výchovné za prestupujúceho hráča

Šach na školách, súťaže, tréning, ...

Re: výchovné za prestupujúceho hráča

Odoslaťod Ondrej Danada Po Nov 25, 2013 5:37 pm

Martin,
vediem v Doprastave klubové tréningy a som viac-násobný OP/ZOP v družstvách od 3. po 5. ligu, kde dostáva naša mládež príležitosti. Rovnako riešim nábor nových členov, napr. na našich GPX turnajoch - mám aj klubové vizitky. Rád privítam či už v družstve alebo na tréningu absolventov CIS. Ale iba dovtedy, dokiaľ nemajú žiadne nevysporiadané záväzky, ktoré by som musel riešiť.

Uvažujme iba nad možnosťou, že výchovné platí zásadne rodič, keďže je choré, aby sme platili za to, že sa k nám môže niekto pridať a dostávať hromadu benefitov, ktoré poskytujeme. Skôr naopak, očakávame, že ten, kto chce tie benefity, bude platiť nám, hoci ide iba o symbolické členské. Príde mi byť prirodzené, keď sa za služby platí a člen si platí členské. Už menej prirodzené mi príde byť, keď mám od rodičov pýtať peniaze za dieťa pre jeho predchádzajúci krúžok/klub/trénera/... Ak tam niekto za svoju prácu peniaze chce, nech si ich pýta sám. Prečo ich mám vyberať ja?

Ak by som do klubu príjmal nejakého mládežníckeho reprezentanta, asi by som si dal tú prácu a administratívne to sprostredkoval - rodičia budú platiť v každom prípade. Ak sa schváli nejaké tabuľkové odstupné, doplním internú smernicu klubu, ktorá upravuje proces vstupu do klubu o krok vysporiadania si záväzkov so svojim predchádzajúcim klubom/krúžkom a k vyplnenému prestupovému lístku doložiť potvrdenie o vysporiadaní. Prípadne spíšem krátky návod.

Toto však nie je o mne alebo Doprastave. Najviac poškodené deti budú CIS premium, ktorí si za svoj balíček zaplatia 2x, jeden krát priamo a druhý krát pri vstupe do naozajstného klubu. Dokonca môže nastať paradoxná situácia, že kluby budú pri vstupe preferovať CIS BASIC členov, keďže oni nebudú mať voči svojim krúžkom žiadne záväzky. Toto chceme?

Čo sa týka kritérií, jediné spravodlivé kritérium je množstvo investovaných prostriedkov a Český model to zohľadňuje. Ak ho chceme prevzať, nemám s tým až taký problém. Členovia CIS by však mali byť oslobodení a mali by mať právo prvého prestupu zadarmo bez výchovného.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod Ondrej Danada Po Nov 25, 2013 5:43 pm

♔♔♔:
Určite? Nechystá sa taká hlúposť od budúcej ligovej sezóny?

Túto otázku som riešil na školení rozhodcov aj žrebovaní. Stanovisko ŠTK a RK je také, že sa to vzhľadom na termín zverejnenia zápisu z VV SŠZ nestihlo do súťažného poriadku zapracovať, ale reálne to platí a až nastane situácia, že by niekto chcel naozaj CIS člena na súpisku, bude sa to riešiť individuálne (kladným vybavením).
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod yuri Po Nov 25, 2013 6:03 pm

tak treba respektovat sutazny poriadok druzstiev. STK ho musi tiez dodrziavat, nech sa vyhneme zbytocnym protestom.
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod Martin Huba Ut Nov 26, 2013 9:57 pm

Dobre, takže poďme ku konkrétnym číslam....aké vysoké by podľa vás malo byť výchovné?
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod jogo Ut Nov 26, 2013 10:02 pm

z mojho pohladu je jedno ake bude vysoke, pokial budu vsetci o tom dopredu informovany a daju pisomny suhlas o tom ze ked budu odchadzat bude to treba zaplatit...
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo

Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm

Odoslaťod yuri St Nov 27, 2013 2:27 am

podla mna by vychovne malo byt take vysoke ako sa dohodne v zmluve klub s hracom. SSZ ma vytvorit legislativny priestor na to aby take zmluvy boli uzatvoritelne (co vzasade su) a vymahatelne, zrejme aj s vytvorenim organu na riesenie sporov. vysku by si mali urcit vychovavatelia, s tym, ze SSZ by v pripade CIS kruzkov (ktore z velkej miery zaplatil) urcil stropy (u CIS je tazko predpokladat vysoke vydavky na jednotlivca). vysku vychovneho z klubov by urcovat nemal, vychovne klubu ktory poslal juniora na majstrovstva sveta na druhy koniec sveta a kompletne mu to zaplatil by malo byt vyssie ako vychovne klubu kde hrac len hral piate ligy. dokladovanie a podmienky by si vsak mali dohodnut individualne, zvazove vychodisko by malo byt, ze vychovne je 0 pokial sa pisomne nedohodnu inak. ti co vychovne ocakavaju sa dohodnu, a ti co vychovne nechcu riesit nebudu musiet.
yuri

Odoslaťod ♔♔♔ St Nov 27, 2013 4:00 am

yuri:
Ale to je predsa aj súčasný aktuálny stav - na splnenie tých vecí netreba nič meniť v súčasných predpisoch SŠZ.
♔♔♔

Založený: Po Okt 18, 2010 4:54 am

Odoslaťod Jozef St Nov 27, 2013 9:10 am

Skôr ako budete pokračovať v diskusii, prosím prečítajte si od začiatku celých 37 strán diskusie a porovnajte názory vtedy a teraz. napríklad u prezidenta došlo postupne k obratu o 180 stupňov. Prečítajte si to - stoji to za prečítanie. :lol:
Trochu rozšírim diskusiu o dotaz ,že ako ovplyvni zavedenie "výchovného" (presnejšie je aj teraz (odstupného) pri prestupe prerozdelenie licenčných poplatkov?
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Odoslaťod yuri St Nov 27, 2013 11:15 am

♔♔♔: ak je to dnesny stav vratane vymahatelnosti (organ na riesenie sporov podla mna asi nemame) tak je to vporiadku a kazdy kto vychovne chce sa na nom moze dohodnut.
yuri

Odoslaťod Jozef St Nov 27, 2013 11:59 am

Yuri koľko krúžkov vediete, koľko deti trénujete slovom o koľko šachových deti sa staráte?
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Deti a mládež

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.