Ako sa stať velmajstrom.

Šach na školách, súťaže, tréning, ...

Re: Ako sa stať velmajstrom.

Odoslaťod Jozef So Jan 07, 2012 4:45 pm

To Igor : " Podmienky na svetovej úrovni "" - my normálni smrteľníci vlastne ani nevieme aké to môžu byť. Pre nás hlavné usmernenie je ".... makať, makať a zasa makať...." Myslíte,že to stačí....?
To saat : dokázal by ste to rozdeliť na chlapcov a dievčatá ?
Nesúhlasím,že tých múdrych mladých hláv na Slovensku je málo. Málo je tých skutočne šachovo a pedagogicky starších múdrych hláv,ktoré by s tými mladými múdrymi hlavami
seriózne (úmyselne nepíšem profesionálne) pracovali. Žiaľ neexistuje systém na to, aby sme vychovávali trénerov. Pardón, máme... stačí mať 5-10 € a kúpiť si kvalifikáciu
trénera, ale dajú sa tým kúpiť aj vedomosti a schopnosti? ;)
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Odoslaťod saat So Jan 07, 2012 5:38 pm

Ženy:

Obrázok
Obrázok používateľa
saat

Založený: Št Júl 02, 2009 4:39 am

Odoslaťod saat So Jan 07, 2012 8:32 pm

Chlapci:

Obrázok
Obrázok používateľa
saat

Odoslaťod Igorg St Jan 11, 2012 1:00 am

Milanovi: teším sa na ďalší zaujímavý príspevok keď si nájdeš chvíľku času.

Čo sa týka typového rozdelenia hráčov podľa mňa poznáme dnes tieto „čisté typy šachových škôl“:

1. „Ruská šachová škola“ – založená na tvrdej príprave a klasických metódach a materiáloch. Výhoda tréning podľa potrieb hráča, dobre naplánovaný, nevýhoda menej zábavy. Typický predstavitelia napr. Kasparov, Botvinnik.
2. „ Škola nadšencov“- založená na príprave v tom čo hráča baví, materiály a metódy rôzne podľa chuti. Výhoda – zaujímavý a rôznorodý tréning ( a často i časovo náročný), nevýhoda hráč netrénuje vždy čo by v skutočnosti mal. Typický predstaviteľ Carlsen.
3. „Počítačová škola“ - založená na práci s počítačom a najmä na hraní partií (i bez počítača). Výhoda – velice zábavná a súťaživá forma, nevýhoda málo sa trénuje čo treba, založená najmä na talente a praxi. Typický predstaviteľ napr. Nakamura.

Samozrejme, že mnohí hráči a školy tvoria rôzny mix z uvedených čistých škôl. Aká je naša slovenská škola? Typický slovenský tréning prebieha asi 2x týždenne s trénerom, ktorý niečo vysvetlí. Hráč potom viac menej sám trénuje i cez týždeň podľa svojho uváženia.

Jozefovi: s tými podmienkami na svetovej úrovni máte pravdu. Ja som to bral podľa výsledkov. V skutočnosti sú krajiny, ktoré poskytujú podstatne viac, ale v nižšom veku sa to ešte neprejaví.

Čo sa týka rodičov detí , mali by viac zobrať zodpovednosť za výsledky na seba. Oni sú naozaj sponzormi, veď môžu deti podporovať menej alebo vôbec nie. Niektorým rodinám podpora mladého šachistu poriadne načrie do rodinného rozpočtu! Na odborníkov by som sa spoliehal len ak majú výsledky. Ak nie sú výsledky- vymeniť trénera. Iste pán Ráchela bude so mnou súhlasiť, že všetci medailisti z MS, ME, MEU sa vyznačovali tým, že ich rodičia výrazne podporovali a že im zabezpečili dobrý tréning (či priamo alebo prostredníctvom nimi vybraného trénera). Tí čo neposkytli takú podporu alebo len mali smolu, že ich odborník nebol až taký dobrý alebo obetavý, jednoducho dosiahli horšie výsledky. Ak majú vyriešiť problémy výkonnostného rastu mládeže nad 12 rokov semináre a sústredenia, tak nech riešia i výkonnosť do 12 rokov, lebo na týchto úspechoch nemajú skoro žiaden reálny podiel.

Ako píše Martin inde, peňazí je málo. Svet na nás nečaká. Je potrebné spojiť nadšencov trénerov, rodičov, hráčov a spraviť nejakú vedomostnú databázu o tréningu a materiáloch, alebo aspoň vymieňať si skúsenosti. Zostáva len otázka či zväz chce pomôcť a či je v skutočnosti komu pomôcť?

Saatovi: štatistiky mám rád. Vždy mi vyjde čo chcem. Žiaľ my sa zúčastňujeme najmä súťaží jednotlivcov ( najmä u mládeže) a teda štatistika pre 5 hráčov nie je moc relevantná. Aké má šance na titul majstra sveta hráč 50- tej federácie podľa ratingu najlepšieho hráča a aké má šance hráč 328-my na rebríčku FIDE?
Igorg

Založený: Ne Aug 08, 2010 9:59 pm

Odoslaťod saat St Jan 11, 2012 10:24 am

Chlapci -1 hráč

Obrázok

štatistiky mám rád. Vždy mi vyjde čo chcem.

Mne nie. Ako mám dostať Slovensko na prvé miesto v svetovej štatistike FIDE ELO ?
Obrázok používateľa
saat

Odoslaťod Igorg Št Jan 12, 2012 9:51 am

Ako mám dostať Slovensko na prvé miesto v svetovej štatistike FIDE ELO ?

Ak sme na tom tak zle, že už sa nič nenašlo doporučujem podľa dňa narodenia. Ak by to nevyšlo, tak podľa dňa narodenia a filter napr. 8.-- roční,alebo obmedziť ešte pohlavím. Osobitne v mladších kategóriách by nejaké tie prvé miesta získali...
Igorg

Založený: Ne Aug 08, 2010 9:59 pm

Odoslaťod Martin Huba Št Jan 12, 2012 10:25 am

Na zdieľanie informácií a skúseností v súčasnosti využívajme stránku FIDE o šachu na školách
http://cis.fide.com/
Treba tam dávať príspevky v angličtine, videá a podobne...

alebo slovenskú verziu
http://sm.fide.com/site

bude ešte online trénovanie a sťahovanie zaujímavých informácií pre prémiových členov:
http://psm.fide.com

Napriek všetkým problémom, som optimista a verím že na Slovensku na to máme aby sa mládežnícky šach robil systémovo, celoplošne a s podporou verejnosti.
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod Martin Huba Št Jan 12, 2012 10:36 am

Ešte k Milanovi a jeho veľmi dobrým príspevkom.

Súhlasím, že vedomosti nestačia, že sú potrebné aj zručnosti, alebo laicky povedané schopnosti uplatniť vedomosti v praxi. Myslím že každému je jasné že je ešte dôležité časovanie, to znamená vedieť či vycítiť, kedy uvedenú zručnosť použiť...to je ale už niečo medzi "tvrdým tréningom", "skúsenosťami" a "darom Božím".

Okrem vedomostí a zručností je ešte jedna dôležitá súčasť "vzdelania"

Keď robím školenia (nešachové) tak obyčajne "vzdelanie" delím na tri súčasti:
1. Postoj (attitude)
2. Vedomosť (knowledge)
3. Zručnosť (skill)

Vedomosti a zručnosti sú nanič pokiaľ zverenec nemá jednoznačne pozitívny postoj k ich "užitočnosti" a úlohou trénera je vysvetliť výhody získania určitých vedomostí a naučenia sa konkrétnych zručností.

Ale to je už iná téma..
Obrázok používateľa
Martin Huba

Odoslaťod Martin Huba Št Jan 12, 2012 11:50 am

Táto téma (ako sa stať veľmajstrom) ma veľmi zaujíma a keďže som v posledných rokoch okrem toho že som sa vo funkcii učil pozerať na šach koncepčnejšie a súčasne pozorne sledoval a skromne podporoval cestu Petra Michalíka k titulu GM (a Dominika Csibu k titule IM) pridám pár myšlienok.

1. Je rozdiel medzi demokratickými krajinami a krajinami kde stačí centrálne rozhodnutie o podpore šachu. Toto neovplyvníme a osobne ani moc nechcem. Akceptujme demokraciu aj keď to znamená dlhú a tvrdú prácu v oblasti komunikácie s verejnosťou.
2. Je rozdiel medzi vyspelými krajinami kde si mladí ľudia môžu vybrať množstvo zaujímavých a dobre platených profesií a krajinami, kde je šach tak trochu možnosťou úniku z každodennej sivej reality. Aby mladý človek plánoval svoju kariéru ako profesionálny šachista musí vidieť perspektívu hlavne na domácom trhu. Akceptujme a podporujme postupné budovanie šachového trhu, zloženého nielen z líg ale aj kvalitných turnajov, seriózneho a hlavne trhovo otvoreného trénerského prostredia. Ctime si a vážme našich seniorských reprezentantov, ktorí venovali svoje úsilie slovenskému šachu.
3. Potrebujeme kvantitu, podporujme preto šach na školách ako zdroj novej členskej základne a potenciálnych talentov.
4. Potrebujeme kvalitu, nádeje musia byť okamžite rozpoznané a zaradené do klubov a konkrétnym trénerom.
5. Najlepší v regiónoch musia okamžite získať podporu TSM alebo Regionálnych šachových akadémií, trénerské sústredenia a podporu na účasť na turnajoch na Slovensku
6. Talenty musia mať podporu Národnej šachovej akadémie a najlepších trénerov, podporu na účasť na turnajoch doma aj v zahraničí.
7. Top talenty musia mať podporu pripravenú na individuálnom základe, pokrývajúcu všetko spomínané.
8. Ak sa má niekto stať veľmajstrom musí mať kvalitného trénera, ku ktorému musí mať pozitívny postoj (tréner a zverenec si musí sadnúť, inak sa stávajú prípady že hráči jednoducho "odpadnú" a buď rezignujú na normálny tréning alebo "preskakujú od trénera k trénerovi" dúfajúc v nájdenie "rýchleho zázračného veľmajstrovského elixíru". Nie je dobré ak talent trénuje sám alebo ak sa drží zubami nechtami svojho pôvodného trénera, aj keď mu už ten nemá čo dať). Ja som spravil rýchly prieskum a jednoducho pozval Marka Dvoreckého do Prievidze a potom do Bratislavy a osobne som si tých pár dní s ním odsedel a snažil sa pochopiť v čom je jeho "kúzlo". Podobne sa spolupracovalo s GM Štohlom, GM Likavským a GM Ftáčnikom. GM Markoša som videl v akcii iba krátko.
9. Ak sa niekto má stať veľmajstrom musí hrať čo najťažšie a najkvalitnejšie turnaje, pričom počet partií by mal byť primeraný k počtu dní venovaným všeobecnému tréningu (podotýkam efektívnemu) a počtu dní venovaným príprave na turnaje či analýze partií z turnajov. Nám pomohol fakt, že máme v Prievidzi uzavretý GM turnaj (hral sa aj v Prešove aj v Zaježovej....ale myslím Kahanec..). Tu som sa riadil odhadom že ak hrá hráč open, tak nemusí vždy hrať "silný turnaj" závisí to od toho ako hrá a akých súperov dostane. Uzavretý turnaj je pre mňa preto ako tri openy (odhad, každý môže polemizovať ak chce). Na Slovensku by pomohlo ak by sme mali každoročne 3-5 uzavretých IM turnajov a 1-2 uzavreté GM turnaje...
10. Kto chce byť veľmajster. musí mať bezpodmienečne perfektný prepočet a veľmi dobrú fyzickú aj psychickú kondíciu. Keď sme sa na túto tému bavili s Petrom Michalíkom a Lubom Ftáčnikom v Bojniciach, tak GM Ftáčnik povedal, že tieto dve oblasti môžu "robiť" spolu aj 100 elo bodov. Možno som to prehnal, mnohí veľmajstri vedia či majú rezervy v spomínanom a preto možnosť na zlepšenie.
10. U "staršej" mládeže je ľahšie identifikovať talent, ale je potrebné tiež aby ten talent mal pozitívny postoj k svojej šachovej budúcnosti. Peter Michalík mal pár rokov, keď ho šach síce bavil ale v klube sme cítili že má na oveľa viac. Keď sa rozhodol že šach chce robiť, išlo všetko veľmi rýchlo. Dominik Csiba je vynikajúci aj v matematike a je len na ňom a jeho blízkych čomu sa bude venovať v budúcnosti.
11. Posledný bod je mimoriadne dôležitý. A síce motivácia rodičov talentu. Ak rodičia nevidia perspektívu v tom, aby si ich ratolesť zarábala na chlebík šachom, minimálne pribrzdia šachový rast, poväčšinou ho však úplne zastavia. Preto je dôležité komunikovať na tejto úrovni aj s rodičmi alebo aspoň veľmi dobre poznať ich názory.

Dúfam že sa Peter ani Dominik nenahnevali, že som ich spomínal. Stále som ich veľký fanúšik.
Obrázok používateľa
Martin Huba

Ako sa stať velmajstrom.

Odoslaťod Petnov002 Št Jan 12, 2012 9:41 pm

Rozhodol som sa nepísať do fóra , lebo to nemá zmysel, ešte nikdy sa neodpovedalo na položené otázky priamo.
ALE ZASA SOM NEVYDRŽAL A MUSÍM POVEDAŤ, ŽE KRÁĽ JE NAHÝ !!!
takže len pre pána predsedu:
Rečami sa dosiahnuť nič nedá, my tréneri by sme chceli niečo rukolapné, nie len pre vyvolených!!!
CHOĎTE NA STRÁNKU MAĎARSKÉHO ŠACHOVÉHO ZVAZU A TAM MÁTE INTERNETOVÚ ŠACHOVÚ ŠKOLU PRE KAŽDÉHO DOSTUPNÚ ZDARMA!!!
PRIAMA OTÁZKA: KEDY BUDEME MAŤ TAKÉTO NIEČO AJ MY??? AKO CHCETE POMOCŤ V SÚČASNOSTI PRACUJÚCIM TRÉNEROM???
A potom môžete pozrieť, kde je maďarský mládežnícky šach oproti nášmu. A to asi nemajú ani takého scestovaného predsedu ako my :)
Takže končím opäť a prihlásim sa až po voľbách... Peter Novansky
Petnov002

Založený: So Okt 01, 2011 4:47 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Deti a mládež

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.