MSR mladeže v šachu 2012

Šach na školách, súťaže, tréning, ...

Re: MSR mladeže v šachu 2012

Odoslaťod Ondrej Danada Št Apr 05, 2012 9:03 am

P. Hlavacik,

budem trochu konkretnejsi, najma z pohladu klubu:
1. situacia. Som zo stredne velkeho klubu: 8-10 clenna vyprava deti rozneho veku, ide jeden veduci vypravy ako nahrada za rodicov + trener profesional. Veduci vypravy musi mat zaplatene pobytove naklady a trener okrem pobytovych nakladov berie povedzme 30 € za den. Povedme, ze jedno male dievcatko ide s rodicom, ostatni chodia aj bez rodicov, pokial ma na nich kto dohliadnut. Pokial sa to rozpocita medzi 10 hracov, nemusi to byt az tak drahe, ale pokial medzi 5, tak cena drasticky stupa. Pokial je tento klub napr. z Bratislavy a cestuje do Starej Lubovne, v prvom pripade si vystacia s 3 spiatocnymi cestami, zatial, co v druhom pripade potrebuju 2x2 spiatocne cesty (2 MSR po 2 auta). Veduci vypravy, ktory to robi zadarmo, si musi brat dovolenku 2x a trener nebude suhlasit s mensim honorarom len preto, ze bude mat malo zverencov, keby mal znizit cenu, oplatilo by sa mu viacej zostat doma a robit individualne treningy.

2. situacia. Som z vacsieho klubu: 15-20 clenna vyprava vlastnych + zopar pridruzenych, zopar dobrovolnych trenerov, jeden profesional, zopar rodicov. Dohodneme sa este s jednym stredne velkym klubom, prideme do penzionu a povieme, ze ho chceme rezervovat cely. Ked berieme cely penzion, mame uplne inu cenu, ako keby sme chceli polovicu a majitel by este mal riziko, ze sa mu zvysne kapacity nenaplnia na 100%. Asi by dal aj vtedy zlavu, ale podstatne mensiu ako ked ma obsadene na 100%, je spokojny a ma pokoj.

3. situacia. Som z mensieho klubu: 4 zverenci rozneho veku + jeden dobrovolny trener. Zmestime sa akurat do jedneho auta, som z dediny/maleho mesta, na dlhsie turnaje casto nechodime, lebo nemame peniaze ani sponzorov, rodicia si sotva mozu zaplatit pobyt dietatu, nie to este sebe alebo trenerovi, MSR su len raz za rok, tak trener presvedci rodicov, aby to dietatu zaplatili, zoberie si dovolenku a zaplati svoj pobyt aj benzin sam. Pokial by to bolo rozdelene, tak bude mat dost problem zobrat si tolko dovolneky a zaplatit si to iste 2x a na rodicov to nechat nemoze, kedze rodicia tam najma z financnych nepojdu.

Teraz k organizacnym veciam.
System dotacie je mi jasny, 50% kategorii, 50% dotacie. Plati to naozaj aj pre naklady? 50% pocet kategorii, 50% naklady?
K on-line prenosu, bolo cca. 60 sachovnic, ktore obsluzia nejaky ludia. Kolko sachovnic bude on-line na polovicnych MSR? Pokial opat 60 (aby bolo co najviac), tak naklady nie su polovicne. Alebo by ich bolo len 30? A vtedy by boli vobec polovicne?
Co sa tyka rozhodcov a obsluhy, ak si na celych MSR vystacim so 7 rozhodcami/on-line obsluhou, kolko potrebujem na polovicnych MSR?

Urcite maju polovicne MSR svoje vyhody a sam som to kedysi navroval (vo verzii 08+12+16 a 10+14+18) s odovodnenim, aby si kazdy mohol zahrat 2 kategorie, ale vtedy som mal skusenosti s MSR iba ako hrac, tak som tie male nevyhody pre organizatorov a velke nevyhody pre ucastnikov neuvedomoval. Inak polovicne MSR som zazil este ako ucastnik a dosledok bol, ze polovicu turnaja som bol bez trenera, lebo nemal tolko volneho casu.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod yuri Št Apr 05, 2012 10:45 am

inak aky ma zmysel robit online prenosy so zapasov 10rocnych deti ? na to sa aj niekto pozera?
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod Ondrej Danada Št Apr 05, 2012 11:22 am

yuri, je to velmi dolezite. ja osobne som sledoval najviacej kategorie prave do 8 rokov, lebo tam mam zverencov.

kolegovia v praci (nesachisti) tiez sledovali, niektori si robili aj posmesky typu: haha, taky jednoduchy mat si nevsimol, alebo takto hlupo stratit kona... Zaujimali sa aj o svajcarak, ako sa hraju ligy, denne sa pytali na vysledky mojich zverencov a niektori vspominali ako hravali sach na skole. myslim, ze pre propagaciu je to dobra vec. vyrovnanym partiam tych najlepsich moc nerozumeli a prehravali si najma partie plne taktickych obratov.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Odoslaťod yuri Št Apr 05, 2012 2:03 pm

v takom pripade by sme na ukor prenosov z extraligy mohli obit napriklad prenosy subojov o umiestnenie v piatej lige :)
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod Alžbeta Klučková Št Apr 05, 2012 5:13 pm

Pokiaľ by mladšie kategórie mali majstrovstvá stráviteľnejšie,od štvrtku poobedia do nedele /max .1-2 dni dovolenky pre doprovodné osoby + výrazne menšie finančné zaťaženie/, t.j. sedem kôl riadnym tempom - 90min + bonus /čo aj tak nevyužijú/ , tak by sa to odzrkadlilo aj na vyššej účasti. Tam už kalkulácie na pôvodné stavy treba pozmeniť .
Alžbeta Klučková

Založený: Ut Jún 24, 2008 11:34 am

Odoslaťod Ondrej Danada Št Apr 05, 2012 8:59 pm

Chceme vysokú účasť alebo vysokú kvalitu? Čo je cieľom MSR?
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Odoslaťod Jozef Pi Apr 06, 2012 10:23 am

Ondrej,
začnem poslednou Vašou otázkou. ČO JE CIEĽOM M SR ? Na túto otázku sme už čiastočne a dosť ostro debatili hodne dávno v súvislosti s kvalifikáciami na M SR.
Ja som tiež zástancom to,že na MSR by mali štartovať len najlepší z kategórii (nehovorím o troch najlepších ;) ). Úplný open turnaj to v slovenskom vydaní ťažko môže byť, ale to je iná otázka.
Vy v tejto diskusii staviate všetko na finančnú otázku. Dobre. Dôležitým merítkom či dieťa na M SR pôjde alebo nie sú náklady a to aj cestovné.Preto by
M SR malo byť prideľované tak, aby geografická poloha nezdražovala turnaj (zvlášť v dobe krízy). Aj tak bude záujemcov o organizovanie veľkého M SR pri terajších dotáciách žalostne málo a možno aj žiaden. Oveľa väčšiu šancu na zvýšenie záujmu o organizáciu M SR by mali dva menšie turnaje - som o tom presvedčený. Tým pádom by VV mal väčšiu možnosť vybrať také miesto konania, kde geografická poloha nezvyšuje výraznejšie náklady na účasť. Súhlasíte s tým alebo nie?
Ondrej, asi ste si nevšimol čo som písal v prvom príspevku k tejto téme. Malé hoteli ( zvlášť v menších mestách) sú a ešte dlhšiu dobu budú v nezávidenia hodnej situácii , mnohé z nich ledva prežívajú. Práve toto je to čo nám dáva možnosť úspešne jednať o výške cien hlavne ubytovania, ale aj stravy. Ak hotel o kapacite 70-90 ubytovacích miest naplníte na pár dni, tak 100 % môžte úspešne vyjednávať o cenách, hlavne za ubytovanie a dosiahnete veľmi zaujímave ceny.Hovorím z vlastných skúsenosti a nemyslím len na Hotel LUNA. Preto nízka cena ubytovania ešte vôbec nemusí znamenať aj "prične miesto posteli" ;) :D a spoločné WC na chodbe a podobne. Samozrejme ide to ruka v ruke, aby o Vás ako organizátorovi šachových podujatí resp. o človeku, ktorý šach v regióne robí, hoteli v regióne vedeli a možno už mali aj predchádzajúcu pre nich dobrú skúsenosť. Aj preto o sebe treba aj mediálne dať vedieť.
Zatiaľ toľko, na viac momentálne nemám čas.
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Odoslaťod Alžbeta Klučková Pi Apr 06, 2012 2:48 pm

Ideálny stav v tých najmenších kategóriách by bola vysoká účasť, nakoľko kvalita sa tu ešte špecifikuje ťažko. Kvalita sa často zamieňa s dĺžkou tréningového procesu. Momentálne je účasť ovplyvnená hlavne schopnosťou klubu resp. rodiča zabezečiť dieťaťu dlhodobý pobyt s doprovodom a tá,ako sa ukázalo, je problematická . Čo sa týka excentrického umiestnenie majstrovstiev sa prikláňam k názoru, že je vhodné vyberať majstrovstvá v prípade záujmu organizátora a v prípade zabezpečenia kvalitnej organizácie bez ohľadu na geografickú polohu.
Alžbeta Klučková

Založený: Ut Jún 24, 2008 11:34 am

Odoslaťod Palinos Pi Apr 06, 2012 5:59 pm

Návrhy pána Hlaváčika majú racionálny základ. A vrelo súhlasím aj s príspevkom pani Alžbety Kľučkovej.
Pretože aj u nás sú deti, ktoré výkonnostne na účasť majú, ale ich rodičia nie, zaoberali sme sa myšlienkou urobiť "nízkorozpočtové"
majstrovstvá - v mladších kategóriach. Nič také otrasné ako napr. MSR v rapide BB - ale rozumnú úroveň s alternatívnou ponukou
aj pre tých majetnejších. "Každý (kto na to má !?) dostane šancu".
Palinos

Založený: St Apr 09, 2008 6:54 am

Odoslaťod Ondrej Danada Pi Apr 06, 2012 8:43 pm

P. Hlaváčik, s prvou časťou Vášho príspevku súhlasím. Súhlasím, že účasť závisí aj od geografickej polohy, ale opäť položím otázku, účasť akej výkonnostnej kategórie šachistov závisí od geografickej polohy? Je mi jedno, či zopár "šalátov" na MSR budú zo stredného, východného alebo západného Slovenska a či ich bude o 50% viac alebo menej. Vlastne by som bol rády, keby menej, najlepší prídu kamkoľvek. Ak nie, je na diskusiu, či si zasužia byť najlepší, veď najlepší nás chodia reprezentovať na MS/ME/MEU, a to už sú iné vzdialenosti.

Zvýši sa záujem o organizovanie MSR, to súhlasím. Potrebujeme však 5-10 uchádzačov? Mne stačí jeden dobrý, a toho sme tento rok mali.

Vaša úvaha o cenách v malých hoteloch predpokladá ich primerané premietnutie do ceny MSR. Žiaľ prax je taká, že čím lacejšie ubytovanie, tým viac sa navyšuje cena - napr. Sliač mal práve wc na chodbe a hotelové ceny. Jedny z najhorších MSR z pohľadu pomeru cena/kvalita, horšie si pamätám už iba v Martine.

Inak, to že zabezpečíte v menšom hotely zľavu, neznamená pre väčšie kluby reálnu úsporu, ale ušetrenie starostí s hľadaním alternatívneho ubytovania. Ja zásadne nemám rád takéto masovky a aj na turnaji nad 100 hráčov hľadám alternatívy, lebo u masových službách mám štatisticky veľmi vysoké percento nespokojnosti. Týmto opatrením by sa oslabili ich pozície a boli by odkázaní sa služby organizátora.

Tento systém sme už mali a zrovna to bývalo v Martine (viem, že to s TŠC nemalo nič), a neosvedčil sa, naopak teraz je rekordná spokojnosť.

Cieľom MSR by malo byť poskytnutie produktu pre najlepších a určenie najlepších - reprezentantov a tých, čo budú na LT.

Sú tu nejaké návrhy na nízkorozpočtové MSR. Čo je logickejšie? Urobiť nízkorozpočtové hnusné MSR, napr. Martin 2005, kde sa "majetnejší" ubytujú inde a všetci budú bez služieb? Alebo budú dôstojne MSR, kde sa "menej solventní" ubytujú inde a budú môcť čerpať služby, ktoré platia "majetnejší"? Preberte sa! Kto chce ušetriť na cene, nikto mu nebráni! Kto chce narúšať kvalitu MSR skracovaním, pripomínam, že sme úspešní a budem bojovať proti tomu, aby to tu niekto zbúral a zničil.

Na záver pripomínam, že ste nijako nevyriešili nárast nákladov malých, stredných aj veľkých klubov ako som uviedol vo vzorových situáciách.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Deti a mládež

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.