Smart Kids

Šach na školách, súťaže, tréning, ...

Smart Kids

Odoslaťod Martin Huba Ut Jan 23, 2018 9:08 am

Možno si niektorí z vás všimli, že sa začal spomínať projekt Smart Kids preto pre slovenskú verejnosť krátke vysvetlenie.

Školský šach a súťažný majú základný filozofický rozpor. V súťažnom šachu pôsobia tréneri a zásada Vzdelávanie pre Šach (lepšie povedané Trénovanie pre Šach). V školskom šachu pôsobia tiež tréneri, ale tí ktorí preferujú voľnejšie prostredie a učitelia so zásadou Šach pre Vzdelávanie. Pokusy nasilu vnucovať deťom šach v školách sú pre nás ako šachistov určite ľúbivé, ale v demokratickom prostredí aj komplikované. V Poľsku napríklad chceli celoplošne zaviesť šach do škôl a nakoniec spravili kompromis a uvidíme za pár rokov čo ostane z tohto experimentu. Súťažní šachisti vždy tak akosi zvrchu hľadia na školský šach a školský šach vníma súťažný ako niečo čo sa urputne snaží o niečo, čo spoločnosť vlastne ani nepotrebuje. Pritom obidva druhy šachu sú veľmi potrebné a mali by sa vedieť dopĺňať a podporovať.

Smart Kids je iniciatíva Európskej šachovej únie vymyslená a implementovaná Chess4Europe s cieľom vytvoriť celosvetovú organizáciu detí hrajúcich šach v podstatne voľnejších podmienkach so svojim ratingom a titulmi. Rating bude zameraný na čo najčastejšie hranie šachu a motivovanie detí aby sa stretávali komunikovali a rozvíjali prostredníctvom šachu kľúčové kompetencie.

Výhodou bude, že sa budú jednoducho registrovať organizátori turnajov a samotné turnaje, ktoré môžu mať ľubovoľný formát prijateľný pre organizátorov (napr partie bez hodín). Turnaje budú na miestnej národnej a medzinárodnej úrovni (na Slovensku napríklad bude tento rok MEÚ v rapide a blickách v Ružomberku) Každý organizátor dostane certifikát Smart Kids Líder a každé dieťa Smart Kid certifikát. Navyše víťazi turnajov dostanú tituly podľa úrovne (Smart Kids Talent, Smart Kids Master, Smart Kids Champion). Rating sa bude spočítavať po každom turnaji automaticky aj pre deti aj organizátorov, ktorí budú môcť dosiahnuť tri tituly Smart Kids lídrov...

Obrovský záujem zo sveta nás začal zahlcovať ale môžem prezradiť, že za dva dni od zverejnenia informácie máme zástupcov pre Ukrajinu Rusko Turecko Botswanu Irán Luxembursko Belgicko Faerské ostrovy a v krátkom čase čakáme že sa pridá Slovensko Poľsko Holandsko Nórsko Island...musel som komunikáciu trochu pribrzdiť vzhľadom na to že zatiaľ fungujeme cez FB a stránka http://www.smartkids.news je zatiaľ rozpracovaná...Stránka bude informačným a komunikačným centrom pre rodinu Smart Kids.

Samozrejme, že sa časom pokryje vo svete čo sa týka krajín všetko čo reálne pracuje s deťmi, budú oslovovať globálni sponzori v krátkom čase vycestujem na prvé rokovania..

Smart Kids bude efektívna a atraktívna organizácia pracujúca predovšetkým s mladými ľuďmi ktorí majú záujem o to aby šach pomáhal pozitívne meniť svet k lepšiemu a vychovával budúce generácie k tolerancii a porozumeniu...

Cieľom je do troch rokov mať viac členov ako má FIDE aktívnych ratingovaných hráčov (130 000 v súčasnosti).
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3831
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Re: Smart Kids

Odoslaťod Machník Ut Jan 23, 2018 10:54 pm

No a pre začiatočníkov, ktorým sa nepodarí vyhrať turnaj a skončia obyčajne do piateho miesta, by som navrhol titul Smart Kids Amatér.
Držím palce.
Machník
 
Príspevky: 261
Založený: St Mar 12, 2008 9:44 am

Re: Smart Kids

Odoslaťod Martin Huba St Jan 24, 2018 7:12 am

Dakujem pan Machnik. Ako som pisal kazde dieta dostane certifikat Smart Kid a organizátor Smart Kid Leader. Vzhladom na nizke poplatky sa budu certifikaty posielat elektronicky na maily deti a organizatora.
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3831
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Re: Smart Kids

Odoslaťod Martin Huba Ne Feb 04, 2018 9:56 am

Som veľmi rád, že do Smart Kids sa zapája stále viac a viac ľudí z rôznych krajín sveta.

Tento rok budú turnaje Smart Kids na Slovensku Ukrajine v Taliansku Botswane Poľsku..

Čo sa týka Slovenska, Majstrovstvá Slovenska Smart Kids budú na jeseň zrejme v októbri. Turnaje na miestnej úrovni by sa mali rozbehnúť na jar.
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3831
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Re: Smart Kids

Odoslaťod Martin Huba Št Máj 24, 2018 10:13 am

Teším sa, že rodina Smart Kids sa rozrastá. Po prvých dvoch turnajoch na Ukrajine a turnajoch v Poľsku nás čaká cez víkend podujatie v Ružomberku, kde v sobotu poobede budem prezentovať túto iniciatívu Európskej šachovej únie. Všetkých záujemcov, čo sa chcú pridať do rodiny Smart Kids samozrejme pozývam.

Prvé propagačné video vytvorili poľskí priatelia a môžete si ho pozrieť na https://www.youtube.com/watch?v=QqegLv- ... e=youtu.be

Po Ružomberku idem do Hamburgu na tradičný detský šachový sviatok s účasťou okolo 4200 detí. Som veľmi rád, že turnaj sa tiež pridal do rodiny Smart Kids.
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3831
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm


Naspäť na Deti a mládež

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.

cron