Ako je to s juniorským šachom na Slovensku ?

Šach na školách, súťaže, tréning, ...

Ako je to s juniorským šachom na Slovensku ?

Odoslaťod Martin Pagerka Št Nov 06, 2014 2:39 am

Zdravím,

už som tu podával nejaký návrh vytvoriť tréningovú skupinu pre hráčov nad 2100 a 15 rokov (začiatok strednej školy), ktorí sa majú záujem zlepšiť. Zaplatil by sa jeden GM, hocaký (keď už niekto je GM hovorí to samo za seba), a individuálne by sa s ním spolupracovalo. Do tejto skupinu by sa samozrejme nedalo ľahko dostať, hráč by si to musel zaslúžiť. Nejakou prácou, čo by odovzdával (aj vlastnými analýzami, hocičim) a nejakými výsledkmi. Aby sa tam ľudia nechodili len rekreovať. Napr. ja by som také niečo veľmi ocenil. Jednak je to drahé mať trénera, a keď má hráč pracovať iba sám so sebou, chýba tomu sféra spolupráce. GM by dostával stabilný mesačný príjem (na slovenské pomery), čo je pre šachistu profesionála nepredstavitelný sen. Tým pádom by sa dalo veľa odpracovať, raz do dvoch mesiacov by bolo týždňové sústredenie niekde v horách, kde by sa to dalo spojiť fyzickou prípravou. Čo je k tomu potreba ? Neviem, pár ľudí poznám čo by sa chceli zlepšiť a ja rovnako tiež. A máme na Slovensku kvalitné GMká aj čo sa v tejto oblasti angažovali od ktorých sa dá veľa naučiť. Nikto by nebol nikomu nič dlžný. Mali sme už sériu sústredení s p. Likavským, ktoré boli vcelku úspešné, treba tieto veci obnoviť a obohatiť to o sféru individuálnych tréningov a vybrať takých, ktorí majú o šachy záujem, nie podľa umiestnení na MSR. Vyhral som ich asi 13x a pred dvomi rokmi by som nezakopol ani o šachy. Čo ma viacej mrzí je fakt, keď vidím, že kamaráti končia so šachmi, takí čo bývali veľmi ambiciózni a lepší než ja. Podľa mňa je to aj preto, lebo takáto malá štruktúra, čo si odchytáva chalanov neexistuje. Mňa samého to tiež asi prestane baviť po chvíli, je to vážne deprimujúce. Ako podľa mňa si treba naliať čistého vína, moja generácia plus/mínus 1-2 roky, ani neviem či sa niekto stal IMkom, pár ludí na to ašpirujeme, ale je to dosť málo narozdiel od predošlých generácií. Čo je škoda a koľko penazí sa do nás investovalo ? MS, ME, MEU... Ale je to iba dôkazom toho, že v dorasteneckých kategóriach prebieha minimálna práca.

Druhá vec sú turnaje na Slovensku. Konkrétne počas ligovej sezóny. Viem, zvyk je taký, že cez zimu ligy a cez leto turnaje. Ale keď mám hráčsky povedať, pár kvalitných partií s dobrými súpermi je veľmi málo. Okrem tréningu sa hráč musí sústrediť na partie a ligy nemôžu určite konkurovať turnajom. Rapidy alebo blicky ani nepočítam, pri tom sa hráč nemôže nijako zlepšiť. Napadla ma taká vec. Dajme tomu, že by bola turnajová pauza November/December. Január/Február/Marec/Apríl -počas tohto obdobia by sa spravili dva IM kruhové (9, kolové, 2320/priemerný rating) turnaje pre túto skupinku. čo by si hráči museli hradiť sami. (Niečo treba aj z vlastného dať). Prizvali by sa hráči podľa stanov FIDE pre uhranie IM noriem.

Takto by sa vyriešila turnajová diera počas týchto štyroch mesiacov na Slovensku. Myslím, že takéto veci sa organizovali v Zaježovej. Bolo by to určene pre hráčov, ktorý majú záujem hrať turnaje aj počas tohto obdobia.

Ďalšia vec je dotovanie turnajov na Slovensku. Myslím, že každý organizátor je v tejto situácií (kríza, atď) rád, ak niečo zorganizuje. Čo keby SSZ začalo finančne čo i len v minimálnej miere dotovať turnajíky napr. ako Open Senica teraz Open Interchess či ako. Open Senica bol jeden z TOP turnajov na Slovensku popri Open Bánska Štiavnica. Ak by sme zadotovali tieto turnaje, ktoré mali dlhodobo tradíciu a boli hráčsky a spoločensky úspešne. Nepomohlo by to mládežníckemu šachu na Slovensku ? Ja si myslím, že áno. Každý mladší, alebo dorastenec ma záujem porážať silnejších, získavať skúsenosti, vidieť silných hráčov, uhrať svoje prvé fide. A nejedná sa o nič viac ako jeden turnaj. Niečo na spôsob Czech Open v menšom a na Slovensku. Aspoň jeden.

Ak sa tie turnaje nezveľadia, neprispeje sa organizátorom a rozhodcom v ich práci, verejne sa im NEPOĎAKUJE, tak tu nikdy nebudeme mať kvalitné turnaje a to je trošku hanba. :idea:

S pozdravom,
Martin Pagerka
Pre lepší šach na Slovensku.
Obrázok používateľa
Martin Pagerka

Založený: Ut Jan 04, 2011 7:14 pm

Re: Ako je to s juniorským šachom na Slovensku ?

Odoslaťod Martin Huba Št Nov 06, 2014 10:58 am

Martin, veľmi otvorený a zaujímavý príspevok, ďakujem.

Pýtal si sa ťažké veci, a nemyslím, že dostaneš tu na fóre veľa odpovedí, tu sa skôr riešia osobné antipatie a filozofické otázky.

Nové vedenie sa dúfam, bude Tebou nastolenými témami zaoberať, ja len veľmi stručne na základe svojich doterajších skúseností.

Tréningové skupiny. Pretlačil som koncepciu akadémií, realita je zatiaľ taká, že do dnešného dňa nemáme ani jednu správu o činnosti z regiónov. Dal som ešte veľmi benevolentnú šancu prísť do konca roka so správami a na základe podpísaných zmlúv so žiadosťami o adekvátne príspevky. Úprimne neviem, či tadiaľto vedie cesta do budúcnosti. Skôr som názoru podporovať ľudí na základe výsledkov, nie na základe záujmu. Záujem je vágny pojem a môže sa zo dňa na deň stratiť. Určite sa musí niečo spraviť pre stredoškolskú mládež, napríklad vo forme stredoškolských hier, to je na diskusiu a zváženie.

Turnaje na Slovensku. Súhlas, potrebujeme ich ako soľ. Moja predstava bola podporiť jeden FIDE open v každom kraji, ktorý by mohol mať podporu KŠZ a byť skutočnými majstrovstvami kraja a víťazi mohli dostať podporu na účasť na kvalifikačnom opene na MSR. Nové vedenie by to určite malo zvážiť. K ligám sa nevyjadrujem, stálo ma to veľa šedivých vlasov presadiť len záverečné trojkolo a onliny. Jeden GM povedal, že mladí sa nezlepšia, keď budú hrať po víkendoch s dedkami a pacérmi a ja s ním súhlasím. Druhá vec je, že sa do družstiev spolu s dievčatami ani nedostanú. Uzavreté turnaje súhlas. Niečo sa začalo, ale zase to stálo kopec energie. Podľa môjho názoru by mali byť uzavreté MSR a zopár turnajov ročne na normy GM a IM.

GM turnaj v Zaježovej som podporoval osobne aj ja preto sa volal Kahanec. Janko Markoš si vyskúšal, čo organizácia takého turnaja obnáša a už to nerobí.

Dotovanie turnajov a dotácie všeobecne. Všetci na Slovensku chceme poďakovanie a dotácie, ale musí byť v systéme niekto, kto tie dotácie dá, pokiaľ je z čoho, alebo zoženie, pokiaľ je od koho. Financovanie športu a nielen športu na Slovensku je katastrofa. SŠZ musí veľmi zvažovať čo podporí a akou sumou.

Ešte raz ďakujem za príspevok a budem držať palce na budúcoročných MSR :!:
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod yuri Št Nov 06, 2014 11:52 am

je nejaky kraj v ktorom sa ako majstrovstva kraja nehra FIDE open ? preco to nelaka spicku je jasne, slabo dotovany turnaj s malymi navaznostami vo velkej konkurencii. Zial, s tym, ze sme zrusili narodne elo robi FIDE turnaje kazdy a tym padom rozhoduju aj sluzby okolo. core turnajov na openoch totiz hraju priemerni hraci. priemerni hraci vacsinou viac ako 2 FIDE openy do roka nehraju. skusme sa opytat napriklad na slovane, ktory organizuje aj open tatry, co by museli spravit aby mali na open slovane (co striedavo byva aj majstrovstvami kraja), aby bola ucast ako v tatrach.

inak v bratislave mame 3 fide openy vo vaznom tempe. tie turnaje su v zasade roky take ako boli. Neviem si predstavit co by priniesol stvrty (uz 3 maju problem s nedostatkom casu hracov). jedine mozne zatraktivnenie vidim prave hru o miestenku na MSR (ak bude atraktivne tam hrat). lenze ono je to open, a kraje svoje MSR financne dotuju uz teraz. a volne peniaze su lakavejsie ako rovnaky balik ucelovo viazanych.

u lig, je to problem, kazdy hrac chce nieco ine. neviem ci rozbitie celeho ligoveho systemu stoji za zorganizovanie jedneho turnaja. specialne ked si zohladnime, ze ligy hra vacsinou plebs (drviva vacsina hracov su radovi clenovia bez nejakej perspektivy vyrazneho sachoveho rozvoja). preco tym mame preorganizovat ligy koli nejakym turnajom na ktore ani nemozu ist hrat ?

inak ako sa moze mladez kazit hrou v ligach ked v ligach nehra? tejto absurdite nerozumiem...
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod Martin Pagerka Št Nov 06, 2014 2:27 pm

Ďakujem p. Huba za odpoveď, vážim si to.

S akadémiami skoro vôbec nie som v obraze, ak sa vyvíja v tejto sfére aktivita je to super.

Netreba veľa turnajov, stačí keď sa vyplnia medzery počas ligovej sezóny ako napríklad ten Banícky Kahanec ako spomínate. Nuž, niekto sa toho musí podujať... Uzavreté MSR bude silný turnaj a teším sa na ne, tiež som zastancom myšlienky, že by mali byť uzavreté MSR a iba pre pozvaných. Kvalifikačný OPEN na MSR je veľmi dobrá myšlienka, mohli by sa tam pozvať zahraničný hráči a ľudia by si to museli postup zaslúžiť. Treba s touto myšlienkou pracovať.

Yurimu: Ligy sú dobré, ale pre začínajúceho šachistu a je ich málo. Ak sa niekomu podarí, zahrá 2kvalitné partie do mesiaca, čo je žalostne málo. Preto treba vyplniť toto obdobie niečim. Hráč, ak sa chce zlepšiť, potrebuje hrať s minimálne o 150elo bodov silnejším súperom a nie sa pacermi a starými dedkami ako spomína p. Huba. Na toto treba pamätať.
Obrázok používateľa
Martin Pagerka

Odoslaťod Riki1 Št Nov 06, 2014 3:20 pm

Pravda je, ze mladez moze trenovat do roztrhania, no bez hry na turnajoch takmer nic nedokaze (to plati samozrejme aj o dospelych). Ak je jeden z mala turnajov, ktore hrac odohra, hned MS ci ME, MEU, tak ide spatnym smerom. Potrebuje hrat a hrat a hrat... Kvoli skole je samozrejme najlepsie cez prazdniny, no teraz sa da aj napr. na OPEN Piestany, ktore zaberaju velmi malo skolskych dni. Viac turnajov uz tento rok na Slovensku asi nebude - rozbehli sa ligy...
Obrázok používateľa
Riki1

Založený: Po Jan 28, 2008 11:24 am

Odoslaťod norbertsnv Št Nov 06, 2014 5:06 pm

Bude ešte cez vianočné prázdniny FIDE Open Bardejov.
norbertsnv

Založený: Po Jan 28, 2008 10:52 am

Odoslaťod yuri Št Nov 06, 2014 5:52 pm

no, napriklad v bratislave sme pred nejakou dobou mavali vsetky ligy v ten isty vikend, teraz to je roztahane tak, ze (skoro) kazdy vikend sa hra nieco, volnych vikendov je malo (skvele ako OP musiet kazdy vikend byt dostupny koli zapasom). ligova prestavka by mohla byt. konieckoncov okolo sviatkov je, pamatam si, ze tam boli pokusy s nejakym juniorskym turnajom a nepamatam sa ako to dopadlo
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod pytlik Pi Nov 07, 2014 9:18 am

fakt mi to nedá
Pýtal si sa ťažké veci, a nemyslím, že dostaneš tu na fóre veľa odpovedí, tu sa skôr riešia osobné antipatie a filozofické otázky.
Autor tejto neskutočnej vety tu pravidelne pridáva príspevky o kačičkách a útočí/útočil tu na každého hlava nehlava.
Keby to napísal p. Ráchela, ešte. Ale, práve prezident vypustí takúto vetu.....

S tými mladými a dievčatami, ktorí nie sú pripustení do družstiev a nemôžu hrať...

Nedá mi a rypnem si do Prievidze - rozbiehala vo veľkom prácu s mládežou a kde čo iné a mladých je v jej tímoch menej ako predtým. Asi ich tí starí nechcú pustiť hrať, či čo...

Ja, keď som bol relatívne mladý, musel som si svoje miesto vo vyššom tíme/vyššiu šachovnicu vybojovať. Nedostali sme spolu s ďalšími mladými nič za "odmenu". A tak to má podľa mňa byť. Žiadne pozitívne diskriminácie podľa veku a pohlavia - snáď okrem licencií.

Hra s dedkami a pacérmi...
Vždy sa mi zdalo, že pri šachu nezáleží na veku, ale na výkonnosti. Len nedávno bol taký Korčnoj, lepší ako náš najlepší veľmajster ...

Hlavnou nevýhodou líg pre rozvoj mladého hráča je predovšetkým asi v tom, že ho nepripravia na hru v turnajoch. Iné je odohrať dve partie za sebou a iné 9 partií.

Nedostatok kvalitných uzavretých turnajov a fide openov vôbec. Napadá ma Prievidza, tá sa s fide openmi snažila, ale osobne sa mi to zdá ako slepá ulička. Ak aj každý kraj zorganizuje fide open, nebudú dostatočne kvalitné. Pracujúci človek, ak sa ešte venuje šachu má tak cca týždeň dovolenky, ktorú si "môže" dovoliť obetovať na nejaký turnaj. Aktívnych šachistov hrajúcich okrem líg niečo iné je na Slovensku relatívne málo. Jednoducho nedostatok hráčov, iné záujmy ako šach.

Možno by stálo za úvahu oprášiť to, čo robili hráči od nepamäti - zápasy. Má to síce svoje nedostatky a špecifiká, ale stačia k nim i dvaja hráči. Možno by to niektorých mladých posunulo vyššie (mierim najmä na skupinu cca okolo 2100 - 2200).

Zaplatiť pre skupinu mladých veľmajstra s pravidelným príjmom - zaujímavá a podnetná myšlienka, pre mňa i nová:-). Ok, ale aby nič zasa nebolo zadarmo - polovicu/časť nákladov na GM a tréning by si hradili mladí sami. Pretože zvyčajne ak niekto má niečo zadarmo, berie to ako samozrejmosť a neváži si to.
pytlik

Založený: Po Máj 25, 2009 7:28 am

Odoslaťod Martin Pagerka Pi Nov 07, 2014 3:04 pm

Ja už som tak predpokladal, že týmto príspevkom budem vravieť do vetra. To, že sa vyššie orgány nemajú k činu v tejto oblasti iba dokazuje to, koľko mladých talentov, zbierajúcich medaile v mladších kategóriach prestalo brať šachy vážne, už iba ako koníček, alebo úplne skončilo so šachmi. Ak mi niekto bude tvrdiť, že to je prirodzená cesta, šachom sa nedá uživiť, potom by si mal uvedomiť, že to až tak netrvá stať sa titulovaným hráčom. Nezískať zo šachu iba floskuly logického myslenia a komplexnej osobnosti, ale aj hrdosť bojovníka a športovca a istú prestíž. Inak voči tým floskulám mám vcelku výhrady. Každá ľudská činnosť rozvíja myslenie. No charakter si musí rozvinúť hráč sám a to svojou pôsobnosťou v šachu, svojou vytrvalosťou a láskou, ktorú premení v prácu a nie iba v alkoholizmus. Nepreceňujme šachy, fyzické športy sa od šachu ničím nelíšia. :idea:

Pre Pytlik: Ak ide o vlastné záujmy klubov, hráčov. Nebudem ich tu menovať, vtedy sa istá práca vynaloží pre podporu ich šachového rastu. Dá sa s nimi pýšiť, no málo kto vie, že je veľa potenciálnych IM a GM, ktorí čakajú na trocha motivácie a podpory. Bez spolupráce so silným hráčom to proste nie je možné. Preto hodnotím SSZ v tejto oblasti nezodpovedne, vypúšťa talenty na otvorené more a viac sa nestará. GPX je kvalitný projekt pre mladých, ale čo tí starí ? Musí sa urýchlene začať konať.

Hra s dedkami a pacermi. Korčnoj je výnimka... Na takýchto hráčov sa robia elo body, potom príde MS,ME a hneď mínus 150 pri tomto koeficiente. Tí, ktorí sa tomu seriózne venujú, dokážu tento tlak udolať a brať cenné kovy. Preto by aj títo mladí nám mali ísť príkladom.

Ligy prispievajú k zlepšeniu, ale veľmi málo. Sú skôr záležitosti klubov a nie hráčov.

K turnajom. Preto treba organizovať uzavrené turnaje pre mladých počas líg. Ako je to vcelku smutné, ak nedostane dotáciu najsilnejší slovenský turnaj, alebo ak organizátorom nie je zložená vďaka... Ak by nebol Czech Open, neviem, čo by som hral.

Nejaké náklady by si hráč musel hradiť sám. Ale mať v tejto situácií spolupracovníka GM je finančne nereálne.
Obrázok používateľa
Martin Pagerka

Odoslaťod blizzard2 Pi Nov 07, 2014 11:45 pm

Martin:

velmi milo ma prekvapili tvoje prispevky, a nechcem tymto povedat, ze si mimo reality, ale skus trochu rozmyslat viac v ramci nej... spravne si si vsimol, ze ak nemas menej ako napr. 12 rokov, SSZ ti neda nic.
teda aby som nekrivdil, da ti napriklad paskvil v podobe deformacii lig povinnymi sachovnicami mladych 1500viek a upratovaciek. hoci to tu velakrat uz spominali stari skuseni harcovnici ako riki, peter faltan apod., ze to tu uz bolo zavedene a stale zbytocne. korunu tomu dalo hlasovanie VV, v ktorom jedina zena bola proti zenskej sachovnici. je to ako bezny slovensky navrh riesenia nedostatku parkovacich miest ich spoplatnenim, cim sa samozrejme ich pocet automaticky, priam zazracne, nafukne minimalne o 350% bez pouzitia jedineho kg asfaltu. co na tom, ze najprv musi byt asfalt, az potom parkovacie miesta.

precitaj si pytlikov prispevok, ktory velmi spravne poukazuje na to, ze od niektorych organov SSZ je jedina odpoved na akukolvek priamu otazku, ktora sa momentalne nehodi, v style "ano, zajtra bude pekne pocasie, svokra sa ma dobre, a ja za cokolvek nemozem".

dam ti akurat jednu radu, ktoru mozes povazovat za uplnu hlupost, alebo si ju zobrat do praxe, alebo cokolvek medzi tym: radsej, ako minat energiu na hadzanie hrachu, daj ju do toho napadu, ktory si tu predlozil. je dobry. nemozes niekoho do niecoho nutit, takze ak bude dost zaujemcov, pojde to, ak nie, nepojde, to je jednoduchy "trh". napr. ja som sice vykonnostne v tej hranici, ale vekovo som to uz trochu premeskal, ak by nie, ihned by som sa zapojil do platenia GM na trenovanie.

radsej, ako by si mal cakat, ze niekto z "politikov" zacne nieco prospesne robit, to sprav sam, bez ich ucasti, kontaktuj moznych ucastnikov a zorganizujte si to sami. lebo aj povinne sachovnice su podobne populisticke opatrenie ako vlaky zadarmo. nic sa tym nevyriesi, ale bude ciarka do volieb, ze pomahame chudobnym/pomahame sachovo slabym.

no a ospravedlnujem sa za tolku grafomaniu...
blizzard2

Založený: Št Okt 14, 2010 6:45 pm

Ďalšia

Naspäť na Deti a mládež

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.