KONCEPCIA PRÁCE S DEŤMI A MLÁDEŽOU

Šach na školách, súťaže, tréning, ...

Re: KONCEPCIA PRÁCE S DEŤMI A MLÁDEŽOU

Odoslaťod Július Gajarský So Apr 23, 2011 5:14 pm

No, nepamätám, že to tak nazývam - ak áno, je to samozrejme nesprávne/neúplne - ale Pán Boh zaplať za to, že sa objavila a schválila aspoň tá špička pyramídy - ak doplníme tie ostatné časti - bude to úplné :-)
Július Gajarský

Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Odoslaťod Tomas Chabada So Apr 23, 2011 7:11 pm

Ahoj Julius
nazor ako nedikriminovat v treningovom procese SSZ
som vyjadril na stretnuti v Sliaci
http://www.youtube.com/watch?v=h7O4AVbpYzU
7. min 50.sek a 8.min 45.sek
pozorne si to vypocuj
pri nediskriminacnom systeme budes mat urcite viac ucastnikov
(spytaj sa Tomasa Pericku)
a urcite objavis talenty
(spytaj sa Sergeja Berezjuka)
este financna oprava
(19+30)*10*5=2450 euro
neclen nad piate miesto nema prispevok na ubytovanie 19 euro
a musi napr. zaplatit trenera na tri dni cca 30 euro
diskriminacia?
robis to tak na sustredeni v svojom klube?
preco to chces robit v SSZ?
nemas rad tie deti nad tretie alebo piate miesto?
ja mam rad aj to posledne
pretoze bez neho by nebolo prve
pekne sviatky
Obrázok používateľa
Tomas Chabada

Založený: Ne Jún 21, 2009 6:16 am

Odoslaťod Július Gajarský So Apr 23, 2011 11:53 pm

Tomáš - vypočul som si to a hádam aj porozumel (trocha tam rušili tie stíhačky) ako si predstavuješ "nediskrimináciu" - stále však to považujem za nepochopenie princípu a účelu "reprezentačných sústredení" či podpory vybranej (na základe kritérií) tréningovej skupiny...
K diskriminácii:

- bývam pri zimnom štadióne, roky tam skoro ráno či neskoro večer (vtedy tam majú vyhradené "lacnejšie" tréningové hodiny) rodičia vozili/vozia "diskriminované" deti - platili/platia značné sumy za ľad/trénera/výstroj/dopravu na zápasy... Vedľa je škola, kde otvorili hokejovú triedu a tí čo sa tam dostali (výber/kritériá/talent...) sú na tom o niečo lepšie - trénujú počas vyučovania, majú trénera, ľad, ale stále platia poplatky za výstroj, či dodatočné klubové tréningy, sústredenia... Pár krát za rok sem privezie parádny autobus tridsiatku detí - ich rovesníkov - reprezentantov a týždeň trénujú s reprezentačnými trénermi, v nafasovanej výstroji a oblečení, bez platenia ubytovania, stravy či ľadu a pripravujú sa na nejaký turnaj U14 či U16 (o ktorom 99,99% populácie ani nevie že je...) - a "naše" "diskriminované deti sa môžu akurát tak pozerať - čo ako by sa chceli zapojiť do tréningu, jednoducho nemajú nárok (hokejový tím ma určitý počet hráčov - tí navyše by na ľade zavadzali, nestačili - a nenatrénovali by nič ani tí ostatní...).

- mám priateľ i rodičov detí v klube, čo vozia cca trikrát do týždňa deti na plávanie - platia bazén, trénera vo vode (kde vyrástol napr. majster Európy Marcel Géry...) i na suchu suchu - a s diskrimináciou je to podobné ako s hokejom - jednoducho na sústredenie pre tých, čo dosiahli lepšie výsledky či nebodaj reprezentantov sa nedostanú (bazén má svoju "kapacitu" tréner tiež zvládne len určitý počet zverencov....) - nemajú nárok ...

- kolega obetoval pre svoju dcéru - nádejnú tenistku - dokonca reprezentantku v mládežníckej kategórii všetko - platil trénera, kurty, výstroj, účasť na potrebných" kvalifikačných či ratingových turnajoch - predal televízor, neskôr auto - ale nestačilo to - pri prechode do vyššej kategórie (momentálne lepšie/šťastnejšie/možno s lepšími podmienkami na tréning v klube) získali v kvalifikácii pre reprezentáciu "lepšie" body a dcéra na tréningy (pre reprezentačnú špičku...), bez úhrady za dvorce, trénera nemala nárok...

A aby sme neboli len pri športe - mám tri, už dospelé deti - a obdobné príbehy môžeme písať pri štátom financovaných školách (prečo napr. nemôžu ísť "nediskriminované" študovať na tie školy, ktoré by chceli či musia sa pri prijímacích pohovoroch dostať do cca 5 % tých, ktorých na základe výsledkov prijímačiek či talentových skúšok prijali na ďalšie štúdium - tí ostatní "diskriminovaní" buď študujú na iných školách, alebo diaľkovo popri zamestnaní - a doplácajú si to, alebo to proste vzdali... (a koľko lekárov, učiteľov, či vedcov - predtým hokejistov/plavcov/tenistov...) nám uplávalo dolu vodou?

PREČO SI MÁM MYSLIEŤ, ŽE SLOVENSKÝ ŠACH JE KRAJINA UTÓPIA, KDE TO IDE PODPORIŤ BEZ "DISKRIMINÁCIE" VŠETKÝCH???
Július Gajarský

Odoslaťod Július Gajarský Ne Apr 24, 2011 12:59 am

Teraz ešte k šachu - a Tvojim otázkam o "diskriminácii" v našom (ale podobné to "musí byť i v ostatných "normálnych") klube či na sústredení:
začnem možno výrokmi z mladosti, keď sme sa ako študenti zabávali na absurditách "rozvinutého socializmu", keď už končili akékoľvek logické argumenty:
... komu to prospeje?... či
...a kto to všetko zaplatí?...
S prekvapením som si uvedomil, že ich môžeme použiť aj v v nami diskutovanej téme podpory "reprezentačných skupín" a "diskriminácie" ostatných...

Teda v klube:
- na tréningoch - určitú formu "diskriminácie" - ak to tak chceme nazvať asi používať musíme - máme prenajaté priestory na obmedzený čas, dva dni v týždni, ochotných trénerov (vo ich voľnom čase /bez odmeny ale tiež obmedzené počtom/časom/možnosťami) a jednoducho - ak zachováme štruktúrovaný tréning (s ohľadom na vek/výkonnosť/schopnosti a chuť trénovať...) a má to mať nejakú úroveň - proste niektorým venujeme/vyhradíme v praxi viacej času, pozornosti...) - samozrejme sa to viac prejaví pri príprave na podujatia (MSR - kedy tí, čo sa podujatia zúčastnia, majú viacej tréningov/v menších skupinách i individuálne...) - samozrejme, ak má niekto z ďalších chuť a záujem, môže sa tréningu ak stíha zúčastniť (ale vlasy - tých pár mi dupkom vstáva/keď mi Roman Kozinka zahlási, napr. týždeň pred MSR, že na tréningu mal 25 detí...
- podobne asi na sústredeniach/táboroch - účastníci síce platia rovnako ale sú/musia byť rozdelení do skupín (počet/kvalita/výkonnosť...) - a keď Tomáš Perička pri "nediskriminačnom systéme" má viac účastníkov - zákonite musí - ak chce zachovať kvalitu získať/zaplatiť viac trénerov a rozdeliť účastníkov do skupín) či Berezjuk objaví viac talentov (musí získať viacej zdrojov a aj napísať čo to a koho koľko stojí) či potom nie sú diskriminovaní práve tí lepší/talentovanejší - napr. menším priestorom/možnosťou na intenzívnejší tréning...

Pritom, reči o "nediskriminujúcom" prístupe napr. u S.Berezjuka sú proste "chimérou" - fakty hovoria (a musia hovoriť, inak to proste nejde, jedine, že by to financovali tréneri či funkcionári zväzu/klubu sami - NIKTO Ti nedá zdroje na tréning nelimitovanej skupiny mladých šachistov...).
Tu je napr. výňatok z propozícií (krátené) na sústredenie:

Reprezentační soustředění ČR v rámci přípravy na „ME,MS,MEU ...mládeže“

Hlavní lektor – GM Viacheslav Dydyshko
Termín: .....2009
Vedoucí: Mgr. Sergej Berezjuk ...
Trenéři: GM V.Dydyshko, IM S.Berezjuk,....P.Paleček
.......
Finance: 2 300,-Kč
Cena zahrnuje:
- ubytování+stravu
- trenérské a pedagogické zajištění

Metodické materiály, které budou na soustředění probrány, obdrží každý účastník v elektronické podobě.

Poznámka:
- reprezentanti, kteří si letos vybojovali právo účasti na MS nebo ME a zúčastní se
alespoň jedné z těchto akcí, mají celé soustředění s výjimkou dopravy zdarma
- členové TOP skupiny ČR do 12 let si hradí pobytové náklady a dopravu
- tohoto soustředění se zúčastní reprezentanti ze Slovenska a pozvaní sparingpartneři
- případní další zájemci, nechť se obrací na výše uvedené vedoucí akce
Július Gajarský

Odoslaťod Július Gajarský Ne Apr 24, 2011 1:42 am

Úprimne: k príkladu a počtom na výpočet sumy za 5 ročnú diskrimináciu - naozaj budeš niekoho 5 rokov posielať/odporúčať mu účasť a nechať ho hradiť náklady (doprava, ubytovanie, strava/tréningy/sprievod ...) na reprezentačné sústredenia (bez toho, že by sa zlepšil tak, aby sa do "nediskriminovanej" skupiny na základe výsledkov dostal) len preto aby si dokázal, že je diskriminovaný? Veď predsa za tie náklady mu/mal by si mu zohnať/vybaviť trénera a ak je talent mal by sa skôr či neskôr prejaviť...

Ale možno predsa len by sa dalo niečo pre upraviť v podmienkach: ak už SŠZ sústredenia zorganizuje a neprihlási sa/nezúčastní sa dostatočný počet tých čo majú zľavu - dať možnosť/priestor/šancu do naplnenia plánovaného počtu účastníkov zúčastniť sa ostatným bez dodatočného poplatku na trénera...SŠZ by to nestálo nič navyše, využili by sa plánované/objednané kapacity a objednaní tréneri a zrejme by to aj pohlo tých, čo sa sústredenia mohli zúčastniť so zľavou, aby sa v budúcnosti sústredenia zúčastnili, lebo ich o rok môžu z ich pozícii vytlačiť na MSR či zo zoznamu práve tí, ktorým "prenechali" šancu zúčastniť sa sústredení...
Július Gajarský

Odoslaťod Jozef Ne Apr 24, 2011 8:01 am

Pán Gajarský, ja som pochopil vety Tomáša trochu inakšie ako Vy. Myslím si, že Tomáš poukazuje na to, že existujú aj deti, ktoré sa samozrejme všetky nemohli dostať na sústredenia reprezentačných trénerov, ale sú dobré a majú predpoklady možno byť lepšie ako tí, ktorí sa tam dostali na základe jedného výsledku! Tým sa zo stránky SŠZ vytvárajú predpoklady pre napredovanie jednej skupiny hráčov, ale druhá ktorá možno svojim talentom až tak nezaostáva zostáva aj naďalej nepovšimnutá. Keby existovala koncepcia práce s mládežou tak by tento problém asi nemal nastať, koncepcia by to systémovo mala riešiť. Neexistuje a tak je spor. Ja som pochopil Tomáša, že zo stránky SŠZ je to diskriminácia a nie zo stránky p. Likavského. Kalkulácie nákladov a pod. je len dôsledok zanietenej diskusie a obhajovania svojich záujmov a názorov.
Ja som napísal, že nám takáto situácia "vyhovuje" nakoľko v LUNE mienime organizovať sústredenia aj pre tých o ktorých zatiaľ SŠZ nemá iný záujem ako členské. Vy ste sa do mňa aj preto pustil a čo som napísal tak ste vyňal z kontextu a napádal , doslovne "hlava nehlava". Pochopil ste?
Hlaváčik
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Odoslaťod Tomas Chabada Ne Apr 24, 2011 8:27 am

Ahoj Julius

dobre vies ze ten 5 rocny GM je fikcia
diskriminacia ako ju robia iny ma nezaujima
(napr.ako pises Dydysko Berezjuk Palecek)
to robi struktura ČŠZ a oni kracaju s nou
ak to bude robit Sergej so mnou nebude diskriminovat
bude sa to volat podpora socialne slabsim
alebo to nebudeme spolu robit
to ze diskriminuju druhi to nechaj im

ja nehovorim o podpore vsetkym
hovorim o nediskriminacii vsetkych
citis ten rozdiel?
aj ked sa Ti to zda ako utopia
nastartuj tu zmenu u seba
spytaj sa seba co Ty chces pre svoje nase deti
co si prichystal pre toho posledneho
pekne sviatky
Obrázok používateľa
Tomas Chabada

Odoslaťod Július Gajarský Ne Apr 24, 2011 9:16 am

Jozef, Tomáš - je pekné Veľkonočné ráno - zobudil som sa po noci, keď som (ešte plný dojmov zo slávenia veľkonočnej vigílie - a tento rok bola naozaj pekná - a organicky dopĺňala moje "duchovno") sa tu snažil napísať/vysvetliť svoje videnia jedného kroku (z pohľadu doterajšieho fungovania terajšieho VV SŠZ v oblasti mládeže skoku...) - a už som oblečený ísť si zabehať (to zasa okysličený mozog začne produkovať nové nápady ;) takže len stručne, lebo už v tento sviatočný deň sa budem/chcem venovať viacej rodine...
Jozef - ak chápete moje reakcie ako napádanie - ospravedlňujem sa/hoci nič som tak nemyslel ani nenašiel (tu ani v súkromnej pošte...) - vašu prácu si vážim a považujem ju v mnohom za inšpiráciu a nasledovaniahodný príklad... Jediný rozdiel je možno ten, že po skúsenostiach komplexnú "koncepciu" práce s mládežou od SŠZ už nechcem tvrdohlavo vymáhať (jej vypracovanie inak, samozrejme že má byť) - ja/my v Trnave-Modranke vlastnú máme a žijeme si ju praxi - môžem a rád sa s ňou podelím - okrem tvrdej a poctivej práce tam na nikoho žiadny zázrak ani zlaté vajcia nečakajú....OK?
Tomáš - je to tu malý priestor na vyjadrenie a pochopenie sa navzájom - obaja nejaké tri/štyri hádam robíme intenzívnejšie s mládežou na poli šachu - Ty možno viac "profesionálne" ja "amatérsky" (vzhľadom na našu civilnú prácu a to čo nás živí... ;) - ale ver, že chápem/robím/chcem dávať všetko pre to, aby "moje deti" nemali pocit "diskriminácie" - takže zmenu (aspoň vo význame ako som pochopil že mi odporúčaš) štartovať u seba nemusím ;) - len pokorne, trpezlivo, s nasadením sa "kontinuálne" snažím čo najefektívnejšie realizovať/žiť tie myšlienky a ciele, o ktorých sa tu v podstate bavíme... (a verím, že sa naďalej budeme a v praxi si dokazovať, že to ide...)

Pekný veľkonočný deň...
Július Gajarský

Odoslaťod Július Gajarský Ne Apr 24, 2011 9:21 am

Tomáš - ešte tá filozofia, čo sa snažíme žiť a napĺňať - máme ju od začiatku na stránke http://www.modranka-sach.wbl.sk
"Šach pre všetkých - všetci pre šach!"
...
Július Gajarský

Odoslaťod Tomas Chabada Ne Apr 24, 2011 10:51 am

Ano
to co pises ma tesi
viem ze nasa diskusia nema svojho hlavneho posluchaca
a ani riesenie
keby mala tak sa cosi zmeni
ono sa cosi urcite zmeni
ale iba v nas
ked sa ma pytaju kolko mam deti odpovedam 150
mylil som sa
teraz je ich ovela viac
Obrázok používateľa
Tomas Chabada

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Deti a mládež

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.