MSR mladeže v šachu 2012

Šach na školách, súťaže, tréning, ...

Re: MSR mladeže v šachu 2012

Odoslaťod Martin Huba Ut Mar 27, 2012 2:53 pm

Jozef, tá V4 sa mi páči najviac....a na Extraligu žien možno dať dokopy jedno družstvo (repre 2020??), ale to iba snívam, lebo neviem aké budú peniaze...

Dal si niekto námahu a spočítal, ktoré deti na MSR splnili podmienku do listiny talentov?
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod Jozef Ut Mar 27, 2012 2:58 pm

Pán Ráchela to určite už má pripravené....
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Odoslaťod Jozef Rachela Ut Mar 27, 2012 8:35 pm

Jozef,
ešte som sa s tým nezaoberal, za čo sa mladým a ich trénerom ospravedlňujem.Viac-menej si to môže každý záujemca, podľa podmienok zaradenia na LT, aj tak skontrolovať a keď novú listinu aktualizujeme, si to môže porovnať.
S organizáciou MSR som bol aj ja spokojný, latka sa postavila zase vyššie a to je dobré. K výkonom niektorých mládežníkov by som sa rád niekedy osobne vyjadril,
najideálnejšie by to bolo na niektorom trénerskom seminári, resp. v novovytvorených šachových akadémiách, ktoré budú určite prínosom.
Jozef Rachela

Založený: Po Feb 23, 2009 9:49 am

Odoslaťod saat Št Mar 29, 2012 5:15 am

Obrázok používateľa
saat

Založený: Št Júl 02, 2009 4:39 am

Odoslaťod saat Št Mar 29, 2012 2:23 pm

Obrázok používateľa
saat

Odoslaťod saat So Mar 31, 2012 8:29 pm

Obrázok používateľa
saat

Odoslaťod Alžbeta Klučková Ne Apr 01, 2012 10:52 am

Fantastický úspech. 6 zlatých z 12 možných medajlí do jedného klubu - Liptovskej šachovej školy ! Snáď najvýraznejší klubový úspech v histórii MSRM.
Alžbeta Klučková

Založený: Ut Jún 24, 2008 11:34 am

Odoslaťod Jozef St Apr 04, 2012 10:47 am

Organizácia M SR v šachu mládeže je pre organizátorov vždy náročná úloha.Je to vždy podujatie pre cca 400 osôb a organizačne to zvládnuť a finančne zabezpečiť je na pár ľudí, ktorí sa na to dajú veľké sústo. Patrik, Mirec , Marek a aj ďalší mi to určite potvrdia. Takéto podujatia sa dajú organizovať len
vo veľkých areáloch s veľkou aspoň jednou sálou, s dostatočnými ubytovacími kapacitami a v poslednej dobe sa vyžaduje stále komfortnejší relax. Takéto na Slovensko "mega" turnaje sú aj finančne náročne ako na organizátorov, tak aj na vrecká hlavne rodičov. O organizáciu M SR mládeže nie je veľký skôr minimálny záujem a VV je rád ak sa vôbec niekto prihlási. Ja chápem aj prečo je to tak. Už dávnejšie som sa nad tým zamýšľal a po tohoročných M SR v S.Ľubovni, kde sa Patrik und compani skutočne pochlapili, som znovu došiel k nasledovnému záveru.
Súčasná hospodárska situácia na Slovensku nie je ružová a odborníci hovoria,že najbližšom období nejaké výraznejšie zlepšenie sa nedá očakávať (bodaj by sa mýlili) a tak aj finančné zabezpečenie mega turnajov bude čoraz ťažšie. Kríza sa u hotelov prejavuje už teraz dosť výrazne a zvlášť u tých menších. Toto je p dôležitý faktor. Moja osobná skúsenosť hovorí, že práve s menšími hotelmi sa dajú dohodnúť lepšie finančné podmienky ako s veľkými, ktoré sa ešte ako tak držia. Prečo to nevyužívať? To je prvý faktor.
Druhý spočíva v organizácii turnajov M SR. M SR sa zúčastňujú deti od 6 rokov do 18. Veľký vekový rozdiel prináša druhotné problémy. Stravovanie by malo byť rozdielne, relax pre tých povedzme 6-12 rokov je iný ako pre tých starších. Finančná náročnosť je zvyčajne rovnaká a nemusela by byť.
Neviem či by nebolo dobre rozdeliť M SR aj organizačne na M SR detí (do 12 rokov) a M SR mládeže (13-18 rokov). Samozrejme rozdelenie by malo svoje výhody a aj nevýhody. Nejdem ich tu vymenovávať ja. Nechám to na Vás, lebo vypočuť si názory organizátorov, rodičov, trénerov je zámerom tohto príspevku lebo tieto názory sú rozhodujúce. Ja sa len pokúsim ukázať ako by to mohlo vypadať napríklad v Hoteli LUNA pre deti do 12 rokov.
1. Priestory hotela na tieto kategórie bohato vystačia a boli by grátis. Informoval som sa, koľko by stála hala pre usporiadanie turnaja s 300 hráčmi v Martine.
400 .- € za každý deň.
2. Denné menu pre menšie deti 6-7 € , pre 12 ročných "žrútov" pod 10.-€ (za terajšej situácie)
3. Ubytovanie - pri 4 a viac dennom turnaji v Hoteli LUNA myslím,že by som vedel dojednať na 8.-€ pre deti
4. Doba turnaja : Áno ME a MS sa hrajú s časom na rozmyslenie ako sa hrajú. Nemyslím,že to je nutnosť u detí sa tomu úplne prispôsobiť. Skrátením času na rozmyslenie a hraním dvojkôl ( čo nie je až taký veľký problém pre deti ako sa o tom s obľubou píše) by sa skrátil čas trvania turnaja dosť výrazne a tým pri dobre načasovanom termíne by rodičia a tréneri čerpali minimum dovolenky (ak vôbec nejakú) a výrazne by sa znížili náklady aj na stravu a ubytovanie, na rozhodcov to znamená ako náklady pre rodičov aj pre organizátorov.
Považujete tieto moje myšlienky ako akési " predkrízove rozjímanie" a Vaše vyjadrenia možno dajú novú myšlienku aj pre VV. No novu ... mám dojem, že v minulosti to už tak aj bolo, len za odlišných podmienok v spoločnosti...
Jozef

Odoslaťod Ondrej Danada St Apr 04, 2012 11:50 am

P. Hlaváčik, mne sa Váš návrh nepáči a to z nasledujúcich dôvodov.

• V súvislosti s MSR by vznikli vyššie náklady organizátorom, resp. zväzu, keďže je potrebné 2x zaplatiť rozhodcov a ich náklady, on-line prenos, cestovné, občerstvenie, ... Je síce pravda, že pre jednému organizátorovi sa bude javiť, že má menšie náklady, ale ak by na ne dostal za polovičné MSR polovičnú dotáciu, tak by asi nebol moc šťastný.
  • Zvyšujú sa klubom náklady na trénerov, sprievodné osoby, cestovné + dobrovoľníci si musia brať dovolenku 2x
  • Kluby strácajú vyjednávaciu silu pri obsádzaní okolitých penziónov
  • sociálne dôvody - rozdelenie súrodencov, kamarátov a spriatelených skupiniek

Čo sa týka ceny, nikto nie je povinný bývať v zariadení poskytovanom organizátorom, aj ja si často hľadám ubytovanie na turnajoch inde, najmä ak organizátor ponúka príliš nízky štandard. Cenový rozdiel medzi ubytovaním poskytovaným tento rok a minulý je minimálny, ale kvalita je niekde úplne inde.

Dvojkolá sú tradičná téma.
Vadia alebo nevadia? Záleží koho sa spýtame. Názory hráčov, ktorí prišli a neuhrali aspoň +1 a hráčov, ktorí neprišli a nie sú v TOP15 v ratingliste alebo GPX, ma popravde povedané až tak nezaujímajú. MSR sú určené pre najlepších, preto ma zaujímajú práve ich názory, nie niekoho, kto neprišiel a nebol by ani 15. nasadaný. Samozrejme majú k tomu čo povedať aj naši reprezentační tréneri, ktorí majú veľa skúseností na svetových podujatiach, a taktiež kluby, ktoré na MSR mládež vysielajú, spolu s trénermi. Napr. LŠŠ získali zopár medailí, čo si asi myslia o dvojkolách tam?

K tempe som sa vyjadroval už v susednej téme. Sme úspešní a má na tom nemalý podiel aj to, že naši najmladší si už zvykli na vážne šachy, v čom niektorí susedia zaostávajú. Máme ísť krok späť? Skôr naopak, mali by sme sa ešte viacej priblížiť k úspechom, veľa našich mladých nemá kondíciu, lebo nie sú zvyknutý na 11-kolové turnaje, preto by stálo za úvahu zaviesť 11 kôl aj u nás, aj keď má to aj svoje nevýhody.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod Jozef St Apr 04, 2012 3:44 pm

Ondrej,
napísal som,že som zvedaví na názory a preto aj Váš názor evidujem ako niečo čo je postavené na matematickej nepresnosti, čomu chýba aj logika a preto pár riadkami budem reagovať.
Zvýšené náklady na rozhodcov - prečo by mali byť? Určite 2x bude hlavný rozhodca , ale rozhodcov u detí bude skôr menej a u mládeže nevidím dôvod prečo by malo byť viac. Stačí porovnanie tohoročných M SR a mnou navrhovaných zmien. Ani u on-line prenosov to nevidím tak ako Vy.
Čo sa týka dotácii tak je zjavná Vaša neznalosť spôsobu dotovania. Organizátor dostáva dotáciu za každú kategóriu sumárne naraz. Teda koľko kategórii robí toľko dostane a to platilo aj doteraz. Výška dotácie je dosť diskutovateľna....
Zvýšenie nákladov trénerom - nepoznám zmluvy a dohody s trénermi a tak sa je ťažko k tomu vyjadrovať. Neviem koľko je takých rodičov (predpokladám,že tých ste myslel pod sprievodnými osobami), ktorí by museli ísť dva krát. Zvýšená náročnosť u klubov - ak áno tak by sa muselo trochu viac ponamáhať na sponzoringu.
To je mi veľmi blízke a viem o čom hovorím.
Kluby strácajú vyjednávaciu schopnosť v penziónoch... - použijem najslušnejší výraz - blbosť.O tom je zbytočne diskutovať.
K tým sociálnym dôvodom ( :) )pridajte ešte napr. zdravotné ako obdobie kliešťov, alebo zmena ovzdušia a pod.
Ešte jednú vec, ktorú som v prvom príspevku vôbec nespomínal. Kvalita starostlivosti a prispôsobenie organizácie turnaja deťom a mládežníkom by bola odlišná a lepšie by vystihovala záujmy oboch skupín a teda spoločenská úroveň by pre deti určitého veku mohla byť vyššia. Týka sa to nie len organizovania turnajov , ale aj napr. stravy. Tieto faktory ja osobne považujem za veľmi dôležité. Ondrej, skúste hľadať nie len "negatíva" , ale aj keď máte iný názor pozrite sa kútikom oka aj na pozitíva.
Jozef

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Deti a mládež

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.