Systém ligových súťaží

Od extraligy po piate ligy, olympiády, ...

Re: Systém ligových súťaží

Odoslaťod Machník Ut Júl 25, 2017 11:44 am

Ešte nemáte dosť tých rečí o možnostiach podvádzania pri zaraďovaní hráčov na danú šachovnicu? Sú šachisti podvodníci, alebo len kapitán je podvodník? To chcete naozaj takto prilákať nových členov? O čom sa tu dookola bavíte? O kolektívnych trestoch za (ne)úmyselné činy jednotlivca? O taktizovaní a špekulanstve? Toto je typické pre šach? SPD sú v tejto časti jednoznačne zlé!
Predkladám preto návrh.
V SPD vyškrtať všetky vety, ktoré umožňujú zapísať neprítomného hráča do zostavy.
a) Kapitán odovzdáva zostavu v čase začiatku zápasu. Ak nemá prítomných osem hráčov, využije možnosť čakacej doby a odovzdanie zostavy časovo posunie a nakoniec uvedie zoznam len prítomných hráčov! Je jasné, že zoznam sa začína vždy od prvej šachovnice a hráč môže chýbať len posledných šachovniciach.
b) Kapitán za neprítomných hráčov uhrádza poplatok a ten buď priamo, alebo prostredníctvom rozhodcu, vyplatí prítomným hráčom súpera na danej neobsadenej šachovnici. Lebo len oni majú nárok na odškodnenie, nie SŠZ.
c) Ak obidve družstvá sú nekompletné tak poplatok (jeho nevyužitá časť) putuje na riadiaci orgán.

To je všetko. Nekomplikujme komplikované - zjednodušme SPD.
Machník

Založený: St Mar 12, 2008 9:44 am

Odoslaťod Martin Huba St Júl 26, 2017 8:02 am

žiaľ toto vedenie SŠZ sa dalo cestou podpory starých šachistov amatérov namiesto systémovej práce s deťmi a podpory ženského šachu... nepočítam keď sa sem tam prihodí pár sto euro tým, čo majú tých "správnych" trénerov či kluby...

základná otázka je, na čo slúžia ligové súťaže a na čo chceme aby slúžili SŠZ?

Pravidlá, zákony a právnici sú zbytoční pokiaľ neexistuje ja to volám etická vízia.... teda nie sú "zbytoční", lebo legalizujú podvody a chránia darebákov...ale to sa vráti ako bumerang a ľudia sa budú čudovať čo je s našim školstvom, zdravotníctvom, dôchodkami a platmi... ;)

Nemáme dostatok hráčov na súťaže družstiev....preto licencie.... bez licencií by som bol zvedavý koľko klubov a družstiev by malo reálne problémy postaviť súpisky...

bez reformy SŠZ sa bude ďalej len plátať....

v každom prípade držíme palce aj keď ja osobne končím aj s podporou prievidzského klubu....do konca roka prispejem ešte 1000 euro a to je všetko...

Pekný deň
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod igi Pi Aug 04, 2017 1:22 pm

U04-04-2017
VV SŠZ schvaľuje úpravu článku SPD v bode 5.3 nasledovne: v jednom stretnutí môţu za
druţstvo nastúpiť najviac štyria hráči s licenciou, z toho maximálne traja s licenciou typu A.
Táto úprava platí pre súťaţe riadené SŠZ t.j. extraliga, 1. Liga, 2. Liga na sezónu 2017/2018.

Zmena už bola avizovaná, až na ten dodatok: "Táto úprava platí pre súťaže riadené SŠZ t.j. extraliga, 1. Liga, 2. Liga na sezónu 2017/2018." Môj názor je, že licenčný systém by mal byť jednotný naprieč všetkými súťažami, keďže aj licencie vydáva pre všetky súťaže SŠZ a ak to bude mať každý ináč, môže vznikať chaos. Je tam ale aj to, že to platí len na sezónu 2017/2018. Máme tomu rozumieť tak, že tento rok to bude na skúšku vo vyšších ligách a ak sa to osvedčí, od ďalšej sezóny sa to prenesie aj do nižších a ak nie tak sa vráti k predchádzajúcemu stavu? A čo sa týka ďalších avizovaných zmien SPD, hlavne LB pre seniorov, ale aj naturalizácie, tie budú platné už pre túto sezónu alebo sa to zatiaľ odkladá? Lebo už prebieha prihlasovanie družstiev do súťaží a príprava súpisiek, ale stále nie je jasné aké sú pri zostavovaní súpisiek možnosti. Navyše ak bude potrebná aj nejaká úprava aj od krajských ŠTK, tým ostane na reagovanie veľmi málo času.
Igor Poláčik
igi

Založený: Št Feb 07, 2008 9:45 am

Odoslaťod Jozef So Aug 05, 2017 6:41 am

Igi, to forum je len "klebetáreň" a SPD by mal byť záväzný doklad a tak čo má prioritu? V SPD je viac vecí u ktorých nie je jasné či platia naprieč všetkými ligami alebo len pre súťaže priamo riadené VV SŠZ a medzi nich akosi samozrejme patria aj licencie. Tvorcovia SPD by asi mali označovať časti , ktoré platia naprieč všetkými ligami. Naviac vydávajú kraje svoje SPD?
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Odoslaťod yuri Po Aug 07, 2017 1:16 am

k tomu, co vlastne brani krajom aby vydavali licencie na krajske sutaze kraje (a aj za to inkasovali peniaze ?) lebo ja nerozumiem preco maju kraje organizovat sutaze a vynos z nich vynasat do ssz ? nebolo by lepsie aby prijem z licencii pre kraje ostal v krajoch?
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod igi Po Aug 07, 2017 12:06 pm

Je aj taka moznost, ze licencie si bude kraj spravovat sam, ale pochybujem, ze by to niektory kraj isiel zavadzat uz pre tuto sezonu ak tak doteraz neurobil, lebo casu uz nie je vela. Prave o to mi ide, ze uz prebieha prihlasovanie do narodnych sutazi, do krajskych zrejme tiez zacne coskoro, kluby si uz riesia supisky, ale stale nie je jasne co bude platit a co nie a pre ktore sutaze...
Igor Poláčik
igi

Založený: Št Feb 07, 2008 9:45 am

Odoslaťod Jozef_Polák Po Aug 07, 2017 12:19 pm

pán Jozef hlaváčik, pán Igor Poláčik ja Vám odpoviem za VV (ŠTK),

čo by sa unúvali s nejakým Súťažným poriadkom družstiev :mrgreen: :evil: :o , keď už zhrabli viac ako 8.000,-€ na odmenách pre vybraných členov VV (z toho 3500,-€ sa týka priamo SPD - legislatíva + ŠTK)

viewtopic.php?f=19&t=1834&start=10
Jozef_Polák

Založený: Po Sep 09, 2013 7:43 pm

Odoslaťod Machník Št Aug 10, 2017 12:22 pm

Vážený priatelia, 25 júla som vo svojom príspevku predniesol jeden návrh k zmene SPD.
Veľmi ma zaujíma Vaša mienka. Prosím odpovedať - zaujať stanovisko.
Machník

Založený: St Mar 12, 2008 9:44 am

Odoslaťod yuri Št Aug 10, 2017 12:56 pm

osobne s navhnutymi zmenami nesuhlasim. V stave ktory bol doteraz nevidim problem a nepovazujem za potrebne ho menit. vyplacanie kompenzacie hracovi druzstva je potencialne danovo problematicke, a preto sa mi ako idea moc nepaci. predosly stav bol podla mna dost jednoduchy.
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod Nemšák Denis Št Aug 10, 2017 1:11 pm

Ano pan Machnik, predniesol ste navrh, a kedze je este viac ignorantsky ako sucasne zmeny, ludia mozno ani nemali potrebu sa k tomu vyjadrovat.

Preco by nemalo byt umoznene napisat na zapas nepritomneho hraca? Naco je potom cakacia doba? Sachove sutaze na Slovensku nie su profesionalny futbalovy zapas, kde musia byt bezpodmienecne vsetci hraci pritomni. Niekolko krat sa mi stalo, ze som na zapas cestoval spojom, ale ak som nechcel byt na zapase o hodinu skor (co by nemalo ziaden zmysel, mam na praci aj kopec inych veci), prichod som mal v case zaciatku stretnutia. A kedze aj dostat sa zo zastavky/stanice daco trva, vedel som ze pridem na zapas o nieco neskor. Navyse raz sa mi stalo ze po mna isiel spoluhrac autom, a tak sme meskali obaja. Podla Vasej obmedzovacej ideologie, by nieco taketo nebolo mozne. Zakazovat, obmedzovat, trestat, ano... Bravo

Rovnako tak sucasna zmena SPD. Mal som v druzstve dvoch hracov, ktori dochadzali z nedalekej obce odkial jazdia v nedelu autobusy velmi zriedkavo. Preto sme pravidelne ocakavali ich prichod po zaciatku stretnutia. Ak by vsak niekto z nich z roznych pricin nemohol zrazu prist (napriklad by sa mu vybil vnoci telefon a budik by ho nezobudil), takto by sme prehrali cele druzstvo kontumacne, hostia by k nam cestovali uplne zbytocne. Uvedomte si ze pre sachistov je to zabava a volnocasova aktivita, popri vlastnej praci. Vsetko su to opatrenia proti sachovej hre, naozaj smutne.

No a zmena systemu licencii uprostred leta? Chore.. Vela klubov uz malo dohodnute licencie, premyslene supisky, a zrazu po dlhych pripravach zacnu platit nove pravidla. Pretoze zopar panov si povedalo, ze potrebuju v druzstvach viac licencnych hracov. Krajske zvazy maju len zopar tyzdnov na to aby na tieto zmeny reagovali. Ignorantstvo na kazdom rohu...
Nemšák Denis

Založený: Št Mar 13, 2008 7:20 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Súťaže družstiev

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.