Smart Kids

Šach na školách, súťaže, tréning, ...

Smart Kids

Odoslaťod Martin Huba Ut Jan 23, 2018 9:08 am

Možno si niektorí z vás všimli, že sa začal spomínať projekt Smart Kids preto pre slovenskú verejnosť krátke vysvetlenie.

Školský šach a súťažný majú základný filozofický rozpor. V súťažnom šachu pôsobia tréneri a zásada Vzdelávanie pre Šach (lepšie povedané Trénovanie pre Šach). V školskom šachu pôsobia tiež tréneri, ale tí ktorí preferujú voľnejšie prostredie a učitelia so zásadou Šach pre Vzdelávanie. Pokusy nasilu vnucovať deťom šach v školách sú pre nás ako šachistov určite ľúbivé, ale v demokratickom prostredí aj komplikované. V Poľsku napríklad chceli celoplošne zaviesť šach do škôl a nakoniec spravili kompromis a uvidíme za pár rokov čo ostane z tohto experimentu. Súťažní šachisti vždy tak akosi zvrchu hľadia na školský šach a školský šach vníma súťažný ako niečo čo sa urputne snaží o niečo, čo spoločnosť vlastne ani nepotrebuje. Pritom obidva druhy šachu sú veľmi potrebné a mali by sa vedieť dopĺňať a podporovať.

Smart Kids je iniciatíva Európskej šachovej únie vymyslená a implementovaná Chess4Europe s cieľom vytvoriť celosvetovú organizáciu detí hrajúcich šach v podstatne voľnejších podmienkach so svojim ratingom a titulmi. Rating bude zameraný na čo najčastejšie hranie šachu a motivovanie detí aby sa stretávali komunikovali a rozvíjali prostredníctvom šachu kľúčové kompetencie.

Výhodou bude, že sa budú jednoducho registrovať organizátori turnajov a samotné turnaje, ktoré môžu mať ľubovoľný formát prijateľný pre organizátorov (napr partie bez hodín). Turnaje budú na miestnej národnej a medzinárodnej úrovni (na Slovensku napríklad bude tento rok MEÚ v rapide a blickách v Ružomberku) Každý organizátor dostane certifikát Smart Kids Líder a každé dieťa Smart Kid certifikát. Navyše víťazi turnajov dostanú tituly podľa úrovne (Smart Kids Talent, Smart Kids Master, Smart Kids Champion). Rating sa bude spočítavať po každom turnaji automaticky aj pre deti aj organizátorov, ktorí budú môcť dosiahnuť tri tituly Smart Kids lídrov...

Obrovský záujem zo sveta nás začal zahlcovať ale môžem prezradiť, že za dva dni od zverejnenia informácie máme zástupcov pre Ukrajinu Rusko Turecko Botswanu Irán Luxembursko Belgicko Faerské ostrovy a v krátkom čase čakáme že sa pridá Slovensko Poľsko Holandsko Nórsko Island...musel som komunikáciu trochu pribrzdiť vzhľadom na to že zatiaľ fungujeme cez FB a stránka http://www.smartkids.news je zatiaľ rozpracovaná...Stránka bude informačným a komunikačným centrom pre rodinu Smart Kids.

Samozrejme, že sa časom pokryje vo svete čo sa týka krajín všetko čo reálne pracuje s deťmi, budú oslovovať globálni sponzori v krátkom čase vycestujem na prvé rokovania..

Smart Kids bude efektívna a atraktívna organizácia pracujúca predovšetkým s mladými ľuďmi ktorí majú záujem o to aby šach pomáhal pozitívne meniť svet k lepšiemu a vychovával budúce generácie k tolerancii a porozumeniu...

Cieľom je do troch rokov mať viac členov ako má FIDE aktívnych ratingovaných hráčov (130 000 v súčasnosti).
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3859
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Re: Smart Kids

Odoslaťod Machník Ut Jan 23, 2018 10:54 pm

No a pre začiatočníkov, ktorým sa nepodarí vyhrať turnaj a skončia obyčajne do piateho miesta, by som navrhol titul Smart Kids Amatér.
Držím palce.
Machník
 
Príspevky: 276
Založený: St Mar 12, 2008 9:44 am

Re: Smart Kids

Odoslaťod Martin Huba St Jan 24, 2018 7:12 am

Dakujem pan Machnik. Ako som pisal kazde dieta dostane certifikat Smart Kid a organizátor Smart Kid Leader. Vzhladom na nizke poplatky sa budu certifikaty posielat elektronicky na maily deti a organizatora.
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3859
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Re: Smart Kids

Odoslaťod Martin Huba Ne Feb 04, 2018 9:56 am

Som veľmi rád, že do Smart Kids sa zapája stále viac a viac ľudí z rôznych krajín sveta.

Tento rok budú turnaje Smart Kids na Slovensku Ukrajine v Taliansku Botswane Poľsku..

Čo sa týka Slovenska, Majstrovstvá Slovenska Smart Kids budú na jeseň zrejme v októbri. Turnaje na miestnej úrovni by sa mali rozbehnúť na jar.
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3859
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Re: Smart Kids

Odoslaťod Martin Huba Št Máj 24, 2018 10:13 am

Teším sa, že rodina Smart Kids sa rozrastá. Po prvých dvoch turnajoch na Ukrajine a turnajoch v Poľsku nás čaká cez víkend podujatie v Ružomberku, kde v sobotu poobede budem prezentovať túto iniciatívu Európskej šachovej únie. Všetkých záujemcov, čo sa chcú pridať do rodiny Smart Kids samozrejme pozývam.

Prvé propagačné video vytvorili poľskí priatelia a môžete si ho pozrieť na https://www.youtube.com/watch?v=QqegLv- ... e=youtu.be

Po Ružomberku idem do Hamburgu na tradičný detský šachový sviatok s účasťou okolo 4200 detí. Som veľmi rád, že turnaj sa tiež pridal do rodiny Smart Kids.
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3859
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Re: Smart Kids

Odoslaťod Martin Huba St Máj 30, 2018 8:25 pm

Pozdravujem z Hamburgu, kde si zajtra doslova vychutnám detský šachový turnaj s účasťou cez 4000 detí.

Tento unikát už existuje 60 rokov! http://www.alsteruferturnier.de/

Som veľmi šťastný že najväčší svetový turnaj detí pribudol do rodiny Smart Kids!

Za pár mesiacov tohto roku máme za sebou okolo desiatky turnajov Smart Kids v štyroch krajinách s takmer 6000 deťmi zo siedmych krajín.

Mojou víziou je mať do piatich rokov globálny detský šachový produkt ďaleko prevyšujúci počet ratingovaných hráčov FIDE, ktorý bude zaujímavý pre médiá a sponzorov.

Mimochodom môžete mi poradiť. Som v kontakte s členom najvyššieho vedenia Faceboook Europe a viem, že ich prioritou čo sa týka detí, je podpora STEM (science, engineering, technology, mathematics). Smart Kids nebude len o šachu ale aj o uvedených STEM vedomostiach, preto potrebujem nápady, ako skĺbiť dva rôzne formáty a ako spraviť atraktívnu vedomostnú súťaž v oblastiach STEM.

V októbri tohto roka bude Slovak Smart Kids Challenge, pričom víťazi budú mať zaujímavé podmienky na budúcoročnom World Smart Kids Challenge (ktoré bude zrejme v Ružomberku).

Pokiaľ na Slovensku vznikne seriál turnajov Smart Kids (verím, že od budúceho školského roka to nastane) tak samozrejme sa bude bodovať aj táto časť do celoslovenského finále....
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3859
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Re: Smart Kids

Odoslaťod Martin Huba Po Jún 04, 2018 8:26 am

Od druhého polroka budú certifikáty Smart Kids podpísané aktuálnym majstrom Európy Ivanom Saričom. Už je len necelý mesiac na to aby deti, ktoré trénujete šach mali certifikáty podpísané veľmajsterkou Valériou Guninou!

Napríklad na Ukrajine prebehli doteraz tri lokálne turnaje organizované licencovaným Smart Kids organizátorom.

Ako sa stať organizátorom Smart Kids Challengers? JEDNODUCHO

Organizátorom lokálnych turnajov Smart Kids môže byť každý, kto má chuť zorganizovať šachový turnaj, ktorý je súčasťou svetovej rodiny detských šachových turnajov. Tréner, učiteľ, rodič alebo napríklad aj študent strednej školy.

1. Napíšte mi na martin.huba@ibsslovakia.sk že máte záujem organizovať Smart Kids turnaje
2. Dostanete faktúru na sumu 100 EUR, čo je cena licencie na dobu jedného roka.
3. Po zaplatení zorganizujete počas roka toľko turnajov, koľko uznáte za vhodné a dostanete certifikát Smart Kids Instructor podpísaný šachovou hviezdou. Všetky deti, ktoré sa zúčastnia Vašich turnajov, po zaslaní výsledkov turnaja dostanú certifikáty Smart Kids. Víťazi majú doživotný titul Smart Kids Talent. Vy navyše dostanete právo vložiť príspevky o vašom turnaji, fotky a tabuľky na stránku www. smartkids.news

Staňte sa členmi rodiny Smart Kids už dnes!

Napíšte na martin.huba@ibsslovakia.sk
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3859
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Re: Smart Kids

Odoslaťod Martin Huba Po Jún 11, 2018 7:18 am

Viac ako 6000 detí zo siedmych krajín a komunikácia s ďalšími záujemcami organizovať školský šach na vyššej úrovni človeka napĺňa hrdosťou a dáva mu energiu.

Myslím, že Slovensko si zaslúži prospech z tejto globálnej iniciatívy a preto som sa rozhodol, že tento rok v októbri budú prvé MSR Smart Kids a súčasne sa rozbehnú turnaje po celom Slovensku. Všetky zúčastnené deti a organizátori okrem toho že dostanú certifikáty,sa stanú členmi Chess4Europe s možnosťou sa podielať na projektoch a budúcich dotáciách.

Budúci rok nás čakajú prvé Majstrovstvá sveta
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3859
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Re: Smart Kids

Odoslaťod Martin Huba Ut Júl 03, 2018 7:07 am

Smart Kids sa na Slovensku posuvaju na vyssiu uroven.

Predbezne 3. novembra budu v Bojniciach prve MSR Smart Kids. Prezradim ze okrem sedemkoloveho turnaja deti budu absolvovat 20 logickych uloh z oblasti STEM ( veda, technologie a matematika). Propozicie sa zverejnia coskoro.

Sucasne sa od septembra rozbehne po dohode s Rastom Diviakom serial podujati Smart Kids ratingovanych na zaverecne MSR. Velmi zaujimave a inovativne sutazenie deti...
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3859
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Re: Smart Kids

Odoslaťod Martin Huba Št Júl 26, 2018 7:56 am

Ospravedlňujem sa že som sa odmlčal a aj hneď neodpovedal na otázky týkajúce sa Smart Kids. Spravím tak dnes.

Pre vysvetlenie po odbornej stránke spolupracujem s jedným kandidátom na funkciu prezidenta FIDE a vzhľadom na krátkosť času do volieb táto práca má prioritu.

3.novembra v Bojniciach bude MSR Smart Kids. 7 kolový šachový turnaj a logická súťaž STEM (veda, technológia, inžinierstvo a matematika). Šach bude mať 50% váhu a tiež aj uvedená súťaž. Budú vekové kategórie... verím, že súťaž ponúkne niečo nové a v kombinácii so šachom aj užitočné pre vzdelávanie budúcej generácie..
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3859
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Ďalšia

Naspäť na Deti a mládež

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 6 hostí.