Systém ligových súťaží

Od extraligy po piate ligy, olympiády, ...

Re: Systém ligových súťaží

Odoslaťod igi Št Aug 10, 2017 2:27 pm

Je to citlivá téma, na jednej strane hráme to pre zábavu na amatérskej úrovni (mimo najvyšších súťaží), na druhej strane to neznamená, že súťaže nemajú mať svoju vážnosť a že sa družstvá a hráči nemajú chovať zodpovedne. Pravidlá by mali byť nastavené tak, aby to v nich bolo vhodne vybalancované, doterajší stav sa mi v tomto zdal v poriadku a boli sme naň už aj zvyknutý. Možno sa dá vylepšovať, ale na návrhu pána Machníka mi dosť vadí, že viac postihu sa prenáša z jednotlivca na družstvo (meškanie si odnesú aj nevinný spoluhráči čo prišli včas) a tá časť o vyplácaní odškodného je ťažko realizovateľná a komplikovaná s rizikom ďalších problémov a sporov (kto vyplatí, z koho peňazí, čo ak nemá pri sebe, čo ak nechce zaplatiť, zdaňovanie...).
Igor Poláčik
igi

Založený: Št Feb 07, 2008 9:45 am

Odoslaťod Morphynista Št Aug 10, 2017 2:29 pm

Myslím, že takové pravidlo je zbytečně přísné. U nás se některé městské přebory hrají ve všední dny odpoledne, mnoho hráčů kvůli pracovním povinnostem přichází se zpožděním , tím soupeře ani jeho družstvo nepoškozují, jen se sami připravují o čas. Podle mě zcela postačuje pravidlo, že v době zahájení hry musí být přítomna minimálně polovina předepsaného počtu hráčů , při osmičlenných družstvech tedy čtyři.
Morphynista

Založený: Po Mar 28, 2011 3:13 pm

Odoslaťod Machník Pi Aug 11, 2017 3:10 pm

Ďakujem za Vaše reakcie.
Mám pocit, že niektorý ste zástancami skôr svojej osobnej benevolentnosti a nie disciplíny pri začatí zápasu a nie ohľaduplnosti voči ostatným hráčom. Pripúšťam, že myšlienka zapísať na súpisku len prítomných hráčov, je krutá voči tomu kto možno príde v čakacej dobe. Je tvrdé aj strať čas čakaním.
Riešme situáciu, keď ten meškajúci nepríde.
Je podľa Vás správne, že v takomto prípade sa použije kolektívny trest pre družstvo v podobe prehry od neho nižšie? Som jednoznačne proti kolektívnym trestom. Nie a nie, všetci podľa odovzdanej súpisky hrali na správnych miestach a aj ten chýbajúci.

Šachový zápas je záležitosť doch družstiev. V prípade chýbajúceho hráča nastupuje škodoradostný tretí subjekt (SŠZ, KŠZ), ktorý pod krycím názvom "pokuta" inkasuje peniaze od klubu. Tak toto je nesprávny postup. Chyboval hráč a nie klub. Nevyužil možnosť hrať, tak v ďalšom kole nebude hrať. Tento trest od riaditeľa viem uznať. Vyberanie peňazí na pokutách považujem len za nemiestne obohacovanie.

Čo s hráčom, ktorému sa nedostavil súper?
Stratil zbytočne čas. Je sklamaný, nahnevaný na súpera -ov. je veľmi znechutený. Toto chceme? Tak ho odškodnime pevne stanovenou sumou, ktorú vyplatí kapitán súpera hneď na mieste. (Bude so sebou nosiť zábezpeku, ktorú si doma vyúčtuje a vyrieši s chýbajúcim hráčom. Vôbec ma to nezaujíma ako to spraví). Rozhodca dohliadne a platbu potvrdí v zápisnici.
Táto platba je práve tak legálna ako všetky platby okolo líg.
Machník

Založený: St Mar 12, 2008 9:44 am

Odoslaťod yuri Pi Aug 11, 2017 3:38 pm

Pan Machnik

ja hravam ligove sutaze vo svojom osobnom volnom case, pretoze ma to bavi.

V BSZ je najpopularnejsia sutaz 5A11. Tato liga sa hra v piatok vecer o 17:00. Neumoznit zacat v neuplnej zostave pre tu sutaz bude znamenat, ze minimalne 5 teamov z 21 sa odhlasi. Viete preco ? pretoze tam hravaju aj pracujuci, ktori to na 17tu nie vzdy stihaju, ale na 18tu prichadzaju. posun ligy o hodinu neskor je problem koli detom ktore hravaju (v lige su 3 juniorske druzstva).

Myslienka neumoznit prist neskor ma len ten dopad, ze to odozenie viac hobby hracov prec od lig. sme na tom tak dobre, ze potrebujeme vyhanat hracov ?

Vasim pravidlom sa dosiahne to, ze miesto toho aby zapas o 17:00 az 17:10 zacal budu hraci do 17:30 cakat, a to aj ti superovi, ktori prisli, chcu odohrat a ist domov. zacatie neskor je totiz trestom aj pre tych ktori prisli nacas a meskajuceho spoluhraca nemaju.

co sa tyka chybovania, ak sa hrac nedostavil chyboval klub. hrac nema ako klubu zabranit napisat ho na supisku.

hrac ktoremu sa nedostavil super ziskal pre svoj team maximalny bodovy zisk. odskodnenie zo znechutenia nic neriesi, vyska kompenzacie by bola rovnako smiesna ako je smiesna napriklad odmena za rozhodovanie. co sa tyka legalnosti platby, neviem ake ine platby mate namysli. v nizsich ligach niesu plateni ani delegovani rozhodcovia a asi ani nikto iny. so startovnym v sutazi ani s pokutami to nic nema. ako fyzicka osoba ktora nieco zarobi to logicky musite zdanit,a zaplatit z toho odvody. ak si niekto mysli, ze 5 eur kompenzacie stoji za administrativu okolo, tak mu pekne odkazujem, aby si ich strcil niekam kde slnko nesvieti.
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod wlk1977 Pi Aug 11, 2017 6:18 pm

Keďže tu padali argumenty, že či si vieme predstaviť, že futbalový zápas sa začne, pričom všetci hráči nie sú na ihrisku, tak som si dal námahu a našiel príslušný odstavec pravidiel SFZ. https://csm.sportnet.online/api/cm/files/download/f/u/t/futbalsfz.sk/07/f5/07f5ce0d-3bb8-4410-bbfb-4b6cc19460be.pdf
Článok 67
Nástup družstva
(1) Družstvo klubu je povinné byť na začiatku stretnutia riadne nastúpené. Riadnym nástupom družstva klubu na stretnutie sa rozumie, ak
a) za družstvo nastúpi najneskôr 20 minút po stanovenom začiatku stretnutia na hraciu plochu najmenej 7 hráčov riadne ustrojených a pripravených na začiatok stretnutia
(2) Hráč, ktorý nenastúpil na začiatku stretnutia, môže nastúpiť kedykoľvek počas jeho priebehu, keď je hra prerušená, ak je uvedený v zápise o stretnutí pred stretnutím a rozhodcovi bol odovzdaný jeho registračný preukaz alebo doklad uvedený v čl. 43 ods. 3 a 4.

Zaujímavý článok je aj:
https://www.aktuality.sk/clanok/468055/trener-ako-hrac-ziadni-divaci-dedinsky-futbal-vymiera/
wlk1977

Založený: St Okt 01, 2014 1:58 pm

Odoslaťod Pavol Olšanský Ut Máj 14, 2019 7:05 am

9.mája 2019 okolo 21,00 hod. som chcel uverejniť článok v sekcii spravodajstvo. Zodpovedný pracovník ho zverejnil cca o 24. hodín,
v sobotu do obedu zmizol zo stránky. Chcel som týmto príspevkom vyvolať diskusiu a preto ho znovu uverejňujem.
Ospavedlňujem sa, že to dávam do viacerých tém, ale týka sa ich:

Zmena poplatkov za licencie v ligových súťažiach a prestupových poplatkov II.
Dovolil som si prevziať nadpis od Moniky M.
Vážení predsedovia, organizační pracovníci a členovia šachových klubov, šachisti a výkonný výbor.
Registrovaných šachistov je cca 4400., - výkonný výbor je 6.členný. Akú má funkciu výkonný výbor ? Doteraz som si myslel, že má napomáhať rozvoju šachu na Slovensku a lákať mládež, aby sa mu venovali. Krok spoplatniť licencie B mi do toho nezapadá !
Cítil výbor tlak zdola, aby sa to zmenilo ? Ja o ničom neviem- myslím si, že výkonný výbor by mal slúžiť členom a nie naopak.
Uvediem 1. príklad : hráme 3. ligu a doteraz som platil za licenciu 7. €, odteraz by to malo byť 15.€. V predošlom článku vyzdvihujete, že 8.€ pôjde na kraj, to je asi tých 8.€ o ktoré, ste zvýšili poplatok.
Myslím si, že aj prestupy pre mládež by mali byť menšie minimálne o polovicu.
Zmena poplatkov vyhovuje alebo nevadí možno veľkým klubom a tým ktorí nemajú problém s financovaním, ale v niektorých sa určite skladajú členovia na členské a na tieto ste nebrali ohľad.
Hrával som šach ešte predtým ako som bol zaregistrovaný a ešte zopár takých krokov a možno už nebudem zaregistrovaný a šach budem hrať aj bez zväzu...
Koľko hlasov od členov potrebujete podpísaných v petícii aby sa poplatky nezmenili ?

Pavol Olšanský
Organizačný pracovník TJ Slovan Smižany

PS: Pri predchádzajúcom článku som našiel len palec hore, prečo tam nie je aj palec dole ?
Pavol Olšanský

Založený: Pi Máj 03, 2019 12:16 pm

Odoslaťod Nemšák Denis Ut Máj 14, 2019 4:56 pm

p.Olsansky, duplicitne prispevky by sa mali po spravnosti mazat. Jedna sa o spam.
Nemšák Denis

Založený: Št Mar 13, 2008 7:20 pm

Odoslaťod yuri St Máj 15, 2019 10:13 am

no ja teda uz ligy asi 3 roky nehravam, ale nejako nemam pocit, ze by toto nejako zasadne menilo moznosti. 5. lig je ako safranu, budem predpokladat, ze hranie na licencie sa bude tykat skor hracov na 3. ligu, 2. ligu, a popripade aj 4. ligy. co som preletel zbezne 4 ligy, tak mi to pripada, ze tam sa cestuje tak do 60 kilometrov, v 3 ligach sa uz cestuje viac. je z tohto hladiska rocny poplatok 5/10 eur likvidacny ? rozhodne si to nemyslim. na to aby hrac so sachom zacal totiz licenciu nepotrebuje, dokonca pri rozumnej snbahe moze hrat aj 3 sutaze bez toho aby potreboval licenciu. ine je to ak je to napriklad talentovany junior, ktory ide hrat vyssiu sutaz za iny klub, ale to mu vazne zabrani tych 10 eur ? ja tomu teda neverim.

z hladiska spravodlivosti podla mna nieje ziadny rozumny dovod preco by LB mala byt lacnejsia ako LA. jednak sa tyka aj zien (pricom rozna platba licencii na zaklade pohlavia by zrejme mohla byt povazovana za diskriminacnu), a nejaku realnu usporu to hracom v nizsich ligach ajtak neprinesie. u vyssich lig sa uz mozno co-to usetri, ale ja si myslim, ze pre silneho talentovaneho hraca sa tie peniaze niekde najdu (mimo toho, ze taky hrac potrebuje chodit na turnaje, ktore su radovo drahsie ako par eur za licenciu).

preco by ta zmena mala vyhovovat velkym klubom celkom netusim, my vari mame na slovensku kluby ktore sa samofinancuju, a zvysenie nakladov by im prinieslo vyhodu ? ci uz ma velky klub sponzora, alebo sa aj tam sklada, kazdy by pouzil tie peniaze radsej inak ako na poplatky.

osobne si myslim, ze zvysovanie cien licencii je pre mna ako clena spravodlivejsie ako zvysovanie clenskeho. kto chce hrat viac, tak si zaplati viac. v sutazi kde ked idem na 6 zapasov vonku, a dam 50-100 eur na benzin, dalsich 300 eur na prenajom domacej hracej miestnosti riesit to, ze hrac ktory chce hrat viacej sutazi zaplati 5/10/15 eur je podla mna hladanie problemu na tom menej spravnom mieste.

inak vo Vasom pripade by napriklad stacilo keby ste sa v predoslej sezone v 3D1 zapisali az za Krajnaka a licenciu v 4D11 by ste nepotrebovali.

inak suhlasim, ze mi chyba nejake oddovodnenie toho preco sa tie poplatky zvysuju a aky bude ich ucel, co si pamatam tabulky tak som mal pocit, ze zvaz ma penazi dost.
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Predchádzajúca

Naspäť na Súťaže družstiev

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.