MSR detí a mládeže

Šach na školách, súťaže, tréning, ...

Re: MSR detí a mládeže

Odoslaťod norbertsnv Po Apr 25, 2016 4:04 pm

Pani Šošovičková,
ak sa smiem spýtať tak prečo ste si za príklad kritiky terajšieho výpočtu ELO vybrala kategóriu CH12? V CH16 bol ratingový rozdiel medzi víťazom a prvým nasadeným omnoho väčší.
norbertsnv

Založený: Po Jan 28, 2008 10:52 am

Odoslaťod lubica Po Apr 25, 2016 4:20 pm

Nerozumiem otázke.
Kat. Ch16 som sa nevenovala lebo jej bol poskytnutý dostatočný priestor na stránke, hoci je Igor náš kamarát a veľmi sme mu fandili.
Napísala som len postrehy z môjho pohľadu, ktoré nechceli byť konfrontačné.
Kritizovať výpočet by som si nedovolila. Obraz dynamiky zmeny je tiež zaujímavý. Mám skúsenosť, že deti v tomto veku sa veľmi často upínajú k výške elo, ktoré často nezobrazuje silu súpera.
lubica

Založený: Št Máj 21, 2009 11:54 am

Odoslaťod norbertsnv Po Apr 25, 2016 4:55 pm

Ja som chcel aby ste podrobnejšie rozviedla myšlienku z Vášho prvého príspevku, citujem " V kategórii Ch12 sa potvrdil názor, že koeficient 40 pri výpočte ELO je síce dynamický, ale neukáže skutočnú silu hráča." Teraz už je mi jasné že kategóriu CH12 ste vybrala preto, že v nej hral Váš syn.
Ale aj tak nerozumiem že aký má výška koeficientu vyplyv na skutočnosť, že niektorí hráči ( a netýka sa to iba mládeže ) preceňujú význam ratingu.
norbertsnv

Založený: Po Jan 28, 2008 10:52 am

Odoslaťod Saša Riabov Po Apr 25, 2016 5:35 pm

Dobrý deň p. Šošovičková, vždy rád pracujem na zlepšovaní toho, čo robíme, a preto rád prijímam Vaše pripomienky. Pri písaní článkov sú potrebné námety. Nabudúce, ak sa Vám bude dať, ma pokojne kontaktujte, či už mailom alebo aj osobne a rád upriamim pozornosť aj na súvislosti, ktoré som pri 250 hráčoch a 14 kategóriách nestihol sám ustriehnuť. Veľa námetov bolo práve z rozprávania od ostatných účastníkov, takže celé je to iba o tom, že pokiaľ viete viac, rád takéto info zapracujem do príspevkov.

Prajem pekný deň
Podporovateľ práce Fera Jablonického a už iba priateľ šachu
Obrázok používateľa
Saša Riabov

Založený: Pi Feb 29, 2008 7:37 pm

Odoslaťod lubica Po Apr 25, 2016 5:40 pm

Nenapísala som, že výška koeficientu má vplyv na preceňovanie ratingu.
Výška koeficientu len môže spôsobiť významné výkyvy elo nahor alebo nadol. Po nevydarenom/vydarenom turnaji môže mladý hráč klesnúť/rásť o 100 bodov. Teda ak na začiatku turnaja mali dvaja hráči 1800, po jeho skončení bude mať jeden 1700 a druhý 1900. V ďalšom turnaji bude medzi nimi rozdiel 200 bodov, ktorý možno nebude objektívne toľko.
Preto som napísala, že výška koeficientu u detí nemusí odzrkadlovať ich skutočnú silu.
Súhlasím, že rating preceňujú aj dospelí hráči, ale u detí je to častejšie.

Keďže ste poznamenali, prečo som sa nepozrela na kat. Ch16, tu je môj postrech:
V kat Ch16 uvádzam nasadenie/konečné poradie: 5/1, 3/2, 1/3, 2/4, 4/5, 6/6. A v kat Ch12 5/1, 8/2, 4/3, 20/4, 9/3, 27/6.
V Ch12 teda skončili v prvej šestke len dvaja hráči z prvých šiestich nasadených a v Ch16 všetci.
Preto ma z tohto pohľadu zaujala kat Ch12, rozhodne nie preto, že tam hral môj syn.

Samozrejme kritériá na porovnávanie sa dajú voliť rôzne.
Nechcela som, aby sa táto debata zvrhla týmto smerom. Som amatér a môj názor taký aj je.

Chcela som len poďakovať organizátorom a podporiť ostatných účastníkov, aby doplnili neúplné info na stránke zväzu, prípadne pochválil seba alebo svojich zverencov. Po skončení šampionátu by na to mal byť priestor.

Pekný deň
lubica

Založený: Št Máj 21, 2009 11:54 am

Odoslaťod saat Po Apr 25, 2016 6:27 pm

Obrázok používateľa
saat

Založený: Št Júl 02, 2009 4:39 am

Odoslaťod Saša Riabov Po Apr 25, 2016 6:32 pm

Reportáž z MSR mládeže na RTVS 2 bude až v utorok o 22:25 v relácii Góly, body, sekundy plus.

Obrázok
Podporovateľ práce Fera Jablonického a už iba priateľ šachu
Obrázok používateľa
Saša Riabov

Založený: Pi Feb 29, 2008 7:37 pm

Odoslaťod miror Ut Apr 26, 2016 12:07 pm

Ahoj Ľubka,

aj by som čosi napísal skôr, ale iba pred pár minútami som zavesil na náš klubový web článok o MSR.
A ako to už u mňa býva zlozvykom, vždy to chcem napísať oveľa stručnejšie, no nakoniec sa nejako zbytočne rozpíšem.

Skôr to nešlo, nakoľko napriek všetkému som už včera mal jednak s najmenšími krúžok (vynechať ho dva týždne po sebe by ma mrzelo)
a následne sme mali s našou "A-skupinou" tréning aj s kontrolou domácich úloh, ktoré sa neodpustili ani počas MSR.

Samozrejme, v článku sa venujem všetkým našim hráčom, lebo si neviem predstaviť, že by som niekoho z nich vynechal, resp. nedal približne rovnocenný priestor.

Súhlasím, že spravodajstvo bolo maximálne zo zopár kategórií. Ale sama vieš, že opakovanie je matkou múdrosti (Ctrl+C a Ctrl+V) a tak vieme, kde je Madagaskar a Maurícius,
že Igor "sa v pozitívnom slova zmysle šachovo zbláznil" v CH16 a že bola patová situácia v D10.
Ešte, že bol turnaj najstarších dievčat a aj chlapcov, ale ten už najmä preto, lebo by bolo divné, ak by nebol.
Treba však dodať, že boli aj veci napísané iba jeden raz :)

Úprimne, taktiež som čakal, že aspoň na záver bude aspoň pár slov o iných kategóriách. Ale keď je za sedem dní nedostatok inšpirácie a námetov, akceptujem to.
Iné, konšpiračné, teórie o zaujatosti, samozrejme odmietam :D

Dievčenská D14-ka bola tento rok brutálne vyrovnaná a fakt, že 7/9 nestačilo na medailu je priam neskutočný.
Myslím, že by to bol tiež dobrý bulvárny titulok, ktorý sa dal podložiť aj nejakým exaktným výpočtom, že aká je pravdepodobnosť, že 7/9 nebude Stelke stačiť (pri tom počet hráčok) na medailu.

Náskok 1,5 bodu Magdalénky v D08 pri jedinej remíze s jej veľkou malou kamarátkou Hankou je asi tiež niečo, čo sa dá spomenúť. Možno keby bola z Burundi alebo Zimbabwe...
Samozrejme pri troche snahy by sa dali nájsť aj dve tri vety o kategórii D12, kde Aďka podľa postupovej tabuľky vyhrala s prehľadom.

Dlhoročný súboj Samira s Filipom, tentoraz v CH14, už je asi nudný, nuž taktiež nestál na záver za zmienku.

Výpadok TOP3 nasadených v uvedenej CH12 ma až tak veľmi neprekvapuje, lebo minimálne 1/3 z nich, čiastočne aj 2/3 som aj čakal. Tá tretia tretina však prekvapila aj mňa, no nie je každý deň nedeľa.
Na druhej strane ma až tak neprekvapila TOP3 konečného poradia, lebo ako píšeš, elo je iba elo a najmä v mladších kategóriách. Toľko k bodu 6.

V CH10 to bolo systémom štart - cieľ, keď obaja lídri okrem posledného kola vyhrávali hlava nehlava a ich vzájomná partia bola na ich vek veľmi pekná, dlhá a napínavá.
Who cares 8-)

K bodom 1-5 veľmi krátko a stručne: mám z celej tej pätice v mene všetkých zastrešených "dedinských šachových škôl" (označenie bývalého najvyššieho) veľkú radosť :D

A k bodu 4: Ďakujeme. Všetci vedeli, že nejdú na dovolenku, splnili interné klubové smernice možnej účasti na MSR a mali profesionálny prístup.

Miro Roháček
miror

Založený: Ut Mar 18, 2008 10:03 am

Odoslaťod saat St Apr 27, 2016 5:37 am

Obrázok používateľa
saat

Založený: Št Júl 02, 2009 4:39 am

Odoslaťod Martin Huba St Apr 27, 2016 6:38 am

Dakujem Miro. Tvoje clanky su inteligentne a aj sa prijemne citaju. Rad som sa konecne dozvedel co sa na majstrovstvach vlastne dialo.

Dost mi chybaju a urcite nielen mne Tvoje kvalitne analyzy zalozene na statistikach a ked si niekedy najdes cas a chut tak by sa sachova verejnost urcite poucila. To bola len poznamka na okraj urcite mas dost prace aj bez toho.
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Deti a mládež

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.