MSR mladeže v šachu 2012

Šach na školách, súťaže, tréning, ...

Re: MSR mladeže v šachu 2012

Odoslaťod Palinos Pi Apr 06, 2012 9:09 pm

Ak sa v budúcnosti v každej kategórii zúčastnia 2 - 3 účastníci určite bude rekordná spokojnosť s výsledkami i so službami a ubytovaním.
Je potrebné a užitočné ponúkať alternatívy a vecne ich prediskutovať. Vecne - nie hystericky :-)
Palinos

Založený: St Apr 09, 2008 6:54 am

Odoslaťod Jozef So Apr 07, 2012 8:33 am

Ondrej,
neviem prečo začínate byť agresívnejší, prečo delíte hráčov M SR na dobrých a "šalátov", prečo účastníkov delíte na " menej solventných" a "majetnejších",hovoríte niekomu , aby sa prebral, slovom začínate tu bojovať. Skúsme v diskusii pokračovať zmierlivejšie.
Som rád, keď aspoň čiastočne uznávate dôležitosť geografickej polohy. Pripomínam,že nie len poloha, ale aj vhodný termín M SR je dôležitý - viď M SR juniorov
2012.
Zatiaľ v posledných rokoch bol s biedou vždy 1 záujemca o usporiadanie veľkých MSR (alebo ani jeden a potom M SR organizoval VV) a Vy tu idete hneď do extrému 5-10 záujemcov.
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Odoslaťod Jozef So Apr 07, 2012 9:27 am

Ondrej,
neviem prečo začínate byť agresívnejší, prečo delíte hráčov M SR na dobrých a "šalátov", prečo účastníkov delíte na " menej solventných" a "majetnejších",hovoríte niekomu , aby sa prebral, slovom začínate tu bojovať. Skúsme v diskusii pokračovať zmierlivejšie.
Som rád, keď aspoň čiastočne uznávate dôležitosť geografickej polohy. Pripomínam,že nie len poloha, ale aj vhodný termín M SR je dôležitý - viď M SR juniorov
2012.
Zatiaľ v posledných rokoch bol s biedou vždy 1 záujemca o usporiadanie veľkých MSR (alebo ani jeden a potom M SR organizoval VV) a Vy tu idete hneď do extrému 5-10 záujemcov. Bodaj by ich každý rok toľko bolo.
"Inak, to že zabezpečíte v menšom hotely zľavu, neznamená pre väčšie kluby reálnu úsporu,..." pre klub možno nie, ale v súčte nákladov klub + rodičia určite úsporu znamená aj u väčších klubov. (neviem čo považujete za väčší klub z hľadiska účasti na M SR). To že Vám (ani mne z dôvodu horších možnosti na prípravu) "masovky" nevoňajú je vec individuálna. Usporiadateľ je podľa mňa povinný ponúknuť štandard terajšej doby vyhovujúci väčšine (skromnejším "majetnejším" a aj menej solventným). Pre tých ktorý si myslia,že ponúknutý štandard je nevhodný alebo je pod ich úroveň by mal ponúknuť nadštandardné ubytovanie a ak neponúkne ( v blízkosti trebárs také ubytovanie nie je) tak si ho musí nespokojný účastník zabezpečiť nejak sám). Ondrej luxus ubytovania a stravovania ešte neznamená spokojnosť ... a preto aj pomer cena/kvalita je relatívny. Viete povedať konkrétnejšie na čom budú závislí tí "majetnejší", radšej zvolím pojem individuálne alebo inde ubytovaní ?
Prečo by rozdelené M SR mali byť nedôstojné ? Áno ak VV vyberie organizátora neschopného usporiadať dôstojné M SR . Od toho sú konkurzy a preto je dobré mať možnosť vybrať si organizátora z viacerých ponúk. Aj proti tomu niečo máte?
Ondrej o tom či sme dobrý alebo nie sa nerozhoduje na M SR, ale niekde úplne inde!!! Na M SR sa rozhoduje iba o tom kto získa právo na reprezentáciu Slovenska na ME a MS. Nespomínam M EÚ lebo VV tomuto podujatiu už nevenuje náležitú váhu.
Ondrej prečo už teraz bojujete a proti komu a čomu? Myslím,že bojovať treba na inom fronte....
Podľa Vás ak niekto niekedy niečo spáckal, tak je to navždy zlé. Preto by som Martin 2005 nebral do úvahy. Tam už rozdelenie kategórii bolo zle. Bol turnaj taký zlý? Veď v roku 2008 tí istí ľudia organizovali opäť MSR ;)
Tým končím reakciu na Váš príspevok a budem popoludní pokračovať v tom rozjímaní na ktoré Ste reagoval. Snáď tam nájdete aj odpovede na to čo Vás trápi.

Všetkým želám príjemné prežitie Veľkonočných sviatkov.
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Odoslaťod Milan Tomčík Ut Apr 10, 2012 12:44 pm

Súhlasím s príspevkom p.Klučkovej.
Kvalita v kategóriách 8 a aj 10 ročných sa špecifikuje ťažko. Tieto kategórie treba posudzovať inak. Doporučujem osobám s názorom, že na MSR by mali hrať len najlepší, prehrať si partie medajlistov (predovšetkým dievčat). Je dobrý šachista ten kto prehliadne 1-2 jednoťahové obraty v partii a šalát ten, kto ich prehliadne viac ako 2?
Deti v kategóriách 8 a 10 nemajú viacročné skúsenosti s hraním dlhších partií – na to proste nemajú vek a tieto kategórie treba posudzovať inak.
Pre tieto deti sú MSR jednou z mála možností zahrať si vážnu partiu dlhším tempom. Čím masovejšia účasť bude v týchto najnižších kategóriách, tým je väčšia šanca že sa medzi nimi objaví aj väčší talent.
Rovnaký názor som našiel aj v príspevku p.Hubu – „Kvalita bude len cez vyššiu kvantitu“.
Trend nie je dobrý hlavne s účasťou v najnižších kategóriách D8 a D10 dievčat:
2011 6 11
2012 4 9
2013 ? 6 (viac skúsenejších sa neukazuje)
Ak sa chceme naďalej chváliť výsledkami najmladších dievčat v medzinárodnom merítku ako tomu bolo v posledných rokoch, tak by som v tom no rozdiel od iných problém videl.

Otázka p.Danadu, či chceme vysokú účasť alebo vysokú kvalitu na MSR je scestná. V kategóriách od 12 rokov nech sa stanovia kritériá trebárs ratingom alebo kvalifikáciou. V nižších kategóriách ale ak sa niečo nezmení práve môžeme prísť o budúce talenty.
Proces výchovy mládeže nie je krátkodobý a pri prechode do vyššej vekovej kategórie sa dá očakávať v prvom roku horšie umiestnenie hráča (česť výnimkám). Budeme tohto hráča považovať za šaláta a budeme mu sťažovať účasť na MSR, keď v ďalšom roku môže byť medailista?
Majsterka Slovenska (každý asi uzná, že zaslúžene aj hrou) skončila minulý rok vo svojej kategórii posledná. Treba poďakovať rodičom a trénerom, že sa MSR minulý rok zúčastnila a „kazila partie lepším hráčkam“. Myslím, že pre ňu boli tie partie prínosom.

Pýtal som sa na tomto fóre, koľko turnajov jednotlivcov mládeže s tempom hry dlhším ako 15 minút sa na Slovensku v sezóne 2011/2012 konalo. Všetky turnaje na Slovensku spomínané v odpovediach sa konali v minulej sezóne alebo cez prázdninové mesiace. Za viac ako pol roka od septembra 2011 do MSR nebol ani jeden. Boli skúsenosti s krátkodobými turnajmi v Senici, Martine a Prešove zlé, keď sa v nich v tejto sezóne nepokračovalo?
Mne osobne chýba nadstavba GPX. Po druhej alebo tretej sezóne by deti mali mať možnosť zahrať si už aj vážne partie s hráčmi na rovnakej úrovni a ukázať, čo sa naučili na tréningoch. Hrať proti súperovi s ratingom vyšším o 400 bodov v ligovej alebo dorasteneckej súťaži mu moc nedá.
Ak sa v tomto niečo nezmení, mala by sa aspoň viac propagovať účasť detí na turnajoch spomínaných v tomto fóre. Aj keď termínovo majú veľmi ďaleko k nasledujúcim MSR. Z vlastných skúseností môžem doporučiť hlavne turnaj V4 v Liptovskom Mikuláši.

Asi sa všetci zhodneme, že v kategórii 10-ročných je tempo hry aj dĺžka turnaja v poriadku.
Otázna je kategória 8-ročných, ktorá by mala byť čo najmasovejšia. Páči sa mi návrh p.Klučkovej, aby hrali v rámci MSR kratšie.

Nepovažujem sa za kompetentného dávať nejaké návrhy, som len rodič detí ktorých sa táto diskusia dotýka. Rozhodovanie o šachovej budúcnosti detí je ale do určitého veku práve na ich rodičoch. Nie som asi jediný, ktorý by 9-ročnú dcéru na viacdňový turnaj bez môjho alebo manželkinho doprovodu nepustil. Cena za MSR sa tak vyšplhá so stravou a dopravou zo spomínaných 150€ na 450€ + týždeň dovolenky. Obdivujem hlavne rodičov, ktorí nie sú „šachisti“ a aj napriek tomu obetujú svoj čas a financie. Využila sa ich účasť na MSR v Starej Ľubovni na diskusiu k problému účasti hráčov v najnižších kategóriách a nízkej účasti dievčat?
Milan Tomčík

Založený: So Nov 27, 2010 5:52 pm

Odoslaťod mishik Ut Apr 10, 2012 2:41 pm

Nemám deti, ani nie som tréner, ale pre MSR v kategórii najmladších by stálo za úvahu skrátenie hracej doby na partiu aby sa turnaj odohral povedzme za tri dni.
Je pravdou, že také malé deti rodičia samé nepustia a rodič skôr obetuje dovolenku na spoločnú dovolenku s rodinou, o finančných nákladoch nehovorím. Staršie deti skôr prídu samé, alebo ich pustia rodičia s trénermi na turnaj.
Obrázok používateľa
mishik

Založený: Po Sep 08, 2008 10:43 am

Odoslaťod Ondrej Danada Ut Apr 10, 2012 7:45 pm

Povedal by som tak, na jednej strane sú argumenty nízkej masovosti spojenej s vysokými nákladmi, na strane druhej argumenty o ceste za úspechom. Tieto dva argumenty sú tak protichodné, že sa treba rozhodnúť, čo je dôležitejšie.

Cesta ku kvalite je cez kvantitu. Veľmi pekne napísané a ja na 100% súhlasím. Máme skvelú sériu náborových súťaží, tam už sa veľa talentov našlo a ešte aj nájde. Aj keď GPX nie je prispôsobené na to, aby sa určili najlepší, a výsledky (aj dlhodobé) treba brať s rezervou, dá sa už trochu odhadnúť, kto na to má a kto asi ešte nie. Čím viacej bude detí v GPX, o to viac bude z koho vyberať najlepších na MSR. Preto považujem nábor za veľmi dôležitý a tvrdím, že kvalita náboru sa časom odzrkadlí aj na kvalite špičky. Netreba si však zamieňať úlohu náborového turnaja s majstrovským turnajom. To je proste nezlučiteľné.

Na otázku p. Tomčíka ohľadom turnajov. Pokiaľ som si dobre všimol, turnaj v Prešove bol aj tento rok, trochu iným systémom s vekovým ohraničením, ale hralo sa. Môžem napísať za seba (Senica), určite by som nehovoril o zlých skúsenostiach, turnaj sa tento rok nekonal z nasledujúcich dôvodov:
  1. bol veľký problém nájsť vhodný termín, ktorý by nekolidoval s ligami. To je hlavný dôvod.
  2. v danom období som bol príliš pracovne vyťažený - napr. vo februári vyše 40 hodín nadčasov (som študent denného štúdia). Dá sa robiť aj turnaj v kolízii s ligou, ale je to podstatne časovo a organizačne náročnejšie a finančne rizikovejšie.
  3. bol som unavený a krátkodobo znechutený zo sporov ohľadom MSR juniorov a junioriek - znížená motivácia.
  4. KŠZ minulý rok finančne nepodporil turnaj, strata by bola pri kolízii s ligou takmer istá. Ešte som nemal ani vyčíslenú stratu z MSR.
Turnajov je na západe málo najmä kvôli tomu, že deti sa veľmi skoro zaraďujú do líg a takéto súťaže nie sú až tak potrebné, resp. sú potrebné, ale nie až tak ako v iných regiónoch, kde sa dostať do ligy nie je až tak jednoduché, predsa Bratislava má svoje špecifiká.

Príspevok p. Klučkovej je zjavne populárny. Neviem nakoľko p. Klučková rozumie práci s mládežou, určite má nejaké skúsenosti z pohľadu rodiča repre, ja však dávam skôr na rady úspešných trénerov, ktorí už zopár majstrov vychovali, a na trénerov, ktorí pripravujú našu repre. Myslím, že oni by predsa mohli byť trochu fundovanejší.

Pokiaľ sa skráti tempo na MSR U08, odporučím svojim zverencom účasť v kategórii U10, keďže odohrať turnaj vážnym tempom je podstatne hodnotnejšie ako odohrať turnaj s názvom MSR.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod saat Št Apr 19, 2012 4:04 pm

GM Veselin Topalov - FM Juraj Druska ( LIVE ,piatok 27. Apríl 2012 ,12:45 )
Obrázok používateľa
saat

Založený: Št Júl 02, 2009 4:39 am

Odoslaťod saat Pi Apr 20, 2012 11:05 am

Obrázok používateľa
saat

Odoslaťod saat Št Máj 03, 2012 2:52 pm

Topalov Handicapmatch in Wien:

Obrázok používateľa
saat

Odoslaťod saat St Jún 20, 2012 8:47 am

video :Záver
Obrázok používateľa
saat

Predchádzajúca

Naspäť na Deti a mládež

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.