KONCEPCIA PRÁCE S DEŤMI A MLÁDEŽOU

Šach na školách, súťaže, tréning, ...

Re: KONCEPCIA PRÁCE S DEŤMI A MLÁDEŽOU

Odoslaťod Július Gajarský Pi Apr 22, 2011 5:39 pm

...
Už sme tu mali zoznam asi 150 talentov :)
... A kde sú? - Keď sa pozriete, časť/dosť veľká z nich - tí, čo im nestačilo to, že sa na Listinu talentov dostali a tvrdo/poctivo/systematicky pracovali v kluboch/centrách/individuálne s trénermi ďalej - je v reprezentačnej špičke, dosahuje úspechy na MSR i v zahraničí. Tí ostatní - ak si ich identifikujeme - stojí za zamyslenie sa, kde/prečo zostali na pol ceste, nevyvíjali sa dostatočne či zaostali - či to bolo uspokojením, nedostatočným/neefektívnym tréningom alebo proste tým, že nemôže byť 150 detí rovnako úspešných (keď napr. titulov je ročne len 10 či 12 :-) ;)
Takže snažme sa, aby každý z nás robil veci tak, že nájdeme tých "svojich" v tej prvej skupine...

Ak si dobre prečítate názov toho materiálu tak zistíte, že sa jedna o koncepciu reprezentačných tréningov.
- Áno - tak to chápem a verím, že aj vy, preto nevyčítajte, že tam nie je podpora koncepcia práce s mládežou na tej nižšej - náborovej, základnej či trocha pokročilejšej úrovni - Tú - ak budeme rovnako iniciatívni a robiť si svoju prácu dobre a zodpovedne (a chce sa mi napísať aj prezieravo a so snahou využiť spoločný potenciál) ako Tomáš Likavský na reprezentačnej úrovni aj na úrovni nás "dolu v regiónoch/krajoch/kluboch/centrách/strediskách/krúžkoch/škôlkach... a ponúkneme/presadíme aj tú koncepciu (ja resp. my v Modranke ju máme - na papieri a v podstate sa snažíme tri roky ju napĺňať v praxi - na požiadanie môžem poslať či ponúknuť na porovnanie...) pre "nás" nič nebráni, aby zasa niekto druhý tu na fóre bol k nám rovnako "skeptický" či "nespokojný" ako teraz my - alebo časť z nás .... ;) ;)

Nie každý môže byť reprezentant... nie každý si to zaslúži...
Opäať neviem, čo sa tým chcelo povedať - obe časti sú v podstate pravdivé, ale nechápem v kontexte, čo sa tým malo povedať - v každom prípade sa KAŽDÝ môže - ak chce niečo dosiahnuť - snažiť...
Július Gajarský

Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Odoslaťod Jozef Rachela Pi Apr 22, 2011 7:38 pm

Myslím, že deti z okolia Trnavy dosahujú stále priaznivejšie výsledky najmä preto, že pán Gajarský a spol. sa tak stavia k veciam, ako sa vyjadruje,
v tejto téme, na rozdiel od niektorých, ktorí nechcú pochopiť, že pre našu mládež sa robí maximum možného, aby to bolo lepšie ako doteraz.
Že to nie je ideálne? Prosím...
Za všetkým stoja ľudia a len ľudia. Ja lepších nepoznám...A poznám ich dosť...

Dňa 4.6.2011 chystáme seminár pre trénerov a inštruktorov najmä mládeže, vo Veľkom Mederi pri Dunajskej Strede. Kto má záujem, rezervujte
si tento deň.
Jozef Rachela

Založený: Po Feb 23, 2009 9:49 am

Odoslaťod Jozef So Apr 23, 2011 7:24 am

Pán Gajarský staviate sa do pozície ochrancu p. Likavského. Len ste si vybral ako obeť nepravého a útočíte hlava nehlava. Prosím Vás prečítajte si ešte raz ( pozornejšie)postupne od prvého príspevku p. Tomáša Chabadu pomaly bez zášte všetky ostatné príspevky a pozorne tie moje. Ja som v ničom, ale skutočne v ničom Vášho trénera nenapádal, práve opačne.Naopak, ja si trénerov Likavského a Palečka vážim (existuje o tom viac dôkazov). To čo som písal patrilo viac menej diskutujúcim, ktorí prejavovali nespokojnosť s prvým krokom p.Likavského. Že teraz treba doviesť teóriu úspešne do praxe, aby to bol prvý skok dopredu to je fakt, ktorý neviem prečo Vám vadí. Vyberáte vety z konceptu tak ako novinári v bulvároch, tak ako sa Vám to hodí. Ja som nenapísal, že sme mali 150 talentov, ale že sme mali zoznam 150 talentov. Kde sú? Nikde , veď skutočných 150 talentov v jednom období Slovensko nikdy nemalo. Aj terajšia myšlienka ak nevstúpi úspešne do praxe ostane len zoznamom a myšlienkou.
Nechápete čo autor chcel povedať tým, že nie každý môže byť reprezentantom. Je mi ľúto,že takú jednoduchú myšlienku nechápete v súvislosti s koncepciou p. Likavského a príspevkami v diskusii. Ja v mojich príspevkoch som nevyčítal, že v koncepcii nie je podpora na nižšej úrovni ( zrejme máte dôvod prečo mi to pripisujete). Naopak napísal som ,že mi to vyhovuje, hneď v prvom príspevku a aj prečo vyhovuje ;) .
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Odoslaťod Tomas Chabada So Apr 23, 2011 7:32 am

Diskriminacia
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Pribeh.
Bolo raz jedno dieta.
Jeho rodicia na 10-tich rocnych sustredeniach SSZ
museli naviac zaplatit (18+30)x10= 480 euro.
Po piatich rokoch to bolo o 2400 euro naviac ako platili ostatni.
A to boli iba sustredenia.
Mozno ze to nebolo prenho pat rokov
Ale urcite tych financne diskriminovanych deti
bolo pocas piatich rokov vela.
Potom sa to dieta stalo GM.
A zacalo opat diskriminovat.
Namiesto podpory socialne slabym.
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Chcem Vam povedat ako to funguje.
Vy chcete nastartovat atmosferu spoluprace a tvorcej aktivity.
Ale ako struktura do samotneho systemu zasejete diskriminaciu.
Vo vsemoznych formach.
Nepisem preto ze by som sa z Vasej diskriminacie tesil
alebo mal z toho skodoradost
ani preto aby som Vas kritizoval
je mi iba luto kolkym schopnym nebude umoznene
Odstrante diskriminaciu a potom mate nadej.

.
Obrázok používateľa
Tomas Chabada

Založený: Ne Jún 21, 2009 6:16 am

Odoslaťod Jozef So Apr 23, 2011 7:52 am

Tomáš, to čo píšeš by ale mala riešiť koncepcia práce s mládežou a nie koncepcia sústredení reprezentačného trénera.
Koncepcia práce s mládežou neexistuje a potom akýkoľvek iný pokus vyvoláva takéto reakcie. Na stretnutí zvolanom p. Gregorom v Slači sme sa dozvedeli ,že prácu s mládežou nemá na starosti nikto, KM sa stará len o turnaje a vraj práca s mládežou je starosťou TMK.Prečo potom názov KM a nie napr.: Turnajová komisia mládeže. Keby koncepcia existovala tak by si asi nevolal po niečom načo asi ozvena nebude.
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Odoslaťod Július Gajarský So Apr 23, 2011 1:05 pm

Je Veľká noc, nie je dobré útočiť (samozrejme, ani inokedy) na seba a vyčítať si... Skôr to zoberme ako možný symbol obetovania sa pre ostatných, nového začiatku, jasného cieľa...

Stručne (pokiaľ možno budem sa snažiť tak, aby to nebolo chápané ako vytrhnuté z kontextu ako v bulvárnych novinách...) k jednotlivým veciam z Jozefovho a Tomášovho príspevku:

Jozef - nestaviam sa do pozície ochrancu T.Likavského - nepotrebuje to, nikto ho tu z ničoho neobvinil ?!- ja som reagoval na výhrady ku koncepcii práce s mládežou -resp. k tomu, čo tam aj nebolo (jogo, pán Klimeš, Jozef i Tomáš..) a boli k tomu výhrady... Jeho meno som spomenul z pozície reprezentačného trénera a preto, že za oblasť, ktorú zodpovedá niečo urobil...
Ak ja, Rasťo Diviak, Miro Roháček, ... (napr. za kluby či TSM), Jozef (napr. za CVČ, školy...) Tomáš ( napr. škôlky, a práca s najmenšími)... a ďalší navrhneme zmysluplné a skúsenosťami a praxou podložené návrhy na riešenie/zlepšenie v daných oblastiach (napr. aj systém "nediskriminujúci" nikoho - sem s tým, - som pripravený to podporovať rovnako, ako aktuálne koncepciu systematickej prípravy "reprezentačného" TOP výberu...

(Aj chcete - nesúhlas, výčitky na moju adresu niečo ostrejšie či osobnejšie (samozrejme v rámci šachu) - prosím na modranka-sach@wbl.sk)
Július Gajarský

Odoslaťod jogo So Apr 23, 2011 1:35 pm

Julo: ja som takisto ako jozef ziadnu koncepciu prace s mladezou nevidel. Videl som len koncepciu sustredeni
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo

Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm

Odoslaťod Július Gajarský So Apr 23, 2011 1:56 pm

Jozef, prečítal som to pozorne ešte raz - aj tie svoje príspevky - nedá mi, aby som si nevypýtal vysvetlenie/fakty k tomuto
...a útočíte hlava nehlava...
. Ak by to malo tu zahltiť diskusný priestor - prosím na vyššie uvedený e-mail. Ďakujem.
K Tomášovi a diskriminácii - možno tiež téma na súkromný mail - veľmi rád by som podiskutoval o tom , ako chápať diskrimináciu a v praxi v tomto svete "nediskriminovať" u nás "dolu" - keď nie každý "budúci talent/jeho rodič" si môže dovoliť platiť za členstvo/tréningy v klube, škôlke, CVČ, ...chodiť a platiť aspoň dopravu napr. na 10 turnajov GPX za sezónu, letný tábor či sústredenia regiónálne... účasť na majstrovstvách SR - štartovné, doprava ubytovanie, náklady na doprovod, trénera... - kde je tá miera talentu/sociálnych podmienok/solidárnosti (a odolnosti "bláznov") ktorí toto "dolu" vo svojom voľnom čase a zadarmo zabezpečujú a robia - pre praktické rozhodnutie, kedy už v Tvojom príbehu "jedno dieťa" hodiť na diskrimináciu zlému vlkovi/systému (GM), ktorý ho bude oberať oproti ostatným (tri, päť či viac rokov) 480 eur ročne...

(Čo tak trocha zmeniť optiku a povedať si že ten zlý/diskriminačný systém dá 90 nádejám (a tými môžu byť pri výsledkoch prípravy, do ktorej sa investuje "dolu" aj tí diskriminovaní/sociálne slabší - podľa môjho odhadu na uvedených nákladoch -tréningy/členské/ štarovné/ turnaje GPX/MSR/tréneri.. odhadom 600 euro ) - čisto teoreticky vypočítané ako v Tvojom príklade ročne 10x 48 = 480 euro na prípravu navyše ;) ... ) A teraz to vynásobme počtom zaradených do tréningových skupín - veď tým to SŠZ môže zlomiť väzy...
Július Gajarský

Odoslaťod Július Gajarský So Apr 23, 2011 2:04 pm

Jogo materiál sa volá
Koncepcia tréningových procesov reprezentácie SR v šachu (skúšobná jednoročná verzia)
a je na každom, čo si z tam uvedeného vyberie alebo chce vybrať a ako sa k tomu postaví... Ja to vidím ako prínos (dôvody som už písal v predchádzajúcich príspevkoch) a šancu/predpoklad toho, aby slovenskí reprezentanti boli/mali šancu byť na vrcholné podujatia lepšie/systematickejšie pripravení, ako bolo tomu doteraz... To je všetko.
Július Gajarský

Odoslaťod jogo So Apr 23, 2011 4:41 pm

presne tak, tak sa to vola, tak preco to nazyvas koncepciou prace s mladezou, ked to nie je?
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo

Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Deti a mládež

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.