výchovné za prestupujúceho hráča

Šach na školách, súťaže, tréning, ...

výchovné za prestupujúceho hráča

Odoslaťod Ivan Mráz Pi Jún 05, 2009 8:02 am

Pekný deň všetkým,
na stránke http://c7c5.com/?pgid=news-comments&newsid=749 sa rozprúdila zaujímavá diskusia o "výchovnom za prestupujúceho hráča". V jej doterajšom umiestnení si myslím, že ostáva skrytá, preto túto tému posúvam do tohto fóra. Určite si o nej zo záujmom prečítajú nielen tréneri venujúci sa mládeži, ale najmä rodičia mladých hráčov.
Priznám sa, že niekedy sa mi až nechce uveriť, aké, podľa mňa, absurdné veci by sa niektorí chceli pokúsiť presadiť do slovenskej šachovej legislatívy. Zdá sa im málo, že klub je za svoje služby hráčom už zaplatený (a tým nemyslím len finančne). Chcú si urobiť zo svojich vlastných zverencov rukojemníkov (prepáčte za silný výraz, ale priliehavejšie označenie ma nenapadlo), a to bez ohľadu na to, aby sa skúmalo, kto mal na raste hráča aký podiel.
Je mi jasné, že vo väčšine prípadov majú kluby pozitívny vplyv na šachový rast mladých hráčov. Prečo sa však nehovorí aj o tom, že aj kluby majú prospech z toho, ak v ich radoch pôsobia silní mladí hráči. Povedal, by som, že vzťahy v kluboch (tréner - organizačný pracovník - mladý hráč – rodič - príp. aj iné zložky) musia byť vyvážené tak, aby zo spolupráce mali všetci približne rovnaký úžitok. Len vtedy z toho môže byť plodná spolupráca. Ak sa rovnováha naruší vinou ktorejkoľvek zložky, každý má mať rovnaké právo a rovnakú možnosť túto spoluprácu ukončiť. Tak, ako kluby môžu rozviazať spoluprácu s hráčom, ktorý by im povedzme neprinášal žiadny úžitok, len starosti, tak rovnaké právo (a to bez dodatočných finančných sankcií) musí mať mladý hráč, ak vidí, že klub mu nemôže, alebo nechce zabezpečiť to, čo by pre svoj šachový rast potreboval.
Na stránke c7c5 sa predviedlo málo diskutérov. Bol by som rád, keby som si na tomto fóre mohol prečítať viaceré názory, a to tak od trénerov, ako aj od hráčov a ich rodičov.
S pozdravom
Ivan Mráz
Ivan Mráz

Založený: St Feb 06, 2008 7:11 pm

Re: výchovné za prestupujúceho hráča

Odoslaťod Martin Huba Pi Jún 05, 2009 8:22 am

Dobrý deň,

ja určite nemám čas a nebudem sa venovať výskumu vplyvu napríklad "nízkoletiaceho chrústa" na šachový rast dieťaťa. SŠZ nemá záujem a ani nebude zasahovať do pomerov v jednotlivých kluboch, pretože to nie je jeho starosť.

Iná vec je spolupráca (aj finančná spôsobom združovania prostriedkov na konkrétne projekty) s krajmi, ktoré podporujú (alebo chcú začať podporovať) nábory a mládežnícky šach. To budeme podporovať. Tiež budeme podporovať kluby, ktoré robia (alebo chcú začať robiť) aktívne nábory a zabezpečujú deťom trénerov a turnaje. A samozrejme, budeme cielene podporovať najvýraznejšie talenty, čo budú spĺňať kritériá a/ alebo, budú voziť medaily z ME, MS a MEÚ.

To je môj názor z pohľadu SŠZ.
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod Jozef Pi Jún 05, 2009 9:08 am

Martin , prosím Ťa mohol by si byť menej diplomatický t.j. viac konkrétnejší a jednoznačnejší? To vieš ja zadubená hlavá z dediny diplomatickej reči celkom nerozumiem.Dávam prednosť diskusii, v ktorej viem čo diskutujúci vlastne chcel povedať.
Ďakujem.
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Odoslaťod chessinhead Pi Jún 05, 2009 9:43 am

Ad absurdum...

Prepáčte, pán Mráz, ale podľa mňa niečo hodné na zamyslenie nemôže byť absurdné.
Naopak - absurdný sa mi zdá Váš výrok: „Priznám sa, že niekedy sa mi až nechce uveriť, aké, podľa mňa, absurdné veci by sa niektorí chceli pokúsiť presadiť do slovenskej šachovej legislatívy. Zdá sa im málo, že klub je za svoje služby hráčom už zaplatený (a tým nemyslím len finančne).“
    1) Vysvetlite, prosím, na tomto mieste všetkým obetavým trénerom, ktorí sú schopní pre deti venovať svoj čas v drvivej väčšine zadarmo, kedy a kto ich klubu za tieto služby zaplatil?!
    2) Vysvetlite všetkým obetavým funkcionárom, ktorí sa predierajú celé roky finančnými suchotami v slovenskom šachu a s vyplazeným jazykom zabezpečujú chod klubov a výchovu mladých hráčov, kedy a kto ich klubu za tieto služby zaplatil?!
Je všeobecne známe, že je omnoho lacnejšie „kúpiť“ hotového hráča na licenciu, ako ho vychovať vlastnými silami.
Ak sa teda niekto podujme na „vlastný odchov“, nie je to len služba vlastnému klubu - je to hlavne služba celému šachovému hnutiu! A nepoznám precedens, že by niekedy niekto klubu za takúto službu (adekvátne) zaplatil...

Ďalší Váš výrok: „Chcú si urobiť zo svojich vlastných zverencov rukojemníkov (prepáčte za silný výraz, ale priliehavejšie označenie ma nenapadlo), a to bez ohľadu na to, aby sa skúmalo, kto mal na raste hráča aký podiel...“ - nemožno komentovať inak (prepáčte za silný výraz), ako degradáciu poctivej práce všetkých tých obetavých ľudí!

Je chvályhodné, že ste preniesli diskusiu o probléme aj do tohto fóra, ale Váš pilotný príspevok mal neuveriteľne hlúpo a nešťastne formulovaný prológ, ktorý musel pobúriť každého trénera!
Podľa mňa mala diskusia na http://c7c5.com/?pgid=news-comments&newsid=749 primárny cieľ upozorniť na neexistujúcu ochranu časových a finančných investícií klubov, starajúcich sa o rast mladých hráčov – a nie o ich zobchodovanie“ ...
chessinhead

Založený: Po Jún 02, 2008 11:51 am

Odoslaťod jogo Pi Jún 05, 2009 10:21 am

Osobne nejak nie som "vychovnemu" nakloneny, skor som proti, ale zas chapem aj druhu stranu. Tazko je navrhnut nieco spravne, ale jedna vec podla mna musi byt dopredu jasna:
- vychovne by sa malo tykat len za zverencov, ktori boli na zaciatku (alebo od doby od ktorej by sa to vychovne ratat) o vychovnom upovedomeni (najlepsie pisomne) , ze take nieco si moze oddiel neskor od nich uplatnovat pri odchode...
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo

Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm

Odoslaťod Ivan Mráz Pi Jún 05, 2009 10:33 am

Vážený pán Hyll (dúfam, že sa nemýlim a nick chessinhead je Váš),
je mi ľúto, že Vás môj príspevok pobúril. Netušil som, že aj Vy ste iniciátorom týchto snáh. Preto Vám aj prepáčim podľa mňa zbytočne ostrý tón Vašej odpovede. Pokúsim sa odpovedať na Vaše otázky.
V prvom rade musím napísať, že si veľmi Vážim všetkých obetavých trénerov a funkcionárov, najmä tých, ktorí sú schopní vychovať hráča nadpriemernej úrovne. Sám som viacerým z nich veľmi vďačný. Píšete, že drvivá väčšina z nich to robí zadarmo. O tom by som si dovolil pochybovať. Ak to niekto robí zadarmo a ešte aj kvalitne, takému patrí naozaj všetka česť. Pýtate sa, kto im to zaplatí? Nuž, pokiaľ za to chcú finančnú odmenu, najlepšie bude, ak si ju budú pýtať od rodičov ich zverenca. Predpokladám, že každý rodič je ochotný za kvalitnú prácu pre svoje deti adekvátne zaplatiť. Ak sa na odmene nedohodnú, nikto trénera nenúti, aby sa takému dieťaťu venoval. Vy však chcete urobiť to, že začnete spoluprácu za určitých vzájomne dohodnutých podmienok, ale po vstupe hráča do klubu jednostranne podmienky zmeníte v neprospech hráča, a ten by už nemal inú možnosť, len na tieto pre neho nevhodné podmienky pristúpiť.
Do istej miery by som to vedel akceptovať, ak by sa zmena týkala len novo prijatých detí, ktorých rodičia by na túto skutočnosť boli dopredu upozornení.
Pri mojej nedávnej účasti na jednom zo šachových turnajov som sa dopočul o zaujímavom príklade. Existuje jeden tréner, ktorý sa veľmi rád a obetavo venuje deťom. Bohužiaľ, jeho kvalita je veľmi nízka. Keď rodičia chceli svoje dieťa z jeho šachového krúžku odhlásiť, znenazdajky si od nich zapýtal
10 000,- Sk "odchodné". Nehnevajte sa, ale takéto veci budem zrejme vždy považovať za absurdné.
Myslím, že som Vám týmto odpovedal na všetky Vaše otázky. Ak tomu tak nie je, pýtajte sa ďalej.
S pozdravom
Ivan Mráz
Ivan Mráz

Založený: St Feb 06, 2008 7:11 pm

Odoslaťod chessinhead Pi Jún 05, 2009 10:34 am

To Jogo:
Tak by to malo byť „košér“... Tie prostriedky sa dajú exaktne vyčísliť od doby, kedy sa klub rozhodne, že do mladého perspektívneho hráča ide vraziť čas a prostriedky. Len s tým rozdielom, že by sa neuplatňovali pri odchode hráča od neho samotného, ale od nového klubu, ktorý ak má na to, aby si „kúpil“ hráča hotového (resp. takmer hotového) - mal by mať aj na úhradu adekvátnej časti vynaloženej na jeho výchovu. Keď hovorím o adekvátnej časti - mám na mysli rozdiel medzi službami „klub hráčovi“ a „hráč klubu“...
chessinhead

Odoslaťod chessinhead Pi Jún 05, 2009 10:53 am

Vážený pán Mráz,
nie som iniciátorom týchto snáh, ale to mi nebráni sa k nim vyjadrovať. Priznám sa, že bez Vášho príspevku by som sa asi neprinútil k písaniu, lebo mám momentálne pomerne dosť dôležitých povinností.
Ospravedlňujem sa za ostrý tón, ale naozaj ma Váš prvý príspevok pobúril, pretože patrím medzi (verte, že nemálo) trénerov, ktorí robia trénerskú prácu ako poslanie - t.j. zadarmo.
Tí platení si to môžu a nemôžu pýtať od rodičov...
Prečo? Jednoducho preto, že napriek tomu, že šach je pomerne lacný šport, turnajová prax nie je zadarmo a veľa rodičov na to jednoducho nemá prostriedky. Ba nemá ani na plateného trénera... A aby sme to ani jedna strana nemali jednoduché, mám dlhoročnú skúsenosť, že najväčšie talenty pochádzajú zo skromnejších pomerov. Asi práve preto to robím zadarmo, lebo z podobných pomerov som vyšiel aj ja...
Na mechanizmus „odstupného“, alebo ako to nazvať som už odpovedal v časti venovanej Jogovi.
Príklad, ktorý popisujete v závere je naozaj absurdný - v tom sa obaja zhodneme. Aj kvalita trénera sa dá „zmerať“ (to je na dlhú debatu) a keď to pritiahnem za vlasy, tak pseudotréner, ktorého popisujete by mal skôr platiť „odškodné“ rodičom...
chessinhead

Odoslaťod Hosť Pi Jún 05, 2009 11:28 am

Na tú záležitosť s odstupným je predsa možné použiť individuálnu zmluvu.
Také argumenty aké boli na c7c5.com o predražených právnikov
a že by mal byť nejaký špeciálny štatút profesionálneho hráča SŠZ sa mi nezdajú celkom v poriadku.
Ak majú o takéto zmluvy záujem viaceré kluby, tak sa predsa môžu spojiť a nechať si vzor takej zmluvy vypracovať.
Načo do toho zaťahovať zväz. Niektoré kluby a hráči myslím také zmluvy majú a nepotrebovali na to žiadne špeciálne úpravy v predpisoch SŠZ.
Tá možnosť využitia ratingu, čo je vraj výhoda oproti iným športom, na priame vyrátanie odstupného asi nebola celkom domyslená.
Aj v iných športoch by sa dali použiť rôzne hodnotenia, no že by mal trebárs futbal priamo SFZ stanovené odstupné nejakým výpočtom od strelených gólov?
Ak by bolo stanovené nejaké odstupné priamo z ratingu, tak by hráčovi stačilo niekoľko zápasov úmyselne poprehrávať na zníženie odstupného.
Hosť

Založený: Pi Máj 29, 2009 6:32 pm

Odoslaťod jogo Pi Jún 05, 2009 11:34 am

chessinhead:
"Tie prostriedky sa dajú exaktne vyčísliť od doby, kedy sa klub rozhodne, že do mladého perspektívneho hráča ide vraziť čas a prostriedky. Len s tým rozdielom, že by sa neuplatňovali pri odchode hráča od neho samotného, ale od nového klubu, ktorý ak má na to, aby si „kúpil“ hráča hotového (resp. takmer hotového) - mal by mať aj na úhradu adekvátnej časti vynaloženej na jeho výchovu. Keď hovorím o adekvátnej časti - mám na mysli rozdiel medzi službami „klub hráčovi“ a „hráč klubu“..."

Nie je to celkom tak. Pametam si este aj ja ake to bolo ked som bol mladeznik. V meste len 1 sachovy oddiel. Sachovy oddiel mal akoze nejakeho trenera, byvali aj treningy.
- No na treningoch sa ucilo tahat figurkami, trener ucil totalne primitovnosti ktore som uz vedel predtym minimalne 5 rokov. Take nieco mi vobec do mojho sachoveho rastu nedalo.
Moj pocitacony rating: 1350
- nemal som treningy aj ked oddiel treningy organizoval
- nemal som trenera aj ked trener v oddiely bol
- za 4-5 sezon ligy som odohral zo 20 zapasov ligy ako nahradnik proti 1350kam v inych oddieloch
- odohral som nespocetny pocet turnajov ktore som si platil sam z vlastneho vrecka
- trenoval som doma sam na zaklade dostupnej literatury ktoru som si zohnal
Moj konecny rating: 19XX

moja otazka: za co by som mal mojmu oddielu zaplatit v ktorom som bol zo 5 rokov?
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo

Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm

Ďalšia

Naspäť na Deti a mládež

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.