LIGA PRIATEĽOV BONIFÁCA

Šach na školách, súťaže, tréning, ...

LIGA PRIATEĽOV BONIFÁCA

Odoslaťod Jozef Ne Feb 17, 2013 7:47 pm

LIGA PRIATEĽOV BONIFÁCA - zvláštne pomenovanie pre šachovú súťaž. Ak som dobre pochopil z webovej stránky série turnajov najmladších šachových adeptov, tak Bonifác je meno malého psíka, ktorého môžte vidieť na stránke http://www.Liga priateľov Bonifaca.sk. Deti vo veku, pre ktorý je podujatie určené, sú priateľmi malých psíkov a z tohto pohľadu pomenovanie prestáva byť zvláštne, ba zdá sa že je súťaži priliehavé.
Prvý krát sme sa s pár deťmi z Martina jedného z turnajov série zúčastnil a boli sme príjemne prekvapení. Zatiaľ sme stále volali po nadstavbe GPX a ono sa objavuje súťaž z opačného konca, súťaž pre úplných začiatočníkov, ktorí nemajú šancu pri veľkých turnajoch GPX hrať o prvé miesta a veľmi často končia turnaje so ziskom "bay" bodov. Zdá sa,že turnaje "Ligy Bonifáca" budú úzko lokálne s počtom okolo 40 detí , čo dáva väčšie predpoklady na kvalitnú organizáciu turnajov čo pre rodičov malých šachových adeptov je veľmi dôležité. Aj v Turanoch , kde sa konal 3. turnaj som často počul pochvalu na väčší kľud v hracej miestnosti, na viac priestoru pre deti a aj pre rodičov, na rýchlejšie ukončenie turnaja na menšie náklady na cestovanie. Deti z týchto kategórii získavali oveľa viac bodov ako pri účasti 100 -130 hráčov a veľmi sa z toho tešili. jednoducho bolo to podujatie, ktoré moje šachové srdce potešilo a zakladateľom ( Muríň, Zelnický und Company) z Ružomberka gratulujeme k výbornej myšlienke a držíme palce , aby aj realizácia vychádzala podľa predstáv. :lol: :lol:
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Re: LIGA PRIATEĽOV BONIFÁCA

Odoslaťod bobo Ut Feb 19, 2013 5:31 pm

Jozko srdecne dakujem za pochvalne a povzbudive slova.

K tvojim uvaham o nazve. Asi tu chyba trosku osvetlenie a uz mi behaju po rozume rozne sposoby ako to dat doporiadku, ale moj vnutorny zamer predbehnem a objasnim myslienku a zamer. Myslienka vo mne skrsla v auguste minuleho roka. S uvahami som sa podelil s Marekom a neskor s Petom Paleckom a Jurom Ivanom. Ako byva casto zvykom najtazsi je prvy krok, ale povzbudeny tymito ludmi a prislubenou podporou som sa rozhodol dat myslienku na papier. Sprvu sme s Jurajom kecali o systeme a kriteriach, mali sme kusok odline predstavy, ale nakoniec som dokazal zrozumitelne podat myslienky, zamer a ciele tejto myslienky a vznikol web, na ktorom je vsetko. Tieto turnaje su nasou sukromnou aktivitou ako nadstavba ku kniham, ktore s Petom piseme. Bohuzial trochu oneskorene bola vytlacena Ucebnica sachu 2 (len prosim, nechcem tu debaty o nej) a jej hlavnym hrdinom je sprievodca, ktory detom pomaha zazivat a riesit zaujimave ulohy a nielen sachove - realne existujuci moj psik s menom Bonifac. Jeho fotku najdete na webe podujatia a kopec fotiek najdete v knihe. Na fotke na stranke mal Bonko 7 tyzdnov, teraz ma skoro 4 roky a cca 60 kg, ale srdce maleho dietata. Ako na webe slubujem, na finale mozno pride aj Bonifac ... Verim, ze pre deti by to bol zazitok, ale toto necham radsej ako prekvapenie na spominane finale. Ucastnici nech radsej rataju, ze bude kusok dlhsie :-)

A naaozaj patri podakovanie Marekovi, Jurovi, Petovi a veducim - Ludke Druskovej, Daske Pastorekovej, Lubovi Cabanovi, Tonovi Garajovi a aj tebe za to vsetko co robia pre deti na ukor vlastnej rodiny. Je uzasne vidiet tolko rodicov podorujucich svoje ratolesti, prezivajucich s nimi radosti aj sklamania od ich prvych krockov. Este uvidime ako my vyjde myslienka druzstva na majstrovstvach SR druzstiev mladsich ziakov pod nazvom nejakym CIS ... ak budu domovske kluby naklonene a nebudu mat zamery v druzstve s vlastnymi klubovymi hracmi.
bobo

Založený: Po Nov 23, 2009 9:43 pm

Odoslaťod Július Gajarský St Feb 20, 2013 7:24 pm

Pekný a veľmi zaujímavy a podnetný príspevok. Gratulujem organizátorom a želám úspešné rozšírerenie projektu...
Držím palce a verím, že myšlienka nájde podporu a nasledovníkov...
Július Gajarský

Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Odoslaťod bobo Št Apr 18, 2013 8:58 pm

Dlho som bol na vazkach ci sem prilozit prispevok, ale ked ma to nejako tazi, tak si ulavim. Trosku som tu v tejto casti popisal projekt, ktory sme s par nadsencami zrealizovali na Liptove bez podpory SSZ. Bola to aj reakcia na slubovane turnaje pre CIS-karov a ... skutek utek, aspon ja mam ten pocit, lebo ak si pozriem kalendar podujati, tak tam su GPX ale CIS turnaj, no mal by som zajst ku ocnemu. Statistiky znesu plno, tam si precitame vytiahnute statistiky z turnajov GPX, tam to maju kompetentni v pazi co je papierovo fer a co nie je. Podali sme ziadost, aby sme sa mohli Majstrovstiev SR druzstiev mladsich ziakov zucastnit ako druzstvo CIS Liptov Bonifac, kde by sme, mal som ten hlupy pocit, mohli prezentovat tuto skupinu deti a aj projekt CIS. Jooooj aky som sklamany, ked sme dostali odpoved, ze PANI ZOBUDTE SA, PRAVIDLA HOVORIA COSI INE O TOM KTO SA MOZE ZUCASTNIT, TAK SKLOPIT CHVOST A SUP SUP RIADIT SA PRAVIDLAMI? LEBO INAK KAM BY TO TEN STAT SLOVENSKY DOSIEL. No je mi do grcu r tejto nasej republiky a uz pomaly aj takychto zoskupeni. Chceli sme cosi propagovat, pomoct, deti maju elo 1000, odohrali 5 turnajov, v partii si nechaju zadarmo zobrat aspon 7-8 kamenov a ti nasi mocni dohliadajuci nad pravidlami povedia nie, sem sa nehrabte, tu su pravidla, co ak by ste nebodaj urobili nejaky vysledok, ako by sme rieseli protesty druzstiev, ktore vedia co sa ma. Rodicia, co mrknu stranku a ich deti chodia na nase turnaje krutia hlavou. Este ze nechodia na forum SSZ, lebo neviem co by povedali, keby zistili ake zavazne problemy trapia tych INTELIGENTNYCH sachistov, ked klebetia o tom ake figurky sa maju v skolach pouzivat, ake nie, kde je hrubka a co je zle, co sme mali urobit lepsie a co vsetko chyba a kto je za to vinny. No idem, zachod vola, idem si pregrcnut a vsimat si sam seba, lebo zaradenim sa do nejakej pseudoskupiny mi unika osobny zivot a ja uz na pravidla moc nie som, tak si davajte retaze a tvarte sa spravodlivo, ja budem hladat nejaku spolocnost, kde bude dolezitejsia ako spravodlivost cnost, ktoru volaju ludskost. Nech sa vam dari.
bobo

Odoslaťod Rasto Diviak Št Apr 18, 2013 9:45 pm

Uf a ja som bol v tom, ze toto uz je nadobro vyriesene a ze druzstvo zlozene z clenov CIS moze startovat na MSR druzstiev. Podla toho, co pise bobo to tak zjavne nie je. Ideme sami proti sebe!
Rasto Diviak

Založený: So Feb 02, 2008 8:20 pm

Odoslaťod LuboChess Št Apr 18, 2013 10:16 pm

Na VV počas MSRM v Ľubovni sa prijalo ohľadom Ligy Bonifáca nasledovné:

VV SŠZ schvaľuje dotáciu 100 eur Šachovému klubu Ružomberok na finále Ligy priateľov Bonifáca dňa 15. 05. 2013 z prostriedkov rozpočtu na turnaje v rámci projektu Šach na školách.

Čo sa týka štartu hráčov VV to osobitne neriešil, keďže nemal k tomu podklady, resp. o ktorých hráčov sa malo jednať, takže odporúčanie bolo doriešiť do s predsedom KM

všeobecne len toľko, že neviem čo sa jednalo o hráčov z jedného krúžku napr. CVČ (alebo jednej školy) - potom by mohli štartovať ako CIS Základná škola (družstvo) - to je ošetrené

pokiaľ by však šlo o mix rôznych hráčov rôznych klubov, krúžkov tam môže byť len 1 licencia inak by sa spustila lavína, a každý by žiadal výnimky, resp. uriičte by sa zas niektorí ozvali, že je to proti propozíciam, resp. aj oni chcú výnimky

buď to musí paušálne platiť pre všetkých alebo nikoho (rovnako aj v ligách pre každého platia rovnaké pravidlá - neviem si predstaviť, žeby 1 družstvo mohlo štartovať s 8 licenčnými hráčmi naraz a niekto len s 2 )
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod bobo Št Apr 18, 2013 10:27 pm

JJ idem si to skopirovat a prilepim to na nas web bonifaca, aby rodicia vedeli, ze sme sa pokusili porusit pravidla. No dva rozne pohlady, navyse VV bol v Starej Lubovni a preberal tuto vec napr bez Peta Palecka, ked niekto musel rozhodovat a ten kto k tomu cosi vedel povedat tak pri tom nebol.

Marekovi su uz vravel, ze ja by som bol za to tu dotaciu nepouzit a distancovat sa od CIS, ale on je u nas sef, povedal, ze to je pre deti, no ako sa rozhodne budem respektovat.
bobo

Odoslaťod Wlk Pi Apr 19, 2013 7:36 am

Ahoj Bobo,
Aj keď to nerobím s radosťou, musím súhlasiť s Ľubom. Nejaké pravidlá musia byť a platiť pre každého. A na Majstrovstvách Slovenska zvlásť. Prémioví členovia CIS sú tiež rôzni, a sú medzi nimi aj takí, ktorí už nemôžu hrať ani GPX (nielen kvôli veku). Keď sa pozriem na zloženie hráčov, ktorí sa pravidelne zúčastňuju ligy Bonifáca, verím, že sa Vám podarí zložiť družstvá v súlade s propozíciami MSR. Veľmi Vám držím palce, ste pre nás všetkých veľkým vzorom.

Stano
Stanislav Vlček
Wlk

Založený: Po Feb 11, 2008 3:17 pm

Odoslaťod miror Pi Apr 19, 2013 7:51 am

to bobo:

Ak sa nemýlim, čosi podobné schytal rok či dva dozadu Tomáš Chabada ohľadne štartu jeho zverencov zo ZŠ Cenada.
Takže nič nové pod slnkom. Smutné, ale žiaľ nič nové...

Jednoducho registrovať, začleniť za každú cenu, centralizovať a pod. = najlepší spôsob ako ľudí odradiť.
Namiesto "Gens una sumus" by som pre naše slovenské účely použil keď už nie "Gens una humus" tak aspoň "Pomáhať a chrániť"!
miror

Založený: Ut Mar 18, 2008 10:03 am

Odoslaťod Martin Huba Pi Apr 19, 2013 8:08 am

otázkou je či sa bavíme o CIS Premium alebo Basic, ale to je technická otázka.

CIS Premium môžu v každom prípade zakladať krúžky aj družstvá do ligy aj na príslušné MSR.

Turnaje pre CIS dostanú všemožnú odporu len sa ich treba chytiť.

Čo sa týka VV bez Peťa Palečka, to je problém zasadaní VV, ktoré sa konajú počas nejakého podujatia. Mne tiež lezie na nervy, že sa niekde trepem a potom ľudia chýbajú alebo odbiehajú. Pritom Starú Ľubovňu som si doslova užil, bolo tam aj šachovo aj nešachovo veľmi pekne.

Na druhej strane sa všetko dá riešiť cez maily, takže Peter ak má niečo na srdci, nech to dá do mailu a rozošle členom VV.

Najbližší VV bude v deň keď bude živý šach v Banskej Štiavnici (13.7.) takže budeme mať podobný problém.

V rámci šetrenia prostriedkov sme znížili počet zasadaní tak treba využívať maily.
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Ďalšia

Naspäť na Deti a mládež

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.