PODPORA HRÁČOV A HRÁČIEK MLÁDEŽNÍCKYCH KATEGÓRII

Šach na školách, súťaže, tréning, ...

PODPORA HRÁČOV A HRÁČIEK MLÁDEŽNÍCKYCH KATEGÓRII

Odoslaťod Jozef Št Júl 30, 2009 2:36 pm

VV urobil konkrétny krok na podporu špičkových hráčov a hračiek slovenských mládežníckych kategórii. Potešil som sa tejto skutočnosti už aj preto,že vlastne tým VV začal realizovať prísľuby p.Hubu z predvolebnej kampane o podpore najlepších mládežníckych hráčov. Aj spôsob podpory cez určené limity FIDE Elo sa mi celkom pozdáva. Pocit akejsi spokojnosti som mal iba do chvíle, pokiaľ som sa nedostal k oficiálnym limitom.
Keďže v TŠC sa chceme v budúcnosti venovať dievčatám po šachovej stránke viac ako je v kluboch zvykom tak som sa samozrejme pozrel na limity dievčat trochu z bližšia.Na pomoc som si zatiaľ zobral len na internete prístupné zoznamy FIDE Elo po jednotlivých ročníkoch a moja ilúzia o podpore sa rýchlo rozplynula. naviac som si urobil nejakú analýzu a dospel som k názoru, že vlastne VV podporu u dievčat len proklamuje lebo vie,že pri uvedených limitoch tak skoro a možno vôbec náklady nebude mať a ak tak minimálne.
Ak ma byť ELO limit skutočne stimulujúci musí byť v daných podmienkach reálne v lehote pôsobenia v kategórii dosiahnuteľný. Žiaľ u dievčat to tak nie je a dovolím si tvrdiť, že tzv. snaha o podporu zo strany VV sa detí možno vôbec nedotkne a nás čo okolo detí robíme iba , prepáčte mi za výraz, " naserie". Svoj názor sas pokúsim doložiť dvoma prehľadmi.
Terajší stav najlepších slovenských dievčat cez FIDE Elo:
Ročník 1999 - D 10 -- v zoznamoch žiadne dievča
Ročník 1998 - D 11 - v zoznamoch žiadne dievča
Ročník 1997 - D 12 - v zoznamoch žiadne dievča
Ročník 1996 - D 13 - v zoznamoch Kahancová (1575) na 165. mieste
Ročník 1995 - D 14 - v zoznamoch Mrázová (1806) na 103. mieste
Ročník 1994 - D 15 - v zoznamoch Turková (1783) na 170. mieste
Ročník 1993 - D 16 - v zoznamoch Kántor (1941) na 89. mieste,Édes(1924) na 103. mieste,Briestenská (1841) je 179.
Ročník 1992 - D 17 - v zoznamoch Motyčáková (2011) na 70. mieste, MIlcová (1833) na 190 mieste
Ročník 1991 - D 18 - v zoznamoch Zvaríková (1984) na 110. mieste.

Do popredia vystupuje podľa mňa, tiež nedostatok limitu VV, ktorý je postavený na medzinárodných kritériach a nezohľadňuje vývojový rast podľa ročníkov narodenia čo by bolo oveľa objektívnejšie riešenie!!!
Dobre poďme teda po kategóriach :
Kat. Limit Naj Naj 6. miesto 10. miesto Priemer 10 Počet SVK Umiestnenie
S V K F I D E F I D E F I D E F I D E v 200 FIDE podľa Limitu
_________________________________________________________________________________________________
D 10 1 850 0 2 058 1 750 1 556 1 799 0 4.
D 12 2 150 ! O 2 106 1 907 1 896 1 971 0 1.
D 14 2 250 ! 1 806 2 192 2 061 2 023 2 081 2 1.
D 16 2 300 1 924 2 346 2 186 2 164 2 226 4 2.
D 18 2 400 2 011 2 450 2 331 2 256 2 341 3 3.

Pohľad do tabuľky jednoznačne hovorí o nereálnosti dosiahnutia limitov v slov. podmienkach. Za reálne dosiahnuteľné
limity by som považoval tie, ktoré sa dajú reálne dosiahnuť v období pôsobenia v kategórii - teda 2 roky.
Vzhľadom na daný stav postavenia SVK v dievčenskom šachu vo FIDE ratingovej listine by som aj limity na úrovni 10. miesta v terajšej FIDE listine považoval za veľmi tvrdé, ale aspoň zdôvodnené. My nemáme v kategórii žiadnu FIDE ratingovanú hráčku, ale limit máme za 1. miesto v listine ????!!!! To jednoducho nejde preskočiť určitý vývoj alebo áno?
Napísal som len svoj názor ak keďže nie som titulovaný hráč a ani nemám FIDE Elo nad 2 00 tak môj názor bude považovaný za názor laika, ktorý nemôže nič pre šach rozumné vyprodukovať - jednoducho nie som hlava pomazaná. Prosil by som tých oveľa zdatnejších, šachovo aj funkcionársky, aby sa tiež vyjadrili a napísali svoj názor.Však toto písal len šachový laik.
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Re: PODPORA HRÁČOV A HRÁČIEK MLÁDEŽNÍCKYCH KATEGÓRII

Odoslaťod Jozef Št Júl 30, 2009 3:00 pm

No pohľad do tabuľky mnoho nepovie - vlastne skoro nič. Skúsim to napísať ešte raz:

D 10-limit 1850 - Naj SVK --------- Naj FIDE 2 058 6.miesto 1750 10. miesto 1 556 Priemer 10 - 1799 Umiestne ie limitu 4.
D 12-limit 2150 - Naj SVK --------- Naj FIDE 2 106 6.miesto 1907 10. miesto 1 896 Priemer 10 - 1971 Umiestnenie lim. 1.
D 14-limit 2250 - Naj SVK ---1806-Naj FIDE 2 192 6.miesto 2061 10. miesto 2 023 Priemer 10 - 2081 Umiestnenie limitu 1.
D 16-limit 2300 - Naj SVK ---1924-Naj FIDE 2 346 6.miesto 2186 10.miesto 2 164 Priemer 10 - 2226 Umiestnenie limitu 2.
D 18-limit 2400 - Naj SVK ---2011-Naj FIDE 2 450 6.miesto 2341 10.miesto 2 256 Priemer 10 - 2341 Umiestnenie limitu 3.

Poradia a hodnoty sú zo zoznamov vybraté iba z hráčov Európy, ktorých realné hodnoty skresľuje veľký počet ruských hráčok s vysokým Elo. keby sme zobrali len krajiny s ktorými sa radi porovnávame (HUN,PL, CZ,UKR,GER,ESP,SRB, ROM,BLR) tak tie hodnoty FIDE ELO pri jednotlivých umiestneniach by boli oveľa nižšie a naše limity by boli relatívne ešte vyššie.
Jozef

Odoslaťod LuboChess Št Júl 30, 2009 11:18 pm

Jozef k limitom by sa vedel bližšie vyjadriť predseda TMK p. Jozef Ráchela.
ja len toľko limity sú nastavené nie na "slovenskú malosť" resp. kde je jednoooký kráľom medzi slepými
ale limity spĺňajúcom "svetové parmetre". Ten ma nárok na 100 % náhradu nákladov. (Stačilo si porovanť aké ELO a titulovaných hráčov malo v Pardubiciach na juniorských družstvách mali iné krajiny a aké Slovensko.) Pozor, to ale nezmamená, že bola zrušená ostatná podpora (čiastková) resp. kritéria. Ak niekto prekvapí a získa medailu nemusí mať ani požadovaný rating. Za danej situácie si ale zväz ekonomicky nemôže dovoliť 100 % financovať hráča, ktorý nemá ani výsledok ani ELO porovnateľné so svetom. Čo sa týka dievčať v D10 v novej ak nie tejto tak nasledujúcej FIDE listine už by tieto parametre mala spĺňať trebárs Veronika Gažíková. A za pár rokov sa pridajú ďalší.
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod Jozef Ne Aug 02, 2009 10:26 am

Lubo - názor pána Ráchelu poznám, ale zaujíma ma aj názor iných. Ty si členom VV a zrejme si aj za tie limity hlasoval.Urobil si si pred tým ako si zdvihol ruku doma nejakú analýzu? Pochybujem. Uvediem Ti len jeden príklad. V kategórii 10 a 12 ročných dievčat keby sme mali teraz dievča s Elom vyšším ako je najlepšia v zozname FIDE Elo hráčok tak by nemusela dostávať podporu nakoľko by stále nemusela dosiahnuť limit stanovený VV SŠZ. ;) :o . Lubo JUDr. Varholáková na stránke p.Megu pekne hovorí,že tradícia šachu na Slovensku nie je na úrovni Ruska,Maďarska, Číny - šlo by tam menovať ešte niekoľko krajín.Súhlasím s ňou, ale potom by sa to malo prejaviť aj v týchto limitoch. Jednoducho vypísaním v dohľadnej dobe nedosiahnuteľného limitu dievčatá nestimulujeme a to malo byť asi cieľom limitov.
Predpokladám,že sa jedná jednoznačne o limity vo FIDE Elo a nie v nár. elo. V tom prípade, ale s Veronikou Gažíkovou nemáš pravdu - žiaľ nie je v zoznamoch FIDE Elo. Mne toto vypísanie limitov pripomína stavanie domu nie od základov, ale od strechy ;) ;) .
Ináč zaujímavá v zápise z posledného zasadnutia VV je aj nominácia na podporu žien a pri ukazovateľoch, ktoré sa vraj brali do úvahy som sa z chuti zasmial. Ukazovateľ "nemieni opustiť Slovensko" alebo " podpora rodičov" to čo má byť? Hlasoval si tak vieš o čo ide.
Otázka turnajov M SR , na ktoré bol vypísaný konkurz. Mám záujem robiť opäť M SR družstiev ml. žiakov, ale nie ako turnaj podriadený náborovému turnaju VCS družstiev, ktorá už dva roky neexistuje.To ako keby M SR jednotlivcov sa malo riadiť štatútom GPX mládeže.
Odbočil som od témy, ospravedlňujem sa. Asi na tie dve posledné pripomienky otvorím samostatné témy.
Jozef

Odoslaťod LuboChess Ne Aug 02, 2009 11:40 am

Jozef ešte raz tí čo splnia tieto limity majú 100% úhradu nákladov obligatórne (nech by bol zväz v akejkoľvek finančnej situácii) s tým, že to isté platí o medailistoch aj keby ELO nedosiahli. Zároveň to má byť motivácia aby na sebe makali a pokusili sa tie limity získať. Ver tomu (i pri súčasnom vývoji a inflácie ELO), že o pár rokov bude viacero hráčov tieto kritéria spĺňať. U tých ostatných neznamená, že nič nedostanú, ale či to bude 30, 50 alebo 90 % vždy bude závisieť aj od finačnej situácie. Ale nemôžme každému 100% preplácať výlety do Turecka či Argentíny len za to, že sa naučil ťahať figúrkami a týmto skončilo. To platí aj v ostatných oblastiach nielen šachu, či dáš decko na klavír, výučbu jazykov atď. - základy dostane v škole zadarmo ale všetko ostatné v krúžkoch, rôznych kurzoch si už musíš zaplatiť. Je to v prvom rade tvoja investícia do tvojho vzdelania, tvojej zručnosti, ktorú môžeš ďalej v živote uplatniť.
Čo sa týka Veroniky písal som že buď v novej - t.j., ktorá vyjde 1. 9 alebo ďalšej 1. 11 či ďalšej ....jej by už FIDE malo vyjsť niečo hrala v Poľsku, niečo bude hrať teraz, v každom prípade je to len otázka času (ale nie som jej hovorca jej otec tu viackrát prispieval, tak by to vedel oveľa lepšie než ja).

Jozef teraz trochu na odľachčenie ja som na to horšie než tí mládežnici mňa zväz absolútne nemotivuje - ani keby som získal limit 2800 ELO nič nedostanem :cry:
Obrázok používateľa
LuboChess

Odoslaťod Jozef Ne Aug 02, 2009 12:03 pm

Lubo prečo stále hovoríš tak všeobecne. Však to čo Ty píšeš je každému jasné, ale ja hovorím o konkrétnych limitoch ,že nie sú dobre nastavené, že nestimulujú terajšiu generáciu a možno ani tých, ktorých ešte len plánuješ Ty urobiť. :D ;). Ľubo predstav si,že svetový rekord v skoku do výšky dievčat je ( neviem presne) 2006 cm. Tvoja budúca dcéra skočí 207, ale štát ju nebude podporovať lebo neskočila 211. Presne tak sú niektoré limity nastavené aj v našom prípade. Myslím,že postupným dvíhaním limitov by sme docielili oveľa viac.Trénerov a rodičov treba stimulovať čo v jdobe a nie s predpokladom niekoľkých dlhých rokov. Skôr treba budovať podmienky (základ) a až potom chcieť byť na špičke a nie opačne.Samozrejme ak chceme so svojim menom spájať úspech jedinca tak to možno aj takto, ale ak chceme položiť seriózny základ tak toto nie je dobre.
Jozef

Odoslaťod LuboChess Ne Aug 02, 2009 1:01 pm

Ajhľa Jozef, horúci august, horúce témy, a ja že Ťa poteším aspoň živým šachom, ale aspoň totu rozpumpuješ.

S tým svetovým rekordom - v skoku o žrď žien ako nedávno zaradenej olympijskej disciplíny, tiež bol ustanovujúci svetový rekord daný nízsko vzhľadom na mladú disciplínu, a tak si Ruska Jelena Isinbajevová stále zneho ukrajuje prešibane po centimetríku aby zakaždým zhrabla od IAAF 100 tisíc USA za WR. Tak vidíš nie vždy musí byť adekvátne nastavený, takže ak by štát žiadal o trochu viac ešte by to bolo OK ;)

Ak si sa ma pýtal na potomkov - Vidíš ja sa na zväz a limity radšej nespolieham a už teraz mám pre budúcu vnučku (ak sa jej dožijem) dohodnutú trénerku i v testamente jej odkážem svoj šachový knižný fond aby z nej mohla vyrásť WGM :lol:
(ale to si robím srandičky - vážnejšie mienene odpovede si asi budeš musieť vymámiť od trénersko-metodickej prípadne ženskej komisie ja už som Ti myslím raz napísal so mňa sa stane expert na mládežnícky šach až keď budem mať vlastných potomkov :) teraz ma musíš brať s rezervou.
Obrázok používateľa
LuboChess

Odoslaťod Igor Gazik Ne Aug 02, 2009 7:17 pm

V prvom rade by som sa rád poďakoval Lubovi Chessovi za slová uznania o kvalite hry Veroniky. Bohužiaľ nezdieľam jeho názor, ale úprimne ma teší, že Veroniku zaradil na úroveň Judity Polgárovej, lebo snáď len táto v celej histórii ženského šachu splnila prísne, ale spravodlivé kritériá stanovené Slovenským šachovým zväzom v kategórií dievčat do 11 a 12 rokov.

Myslím, že pán Jozef zabudol, že prezident vyhlásil, že rekreantov nebude podporovať. Myslím si, že mala by sa vytvoriť i nová komisia pre reprezentačný šach dospelých a hneď začať konať!! Už je konečne na čase odhaliť rekreantov v radoch reprezentantov. Takí, ktorí nespĺňajú kritériá stanovené pre mládež do 20 rokov, si budú musieť náklady hradiť sami. Pozor Evička Repková a spol. pripravte si tučné peňaženky ak chcete hrať na olympiáde. To nie je len vyhrávanie kdejakých turnajov, ale správna reprezentantka nemôže byť len jednooká medzi slepými a nedosahovať ani Elo 2450. A to už nehovorím, že by ste mohli dosahovať minimálne tých 2650 bodov Ela (veď je to len o 200 viac ako sú minimálne juniorské kritéria do D 20 .)

Vidím, že Niki Varholáková si to zobrala k srdcu. Rating ženskej reprezentantky 2800 síce ešte nikto nedosiahol, ale po stanovení takéhoto kritéria iste niektorú napadne tieto smelé plány i realizovať. ( V svojom rozhovore s Petrom Megom síce hovori o ratingu 2300 , ale to je iste preklep, veď takáto šachista je podľa komisie mládeže rekreantka ak má viac ako 16 rokov.)

Citujem: „Prioritou bude prekonať monopol našich troch najlepších žien a rozšíriť špičku minimálne na 6 žien s výkonnosťou 2300 F, priviesť k šachu čo najviac dievčat/žien a podporovať šachové kluby, resp. tréningové centrá, ktoré pracujú so šachistkami.“

Podobne u mužov, hráči ako Ftáčnik a spol. si v budúcnosti radi zaplatia účasť na olympiáde veď tiež by mohli mať aspoň tých 2700 bodov Ela t.j. len 200 bodov nad juniorský limit, za tie mnohé roky čo hrajú po dvadsiatke. Aj Movsesjan by mohol pridať a aplikáciou princípu primeranosti mu ponúkneme, že ak bude mať ELO aspoň 2900 tak mu uhradíme na olympiáde i obedy.

Vážený pán Jozef, dúfam, že ste pochopili, že Váš lokálny prístup je nesystémový. Je potrebné pripravovať systém a metodiku tak dlho, až Vaši juniori odídu na dôchodok. Druhá metóda tréningu spočíva najmä v zvyšovaní úrovne hráčov doporučeniami ústredného a štátnych trénerov, tak že za každé jedno doporučenie treba hráčom pridať aspoň sto bodov Ela (už ani na tréningy chodiť nemusia ;) . Tu si myslím, že komisia pochybila. Nemôžeme si brať príklad z okolitých štátov a Ruska – pozrite sa koľkí ich juniori spĺňajú naše kritériá. Treba si vziať príklad s Kolumbie!! Koľko majú detí do 8 a 10 rokov v prvej desiatke. „Pravda na medaile to ešte nie je, ale ako vzory ich berieme.“ Takto budú „Veroniku“ nasledovať ďalší a ďalší a keď ostatní pochopia, že u nás k úspechom ani trénovať netreba, iste k nám imigrujú. Už vidím tie tisíce šachových nadšencov ako sa tlačia na hraniciach alebo ilegálne prepravujú na bárkach hore prúdom Dunaja.

Myslím, si že rekreantov preradíme v záujme zvyšovania kvality do odboru rekreačnej telesnej výchovy, aby nám úroveň nekazili. Tí lepší môžu stavať figúrky na základe slovenskej zásady ako si ustelieš tak bude spať – ako si postavíš, tak budeš hrať.

Tiež si treba uvedomiť, že neproporcionálne rozdelenie hodnotenia medzi chlapcami a dievčatami (len 50 bodov Elo rozdiel) pramení zo snahy nediskriminovať naše ženy. Nárast povinného Ela za rok v kategórii do 11/12 rokov pre dievčatá o 300 bodov a chlapcov o 250 bodov je pôsobivý a je spôsobený správnym pochopením Darwinovej teórie. Je všeobecne známe, že ženy žijú dlhšie a teda i neskôr starnú. Komisia mládeže správne pochopila, že demencia u mužov sa začína prejavovať už od veku 11 rokov a teda v tomto období im stačí dosiahnuť nárast Ela o 50 bodov menej ako dievčatám.

Nakoniec len toľko, ak sa nájde niekto kto splní kritériá ( a to najmä u dievčast), asi už takúto podporu potrebovať nebude...

Šachu zdar a boxingu ešte viac

Igor Gažík, šachový hrochmajster :D
Igor Gazik

Založený: St Jún 17, 2009 8:32 pm

Odoslaťod norbertsnv Ne Aug 02, 2009 7:32 pm

Aj mňa by zaujímal názor pána Ráchelu, pretože limity u dievčat sa mi zdajú omnoho prísnejšie než u chlapcov. Veď rating 2450 nedosahuje (a pokiaľ sa mi podarilo zistiť tak ani v minulosti nedosiahla ) ani jedna slovenská šachistka, kým u mužov prekračuje limit 2500 aktuálne 5 hráčov a zopár ďalších ho v minulosti tiež dosiahlo.
norbertsnv

Založený: Po Jan 28, 2008 10:52 am

Odoslaťod Martin Huba Ne Aug 02, 2009 7:37 pm

Igor, nehnevaj sa, ale chceš byť právnik, prečo si neprečítaš to, čo napíšeš, predtým ako to dáš na fórum?

Na novoborskom "sprdli" mladého Bednářa za o tri triedy lepší príspevok ako je ten Tvoj.

Teraz som naozaj smutný.

Prosím o konkrétne návrhy.
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Ďalšia

Naspäť na Deti a mládež

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.