Systém ligových súťaží

Od extraligy po piate ligy, olympiády, ...

Systém ligových súťaží

Odoslaťod Horváth Mário So Sep 06, 2008 7:18 pm

V tomto fóre pod témou MANUÁL k článku „Tak už dajme šach na miesto, kam patrí.“ padlo niekoľko návrhov na zmenu systému extraligy z rôznych dôvodov (športových i marketingových). Pre inšpiráciu uvádzam pár postrehov zo susednej maďarskej ligy (v zátvorke moje skromné úvahy):

1. Hrá sa iba v nedeľu a všetky súťaže družstiev sa hrajú v ten istý termín.
(Posilňuje sa tým klubová príslušnosť hráčov, totiž nie je možné hrať za viacero družstiev naraz ako u nás z jednoduchého dôvodu - všetky ligy sa hrajú naraz. V sobotu ostane čas na iné šachové činnosti - tréning, výchova mládeže, turnaje a pod. Problémom môžu byť miestnosti, ak hrajú doma dve domáce družstvá.)

2. Hrá sa na 12-ich šachovniciach, z toho aspoň dvaja hráči musia byť pod 18 rokov.
(Dvanásť hráčov, to je už naozaj tím! Dať dokopy toľko hráčov nemusí byť jednoduché, preto hrá ligy menej družstiev a sú zriedkavé C-, D-, E-družstvá, preto treba aj menej rozhodcov a organizačných pracovníkov. A motivuje sa v kluboch výchova mládeže.)

3. Posledné kolo najvyššej súťaže NB (národnej ligy) sa hrá na jednom mieste.
(Do jednej hracej miestnosti sa zíde 144 šachistov - výkvet maďarského šachu, kde sa to 2600-vkami len tak hemží. Diváci, novinári, televízia - kto by sa neprišiel pozrieť na Juditu Polgárovú, Zoltána Almásiho a hlavne na nový víťazný tím?)

Snáď ten tretí bod by stál za úvahu aj v našej extralige.
Horváth Mário

Založený: Pi Feb 01, 2008 4:18 pm

Re: Systém ligových súťaží

Odoslaťod Jozef So Sep 06, 2008 8:12 pm

Pán Horvath nie len ten 3. bod je zaujímavý ale aj ten prvý!!! Prosím Vás o pravdivu informáciu ako je to v Maďarsku s licenciami lebo v zmysle 1. bodu tie licencie viac menej strácajú význam.Myslím...
Jozef

Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Odoslaťod LuboChess So Sep 06, 2008 8:51 pm

Ja by som ten 12členný maďarský model trochu vylepšil na model 8 hráčov ako doteraz (väčšinou ide o mužov) +2 povinný juniori ako v Maďarsku +2povinne ženy. Žien je ako šafranu v šachu možno by sme si vychovali slovensku Juditku (nakoniec svojho času 1povinná ženská doska bola z dôb ČSSR) tak prečo nie teraz
Obrázok používateľa
LuboChess

Založený: Pi Feb 01, 2008 9:11 pm

Odoslaťod Jozef So Sep 06, 2008 9:01 pm

To Lubo Chess - z jednoduchého dôvodu - voľby v SŠZ do VV sú o cca necelý rok a terajší VV sa do tak ,na naše pomery prevratných zmien ,určite nepustí aj keď je to dobrá myšlienka.
Jozef

Odoslaťod host Ne Sep 07, 2008 10:42 am

Pan Jozef, nic Vám nebráni kandidovat a presadiť túto skvelú myšlienku! Nová krv vo VV bude určite vítaná!
host

Odoslaťod Jozef Ne Sep 07, 2008 11:19 am

Vážený HOST nechápem Vašu reakciu - zrejme si myslíte, že som svojim príspevkom chcel napádať terajších členov VV a cítite sa byť dotknutý.Neviem kde ste to vyčítal a čo bolo podnetom pre Vašu ješitnosť. Skutočne si myslím,že terajší VV v tomto časovom úseku už nemôže prijať akékoľvek zmeny v súťažnom poriadku, nie len túto a to nie len z časových dôvodov, ale hlavne z morálnych.Som presvedčený,že p.Pekár by nepripustil, aby problémy, ktoré by zmenou mohli vzniknúť by vlastne musel v nasledujúcom ročníku riešiť nový VV.Je možné,že to bude ten istý VV, ale určite to 100 % istota nie je a tak sa nedá v žiadnom prípade očakávať zmena SP. Je dobre, že sa k tomu diskutuje a ukazuje sa, že je tu viac názorov,že určité zmeny by mali nastať v oblasti súťaží družstiev pre zvýšenie atraktivity súťaží atd atd atd.
Tú Vašu pripomienku ku kandidatúre ... musím sa pousmiať nad jej plytkosťou, ale ďakujem za poučenie, len si myslím že do VV v tejto dobe pre šport a šach zvlášť, by nemali ísť ľudia v mojom veku, ale rozhodne mladší a schopnejší ako ja :-).
Jozef

Odoslaťod Martin Huba Ne Sep 07, 2008 12:31 pm

páni....nemusíte tak sarkasticky...

Domnievam sa, že Jozef to napísal správne a nemyslel tým nič zlé ani osobné ...koncepčná zmena by sa mala robiť na začiatku "volebného" obdobia a nie na konci...a ja by som dodal, že zmena by sa mala dôkladne zvážiť....či je vôbec nutná a hlavne užitočná...

A čo sa týka "mladej krvi" či nového vetra" alebo "novej metly" :) ja som presvedčený, že slovenský šach potrebuje aj "horizontálnu" aj "vertikálnu" kontinuitu. To znamená, v novom VV by mala byť určite aj časť doterajších členov, a rozhodne by som neodpisoval ľudí len preto, že sú starší. Naopak, VV by mal byť skladbou aj mladších aj starších, aby nebol ani príliš "dobrodružný" ani príliš "tradičný".

To je môj osobný názor, život je obyčajne prekvapujúcejší, ako racionálne kalkuly...a možno je to tak OK.
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod Jozef Ne Sep 07, 2008 3:39 pm

Keď som už napísal,že okrem bodu 3 sa mi páči aj bod 1. tak asi by som mal napísať prečo. Skúsim, snáď ma zase za môj nejaký HOSTnebude "kameňovať".
Terajší systém pekne vyrasteného stromčeka vznikol vo svojej podstate niekdy hlboko v 20.storočí a až na nejaké kozmetické úpravy sa nemenil.Vznikol a vyrástal v období, keď súťažný zápas bol často krát jedinou šachovou akciou v mesiaci. Jednoducho turnajov bolo veľmi málo. Ja robím s deťmi a detské turnaje napr. v 70. rokoch min. storočia, kedy som už do šachu robil, takmer neexistovali resp. aby som neklamal v minimálnej miere s porovnaním dneška.Dnes sme za 6 mesiacov existencie série GPX zohrali na Slovensku takmer 60 turnajov započítaných do GPX,potom sú to turnaje VCS 4 členných družstiv , rôzne ligy družstiev a aj rôzne iné akcie detí a mládeže nikde nezapočítaných a tiež open turnajov spoločných pre dospelých aj deti. Myslím,že aj tu by mala byť symbióza -medzi súťažami družstiev (ligami) a turnajmi jednotlivcov. Nie je.Došlo k výraznej pozitívnej zmene v počte turnajov pre jednotlivcov, ale nič sa nezmenilo v súťžiach družstiev. Termínový kalendár je naplnený a vlastne organizovať potrebné turnaje pre deti a mládež niet kedy.
Pod potrebnými turnajmi myslím turnaje pre deti, ktoré už získali Elo, ale vlastne na jeho zvyšovanie majú minimálne príležitosti. Zodpovení funkcionári sa odvolávajú na to,že 4. a 5. ligy sú vlastne pre deti s VT.Takýto názor je vlastne zahmlievanie skutočnosti.Niekde možno, ale vo väčšine krajov a okresov tomu tak nie je. Áno hrá tam nejaké % detí, ale čo tí, ktorí sa tam nedostanú? Trčia na prvý krát získanom Ele resp. ich nárast je veľmi pomalý.
Chcem organizovať súťaže 2-3 dňove práve pre týchto hráčov, ale narážam na termínové problémy a s tým súvisiace aj organizačné.Preto sa mi pozdáva návrh p. Horvatha prevzaty z Maďarska, ktorý by umožňoval oveľa viac voľných termínov na turnaje (tým aj ich lepšie obsadenie) a dával viac priestoru pre zmysluplnejšiu prácu s mládežou.Prišiel som medzi funkcionárov pracujúcich s deťmi s takými návrhmi, ale rýchlo som bol odpálkovany - kedy to chcete robiť veď nie sú voľné termíny.Preto sa mi návrh pozdáva. Viem, vstúpenci a zástancovia licencii ako spásy slov. šachu budú zásadne proti, ale z pohľadu detí a mládeže......
Prosím neapelujte na mená Straka,Pagerka atd.Áno sú to talenty a vyrástli na terajších ligách, ale ktovie či by nebolo viac
Pagerkovcov a Strakovcov, keby aj tí najmenší, ktorí majú Ela mohli hrať turnaje na Elá, mohli neustále súťažiť na vyššej úrovni než doposiaľ na turnajoch náborových.Časť deti vzdáva šachové snaženie, často to vzdajú ich rodičia lebo nevidia v účastiach na náborových turnajoch nejaký plnohodnotný význam. Možno práve vtedy nám odchádzajú od šachovních budúci Pagerkovci a Strakovci a možno ešte lepší.
O tomto probléme sa dá diskutovať hodiny a asi sa zmenia na spor a asi tomu bude aj tu.Na začiatok snáď len toľko.
Jozef

Odoslaťod Horváth Mário Ne Sep 07, 2008 4:05 pm

Nechcel som zachádzať do detailov, pretože nie som expert na systémy súťaží. Ale pokúsim sa odpovedať Jozefovi:

Licencie také ako u nás nepoznajú. Hráč môže hrať iba v jednom klube. Posilnenie družstva je možné iba prestupom, hosťovaním alebo zahraničnými hráčmi. Výnimkou je hráč, ktorý je členom klubu, ktorý nehrá v NB I, NB I/B a NB II (paralela extraliga, 1.liga, 2.liga), vtedy môže hrať na licenciu v klube, ktorý hrá tieto súťaže.

Inak aj súpisky sa robia úplne ináč ako u nás. Klub má iba jednu súpisku, žiadne B-, C- družstvo. Po 12-tom hráčovi (vlastne po 10-tom, lebo juniori sa do hranice nezarátavajú) sa urobí hrubá čiara. Za ňou sú náhradníci a títo vlastne tvoria B-družstvo (atd.). Na rozdiel od nášho systému veľmi ľahko sa dá ustrážiť, aby bol hráč v základnej zostave iba v jednom družstve.

Z toho asi vyplynul ako dôsledok, že v jednej súťaži môže mať klub iba jedno družstvo.

Ešte dodám, že systém súťaží je podobný nášmu, najvyššie súťaže (1-2-6) riadi zväz (http://www.chess.hu - funguje aj v angličtine), nižšie župné zväzy. Zo župných súťaží (pokiaľ viem, hrajú sa iba v jednej úrovni) dostať sa do ligy nie je jednoduché, víťazi žúp musia hrať kvalifikáciu s vypadávajúcimi.

A na záver niečo, čo by stálo za úvahu zaviesť aj u nás: hrať ligu môže iba klub, ktorý má riadne kvalifikovaného trénera!
Horváth Mário

Založený: Pi Feb 01, 2008 4:18 pm

Odoslaťod Milan Maros Ne Sep 07, 2008 9:27 pm

Aké nevýhody má skutočnosť, že u nás môže jeden hráč hrať viacero súťaží (na licenciu)?
Obrázok používateľa
Milan Maros

Založený: Ut Feb 05, 2008 9:06 pm

Ďalšia

Naspäť na Súťaže družstiev

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.