Ako sa stať velmajstrom.

Šach na školách, súťaže, tréning, ...

Re: Ako sa stať velmajstrom.

Odoslaťod Július Gajarský St Jan 27, 2010 9:33 pm

Možno recept na to, ako sa stať veľmajstrom nájdete aj tu http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/2 ... id-navara/ - alebo sa , dúfam aspoň zabavíte, ako som sa zabavil ja :) - včera som si to na mágiu aspoň trikrát prehral... Netreba brať ten šach až tak strašne vážne... Koniec-koncov pre väčšinu z nás je to len hra.
Július Gajarský

Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Odoslaťod profesor St Jan 27, 2010 9:58 pm

Ďalšie doležité zásady sú: nefajčiť ,nepiť alkoholické nápoje a nehladať si priatelku ,alebo šachistka priatela na vzťah a sexuálny život. Platí to pre talentovaných šachistov v pubertálnom a dospelom veku.Treba sa venovať šachu a prípadný vzťah len znižuje koncentráciu,rozptyluje a odčerpáva energiu.Čiže neni to len nehrať bleskový šach,tých zásad je viacej. Tým ale nechcem brániť šachistom,aby si hladali priatelky a šachistkám ,aby si hladali priatelov. To je ich súkromná vec a majú na to právo. Vela ludí ale vie, že za úspechom je vela práce, driny a odriekania. 8-)
Obrázok používateľa
profesor

Založený: Ne Dec 06, 2009 7:45 pm

Odoslaťod Riki1 St Jan 27, 2010 11:34 pm

Profesor tu mierne zahmlieva. Mladenci a devy, co tuzite po nejakom titule, nedajte sa zmiast tymito radami. Pochopitelne sa velmajstrom moze stat aj ten, co fajci ako lokomotiva, lubi si vypit a blica o dusu (mame takych GM), taktiez aj nezriadeny sexualny zivot nie je na prekazku. To myslim vazne, nezartujem.

Problem je v tom, ze clovek sa uz musi "narodit" ako GM - teda dostat do vienka znacnu davku talentu. Potom uz samozrejme hra velku rolu pracovitost, ale zaklad je talent. Zrejme zarmutim tych, co by radi dosiahli sachovy Olymp - ak si sa nenarodil s velkou davkou talentu, nikdy z Teba GM nebude. Existuju aj vynimky, ze clovek sice s urcitou, ale mensou davkou talentu sa moze stat GM, no je to za cenu nesmiernej driny.

Skutocne by mal niekto zaujem driet od malicka dnom nocou dlhe roky, vykaslat sa na vsetko ostatne, len aby sa stal priemernym GM? A co potom? Z coho budes zit (lepsie povedane zivorit)? Je tolko GM, ze by sa nimi dal Dunaj zastavit - ergo na nejake vacsie ceny v turnaji zabudni, a ak nieco, tak malicke. Nezabudaj, ze potrebujes na prezivanie tak asi 1000€ (mozno menej) mesacne. Nieco prinesu ligy, nieco trenovanie - no je to zufalo malo na prezitie. A co rodina, konicky a vobec zivot? Zabudni - musis tvrdo cely den trenovat a hrat na turnajoch ...
Obrázok používateľa
Riki1

Založený: Po Jan 28, 2008 11:24 am

Odoslaťod O-O Št Jan 28, 2010 10:08 am

Keď už profesor doplnil ďalšie dôležité zásady,
je nejaký veľmajster aj medzi mníchmi či katolíckymi farármi?
Obrázok používateľa
O-O

Založený: Po Jan 18, 2010 8:20 am

Odoslaťod LuboChess Št Jan 28, 2010 10:27 am

0-0 by si sa divil, ale viacero čo si teraz spomeniem, tak Španiel Ruy Lopez de Segura, kňaz neskôr i biskup
neoficiálny majster sveta a jeden z najsilnejších hráčov 16 storočia (po ňom je pomenovaná Španielská hra)
alebo americký GM William Lombardy - 60-70 rokoch 20 storočia jeden z najlepších v USA, sekundant Bobby Fischera bol katolíckym kňazom

ale s tými kritériami profesora (priateľky, devy) som rád, že nie som GM :D
(aj keď inými alkohol by som súhlasil)
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod O-O Št Jan 28, 2010 10:49 am

LuboChess:
Ja som neočakával, že z nich nikto veľmajstrom nie je, preto sa tomu ani nedivím.
No pochybujem, že by z nich boli veľmajstri v nejakom významnejšom počte, než v podobných skupinách.
Podobných nie podľa profesorových zásad, ale s podobnou výškou vzdelania, voľným časom a pod.
Obrázok používateľa
O-O

Založený: Po Jan 18, 2010 8:20 am

Odoslaťod profesor Po Feb 01, 2010 4:40 pm

Nuž, ked obhajujete aby šachista fajčil ako lokomotíva a pil ,ako mu hrdlo ráči, blical o dušu a striedal partnerky. Pochybujem ,že by sa takýto človek vypracoval na GM. Skor naopak ,išiel by s výkonosťou dole vodou,alebo by prinajlepšom prešlapoval na jednej úrovni celé roky. To skor vy zahmlievate realitu, na úkor zriedkavých prípadov.Predsa nejaká životospráva musí byť vo vrcholovom športe, alebo ani to neovládate. Takýto štýl života,čo ste mi tu naznačili,s tým fajčením,pitím , by som sa moc nechválil a nezavádzal by som deti na takéto chodníčky. Ešte s takou blbostou ,že im to nijak nemože ublížit,ked majú talent. :!: Veď otvorte konečne oči a pozrite sa,kolko je mladých ludí alkoholikov, narkomanov ,čo im už nestačia ani cigarety. A čo sa týka vztahov,to bol len moj názor. Ja som neni katol. kňaz. Každý si može chodiť s kým chce a kolko chce. 8-) A prosím vás, nezhadzujte titul GM, málokto aj z talentovaných detí ho v dospelosti dosiahol a pritol aj chcel. A vraj živorenie, ved kolko poznám GM ,čo si potom aj dorobili školu a zarábajú si aj inak, samozrejme,ked im to už v šachu moc dobre nejde. Ale zarobia si šachom velmi dobre. A na margo talentu. Talent ,to je len 20 per. ,tam treba hlavne tých zvyšných 80 per. práce ,štúdia, Čiže talent nie je všetko, ako ho vy vyzdvihujete, ale len minimum z celkového výsledku.Ja sa snažím dávať detom nádej a optimizmus, ale vy naopak beznádej a pesimizmus. :!:
Obrázok používateľa
profesor

Založený: Ne Dec 06, 2009 7:45 pm

Odoslaťod Riki1 Po Feb 01, 2010 6:11 pm

Profesor, nerozumieme sa. My tu neobhajujeme chlast, hulenie a sex. Iba to, ze napriek tomu, ze dotycny vacsinu z toho vykonava, aj tak sa moze stat GM. Ovsem fakt je, kolko by toho dosiahol v sachu, ak by tieto "bohumile" veci (hlavne chlast, fajcenie, blicky a sex samozrejme nie su prekazka) nerobil ... Zrejme podstatne viac ...
Nuz 20% talentu - zial nestaci, iba skutocne vynimocne, pri obrovskej drine aspon 10 rokov 10-12 hodin denne. Ale neberme nadej titulovchtivym, aj ked maju iba 20% talentu, nech skusaju ...
Obrázok používateľa
Riki1

Založený: Po Jan 28, 2008 11:24 am

Odoslaťod Avatar Ut Feb 02, 2010 7:50 pm

Zaujímala by ma motivácia veľmajstrov, ktorí ten titul vydreli. Aby sa to nikoho nedotklo, zo zahraničia, napríklad taký L.Portisch, ktorý sám povedal, že je takmer bez talentu, ale tvrdo makal, tak ako povedal Riki 10-12 hodín denne. A v 70-tych rokoch dost pravidelne postupoval z pásmových aj medzipásmovych turnajov a hrával zápasy kandidátov , vlastne patril možno aj do top ten, neviem ako vyzeral svetový rebríček v tom čase, ale zrejme tam patril. Nikdy som sa nikde nedočítal a nedozvedel, čo ho k tomu viedlo, aby tak drel, ale zaujímalo by ma to.

Založený: Št Jan 07, 2010 9:22 am

Odoslaťod Jozef Rachela Ut Feb 02, 2010 8:32 pm

Najhodnovernejšie by bolo, keby sa k tomu vyjadril niektorý samotný veľmajster. Oni však asi toto tu nečítajú.
Svojho času som počul jednu historku... Bobby sa spýtal Lajosa. Je to pravda Lajos, že Ty trénuješ 10 hodín denne? Ano, odpovedal Lajos a spýtal sa,že čo je na tom také divné, veď aj Ty trénuješ toľko a ešte aj viac, načo Bpbby odvetil... ale mňa považujú za blázna a spolu sa dobre zabavili.

Ja si na GM Portisovi cením najmä to, že celý čas čo hrá šachy, je kmeňovým hráčom jediného družstva aj napriek tomu, že mal mnoho iných výhodnejších
ponúk a hrá za tých, kde vyrástol. Je to pán šachista a dodnes platný hráč svojho klubu.

Čo sa týka tých 20 percent talentu, myslím, že profesor má pravdu, je to zrejme myslené tak, že z výkonnosti 100 percent jednotlivca, tých asi 20 pripadá na talent, 30 na
prostredie v ktorom sa daný človek pohybuje a 50 na poctivú a svedomitú prácu. Čiže samotný talent asi nepostačuje, naopak, mnohokrát sa časť talentu
dá nahradiť tou prácou. Riki má však tiež pravdu. Kto má talent špeciálne na šachy, oveľa ľahšie a rýchlejšie vie rásť a šachovo silnieť. Bez tej práce to
však ani u neho nejde.
Takže deti by mali študovať, vzdelávať sa, to by mala byť ich práca...
Jozef Rachela

Založený: Po Feb 23, 2009 9:49 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Deti a mládež

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.