KONCEPCIA PRÁCE S DEŤMI A MLÁDEŽOU

Šach na školách, súťaže, tréning, ...

KONCEPCIA PRÁCE S DEŤMI A MLÁDEŽOU

Odoslaťod Jozef Po Jan 03, 2011 1:14 pm

Tak ako som sľúbil na Vianoce tak po Novom roku otváram tému s názvom "KONCEPCIA PRÁCE S DEŤMI A MLÁDEŽOU".19 mesiacov som (sme) márne čakali na nejakú koncepciu, vypracovanú VV (jeho komisiami zodpovednými za prácu s mládežou) a tak ako pán Igor Gažík napísal - spracujme ju my tu na DF a ja dodávam "aspoň sa na konci volebného obdobia budú mať čím kompetentní pochváliť ";) . Je mi jasné, že spracovať koncepciu tu na DF do detailov sa asi nedá , ale určite myšlienky tu vyslovené môžu veľmi napomôcť k rozpracovaniu koncepcie.
Čo to je vlastne koncepcia?
Keď si zoberieme na pomoc slovník cudzích slov a z ponúknutých možnosti si vyberieme vhodné vysvetlenie pre túto tému tak by to mohlo byť vysvetľované ako "hlavné zámery nejakej činnosti " či "myšlienkova osnova činnosti".
Prezident SŠZ sa o koncepcii vyjadril, že to je "postkomunistický prežitok " , ktorý nie je potrebný v terajšej dobe.
Prvá otázka potom znie : Čo to koncepcia práce s mládežou je a je vôbec pre šachovú komunitu potrebná?
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Re: KONCEPCIA PRÁCE S DEŤMI A MLÁDEŽOU

Odoslaťod Ondrej Danada Po Jan 03, 2011 2:03 pm

V inej téme som položil otázku: "Čo, ako a pre koho organizovať".
Myslím, že je to jedna zo základných otázok, ktoré by mala koncepcia riešiť aj v oblasti práce s mládežou.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod Ondrej Danada Po Jan 03, 2011 2:22 pm

Koncepcia je potrebný nástroj na to, aby sa zdroje v oblasti práce s mládežou využívali efektívne.

Položil som jednu z otázok, ktoré by koncepcia mala riešiť. Bez znalosti odpovede na túto otázku sa môže stať, že sa budú organizovať podujatia, ktorých prínos bude pre zvolenú cieľovú skupinu minimálny, či ponuka týchto podujatí presýtená, alebo naopak, že podujatia potrebné budú u nás chýbať.

Zdroje sú ohraničené a treba ich využívať rozumne tak, aby boli všetky cieľové skupiny čo najviac uspokojené, od náboru cez prácu s talentami až po Slovenskú či dokonca našu svetovú špičku, vekovo od detí predškolského veku až po juniorov. Dôležitá je aj starostlivosť o ženský šach už od čias mládežníckych.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Odoslaťod jogo Po Jan 03, 2011 2:39 pm

Absolutne zbytocne. Koncepciu si musi urcit ten co ju chce realizovat. Vy nedokazete urcit koncepciu SSZ, kedze vy ju ani nedokazete zrealizovat.
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo

Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm

Odoslaťod Riki1 Po Jan 03, 2011 3:25 pm

Jogo, ciastocne pravdive - realizovat koncepciu musi SSZ (ktory si ju aj urci), ale navrhovat a debatovat o buducej koncepcii moze ktokolvek - dokonca je to aj ziaduce, viac hlav, viac rozumu. Lenze to musi byt naozaj konstruktivne navrhovanie, v ziadnom pade nie natlak na Zvaz... Zvolili sme si VV aj s urcitou nim navrhnutou koncepciou, tak ho nechajme pracovat - mozeme mu nanajvys radit ("zratat" mu to mozeme o 3 roky, v pripade velkej nespokojnosti aj na mimoriadnej konferencii).
Obrázok používateľa
Riki1

Založený: Po Jan 28, 2008 11:24 am

Odoslaťod Jozef Po Jan 03, 2011 4:12 pm

Riky: Vy poznáte koncepciu práce s mládežou v SŠZ :?: Asi ste jediný :!: Podľa vás máme ich nechať pracovať - v tomto prípade driemať :?: Čo ak práve pre tú vami uvedenú mimoriadnu konferenciu prichystáme koncepciu práce s mládežou?
Jogo: Nesúhlasím. SŠZ (nie len VV) by mal mať koncepciu , ktorá sa bude počas rokov iba vylepšovať. Jedna vec je koncepciu spracovať a druhá realizovať. Realizácia koncepcie sa napríklad dá upravovať podľa finančných možnosti so zámerom dosiahnuť niekedy cieľový stav.
Aj podľa slov Rikyho aj Joga je koncepcia potrebná .
Jozef

Odoslaťod jogo Po Jan 03, 2011 4:19 pm

Ano, koncepcia je podla mna potrebna, no kazdy VV ju moze mat celkom inu, preto si ju musi vypracovat sam. Taktiez nemoze nik chciet aby automaticky novy VV prevzal koncepciu od stareho VV.
Debatovat o nej samozrejme moze ktokolvek. No myslim ze na tychto forach tych debat o tom co by tam malo byt bolo uz kopec, napriek tomu VV je to absolutne ukradnute a radsej nerobi nic (skor moj nazor postupuje destruktivne). Tak naco debatovat o veciach co tam maju byt, ked uz vetsina z nich tu bola spomenuta a nik zo zodpovednych ich nechce?
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo

Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm

Odoslaťod Jozef Po Jan 03, 2011 4:40 pm

Jogo a čo keď vašu poslednú vetu trochu zreálnim : "....a nikto zo zodpovedných ich nevie zrealizovať." ;) :o . Ak je niečo skutočne dobre tak aj nasledujúci VV to musí prevziať, lebo je to dobré. A ak to neprevezme tak musí prísť s niečím iným.
U nás terajší VV s ničím neprišiel. ja som ochotný o tom čo VV chce robiť s deťmi diskutovať a aj realizovať (ak to bude mať hlavu a pätu), ale nie je o čom a ak niet o čom tak si vytvorme vlastnú koncepciu a predložme ju VV a ak to neprijme a nič sám nepredloží tak sa ich zbavme.Niekedy, keď sa rozbiehalo GPX tak terajší predseda KM hodnotil GPX ako niečo veľmi škodlivé, niečo čo stavia mladých šachistov proti sebe namiesto, aby ich spájalo (mám to v archíve odložené) ako to robí Veľká cena Slovenska družstiev. Aj napriek názoru aj vtedy predsedu KM sa GPX rozbehla a dosiahla terajšie štádium.
Áno Riky je to nátlak na VV, ale nátlak legálny a podložený ich zlou činnosťou v tejto oblasti.Pokiaľ vy ich činnoať v tejto oblasti bola dobrá tak by sme 19 mesiacov nemuseli volať po koncepcii.
Jozef

Odoslaťod Ondrej Danada Po Jan 03, 2011 4:42 pm

Jogo, koncepcia sa obvykle tvorí na obdobie cca. 10 rokov. Jednotlivé VV si môžu robiť drobné úpravy s ohľadom na pokrok doby a vývoj svetových trendov, ale jadro by malo byť spoločné.

Robiť koncepciu rozhodne nie je zbytočné z dvoch dôvodov. Jeden uviedol pán Hlaváčik, prísť už s niečím pripraveným na riadnu či mimoriadnu konferenciu. Druhý dôvod je drobná (nenulová) nádej v plagiátorstvo. Možno si VV koncepciu prevezme a prehlási za svoj nápad.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Odoslaťod LuboChess Po Jan 03, 2011 9:40 pm

Keď tu toľko spamujem, napíšem i sem.
Upozornenie s touto problematikou nemám žiadne, resp. len veľmi minimálne skúsenosti :!:
a) lebo osobne mňa keď som bol v mládežníckom veku nikto netrénoval či "koncepčne ale ani len nekoncepčne nepracoval",(rodičia tiež nie sú šachisti), GPX nebolo a celkovo v 90-rokoch sa na náš okres/okolie SŠZ, či iné šachové inšitúcie vysoko vydlabali (ako hovorím ja čierna diera)
b) nemám ani žiadne šachové či nešachové dieťa, takže ani ako rodič šachovo-nadaného potomka nemám skúsenosti
(to má malú výhodu, že som nadvecou)

A teraz Jozefovi
najprv by sa mala doriešiť koncepcia s reprezentáciu, až potom môžeš riešiť koncepciu s mládežou (to úzsko súvisi)
1. či sa vydáš viac smerom do kvality na úkor kvantity - arménska cesta (obrazne povedané ak to preženiem majú 10x viac GM-kov - profíkov než my, ale 10x menej šachistov-amatérov registrovaných na FIDE listine)
Kvantita potom znamená, že začne obmedzené zdroje viac vrážať do talentov až supertalentov - už podchytených, perspektívnych (napr. medalistov z MS/ME,MEÚ)
často i na úkor ostatných, resp. masovosti.
Táto cesta má zmysel len vtedy, ak chceš mať v budúcnosti špičkovú reprezentáciu odchovanú z vlastných zdrojov, veď nakoniec načo maš vrážať peniaze do super-mládežníkov, keď potom ako dospelý nepôjdú ani len na ME družstiev.
2. opačne ak sa vydáš viac smerom do kvantity - masovosti na (čiastočne) úkor kvality, tj. čiastočne zatiaľ slovenská cesta. I táto alternatíva má svoje výhody - i masovosť potrebuješ, nakoniec šachový profi trh na Slovensku by 30 GM neuživila. Kvantita má výhody, e máš masu členskej základne, tí vychovajú ďalších šachistov, máš množstvo líg i na tej najnižšej úrovni, bežných turnajov, s tých radov ti vyrástu dobrovoľníci, tréneri CVČ, rozhdcovia, miestni funkcionári, sponzori, priaznivci, fanúšikovia šachu, odberatelia šachových produktov. Ale i nevýhodu - repre máš častokát priemerné, chýbajú Ti kvalitní špičkoví šachisti.
Iba môžeš dúfať, že občas vyrazí talent - samorost i bez zvláštného pričinenia SŠZ, prípadne chýbajúce miesta doplníš udzincami (práve mohutná členská základňa Ti to pomôže dofinacovať, ).
3. I kvalitu, i kvantitu, len nezabúdaj, že máš obmedzené zdroje.
Čiže najrpv zadefinuj smer, potom podľa cesty vyber tu správn koncepciu.
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Ďalšia

Naspäť na Deti a mládež

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.