Extraliga SR

Od extraligy po piate ligy, olympiády, ...

Re: Extraliga SR

Odoslaťod milando St Máj 01, 2019 5:15 pm

@Yuri: Yuri, prosím Vás, keď už tu chcete za každú cenu prispievať, aj keď vás naša extraliga nezaujíma, tak aspoň vážte slová. Nerobte zo zahraničných hráčov imigrantov a zo mňa láskavo nerobte rasistu. Prečítajte si moje príspevky celé a nevytrhuje vety z kontextu.
milando

Založený: Št Apr 10, 2008 12:39 pm

Odoslaťod yuri St Máj 01, 2019 9:39 pm

milando, pokial z Vas nieco robi nacionalistu, tak su to Vase vyroky. v tomto nieste najextremnejsi, su tu vyroky ktore boli aj podstatne vyhrotenejsie. nemyslim si, ze ta veta bola vytrhnuta z kontextu. kontext je, ze pre Vas je dolezite aby v extralige bolo vela slovakov. ich nepritomnost povazujete za negativum. zo zahranicnych hracov nerobim imigrantov ja, ja niesom ten co ich oznacuje za prvky ktorych pritomnost v lige treba obmedzovat a redukovat. osobne ich vnimam ako hracov ktorych treba normalne zaradit a pristupovat k nim rovnako ako k slovenskym hracom.

a este poznamka, rasizmus som nikde nespominal.
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod milando Št Máj 02, 2019 7:37 am

Yuri. Imigrant je človek, ktorý sa do inej krajiny presunie natrvalo. Zahraniční hráči majú zväčša svoj domovský klub a nie sú to imigranti (až na výnimky). Áno. Použil som zlé slovo. Miesto nacionalista - rasista. Yuri, aj od nacionalistu mám poriadne ďaleko. Kontext je, že zahraničných hráčov vítam. Sú pre nás prínosom, ale ich počet by mal mať isté hranice, aby mali uplatnenie aj domáci hráči. Vy ste z tohto kontextu vypustili, tú prvú podstatnú časť.
Ja za túto hranicu považujem 30%. Yuri, aká je podľa vás táto hranica? Existuje vôbec? Bude to v poriadku, aj vtedy, ak zahraniční hráči odohrajú 100% ?
Ako príklad som vám dal futbal. Je to žalostné sa teraz na našu ligu futbalovú ligu pozerať. Neberme si z nich príklad. Poučme sa z toho.
milando

Odoslaťod yuri Št Máj 02, 2019 12:50 pm

ano, podla ma bude OK aj ak to bude 100% zapasov odohratych zahranicnymi hracmi. fakt, ze u nas v ligach hrava viacej hracov, ktori su za to plateni (zahranicni naturalizovani hraci hraju zadarmo v minimalnom mnozstve) totiz znamena, ze v ligach mame vacsi balik penazi ktori tam prinasaju sponzori, o ktory mozu zabojovat aj nasi talentovani hraci. a teda je vacsia sanca, ze sach bude moct tvorit vacsiu cast ich prijmu. samozrejme musime odstranit problem ktory tu naznacil Peter Faltan, kedy naturalizacia nieje mozna pre hraca slovenskej federacie. osobne si totiz myslim, ze pre potreby skutocne talentovanych hracov je velmi dolezita aj perspektiva ich kariery v sachu. extraliga je sutaz ktora do komercneho modelu ide, a podla mna je to prinosne.

co sa tyka futbalovej ligy (alebo aj hokejovej), ked ju obcas zahliadnem niekde v podniku, tak mam pocit, ze ta liga je o uroven az dve slabsia ako spickove ligy. to vidno aj v europskych sutaziach. mne ale pripadala slaba aj ked tam bolo zastupenie slovakov podstatne vyssie. tu ale analogia so sachom nieje az taka dobra, sach je divacky podstatne narocnejsi ako futbal.
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod Marián Jurčík Št Máj 02, 2019 7:11 pm

ano, podla ma bude OK aj ak to bude 100% zapasov odohratych zahranicnymi hracmi.
Ad milando: Myslím, že už len táto Yuriho veta stačí na to, aby si s ním nestrácal čas. (okrem toho že teda extraligu nesleduje a nehrá a môže mu to byť teda celé ukradnuté). Som každopádne zvedavý ako dopadne práve prebiehajúce hlasovanie klubov v otázke obmedzenia počtu zahraničných a naturalizovaných hráčov v slovenskej lige. Už len to, že sa to KONEČNE rieši je veľmi dobré. Samozrejme, každý si bude prihrievať svoju "polievočku" :-) V Žiline staviame prioritne na slovenských hráčoch, preto pochopiteľne budeme za obmedzenie počtu zahraničných (ja osobne som za to aby hrali v každom zápase za každý tím MINIMÁLNE 4ia Slováci, ale v krajnom prípade prekusnem aj kompromis o troch, z dôvodu toho že momentálna situácia s naturalizáciami zašla až tak priďaleko že niektoré tímy ako DS by nemali veľmi čas a možnosť sa radikálnej zmene pravidiel narýchlo prispôsobiť). Ale traja Slováci za jedno družstvo je už z môjho pohľadu naozaj krajné minimum (radšej by som 4och). To že za Žilinu ich bude hrávať stabilne 6-7 je už druhá vec, chápem aj to že sme pobrali tých lepších a nie každý má takéto možnosti, zas toľko hráčov tejto úrovne na Slovensku nie je.. Potom je tu pochopiteľne druhá strana barikády a to Dunajov a hlavne Dunajská, samozrejme ťažko čakať od nich že by podporili tento návrh, keďže by išli sami proti sebe. Je to o nájdení rozumnej strednej cesty a kompromisu, väčšine zainteresovaných ale musí byť už teraz jasné že aktuálna situácia zašla poriadne priďaleko a môže pri takto nastavenom systéme zájsť ešte ďalej. Preto je dobré, že sa konečne veci hýbu správnym smerom.
Marián Jurčík

Založený: Ut Mar 25, 2008 5:59 pm

Odoslaťod Jozef Rachela Št Máj 02, 2019 9:07 pm

"Už len táto veta stačí na to, aby si s nim nestrácal čas"... Marian, to má byť čo? Extraligu hrá v základe 96 hráčov. Tých, čo ju sledujú sú tisíce. Svoj názor môžu mať aj tí, ktorí iným nie sú sympatickí. Extraligu hráme aj pre nich...alebo hlavne pre nich.
Nech už dopadne medziklubová anketa v extralige hociako, popracujme na tom, aby sme hrali lepšie ako iní, aby sme vytvorili niečo zaujímavejšie ako iní a atraktívnejšie
na šachovniciach, nie v kuloároch.
Strávil som s našimi mladými týždeň na MSR mládeže v jednotlivých kategóriách. Dvaja suveréni, a po nich veľké vákuum. Sledoval som aj dve iné, geniálne deti. Nebudem ich menovať. Popracujme na tom, aby sa zvýšila úroveň práce s mládežou, zlepšime tréningový proces. Nech nám dorastajú vlastní odchovanci. Chce to ale čas.
Jozef Rachela

Založený: Po Feb 23, 2009 9:49 am

Odoslaťod Marián Jurčík Št Máj 02, 2019 10:39 pm

Prepáčte pán Ráchela, ale človek ktorý nevidí problém v tom ak by našu extraligu hralo 0% Slovákov a zároveň ju nesleduje nie je pre mňa úplne relevantný pre túto diskusiu. Áno, každý má právo na svoj názor, ale toto je názor ktorý ja osobne radšej nemienim ani komentovať, lebo by to nebolo pekné z mojej strany.

S prácou s mládežou súhlasím aj ja a tiež som bol na MSR ako tréner. Poviem pravdu, bol som v tejto funkcii po dlhšej dobe, ale čakal som to horšie. Nie je to úplné vákuum a existujú mladí, ktorí pracujú. To že s nimi budeme pracovať a podporovať ich touto zdravou cestou ale neznamená že je tým ospravedlnená neúčasť Slovákov v extralige, prípadne sťaženie ich prístupu do nej. Zašlo to jednoducho priďaleko a systém naturalizácií zároveň je nastavený tak, že sa to môže len a len stupňovať, ak sa to nechá tak. Je teda úplne namieste že sa to rieši, pretože to nie je štandardná situácia. To že ste vy v DS predstaviteľom extrémnej situácie s naturalizovanými hráčmi neznamená, že ostatným sa to musí páčiť. Máme tu aj iné kluby a ja verím, že sa rozhodne správne.
Marián Jurčík

Založený: Ut Mar 25, 2008 5:59 pm

Odoslaťod milando Pi Máj 03, 2019 8:06 am

Marián. To, že s Yurim nemá zmysel komunikovať som pochopil. Chcel som ho ešte použiť ako nadhadzovača. Ako vidím, tak sa to podarilo. Mne sa pozdáva český model, ktorý tu posísal pán Falťan. Tiež si uvedomujem, že situácia prišla príliš ďaleko a kluby za to nemôžu. Snažili sa mať čo najsilnejšie družstvo. Ako postupné a bezbolestné riešenie vidím v znížení LA licencií na úkor LB licencií. T.j. max 4 licencie a max 2x LA licencie. - S týmto nemá problém ani pán Ráchela. Toto by hneď vo väčšine klubov vymenilo jedného zahraničného hráča za domáceho a spomalilo by to naturalizácie. Naturalizácie by som postupne obmedzoval, aj priamo. Na budúcu sezónu max. tri naturalizácie. Na ďalšiu max. dve a o dva roky prechod na český model.
O dotazníku pre extraligové družstvá som počul, ale nepoznám detaily. Bolo by dobré ho zverejniť aj tu.
milando

Odoslaťod Stefan Blaho Pi Máj 03, 2019 10:14 am

Milan,
asi si myslel "v znížení LA licencií v prospech LB licencií" nie na ukor :-)
- pre istotu zopakujem, ze LB licencie nie su iba hraci do 18 r.,ale aj zeny a seniori nad 65r.
- pod LA licenciu su v sutaznom poriadku chapani domaci hraci s licenciou a zaroven zahranicni hraci s licenciou
- zo sportoveho hladiska by kombinacia 2LA+2LB sposobila, ze druzstva, ktore nemaju naturalizovanych hracov, by oproti sucasnej situacii 3LA+1LB nevedeli postavit silnejsiu zostavu na zapas a de facto by boli znevyhodneni oproti druzstvam, ktore maju N hracov (pokial by N hraci v nejakej podobe boli zachovani). Je fakt (ako Marian konstatoval), ze na Slovensku nemame dostatok kvalitnych hracov pre sucasnu uroven extraligy a to znamena, ze druzstva maju obmedzene moznosti posilnit sa s SK hracmi.
- preto si myslim,ze zahranicni hraci v jednom zapase by mali byt celkovo obmedzeni (mozno na 4). Zaroven by som sa vobec nebal moznosti pridat do kvoty cisto slovenske licencie (ci uz LA alebo LB). V minulej sezone odohralo extraligu 8 domacich licencnych hracov (43 odohratych partii) a 3 LB hraci (dvaja Haringovici a Lintener-25 partii).
Takze mozno porozmyslat nad max.4 LZ (zahr.licencie)+2L (LA-domace alebo LB). Pri podmienke 4LZ umoznime, aby sa Extraliga mohla skvalitnovat prichodom cudzich hracov a zaroven sa zabezpeci, aby pocet partii odohratych SK hracmi nikdy neklesol pod 50%. Zaroven by sa domacimi licenciami umoznilo aj inym SK silnym hracom teoreticky dostat do extraligy. Samozrejme, odporcovia licencii by mohli namietat, ze v druzstve (klube) by mali hrat hlavne kmenovi domaci, resp. odchovanci klubu. Ak vsak klub ma zaujem hrat dlhodobo extraligu a nema dostatok vlastnych silnych odchovancov (co je v sucasnosti takmer utopia), tak nema inu moznost ako zohnat si silnych cudzincov alebo prip. najst nejakeho volneho SK silneho hraca (co je naozaj velky problem).

Dufam, ze mi moj priatel Jozef Rachela odpusti a ze sa na mna nenahneva za moj nazor, ale osobne si myslim, ze druzstva, ktore nemaju (nemali) moznost vyuzit moznosti naturalizacie, tak su zo sportoveho hladiska znevyhodnene oproti druzstvam, ktore tuto moznost maju. Neviem, kto v minulosti navrhol a ktore vedenie odsuhlasilo naturalizacie, ale pravdepodobne si neuvedomili vsetky dosledky z toho vyplyvajuce (napr. teoreticky mozne zvysovanie cudzincov az na 100%). Na druhej strane chapem Jozefa, ze DS klub investoval cas, energiu,peniaze do vychovy niektorych svojich N hracov, tito hraci hraju dlhe roky za DS a su z pohladu klubu chapani ako domaci odchovanci. Povedzme si vsak uprimne, ze ked sa pozriem na extraligove supisky, tak jedine DS ma zahranicnych hracov, ktorym klub pomohol v ich sachovom raste. V ziadnom inom druzstve som takeho hraca nenasiel....(opravte ma, ak sa mylim).
Obrázok používateľa
Stefan Blaho

Založený: Pi Apr 03, 2015 10:21 am

Odoslaťod milando Pi Máj 03, 2019 12:01 pm

Števo, ďakujem za opravu. :o O zmene 3LA+1LB na 2LA+2LB si nemyslím, že by nejakému klubu spôsobila vážne problémy. Je to zmena iba o jedného hráča pre každý klub. Táto situácia tu bola aj pred rokom 2017 a ani vtedy nemali kluby problémy si zabezpečiť dostatočný počet silných hráčov a vtedy bolo naturalizovaných hráčov menej. Veľké počty naturalizovaných hráčov by sa dali riešiť ich obmedzením . Myslím, že okrem Dunajskej nemal nikto viac ako troch naturalizovaných hráčov. Toto riešenie považujem ako najmenej bolestivé a na prechodné obdobie, aby sa kluby mohli dostatočne a včas pripraviť. Dohodnutý model oznámiť aspoň jednu sezónu vopred. Či už to bude český model, to čo navhruješ ty, alebo nejaká iná alternatíva. Pri tvojom návrhu by som ja osobne považoval za rozumnejšie max. 3LZ. a LA, LB licencie by som nemal problém navýšiť.
milando

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Súťaže družstiev

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.