výchovné za prestupujúceho hráča

Šach na školách, súťaže, tréning, ...

Re: výchovné za prestupujúceho hráča

Odoslaťod ♔♔♔ Št Nov 28, 2013 10:17 am

ako v Česku, som zvedavý koľko výchovného sa reálne zaplatilo povedzme za posledné tri roky....
Tipujem, že sa toho asi príliš veľa nezaplatilo, keďže v Česku treba náklady na konkrétneho hráča vydokladovať - s čím majú niektorí na Slovensku problém a chcú peniaze len za to, že sa hráč v klube vyskytuje.

A ako je to s tým obmedzením na členstvo v CIS? Je to prezentované ako náborová súťaž pre prvý stupeň ZŠ, no asi nič nebráni hráčovi, aby bol členom CIS trebárs 10 rokov. To by sa asi klubom a krajským zväzom nemuselo páčiť. Alebo, môže sa hocijaký nečlen CIS "preregistrovať" na člena CIS?
♔♔♔
 
Príspevky: 520
Založený: Po Okt 18, 2010 4:54 am

Re: výchovné za prestupujúceho hráča

Odoslaťod yuri Št Nov 28, 2013 11:21 am

sachistom v prvom rade nieje jasne preco by MK mal dostat nejake odchodne bez toho aby sa na tom s klubom dohodol.

osobne mi je uplne jedno ci to bude jednoducha tabulka podla ela alebo komplikovany vypocet ratany superocitacmi ktory bude zohladnovat milionpatsto parametrov ktore si niekto vymysli. premna je podstatne, ze ked sa rozhodnem dat svoje dieta na sach bolo mozne sa s klubom dohodnut, ze ziadne vychovne sa platit nebude (a uplne idealne aby to bol defaultny stav)
yuri
 
Príspevky: 901
Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Re: výchovné za prestupujúceho hráča

Odoslaťod Ondrej Danada Št Nov 28, 2013 12:21 pm

Martin, aké nad rámec výchovného? Doteraz nikto tu z diskutujúcich nechce peniaze nad rámec výchovného, ale aby si klub výchovné zaslúžil. Sú kluby, čo investujú tisíce eur do jedného mládežníka a sú kluby, ktoré okrem miesta na súpiske, aj to často nie príliš lukratívneho, neponúkajú nič.

Tvoj návrh "jednoduchej tabuľky" zásadným spôsobom sťažuje prestup mládežníka, ktorý je v klube, ktorý pre neho nič nerobí, do klubu, ktorý by bol ochotný niečo robiť. Chceme rast mladých podporovať alebo brzdiť? Chceme, aby deti z CIS krúžkov boli pre kluby atraktívne alebo aby ich nikto nechcel a kvôli tomu museli so šachom skončiť? Je toto vhodná podpora predaja balíka PREMIUM, keď basic je voľný a premium sa musí z CIS vykúpiť, ak chce hrávať súťažne?

Možno môj nápad dobrý nie je, ale sledujem ním jasné ciele, ktoré som vo svojom príspevku uviedol. Aké ciele sleduje "jednoduchá tabuľa"?
Obrázok používateľa
Ondrej Danada
 
Príspevky: 1486
Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: výchovné za prestupujúceho hráča

Odoslaťod Martin Huba Št Nov 28, 2013 1:03 pm

Páni, dlho som teraz debatoval s českým priateľom na tému výchovného a skúsenostiach z Česka.

Priznám bez mučenia, výchovné ma prešlo. Ako písal Mirec, je to pre mňa tiež mŕtva téma.

Možno niekto z vás príde s dobrým nápadom. Mojim cieľom bolo podporiť dve skupiny ľudí: 1. ľudí čo robia nábory do SŠZ a z dieťaťa spravia šachistu (nie profesionála samozrejme) 2. ľudí, čo poctivo trénujú a zlepšujú kvalitu našich šachistov a šachistiek.

Zrejme na to budeme využívať pozitívnu motiváciu a odmeňovanie....

Pekný deň z Kemeru.
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3859
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Re: výchovné za prestupujúceho hráča

Odoslaťod ♔♔♔ Št Nov 28, 2013 2:21 pm

prečítajte si od začiatku celých 37 strán diskusie a porovnajte názory vtedy a teraz. napríklad u prezidenta došlo postupne k obratu o 180 stupňov. (Jozef, viewtopic.php?f=6&t=149&p=25949#p25949)
...až postupne dokončil obrátku na 360°.
♔♔♔
 
Príspevky: 520
Založený: Po Okt 18, 2010 4:54 am

Re: výchovné za prestupujúceho hráča

Odoslaťod Martin Huba Št Nov 28, 2013 2:29 pm

Iba idiot nie je nikdy ochotný zmeniť názor 8-)

Peknú diskusiu
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3859
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Re: výchovné za prestupujúceho hráča

Odoslaťod LuboChess Št Sep 03, 2015 2:47 pm

S výchovným sa ráta i v novom zákone o športe

Žiaľ oproti tomu čo bolo v prípravnom konaní (kde bola podrobná obligatórna úprava o výchovnom, + percentá reprezentantov profesionálov z výhry do fondu pre prvotný materský klub vychovájúcich mládež),

to riadne "vykuchali" ostali len také vágne ustanovenia v § 15 cit. navrhovaného zákona (ktorý môže ešte parlament pozmeniť)

(4) Pri zmene klubovej príslušnosti formou prestupu športovca do iného športového klubu alebo pri opätovnej registrácii športovca v tom istom športovom zväze za iný športový klub, uhrádza nový športový klub výchovné športovému klubu, v ktorom bol športovec naposledy registrovaný, ak tak určujú predpisy športového zväzu. Výchovné sa uhrádza do dovŕšenia 23 rokov veku športovca, ak športovec neuzavrie skôr svoju prvú zmluvu o profesionálnom vykonávaní športu.
(5) Výchovné predstavuje náklady športového klubu na prípravu a výchovu športovca; ak sa športovec pripravoval v družstve, výchovné zohľadňuje aj náklady na prípravu družstva. Do výchovného sa nezapočítavajú náklady, úhradu ktorých vykonal alebo zabezpečil športovec alebo jeho blízka osoba.


(Pozn. pôvodne sa len rátalo do 18/21 veku potom to zvýšili na 23, keďže v niektorých športoch je to ešte najvyššia juniorská kategória).

Je možné uzavrieť podľa § 48 cit. návrhu zákona i tzv. zmluvu o príprave talentovaného športovca. (Pôvodne sa rátalo, že tu zmluvu bude môcť uzavrieť prostredníctvom zákonného zástupcu dieťa od 12 rokov do 18 rokov, ale viacero zväzov vrátane šachu namietalo, že 12 rokov je vysoký vek, neskoro začínať, veď Karjakin už bol GM, tak ten vek vypadol - talentované dieťa i podľa psychológov spoznáte do 10 rokov, potom už môže byť neskoro s výchovou, na druhej strane boli výhrady i kvôli dohovorom a ZP, aby sme s malých deti nerobili "otrokov").

Bez ohľadu na zmluvu s "talentom" ako športovec môžete vo všeobecnosti vykonávať činnosť buď bez zmluvy (asi väčšina radových hobby športovcov), na zmluvu o amatérskom vykonávaní športu alebo zmluvu o profesionálnom vykonávaní športu.
Obrázok používateľa
LuboChess
 
Príspevky: 3622
Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm
Bydlisko: Bratislava/Poprad

Re: výchovné za prestupujúceho hráča

Odoslaťod Martin Huba Št Sep 03, 2015 4:13 pm

Lubo do volieb sa podobné drísty ešte viac zmenia podľa situácie.

My nepotrebujeme výchovné, potrebujeme poplatky za prestup a tým sa nekonečné dohady, kto podporil šachový raketový rast talentu xy a kto nie, utnú...
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3859
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Deti a mládež

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.

cron