Ako sa stať velmajstrom.

Šach na školách, súťaže, tréning, ...

Re: Ako sa stať velmajstrom.

Odoslaťod Martin Huba Ut Apr 20, 2010 7:10 pm

Presne tak...človek sa ani nesmie vyvíjať jednostranne......okrem toho, čo ste spomenuli, je dôležitá zdravá výživa.....psychohygiena.....autosugescia....a pre niektorých aj odstránenie karmických problémov z minulých životov.....

teraz som bol veľmi vážny.....
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod O-O St Apr 21, 2010 10:50 am

profesor: Dalšou doležitou súčastou prípravy šachistu je aj kondičná,telesná príprava.
V nasledujúcom videu (odkaz) si môžete taký typický tréning pozrieť.
Treba si všímať hlavne systematický tréning švihu rúk aj nácvik špeciálneho úderu na prekonanie zaseknutých hodín.
Martin Huba: teraz som bol veľmi vážny
Naozaj to treba brať vážne, veď to aj turci nazvali "Muž, ktorý zachránil svet".
Sú isté silné indície (odkaz), že aj niektorí slovenskí veľmajstri mohli absolvovať takýto tréning.
Obrázok používateľa
O-O

Založený: Po Jan 18, 2010 8:20 am

Odoslaťod saat Št Jún 17, 2010 7:17 am

Obrázok
Obrázok používateľa
saat

Založený: Št Júl 02, 2009 4:39 am

Odoslaťod profesor Pi Jún 18, 2010 2:26 pm

Teraz je to v správnych rukách, treba si kúpit túto knižku od Velmajsterky a Majsterky Sveta Alexandry Kosteniukovej. Prečítat si ju a budú tam určite dobré rady pre každého ambiciozneho mladého hráča. Škoda ,že to neni v slovenskom jazyku,alebo v českom aspon.Všimol som si na internete ,že často aj hráva blicky so silnými hráčmi, ktoré aj vyhráva. Asi som sa mýlil v predchádzajúcich príspevkoch ,ked som blic. partie neschvaloval a nedoporučoval. Treba hrat aj tie určitej miere. :roll: Bol som velmi prekvapený,ked som sa dočítal ,že J.Raul Capablanca hrával blicky so silnými hráčmi a mal 1 min. a súper 5 min. a vyhrával. 8-) Hovorilo sa o nom ,ako o hráčovi s najrýchlejším šachovým myslením na svete. Bol skor pozičným ,ako kombinačným hráčom.Ovládal mnoho pozičných schém,kde sa má ako správne hrat. A neskor dosiahol titul Majstra sveta.
Obrázok používateľa
profesor

Založený: Ne Dec 06, 2009 7:45 pm

Odoslaťod saat Pi Jún 18, 2010 9:25 pm

Všimnite si nápis v pravom dolnom rohu . Táto kniha "smrdí" politikou. Bola zdarma distribuovaná do šachových klubov v Rusku.
Obrázok používateľa
saat

Odoslaťod LuboChess Pi Jún 18, 2010 10:26 pm

Saat myslíš tu (skrytú) politickú reklamu Ruskej demokratickej strany- Jabloko, Grigorija Javlinského - zrejme ani Sašenka im nepomohla
z roka na rok strácali percentá :mrgreen:
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod saat So Jún 19, 2010 5:26 am

To Lubochess :
Presne tak, ale aj napriek tomu je to zaujímavá kniha a zaujímavý spôsob volebnej kampane.
Obrázok používateľa
saat

Odoslaťod saat So Júl 10, 2010 5:17 am

In Vietnam, children as young as 4 who do well in tournaments receive monthly salaries, free chess instruction, and monetary prizes for winning competitions.

Meno krajiny sa dozviete, ak zvýraznite myšou oblasť za In .

zdroj
Obrázok používateľa
saat

Odoslaťod profesor Ne Okt 17, 2010 8:03 pm

Riki1 mal v predtým vo svojom príspevku pravdu. Najdoležitejšie je ,aby mal šachista potrebnú dávku talentu ,aby sa stal GM. Tie zásady ,čo som na začiatku formuloval neboli správne, mal aj v tom pravdu . Nemajú žiadny negatívny vplyv na hru šachistu. 8-) Ja som si prebral asi 90 partií presne rozobratých Kasparovom , a vobec som sa nezlepšil , hral som blbo aj dnes v lige. Nechodil som na turnaje ,ani 1 dnové a to bola možno chyba .
Obrázok používateľa
profesor

Založený: Ne Dec 06, 2009 7:45 pm

Odoslaťod Riki1 Ne Okt 17, 2010 10:08 pm

Nuz ano, myslim si, ze som dost stary na to, aby som mohol zhrnut moje skusenosti... α a θ rastu (lubovolneho, stareho ci mladeho) hraca je talent - absolutne nutna podmienka. Ovsem plati, ze: 1., hrac takmer bez talentu, ale s velkou (ale naozaj velkou) pracovitostou sa moze dostat dost vysoko (aj GM - mame taky pripad aj na Slovensku), 2., hrac takmer bez pracovitosti, ale s velkym (ale naozaj velkym) talentom sa moze dostat dost vysoko (aj GM - mame taky pripad aj na Slovensku). Pre nas smrtelnikov ovsem plati, ze treba hrat, hrat, hrat... Prave rapidy a blicky bystria postreh a su nesmierne uzitocne pre zdvihnutie urovne hry (mladeho ci stareho). Ba povedal by som, ze absolutne nevyhnutne... Poznam zopar (postarsich) panov, ktori s despektom hovoria o akomkolvek tempe mensom ako (co ja viem) 3 hod/partia a hrac, ze to uz nie je sach, ovsem ich vysledky su mizerne...
Samostudium hry starych majstrov (doma) = strateny cas... Ak mi niekto podstatne silnejsi nevysvetli, preco sa prave tak hralo a ja tomu nerozumiem, mozem na tu partiu (napr. Capablancu) cumiet aj tyzden a nechapem - nic mi to neda. Ak hram nejaky variant a perfektne ovladam poradie tahov, ale netusim, o co vlastne ide v tom zahajeni (slabiny moje a superove, celkove plany oboch v tejto konkretnej pozicii - a hlavne!! preco!!) v zivote sa nenaucim hrat sach - budem iba vediet tahat figurkami... Pozrite sa napr. na mladeho Christophera Repku - myslite si, ze ho mama krmi haldami variant? Figu, ukazuje mu preco v tej a tej pozicii je taky a taky plan dobry alebo zly... A za chvilu nas toto ucho preskoci...
Obrázok používateľa
Riki1

Založený: Po Jan 28, 2008 11:24 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Deti a mládež

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.