných ľudí na "krajských" úrovniach.

Z môjho pohľadu, veľmi sa mi páčilo čo tu písal Július Gajarský, to plus pár svojich "nápadov" som dal na "papier" spolu s návrhom združiť 8000 EUR na podporu skutočných TSM... Odozva bola minimálna a veľmi rezervovaná, preto som myšlienku zavrhol ako nepriechodnú. Na spoločnom zasadaní s Radou som bol prítomnými presvedčený, aby sme ten budget 8000 plánovali a robili dohody postupne s jednotlivými krajmi, na základe ich potrieb. Bude to prácne a výsledok môže byť iný ako som si predstavoval a skôr môže prehĺbiť regionálne rozdiely... Navyše niektorí ľudia boli vyslovene názoru, aby sme nediskriminovali pri podpore aktivít kluby, čím dali najavo, že nenástoja na TSM (v regiónoch). Je to určite lepšie ako nič...

Takže, kraje sú nezávislé, SŠZ vyčlenilo na tento rok zo svojho rozpočtu na podporu regionálnych mládežníckych aktivít 4000 EUR. Žilinský kraj napríklad spraví v Žiline a Liptovskom Mikuláši 4 tréningové sústredenia s veľmajstrami... ostatné sa zatiaľ neozvali.

SŠZ samozrejme bude pokračovať v podpore virtuálneho TSM na národnej úrovni, je možné že ho zinštitucionalizuje a stanoví presnejšiu podporu pre "listinu talentov"...

Ideálne by podľa mňa bolo systémovo podporiť podľa jasných kritérií vytvorené a geograficky pokrývajúce Slovensko a kluby...TSM (alebo ÚTM, alebo šachové akadémie...) zo strany SŠZ a KŠZ, umiestniť do nich deti zo "širšej listiny talentov" (toto by sa mohlo využiť voči MŠ SR a FIDE pri žiadosti o podporu) a na národnej úrovni podporovať top deti z "užšej listiny talentov". Plus by sa mala schváliť tabuľka poplatkov za prestupy mládeže (aby TSM nerobili kanibalizmus voči klubom)... a pár ďalších vecí...Ale opakujem to je môj osobný názor a nevidím cestu ako ho v súčasnosti presadiť...

Je možné, že ďalší VV bude v tejto oblasti úspešnejší... budem držať palce..

Pekný večer
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod Jozef Pi Jan 28, 2011 9:53 pm

Skúste odpovedať priamo na priame otázky. Neodpovedal ste na moje otázky 24.1. lebo som ich nenapísal sem do DF. Teraz som napísal otázky a zasa uhýbate.Že to je správna otázka to viem aj ja sám, len neviem odpovede na otázky.
Jedna rada, ak chcete aby ste mohol spolupracovať s KŠZ tak najprv musia tie zväzy pracovať (ospravedlňujem sa tým, ktoré pracujú) pre celý kraj a pre všetky aktívne kluby a nie len v prospech 1-2 klubov. :o ;)
Už nebudem čakať na Vašu odpoveď, ráno idem s deťmi do Nitry na turnaj a tak sa chcem vyspať, ale dúfam,že večer si ju prečítam, len prosím buďte konkrétny.
Ešte otázky dopĺňam - kto sú tí kompetentní na ktorých by som mal otázky smerovať ? Rád tak urobím, ak Vy zabezpečíte,že
budú odpovedať.
Hlaváčik
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Odoslaťod Jozef Rachela St Jún 01, 2011 11:36 am

V agilnom stredisku mládeže vo Veľkom Mederi bol pred nadchádzajúcim Dňom detí, dňa 28.5.2011 usporiadaný turnaj detí, ročník 1997 a mladší.
Turnaj o pohár riaditeľa MsKS bol 7-kolový a zúčastnilo sa ho 53 detí.
Výsledkovú listinu a fotografie nájdete tu : http://www.ds-chess.com/Photoalbum_cont ... Albumid=77 .
Jozef Rachela

Založený: Po Feb 23, 2009 9:49 am

Odoslaťod Martin Huba Št Nov 24, 2011 9:17 am

Čaká nás veľmi ťažký rok z hľadiska financií, ale to sa bude diskutovať v inej téme. S o to väčším zanietením musíme rozbehnúť Šach na školách a súčasne pozerať do budúcnosti.

Pevnou súčasťou práce s mládežou budú v budúcnosti kluby a tréningové strediská mládeže (alebo šachové akadémie).

Predstavme si, že bude Slovensko posiate množstvom krúžkov na školách (cieľ je do piatich rokov podporiť šach na 300-500 školách..), pomôžeme vybaviť uvedené školy materiálom, vyškoliť vedúcich krúžkov či učiteľov predmetov a vydáme učebnice, podporíme turnaje, kde si deti aj školy budú merať sily..

Niektoré deti zo šachu na školách budú prechádzať do klubov, kde budú chcieť nielen hrať ale sa aj zlepšovať. Najlepšie deti z regiónov budú ochotné a schopné sa učiť ešte viac a na to budú slúžiť regionálne šachové akadémie... je možné, že sa vytvorí aj národná akadémia mládeže....

Otázky pre návštevníkov fóra:
Všeobecne
1. Aké by malo byť "výchovné"?
2. Ako by sa mali podieľať KŠZ a SŠZ zo svojich rozpočtov na spolufinancovaní celoslovenského systému podpory trénovania a turnajov mládeže?

Kluby
1. Ako by mali kluby aktívne "bojovať" o členov z radov projektu Šach na školách?
2. Ako by mali kluby zorganizovať trénovanie mládeže?
3. Akú podporu z KŠZ a SŠZ by mali dostať kluby na trénovanie a turnaje mládeže?
4. Ako by sa mala práca v kluboch vyhodnocovať.

Šachové akadémie
1. Kritériá pre výber "TSM"
2. "Podelenie" klubov medzi TSM a aké zodpovednosti a práva?
3. Akú podporu z KŠZ a SŠZ by mali dostať TSM na trénovanie a turnaje mládeže?

Národná akadémia
1. Je potrebná?
2. Aké kritériá?
3. Aká podpora zo SŠZ?

Ďakujem za zamyslenie nad uvedenými otázkami a prípadné odpovede...
4. Aké zodpovednosti a práva ku klubom, TSM regionálnym akadémiám a SŠZ?
Obrázok používateľa
Martin Huba

Odoslaťod Ondrej Danada Št Nov 24, 2011 12:22 pm

Všeobecne
1. Aké by malo byť "výchovné"?
Vychone by malo byt take, na akom sa zmluve dohodne hrac s klubom. Tu by som videl priestor pre pomoc SSZ - pripravit vzorovu zmluvu. Kluby mozu (a vacsina aj bude) pracovat bez zmluvy s tym, ze poskytne hracovi standardnu starostlivost. Pokial chce klub do hraca investovat vacsie prostriedky, je na jeho uvazeni, ci bude uzavretie zmluvy pozadovat. Rozhodne nesmu existovat ziadne defaultne tabulky, lebo vychovne by malo zavisiet od vynalozenych prostriedkov klubu, podiele hraca na jeho raste (niektori hraci si platia profesionalneho individualneho trenera mimo klubu) a prinose hraca pre klub. Preto jedina cesta je zmluvny vztah, aj ked, myslim, ze vela klubov nechce nikomu branit v odchode a tuto moznost nevyuzie.

Kluby
1. Ako by mali kluby aktívne "bojovať" o členov z radov projektu Šach na školách?
Nemali by bojovat, to je uplna blbost a na skodu veci. Kluby by mali mat jednotlive kruzky na skolach podchytene a podielat sa na ich chode, ci uz vyslanim do skoly trenera (veduci kruzku) alebo metodickou podporou internych ucitelov a pomocou pri sprevadzani deti na GPX turnaje.

2. Ako by mali kluby zorganizovať trénovanie mládeže?
Su 3 fazy:
a) nabor (v ramci sachu na skolach) - zapajanie sa do turnajov CIS a GPX, vyhladavie talentov medzi nimi
b) praca s talentmi - skupinove treningy na pode klubu, tu casom vyskocia najlepsi
c) praca so spickou - individualne treningy s (polo)profesionalnym trenerom

4. Ako by sa mala práca v kluboch vyhodnocovať.
Kedze klub ma hracov v roznych etapach vyvoja, treba to zohladnit
a) pre hracov vo faze naboru treba hodnotit masovost a aktivitu - najma kolko maju hracov a kolkych turnajov (CIS a GPX, prip. ine) sa zucastnili
b) pre hracov vo faze talentu treba hodnotit aktivitu (pocet partii zapocitanych na OK/FIDE) a vysledky (zisk OK/FIDE, GPX body)
c) pre hracov vo faze spicky treba hodnotit vysledky - umiestnenie na MSR a umiestnenie vo LOK/FRL

Šachové akadémie
1. Kritériá pre výber "TSM"
Ak by sme predpokladali, klub prevadzkuje najviac jedno TSM, mozeme vychadzat z hodnotenia klubov rozsirene o clenov z inych klubov, pricom statut TSM dostane kazdy klub, ktory dosiahne minimalnu hranicu hodnotenia, mohli by pripadne existovat minimalne limity pre jednotlive fazy.

2. "Podelenie" klubov medzi TSM a aké zodpovednosti a práva?
Ziadne fixne delenie. Kazdy hrac musi mat moznost vybrat si TSM bez ohladu na to, z akeho je klubu.

Spickovi hraci potrebuju individualnych trenerov, preto si myslim, ze narodna akademia straca zmysel, skor treba podporit ich treningovy proces. Pokial akademiu treba kvoli poberaniu dotacii, nie je problem vymysliet virtualnu akademiu, ktora by zdruzovala jednotlivych trenerov. Ucast na repre sustredeniach dokazuje, ze centralizacia a zdruzovanie nie je najefektivnejsia cesta. Treba mat silne regionalne centra, ktore sa zvladnu postarat aj o reprezentantov.
K financnym otazkam sa vyjadrim neskor.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod Martin Huba Št Nov 24, 2011 1:59 pm

Ďakujem Ondro...veľmi podnetné odpovede....musím si ich dobre prejsť a medzitým počkám na ďalšie názory...

Čo sa týka výchovného, tam som jednoznačne za preddefinované tabulky... inak sa nepohneme....je mi jasné že môže byť diskusia či krúžok alebo klub pomáhajú danému talentu alebo nie, to sa môže vyriešiť určitou prechodnou dobou, keď by sa klub s mladým či jeho rodičmi dohodol alebo by zmenil dres....

Nebude to žiadne vydieračstvo ale musí byť motivujúce hlavne pre tých čo doteraz nezištne vychovávali mladých aby ich odchod neblokovali a aby na ich odchode dostali aspoň symbolickú odmenu...

Za seba si nemyslím, že by to bol napríklad pre prievidzský klub problém....
Obrázok používateľa
Martin Huba

Odoslaťod jogo Št Nov 24, 2011 2:06 pm

Martin: Moj klub sa o mna ked som bol mladeznik prakticky nestaral. Vypracoval som sa samostatnou pracou. Menit dres som ale nechcel, kedze v blizkom okoli to bol relativne jediny klub a hral som za ten oddiel ligu (urcite ako mladeznik som odmietal cestovat na kazdy zapas vzdialenosti do ineho oddielu a co myslis, kolko by sa mi tam mohli venovat keby som dochadzal zas len na ligu ? ). Preco by mal klub pytat potom za mna odstupne? Nie je to nezmysel? Vsak uz teraz su na to podmienky aby klub podpisal zmluvu s hracom. Presne ako napisal ondro, podporte existujucu legislativu s tym ze pripravite podstatne doklady a zmluvy...
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo

Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm

Odoslaťod Martin Huba Št Nov 24, 2011 2:22 pm

Rasťo, mne je to jasné, ale ak by sme sa bavili o zmluvách a jednotlivých prípadoch, bolo by to na dlho a aj tak by neboli všetci spokojní.

Nikto nikomu nebráni uzavrieť zmluvu s hráčom či klubom navyše, ale mal by byť transparentný systém, aby aj rodičia aj hráči vedeli do čoho idú, a takisto aj kluby.

Poviem to tak, klub si bude vedieť podľa tabuliek vypočítať "hodnotu" svojho členstva.

Zo začiatku môže byť "vrava a rušno" ale skúsme to a povedzme po roku vyhodnoťme a prípadne upravme.

Bude napríklad na škole krúžok s dvadsiatimi deťmi...učiteľ bude s nimi pracovať a posunie ich na úroveň že budú zaujímavé pre kluby...Bude mať dve možnosti...za prvé založí klub a bude ich rozvíjať ďalej....alebo ich posunie do miestneho dobrého klubu, ktorý mu za výchovu detí vyplatí transparentne odmenu...a môže napríklad ďalej pracovať s deťmi.... Predstavme si skutočne špičkových trénerov, ktorí budú mať 100-200 detí....ak len polovicu z detí od nich pôjde do klubov, dostanú slušnú odmenu....

Viem, veľmi dobre, že pred časom som písal, že výchovné nie.....každý si musí uvedomiť, že zmeny sa musia zavádzať postupne a keď je na ne vhodný čas....a šach na školách je vhodná príležitosť...
Obrázok používateľa
Martin Huba

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Deti a mládež

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.