Extraliga SR

Od extraligy po piate ligy, olympiády, ...

Re: Extraliga SR

Odoslaťod milando So Máj 04, 2019 11:51 am

Marián, prosím upresni ten svoj návrh. Čo by bolo s licenciami a s naturalizáciami. Chceš zachovať súčasný stav a pridať iba pravidlo o počte Slovákov? Alebo český model s menším obmedzením zahraničných hráčov, Števov návrh, alebo niečo iné?
Števov návrh by zobral zahraničných hráčov iba Dunajskej, Dunajovu. Naopak pravdepodobne, by pribudol do základnej zostavy zahraničný hráč Podhájskej, Modre, Prakovciam, Slovanu, Dubnici, Snine...
milando

Založený: Št Apr 10, 2008 12:39 pm

Odoslaťod Marián Jurčík So Máj 04, 2019 12:12 pm

Milando: Je mi v zásade celkom jedno ako sa to spraví, to nechám na kompetentných, ale hlavne nech sa to NEJAK SPRAVÍ ! Či už naturalizácie ostanú spolu s čistými licenciami a bude nejak obmedzený súčet týchto písmeniek, alebo sa to hodí všetko pod jedno písmenko ako to majú v Čechách - to sú už pre mňa detaily. Ide mi len o to, aby to bolo nejakým spôsobom obmedzené a vo finále to viedlo k tomu, aby za každý tím hrali aspoň traja alebo ideálne štyria kmeňoví slovenskí hráči. Na tomto sme sa zhodli v klubovom hlasovaní aj s Tomášom Petríkom a predpokladám, že v tomto zmysle vyznie aj finálne vyjadrenie žilinského klubu smerom k dotazníku.
Marián Jurčík

Založený: Ut Mar 25, 2008 5:59 pm

Odoslaťod Marián Jurčík So Máj 04, 2019 4:01 pm

Ako som už kedysi písal, Albert je u nás už vyše 25 rokov za veľmi skromných podmienok a to ho lanárili do iných klubov za veľmi slušné podmienky, ktoré u nás nikdy nedosiahne. Ostal u nás... Aký to kontrast s ľuďmi, ktorí sa vyjadrovali aj verejne, že ich materský klub je ich srdcová záležitosť a o dva roky sú inde a o ďaľšie dva roky zase inde a budú rozdávať rozumy a spiatočnícky mudrovať, čo a ako robiť.

Ad p.Ráchela:

Toto ste smerovali aj na mňa, všakže? Pretože všetko tak nejak na mňa sedí.. :-) Nebojte sa, že by som bol v tomto nejaký pokrytec a na rodný klub zanevrel.. V Čadci bol v tej dobe trošku úpadok (odohral som tam predtým kopu krásnych sezón), situácia v klube ma už frustrovala a potreboval som pauzu alebo zmenu.. Ale mosty som nikdy nespálil a vzťahy s ľuďmi čo o to majú v Čadci záujem mám stále dobré. A stále mi na tomto klube záleží.. Stačí sa len pozrieť na 2.ligu-C, kde som len z týchto dôvodov odohral v tejto sezóne všetkých 11 partií a 9,5 bodmi som dopomohol Čadci k návratu do dôstojnej prvej ligy. Takisto odmietam niekoľko ponúk na individuálne tréningy mladých hráčov zo Slovenska, s deťmi z Čadce som ale na MSR mládeže išiel ako tréner. Toľko k tomu môjmu srdiečku. Pripúšťam ale, že v extralige mám vyššie ambície, rád by som hral za tím na ktorom mi jednak záleží a zároveň má aj dostatočnú silu konkurovať tým najlepším. Pretože aj o tom je pre mňa extraligový náboj, mať v zápasoch s najlepšími šancu a znepríjemniť im to. Toto všetko pre mňa Žilina spĺňa, verím že už tento rok to ukážeme. Žilinu mám z Čadce 30 km, je to taký môj druhý domov, mám tam kopu kamarátov, fandím tomu mestu aj v iných športoch atď.. Hral som za tento klub už keď bol v prvej lige a postupoval do extraligy, ako kmeňový hráč, s tým že extraligu som dva roky radšej nehral nikde, pretože žiadny iný tím mi tam nebol blízky. Zároveň hrám za Žilinu zadarmo, dobrovoľne som to chalanom navrhol, z dôvodu aby bola šanca postaviť čo najsilnejší tím, ktorý bude môcť konkurovať tým najlepším. Takže nemyslím, že by táto narážka voči mne bola úplne fér (ak teda bola naozaj mierená voči mne)..
Marián Jurčík

Odoslaťod Jozef Rachela So Máj 04, 2019 4:01 pm

Marian, toto je tak trochu úsmevné. Okolo seba máte prakticky reprezentáciu Slovenska v jednom družstve a teda teoreticky by mali byť tí ostatní potenciálni Slováci od Vás slabší, čiže ak presadíte že pre 11 ostatných klubov ostane na výber len z teoreticky slabších hráčov, tak jasným víťazom by mala byť Žilina. A teda načo hrať nejakú súťaž?
O T.Petríka sme mali v minulosti aj my záujem, on sa rozhodol pre niečo iné. Keď by ste nám napríklad, čisto teoreticky, presunuli T.Petríka a J. Pecháča aj my by sme stavali viac Slovákov, to si buďte istí. Toto však neprichádza v úvahu, ani ja by som ich nepustil, takže máme aj my svoj pohľad na vec...

Každé umelé zasahovanie do systému súťaží, ktoré poškodí niektoré z účastníkov, je v každom prípade na škodu veci a udrie to neskôr ako bumerang.

Ja si myslím, že ani Štefan nemá na predmet veci iný názor ako ja. Veľa nám už v minulosti dobre radil a tak to bude aj v budúcnosti.

Netreba to naďalej rozvíjať.

Nechajme to tak, ako to bolo doteraz a rozdajme si to férovo, za šachovnicami. Nie špekuláciami.

Že sa netreba obávať rôznych teórií o stále menšom podiele Slovákov v ligách, o tom svedčí aj hodený uterák niektorých špičkových klubov v minulosti, v ktorých boli na 90% cudzí hráči, a ktorí sa po určitom čase sami, jednoducho povedané, "unavili" a kde sú dnes? Myslím napr. na Hoffer Komárno, St.Lubovňu, Prievidzu a mohol by som menovať aj ďaľších.
Jozef Rachela

Založený: Po Feb 23, 2009 9:49 am

Odoslaťod Jozef Rachela So Máj 04, 2019 4:23 pm

Asi sme reagovali obaja na iné príspevky. Môj predošlý bol na príspevok Mariana o 12..PM.
A doplnil by som ho aj o túto teoretickú myšlienku. J.Pecháča by Žilina určite nepustila, ale boli by sme spokojní aj s Tebou, Marian, s Tomášom, i keď je to už 230 km k nám...
Jozef Rachela

Odoslaťod Marián Jurčík So Máj 04, 2019 4:37 pm

Marian, toto je tak trochu úsmevné. Okolo seba máte prakticky reprezentáciu Slovenska v jednom družstve a teda teoreticky by mali byť tí ostatní potenciálni Slováci od Vás slabší, čiže ak presadíte že pre 11 ostatných klubov ostane na výber len z teoreticky slabších hráčov, tak jasným víťazom by mala byť Žilina. A teda načo hrať nejakú súťaž?
O T.Petríka sme mali v minulosti aj my záujem, on sa rozhodol pre niečo iné. Keď by ste nám napríklad, čisto teoreticky, presunuli T.Petríka a J. Pecháča aj my by sme stavali viac Slovákov, to si buďte istí. Toto však neprichádza v úvahu, ani ja by som ich nepustil, takže máme aj my svoj pohľad na vec...

Som si toho vedomý, pán Ráchela.. Veď som aj písal že na Slovensku máme obmedzené zdroje a napr. český model s 5-timi povinnými domácimi hráčmi by bol pre ostatné tímy neúnosný a nie každý má v tomto také možnosti ako máme momentálne my v Žiline. Úplne tomu rozumieme.. Práve preto netvrdíme že by malo hrať 5 kmeňových slovenských povinne (tak ako je to v ČR), samozrejme že berieme ohľad aj na iné tímy. Práve preto tvrdí aj Tomáš Petrík že stačia aj traja Slováci, ale určite nie menej! (pričom ja som bol skôr zástancom štyroch).

Model s minimálne tromi povinnými Slovákmi ale nepovažujem za nejaký neférový, ako som písal už niekoľkokrát, je to o nájdení kompromisu.. Totiž, môžte tu argumentovať ako je v Žiline nahromadená slovenská reprezentácia (mimochodom Martin Nayhebaver a Chris Repka zrejme pôjdu do Košíc), ale sám musíte uznať že slovenská reprezentácia proti takej poľskej nezmôže nič. Potom príde taký Dunajov a nasadí tam na nás 6 zabijáckych Poliakov a jednoducho nie je čo riešiť. A to nehovorím o tom, že čochvíľa naturalizujú ďalšieho a budú ich mať kľudne aj sedem, o tri roky budú možno s GM Tazbirom na osmičke, však prečo nie?? Tu ten systém totiž speje. Proti tomu môžme nasadiť aj kompletnú SVK repre (ktorú v Žiline samozrejme nemáme) a aj tak je to bez šance. Práve preto je to o kompromise. Voláte tu po férovom boji a ja ten férový boj vidím v 3-4 povinných Slovákoch, hrať proti teoreticky aj ôsmim zabijákom z Poľska mi žiaľ už férové nepríde. Možno by nebolo na škodu, aby sme nechali situáciu zájsť až takto ďaleko.. A potom by ste asi aj vy v Dunajskej pochopili, že proti takému tímu, aký sa potenciálne rysuje v Dunajove sa jednoducho nedá hrať (proti nám jediným hrali tento rok so šiestimi, však len počkajte keď ich bude 7-8 a nastúpia takto aj proti vám..) Ale možno na to máme iný pohľad.. :-)
Marián Jurčík

Odoslaťod Alzbeta Kluckova So Máj 04, 2019 9:48 pm

Plne chapem GM Petrika, ze nehral za DS. Extraliga je timova sutaz a niektorym naozaj ine aj o timoveho ducha. Stretnut sa vecer po partii na veceri s DS - to mam rozumiet tak, ze sa bude hovorit po madarsky, alebo po anglicky alebo po slovensky? Nemate zial ani jeden spolocny jazyk pre Vasich hracov a kapitana. Predpokladam, ze by sa to vzdy stocilo do madarskeho, druha sanca do anglickeho, tam by ale urcite nerozumel kapitan, slovensky uplne nepouzitelny...
Alzbeta Kluckova

Založený: Pi Máj 16, 2014 11:06 am

Odoslaťod Alzbeta Kluckova So Máj 04, 2019 10:06 pm

4NCL vstupila dnes do finaloveho vikendu. Napriek tomu, ze neexistuju licencie a vsetko je pre hracov s inou FIDE federaciou zdarma, zo 16 klubov finaloveho trojkola nastupili az 3 timy s plnym poctom britskych hracov a 4 timy mali z 8 hracov len jedneho nebritskeho. V ostatnych timoch boli cudzinci zvacsa hraci, ktori su dlhodobi rezidenti v UK , viac ako 5 rokov.
Nakupcom hracov je v podstate iba klub Guilford, ktory ma v Extralige 2 timy.

Dnes sme sa dockali v Extralige prvej ucasti viacnasobnej zenskej majsterky sveta Hou Yifan, ktora studuje v sk.roku 18/19 v Oxforde pedagogiku a vyhrala rocne stipendijum na tejto Univerzite. ( Ja osobne som cakala , ze nastupi uz v prvom kole a ze bude rada, ze nastupi za Oxford - naivita hraca ratingu 1300). Vlastne jej pobyt tu uz pomaly konci. Vdaka Guilfordu a jeho penazi, nastupila dnes do zaverecneho 3 kola . Co vsak bolo paradoxne, prave v tomto kole Oxford ako jediny zo 16 tich timov nedokazal obsadit povinnu zensku sachovnicu v Extralige. Reprezentovat Oxford ci Cambridge bolo pre starsiu generaciu ctou, casy sa menia. Nevidim do hlav ostatnych, ale urcite tato situacia zanechala v britskej najvyssej sutazi 2 protichodne nazory. Zivot vsak ide dalej a nik to neriesi.
Alzbeta Kluckova

Založený: Pi Máj 16, 2014 11:06 am

Odoslaťod Jozef Rachela Št Máj 09, 2019 8:27 am

Marian, súhlasím, že každý pozerá na danú tématiku z iného uhla pohľadu. Uvidíme, čo prinesie anketa extraligových klubov. Čo sa týka posilňovania momentálneho extraligového víťaza, my s tým nemáme problém. Myslíme si, že tu štatistika a ratingová presila nie je až taká smerodajná a zvíťaziť môže v jednotlivých stretnutiach aj papierovo slabší súper so silnejším. Je na to v minulosti veľmi veľa príkladov. Favoritom ruže nekvitnú. Viď. u našich západných susedov.
Jozef Rachela

Odoslaťod milando Pi Máj 10, 2019 7:06 am

Hokejisti to už pochopili : https://www.etrend.sk/ekonomika/hokejov ... vakov.html Najviac päť zahraničných hráčov a jeden zahraničný brankár.- Dnes ráno na TA3 bola správa, že už je to schválené. To je cca. tých max. 30%. Citujem : Konkretizácia kvót vzišla z podobných modelov iných hokejových krajín. Cieľ zmien je jasný. Zväz chce kvótami dosiahnuť, aby sa v domácej lige zdokonalovali hlavne domáci hráči.
Nemajú problém s tým, že odchodom niekoľkých zahraničných hráčov klesne úroveň hokejovej extraligy - je pre nich dôležitejší iný ukazovateľ. Nemajú problém s EÚ legislatívou (a to tam majú profesionálne pracovné zmluvy). Nemajú problém s tým, že kluby majú uzatvorené zmluvy s viacerými hráčmi ako sú kvóty a budú ich musieť jednoducho nahradiť slabšími slovenskými hráčmi. Zoberme si príklad z nich. Zoberme si príklad z českej šachovej extraligy.
milando

Založený: Št Apr 10, 2008 12:39 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Súťaže družstiev

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.