Ako sa stať velmajstrom.

Šach na školách, súťaže, tréning, ...

Re: Ako sa stať velmajstrom.

Odoslaťod sfedorko Po Okt 18, 2010 7:33 am

mozem sa opytat kto si ty dvaja spominany velmajstri?? celkom by ma to zaujimalo ;)
sfedorko

Založený: So Feb 02, 2008 4:47 pm

Odoslaťod Riki1 Po Okt 18, 2010 7:49 am

Nerad by som ich menoval - nebolo by to fer. Predsa len, o jednom pisem, ze ma malo talentu, o druhom - ze ma malo pracovitosti... Navyse je to moj subjektivny nazor. Ti, ktori ich poznaju, vedia, ostatni nemusia...
Obrázok používateľa
Riki1

Založený: Po Jan 28, 2008 11:24 am

Odoslaťod norbertsnv Po Okt 18, 2010 12:30 pm

Pán Rückschloss, ked nechcete priznat farbu, tak ste s tym ani nemal zacinat. Co ak si tipnem nespravne a budem niekomu krivdit :D ?
norbertsnv

Založený: Po Jan 28, 2008 10:52 am

Odoslaťod sfedorko Po Okt 18, 2010 1:30 pm

no moze sa dat na hlavnu stranku chess.sk anketa, ze co bude tipovat sachovy lud :-D
sfedorko

Založený: So Feb 02, 2008 4:47 pm

Odoslaťod saat St Dec 22, 2010 10:45 am

Hou Yifan má veľkú šancu, že bude môcť napísať knihu : Ako sa stať veľmajsterkou a majsterkou sveta do 16 rokov .
Obrázok používateľa
saat

Založený: Št Júl 02, 2009 4:39 am

Odoslaťod Chovanec St Apr 13, 2011 1:10 pm

Na napísanie tohto článku ma inšpirovali nedávno skončené majstrovstvá Slovenska mládeže na Sliači. Ako väčšina trénerov aj ja by som chcel mať hráčov, ktorí sú úspešní. Sú silné osobnosti. Poctivo trénujú.
Ale ako sa vychováva silná osobnosť? Ako zabezpečiť aby sa hráč dlhodobo poctivo pripravoval? A vôbec čo vieme o tom ako funguje naša pamäť a naše myslenie? Mám doma veľa šachových kníh / niekoľko stoviek / ale ani v jednej som na tieto otázky nedostal uspokojivú odpoveď. Tak som začal hľadať v iných oblastiach. Pred niekoľkými rokmi som sa zoznámil s NLP / neurolingvistické programovanie /. NLP je o tom ako dosiahnuť úspech v rôznych oblastiach. A tu som našiel zaujímavý model, ktorý sa snažím využívať aj pre šach. Tento model hovorí o takzvaných neurologických úrovniach.

1. Zmysel, vízia
2. Identita, rola
3. Hodnoty, presvedčenia
4. Stratégie, schopnosti, zručnosti
5. Naše konkrétne jednanie
6. Prostredie, ľudia, technológie

Centrom úspešného jednania a myslenie je tento model Logických úrovní. Najväčší krok dopredu urobíme vtedy, ak je naše konanie v súlade s týmito úrovňami. Čo nám model hovorí?

1. U hráča, ktorý chce byť úspešný potrebujeme vytvoriť veľmi silnú víziu budúcnosti. Čo najpríťažlivejšie vykresliť, čo ho čaká ak bude úspešný. Keď bude tento obraz dostatočne silný, farebný a plastický, tak nebudeme mať starosť s tým, či hráč trénuje alebo nie. Silná vízia zabezpečí silnú motiváciu, silná motivácia zabezpečí veľký záujem o tréning. Samozrejme vízia pre 8 ročného hráča bude úplne iná ako pre 14 ročného. Pre mladšie deti je to skôr dobrá zábava, zaujímavý kamaráti. Pre starších to už môže byť postup na nejaký medzinárodný turnaj. Záleží na trénerovi, ako dobre pozná svojho hráča, čo je pre neho najlákavejšie, motivujúce a zároveň pozitívne.

2. Identita je to čo si hráč o sebe myslí. Akú úlohu chce v šachu hrať. Tu majú mnohí hráči veľké slabiny. Neraz som počul výroky typu :
- Ja som šalát
- Ja mám vždy takú smolu
- Ja som ...... a nejaké negatívne tvrdenie
Ale pokiaľ chceme z hráča vychovať osobnosť, musí o sebe rozmýšľať pozitívne. Jedno manažérske pravidlo hovorí : na čo sa viac sústredíš , toho viac dostaneš. Keď sa sústredíš na problémy, dostaneš viac problémov...

3. Čomu hráč verí. Presvedčenia môžu byť obmedzujúce – napr. : vždy urobím nejakú hlúpu chybu alebo posilňujúce – napr.: zo všetkého sa môžem poučiť a nabudúce hrať lepšie. Napriek tomu, že sa to môže zdať ako obyčajná hra so slovíčkami, naše presvedčenia priamo ovplyvňujú naše konanie. Všetci máme v hlave nejaký filter, pomocou ktorého sa rozhodujeme. Naše presvedčenia sú takýmto silným filtrom. Keď sme presvedčený, že niečo nedokážeme, tok to s veľkou pravdepodobnosťou nedokážeme a naopak.

4. Aké má hráč konkrétne šachové zručnosti? Ako vie počítať varianty, aké mám kombinačné videnie, ako vie hodnotiť pozíciu, ako ovláda svoj repertoár otvorení....... A ako sa ich snaží zlepšovať / akú má na to stratégiu, systém tréningu /. To je téma na celý nový článok.

5. Aké konkrétne kroky robí na to, aby zrealizoval svoju tréningovú stratégiu.

6. Má dostatočné technologické zabezpečenie / počítač, internet, literatúra /, má možnosť stretávať sa so silnejšími hráčmi a úspešnými ľuďmi, pohybuje sa v prostredí, ktoré ho povzbudzuje alebo skôr naopak.
Chovanec

Založený: Št Okt 29, 2009 9:13 am

Odoslaťod Martin Huba St Apr 13, 2011 3:27 pm

Predchádzajúci príspevok o neurologických úrovniach je veľmi zaujímavý.

Podobne ako je dôležitá téma náborov, alebo mládežníckeho šachu všeobecne, je dôležité vedieť, ako pomôcť hráčom a hráčkam, aby sa dostali výkonnostne čo najvyššie, prípadne mať systém, ako zo šachistov a šachistiek určitej úrovne s čo najvyššou pravdepodobnosťou vychovať majstrov či dokonca veľmajstrov. V Prievidzi sme nad touto témou strávili veľa diskusií a ja osobne som sa snažil získať čo najviac poznatkov v tejto oblasti, v ktorej na Slovensku tápeme.

Keď hráč či hráčka dovŕši 18 rokov, prostredie automaticky stráca záujem (vrátane rodičov, rodičia často berú šach ako intelektuálnu zábavku ale nie ako možný zdroj budúcej obživy, preto sa v určitom veku stavajú do pozície oponentov šachovej dráhy ich dieťaťa). To je prvý a podstatný mentálny blok. Talenty prestávajú hrať šach naplno a venujú sa inému štúdiu a inej profesii.

Druhou veľkou brzdou je škodlivý lokálpatriotizmus. Veľa hráčov je zaháčkovaných na svoj materský oddiel a radšej v ňom ostáva, ako by mali riskovať narušenie vzťahov v pôvodnom prostredí a ísť do "možno lepšieho" ale určite neznámeho prostredia. Talenty hrajú šach ďalej, ale stagnujú a v konečnom dôsledku sú tiež odradené od šachu a prinútené vybrať si inú cestu.

Za tretie, na slovenskej úrovni neexistuje systém podpory prechodu talentov do prostredia, nenazval by som ho lepšieho, ale prostredia, ktoré jednoducho viac vyhovuje hráčskej sile a ambíciám konkrétneho jednotlivca. Zjednodušene by som to nazval, že SŠZ nie je zatiaľ schopný systém vytvoriť, a ani nemá zatiaľ takú silu ho vnútiť slovenskému šachovému prostrediu, ktoré je založené na tradičnej klubovej štruktúre. Výsledkom je, že často ani nevieme, ktoré talenty sú ochotné tvrdo pracovať a veľmi by ocenili zväzovú špeciálnu podporu.

Je samozrejmé, že bez talentov a ich úsilia veľmajstrov či veľmajsterky nevychováme. Ale potom ako nám v Prievidzi získal Peter Michalík v dvadsiatich rokoch veľmajstra, som presvedčený, že to budeme vedieť dokázať v aj s ďalšími talentovanými hráčmi a hráčkami.
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod Chovanec St Apr 20, 2011 8:35 am

Ako sa programovať na úspech?

Hlavným predpokladom pre úspech je správne duševné rozpoloženie a vnútorné obrazy. Víťazi a to nielen v oblasti športu si predstavujú najlepší možný výsledok. Menej úspešní si naopak hlavne prehrávajú scenáre kedy sa im nedarilo. Ak v duchu vidia hlavne to keď zlyhali, potom sa programujú na neúspech.

Kľúčové je, aby myšlienky boli v správnom formáte. Úspešní sú myšlienkami zameraní na to, čo chcú, a nie na to, čo nechcú. Víťaz si vytvára budúcnosť podľa svojich predstáv a nenarieka nad minulými chybami. Mnohí špičkoví umelci a športovci si pred vystúpením v duchu prehrávajú svoj výstup a snažia sa predvídať možné prekážky a ich riešenia. Prečo? Pretože im to pomáha koncentrovať sa na najlepšiu formu, miesto na chyby.

Dôležité je síce vedieť, ale ešte dôležitejšie je konať. Mnoho ľudí hovorí, že to pozná. Skúsili to, ale nefungovalo to. Keď sa ich spýtate ako to robili, dozviete sa, že to skúsili asi dvakrát, možno trikrát.
Dôvodom malej úspešnosti je málo tréningu. Riadenie seba a programovanie sa na úspech je niečo, čo človek potrebuje dostať do krvi. Trénovať a trénovať. Rovnako ako špičkoví športovci. Pritom prídu aj neúspechy. To je v poriadku, lebo prinesú veľa skúseností.

Ale iba programovanie mozgu podľa jeho zákonitostí je účinné. Ako tieto zákonitosti spoznáte?

• Ponorením sa do spomienok na úspechy
• Všimnite si ako váš mozog formátuje spomienky spojené s úspechom. Čo pri tom vidíte, počujete, cítite a ako jednáte. Či je obraz veľký alebo malý, vzdialený alebo blízko, svetlý alebo tmavý, farebný alebo čiernobiely. Aké zvuky počujete a aké pocity prežívate.
• Naformátujte si predstavy budúcnosti čo najpodobnejšie s formátom minulých úspechov.
• Častým prehrávaním programu každý deň.

Ako si prehrávať nový program?
Predstavujte si cestu ako dosiahnete tento cieľ. Moderné výskumy ukazujú, že reč obrazov je rečou mozgu. Tento vnútorný film môžete ľubovoľne prerábať a tak upravovať scenár svojho úspechu.

Čo môžem prakticky urobiť :

1. Vytvorím si databázu svojich najlepších partií a kombinácií. Mali by to byť partie, alebo časti partií na ktoré som skutočne hrdý. Ktoré pre mňa znamenali úspech.
2. Prehrávam si tieto partie alebo časti partií a spomínam si na to, čo som vtedy cítil, čo som si predstavoval a počul.
3. Pred partiou alebo pred tréningom sa snažím naladiť tak ako som sa cítili po svojich úspešných partiách.
Chovanec

Založený: Št Okt 29, 2009 9:13 am

Odoslaťod Tomas Chabada Po Apr 25, 2011 7:20 pm

Skutočne výborné. :)
ďakujem
Tomáš Chabada
Obrázok používateľa
Tomas Chabada

Založený: Ne Jún 21, 2009 6:16 am

Odoslaťod miror St Apr 27, 2011 7:05 am

Milan,

pripájam sa ku Tomášovi. Naozaj skvelé články.
miror

Založený: Ut Mar 18, 2008 10:03 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Deti a mládež

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.