LIGA PRIATEĽOV BONIFÁCA

Šach na školách, súťaže, tréning, ...

Re: LIGA PRIATEĽOV BONIFÁCA

Odoslaťod bobo Pi Apr 19, 2013 8:17 am

:D Peto ak to nahodou citas ospravedlnujem sa ti, ze som do tohto zatiahol tvoje meno. Narazal som iba na pripomienku, ze nebolo dost informacii o tom, o co sa vlastne jedna a ze ty by si tie informacie mal. Nikde som nenapisal, ze si mal ty nieco na srdci, ja nikomu do vnutra nevidim a ani nebudem vkladat slova do ust. Takze Peto, moc sa ti ospravedlnujem, ze to tu vyzera ako tvoj ponos, prepac.
bobo

Založený: Po Nov 23, 2009 9:43 pm

Odoslaťod Martin Huba Pi Apr 19, 2013 8:22 am

Nejde o ponos. Peťo Paleček aj Bohuš Muríň sú špičkoví ľudia a ich prácu si vážim. Chcel som len napísať že ak niečo chcú riešiť, dá sa to prostredníctvom mailov veľmi rýchlo. Lige Bonifáca želám ako jeho priateľ veľa šťastia
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod Ondrej Danada Pi Apr 19, 2013 10:04 am

Členovia CIS majú už teraz veľkú výhodu, keďže každý člen CIS môže mať podľa aktuálnej matriky "dvojté členstvo" - členstvo v klube a členstvo v krúžku. Člen CIS sa môže rozhodnúť, či bude hrať za krúžok (školu) alebo klub. Myslím si, že je to veľká výhoda.

MSR ml. žiakov nie je náborový turnaj, ale majstrovský turnaj. Tu nie je prioritným cieľom umožniť, aby sa zopár detí, čo rozdávajú fugúrky, mohlo postaviť družstvo a zúčastniť sa za každú cenu. Na to sú iné turnaje. Pre začínajúcich žiakov môžem určite odporúčiť GPX turnaje, no ak by niekto túžil po súťaži družstiev, vždy sa dá oprášiť Veľká cena, prípadne v Bratislavskom kraji sa dokonca konali krajské majstrovstvá družstiev, kde boli podmienky účasti volnejšie, resp. prispôsobené regionálnej úrovni.

Nikomu nebráni, aby sa škola registrovala ako klub. Musím však upozorniť, že takýto krok je potrebné dobre zvážiť, keďže prevádzka klubu s celým spektrom klubových činností je veľká zodpovednosť a v prípade účelových registrácií kvôli MSR to môže byť deťom skôr na škodu ako prekážka pri vstupe do naozajstného klubu, keďže už nebude stačiť registrácia, ktorú je možné vykonať kedykoľvek, ale aj musí to byť prestup, ktorý je možné realizovať len počas prestupovej sezóny 1x za rok. Aspoň, že poplatok je odpustený, ale tie časové obmedzenia považujem za dosť nepríjemnú prekážku.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod Machník Ne Apr 21, 2013 9:22 am

Mám otázky.
Kde v dokumentoch SŠZ je zakotvená možnosť "dvojitého členstva" pre CIS prémiových členov?
Pokiaľ viem CIS prémiový člen je plnohodnotný člen SŠZ registrovaný v školskom krúžku a ak má hrať ligu tak musí mať vybavenú licenciu B. Ak by mal ale "dvojité členstvo" tak by táto povinnosť odpadla a na dôvažok by mohol mať licenciu B v ďalšej lige.
Registrácia u CIS prémiového člena do šachového klubu hocikedy v roku je taktiež nemožná ak tohto hráča chápeme ako plnohodnotného člena SŠZ. Môže ísť len o klasický prestup podľa prestupového poriadku.

Ďalšia otázka je .
Kde v sadzobníku poplatkov vidíte odpustenie prestupového poplatku pri prvom prestupe CIS prémiového člena zo školského krúžku do šachového klubu. Viem, že toto odpustenie poplatku bolo na DF veľa krát potvrdené ale v sadzobníku túto možnosť nevidím.

Takže prosím nezavádzať s dvojitým členstvom a odpustením poplatku za prestup.
Machník

Založený: St Mar 12, 2008 9:44 am

Odoslaťod Wlk Po Apr 22, 2013 10:08 am

Zdravím pán Machník, pokúsim sa odpovedať:
Kde v dokumentoch SŠZ je zakotvená možnosť "dvojitého členstva" pre CIS prémiových členov?
Pokiaľ viem CIS prémiový člen je plnohodnotný člen SŠZ registrovaný v školskom krúžku a ak má hrať ligu tak musí mať vybavenú licenciu B. Ak by mal ale "dvojité členstvo" tak by táto povinnosť odpadla a na dôvažok by mohol mať licenciu B v ďalšej lige.

Niektorí CiS prémioví členovia majú ozaj "dvojité" členstvo (v matrike SŠZ napr. Jakub Bielik, ale aj iní). Je to aj preto, že členstvo v krúžku CiS im neumožňuje hrať ligové súťaže družstiev (ale napr. pre MSR mladších žiakov je postačujúce), lebo krúžky CiS ich zatiaľ nehrávajú. "Prestup" krúžok CiS-klub je bez poplatku, stačí ho nahlásiť Sekretariátu SŠZ, ale nejedná sa ani o štandardný prestup, lebo dieťaťu zostáva aj členstvo v krúžku. Je to skôr podobé prvej registrácii do klubu a preto, pokiaľ mi je známe, ju možno vykonať aj mimo prestupového obdobia. Už sa tak dialo v minulosti, práve kvôli účasti na MSR mládeže.
Stanislav Vlček
Wlk

Založený: Po Feb 11, 2008 3:17 pm

Odoslaťod Ondrej Danada Po Apr 22, 2013 11:07 am

Stano, nie som si celkom isty, ci to je tak, ako pises. Mozu nastat 3 rozne situacie:
1. Clen CIS bol pri prvej registracii registrovany do CIS kruzku a zaroven do nejakeho sachoveho klubu. V takom pripade ide o prestup z SK do SK a treba ho vykonat pocas prestupovej sezony za stanoveny poplatok.
2. Clen CIS bol pri prvej registracii registrovany do CIS kruzku, ktory je zaroven sachovym klubom. V takom pripade bolo prijate uznesenie, ze prvy prestup je bezplatny. Nie je mi zname, ze by bolo mozne vykonat tento prestup mimo prestupovej sezony, hoci by som bol za to, aby to tak bolo.
3. Clen CIS bol pri prvej registracii registrovany do CIS kruzku, ktory nie je sachovym klubom. V takom pripade je clenovi priradeny klub "individualny clen", pricom pri prestupe platia rovnake podmienky ako pri bode c. 2.

Problemy, ktore vidim ja, su nasledujuce:
1. Novo-registrovane kruzky su automaticky registrovane ako kluby, cim vznika povinnost prestupu (minimalne sa vyzaduje suhlas materskeho oddielu), a to uplne bezdovodne, kedze v zmysle propozicii majstrovskych sutazi druzstiev, zucastnit sa mozu CIS kruzky so svojimi premium clenmi bez toho, aby mal kruzok statut sachoveho klubu.
2. Vstup do klubu je mozne realizovat len pocas prestupovej sezony, kedze nas prestupovy poriadok nepozna pojem vstup do klubu, ale iba registraciu, ktora uz bola raz vykonana, a prestup, pricom za prestup sa povazuje aj zmena z klubu "individualny clen" na iny klub.

Problem c. 1 je mozne riesit metodickymi pokynmi pre regionalnych manazerov CIS a sekretariat. Nie som proti tomu, aby mali niektore kruzky statut klubu, ale malo by to byt len vtedy, ak je predpoklad pre vznik klubovej cinnosti a nie defaultne pre kazdeho hlava-nehlava.
Na riesenie problemu c. 2 by bolo vhodne novelizovat prestupovy poriadok alebo prijat iny legislativny dokument, ktory by toto osetroval.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod Rudolf Diviak Po Apr 22, 2013 3:16 pm

Mam dojem, ze tato diskusia nema predmet
Trenujem zacinajucu mladez vela rokov (30) a dovolim si publikovat nazor. Vo faze naboru a vyberu talentov mame tri ulohy. Prvou z nich je organizovat a propagovat svoje naborove podujatia tak, aby prilakali co najvacsi pocet deti. Kriteriom efektivnosti tohoto procesu je masa. Kriterium vyvoja je porovnavanie sucasnosti s minulym obdobim, narast masy znamena zlepsenie, pokles znamena zhorsenie. Na tomto fronte sme uspesni uz niekolko rokov a vyznamnu ulohu tu uspesne plni aj vedenie SSZ. Druhou ulohou pri nabore a vybere mladeze je stabilizacia zaujmu mladych adeptov o sach. Velky cesky trenersky mag pan Evzen Gonsior tuto ulohu charakterizoval tak, ze sa to lepsie povedat neda a pouzijem jeho vyrok : MUSITE SA NAPOJIT NA ICH PUPOCNU SNURU. Kto to dokaze, ma stale dost deti. Rozpoznate ho v dave tak, ze okolo neho poskakuju, ba az na neho vylezaju mali sachisti. Tretou ulohou trenera zacinajucich sachistov je realizacia zakladneho vycviku. Uspesny je ten trener, ktory dokaze za co najkratsi cas naucit deti zakladom sachu (ELO 1500-1600), vstepit im spravne navyky potrebne pre prakticku hru (vedia hrat vaznu partiu a spravne hospodarit s casom) a spravne navyky pre dalsi vykonnostny rast (schopnost samostatne pracovat).
Pre realizaciu tretej - najtazsej ulohy potrebuje trener suhlas rodicov, treningove priestory, svoj vlastny cas a ochotu zverencov pracovat aj doma. Pre mna velmi inspirujuca bola prednaska GM Roberta Cveka v Senici, kde nadherne vysvetlil, co musi sachista treningom ziskat. Musi o sachu vediet (to ho uci trener na treningoch), musi na sachovnici vidiet (na to potrebuje hrat partie a riesit domace takticke ulohy). Sami si dajte odpoved na to, co je vyznamnejsie, vediet ci vidiet. Odpovedzte si na otazku, kto ma vacsie sance, ten, kto vela vie ale nic nevidi, ci ten, kto nic nevie ale vela vidi.
Pre realizaciu tretej - najtazsej ulohy potrebuje zverenec hravat vazne partie. Tu je najvacsi prekazka pre mladeho adepta sachu. Na vyssie ligy nedorastol, na turnajoch dospelych este dostane stopercentny vyprask. Stasie maju ti, ktorych kluby im umoznia hrat dve aj tri ligy na spodnych sachovniciach. Pozrite si, kolko deti hra ligy za SK Osuske (CVC Senica je tiez SK Osuske). Kto take stastie nema musi pracovat so zatiahnutou rucnou brzdou. Sem patria aj vsetci CIS. Kto im ju zatiahol? Nase licencne predpisy, ktore su uz prekonane. Predmetom diskusie k teme CIS - licencie - klubova prislusnost by malo byt len a len odbrzdenie rucnej brzdy. O pricinach, suvislostiach a problemoch napisem vecer samostatny prispevok.
Rudolf Diviak

Založený: Ut Feb 05, 2008 8:33 am

Odoslaťod Rudolf Diviak Ut Apr 23, 2013 12:46 am

Mám dojem, že táto diskusia nemá predmet (2)
Rozvojový projekt Šach na školách prináša na Záhorí prvé výsledky. Ale aj prvé vážne problémy. Misionárska práca trénerov sa prejavila, vznikli mládežnícke základne v regiónoch, v ktorých šach nebol nikdy doma. Objavili sa prvé zaujímavé deti. V každej škole jedno, ba aj dve. Sú pripravené venovať sa novoobjavenej záľube, potrebujú hrať vážne partie. Problém je, že nemajú klub, ktorý hrá najnižšie ligy. Sú to "šachové siroty" a ich pestúni nevedia, čo s nimi. Dať im miesto v materskom klube trénera? Nikto ich tam nečaká, tam majú vlastných detí dosť. Naviac, na licenciu by mohlo hrať iba jedno "cudzie dieťa", lebo drúhú licenciu potrebuje dospelí šachista menovaný do funkcie vedúceho družstva a vodiča motorového vozidla piatoligovej výpravy. Vybudovať im "šachový sirotinec" v podobe nového klubu? Kto sa oň bude starať? Alebo ich urýchlene odhlásiť z projektu CIS a "adoptovať" ich už v aj tak "mnohodetnej rodine" materského klubu trénera? Tam je o relevantné spodné šachovnice nižších líg aj bez nich záujem, prevyšujúci ponuku. Alebo treba požiadať kraj, aby prestal rešpektovať licenčné pravidlá SŠZ? Alebo treba bojovať za centrálnu zmenu licenčných pravidiel? Prečo by ale tréneri mali bojovať, veď oni majú trénovať!

Tento príspevok nemá za cieľ nikoho rozplakať. Cieľom je poukázať na to, že sme sa v trénovaní posunuli do nových končín a objavili sme tam problémy, ktoré sme v minulosti nepoznali. Tie problémy by v rámci servisu pre "trénerských misionárov" mali vyriešiť funkcionári. Úloha je aktuálna a akútna, termín je začiatok nového ročníka líg.
Rudolf Diviak

Založený: Ut Feb 05, 2008 8:33 am

Odoslaťod Martin Huba Ut Apr 23, 2013 7:17 am

S[hlas s Rudom. Za seba ako za súčasného "funkcionára" len dodám, že by som privítal urýchlené a hlavne konkrétne návrhy na riešenie danej situácie, aby sa s nimi mohol VV zaoberať.
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod bobo Ut Apr 23, 2013 8:24 am

Ja nevidim zlozitost v rieseni, ved podla mna je jednoduche vlozit do pravidiel nieco v style divokej karty, o ktorej by rozhodovala nejaka komisia a ten s divokou kartou by mohol mat kludne aj obmedzene nejake privilegia, ako napr ak skonci na medailovom umiestneni, tak sa nebude vyhodnocovat on, ale prve druzstvo pod medailovym umiestnenim. Ide iba o radost z hry a nie vysvetlovanie preco sa co neda.
bobo

Založený: Po Nov 23, 2009 9:43 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Deti a mládež

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Google [Bot] a 7 hostí.