Smart Kids

Šach na školách, súťaže, tréning, ...

Re: Smart Kids

Odoslaťod Martin Huba Ut Máj 07, 2019 10:33 am

Máte na Vašej škole múdre deti?

Pošlite ich 8.júna 2019 do Bojníc na Majstrovstvá Slovenskej republiky Smart Kids Challenge 2019. Súťažiť budú v troch kategóriách, do 10, 14 a 18 rokov. Samotná súťaž bude pozostávať zo šachového turnaja a súťaže v riešení logických úloh. Všetci účastníci dostanú certifikáty Smart Kid a traja víťazi v každej kategórii dostanú okrem cien aj tituly Smart Kids na rok 2019. V rámci súťaže sa vyhodnotia a certifikáty Smart Kids škola dostanú tri školy s najväčším počtom bodov v každej kategórii.
Viac informácií nájdete v priložených propozíciách súťaže, prípadne ich získate na adrese info@smartkids.news .

Pridajte sa s Vašou školou už dnes k rodine múdrych detí s projektom Smart Kids!
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod Martin Huba Pi Máj 24, 2019 7:17 am

Pisem sem lebo Peto Palecek bol jednym z uzsieho kruhu ludi co pracuju na priprave Smart Kids.

Tazka strata pre slovensky mladeznicky sach. Navyse Peter bol clovek ktory si stal za svojim a svojou kreativitou vycnieval spomedzi sachovych funkcionarov.

Mali sme aj nazorove rozpory ale vzdy som si ho vazil ako cloveka aj odbornika.

Bude mi chybat...
Obrázok používateľa
Martin Huba

Odoslaťod ouagadougou Po Máj 27, 2019 7:43 pm

Trénuji několik let děti na ZŠ Kúpelná Prešov a rád bych se seznámil s novou soutěži SMART KIDS. Řešení úloh. To jsou šachové úlohy, matematické nebo zemepisné? Zvládnou ty úkoly i žáci první třídy? Proč je startovné 15 eur? Pro mnohé děti z východu je to astronomická suma. U mne, když se děti hlásí do šachového kroužku, tak se prvně ptají zda je to zadarmo. Když jim oznámím, ano je to zadarmo,tak chodí. Když jedeme na turnaj a mají si vzít 50 centů na startovné, tak je to někdy důvod proč nejedou. Pokud turnaj končí kolem 15 hod je možnost si obědnat oběd. Jsou děti které si ho objednají a jsou děti,které si raději berou svačinu na celý den. Pro rodiče je to nákladné. Proto mne zajímá,proč je pro dětskou soutěž tak vysoké startovné? Podle jakého kritéria se vyhodnocují školy?
ouagadougou

Založený: Ne Máj 23, 2010 12:52 pm

Odoslaťod Martin Huba Ut Jún 11, 2019 7:28 am

Dobrý deň pán Košela. Ospravedlňujem sa, že som nenapísal skôr, ale v poslednom čase sa zase začínam venovať komerčným projektom a na šach akosi čas neostáva.

Začnem všeobecnejšie. Školský šach je tá časť šachu, ktorá má potenciál rastu a je aj evidentne prínosná pre spoločnosť. Súťažný šach na Slovensku zlyháva v priťahovaní žien a hlavne detí do svojich radov. Výsledkom je starnutie klubov, líg. "Zaujímavé" je už len funkcionárčenie a "funkcionárom" je jedno že nie sú žiadne výsledky. Rozmýšľajúci ľudia určite pochopia, že "funkcionárčenie" nie je len o obligátnom odsúhlasení termínov každoročne sa opakujúcich turnajov, či pridelenie organizácie a dotácií samým sebe...Reprezentácia nielen v šachu je na zaplakanie. Mizerná veda, mizerné školstvo, mizerné zdravotníctvo, mizerný šport...výsledky majú len tí talentovaní, ktorí zo Slovenska zmizli a my čo sme ostali im môžeme úprimne fandiť. Prípadne tí, ktorých rodičia majú na to čas, energiu aj financie, aby slovenský neporiadok prekonali. Deti aj talentované zo slabšieho sociálneho prostredia nemajú žiaľ žiadnu šancu aby sa ich nadanie rozvinulo a aby sme z neho profitovali všetci čo tu žijeme.

Školský šach bude musieť ísť svojou cestou a nezdržiavať sa príkazmi a zákazmi súťažného šachu. Šach bude znovu zábava, deti budú hrať s úsmevom a hlavne sa budú rozvíjať v kompetenciách, ktoré im pomôžu v budúcom živote...už sa to na Slovensku deje v množstve "ohnísk" školského šachu.

Smart Kids je moja myšlienka založená na množstve analýz a diskusií s relevantnými ľuďmi z celého sveta. Verím, že kombinácia šachu a logických úloh je niečo, čo môže prerásť do masového fenoménu. Šach keď je správne uchopený, pomáha deťom v rozvoji kľúčových kompetencií. ŠACH PRE VZDELANIE je vystihujúce pre moju snahu.

Chess4Europe je organizácia, ktorá bude organizovať šachové vzdelávacie a školské projekty a krajské, národné a prípadne aj medzinárodné súťaže Smart Kids. Majú do nej otvorené dvere ľudia a organizácie, ktoré sa angažujú v oblasti školského šachu. Nepotrebujem aby som si dvíhal ego tým, že Chess4Europe bude len o mne, chcem aby ma táto myšlienka prežila a hlavne aby pomohla deťom a hlavne našej spoločnosti... Na to potrebujem pomoc z celého Slovenska.

Štartovné 15 euro pre národné finále je zrejme dosť a v budúcom roku sa určite upraví výrazne smerom nadol aj preto, že sa získali zaujímaví sponzori. Krajské súťaže budú ešte lacnejšie a miestne budú spoplatňované licencovanými organizátormi. Na miestnej úrovni budú len šachové turnaje. Z miestnych súťaží sa budú body adekvátne prenášať do krajských a národnej, kde už zakomponujeme aj logické súťaže..

Pri diskusii o štartovnom Smart Kids je potrebné si uvedomiť, že projekt je bez akejkoľvek podpory SŠZ a preto si musí hľadať vlastnú cestu financovania.

Pekný deň prajem..
Obrázok používateľa
Martin Huba

Odoslaťod Machník Ut Jún 11, 2019 9:30 am

Zdravím pán Huba
Čítam si práve v spravodaji SŠZ článok Erasmus + projekt CHAMPS. Zaujali ma hlavne prílohy IO1 - 50 úloh a IO3 - Metodický pokyn (testy).
Pýtam sa: úlohy v Smart Kids sú či nie sú podobného charakteru? Sú alebo nie sú publikované aspoň podobným spôsobom? Ak sú logické úlohy publikované chcem ich vidieť.
Plánujem výstupy z Erasmusu IO1 a IO3 ukázať v škole učiteľom a opýtať sa na ich mienku o použiteľnosti vo výučbe. To isté by som vedel spraviť aj s vašimi logickými úlohami. Kedy to bude možné?
Machník

Založený: St Mar 12, 2008 9:44 am

Predchádzajúca

Naspäť na Deti a mládež

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.