Extraliga SR

Od extraligy po piate ligy, olympiády, ...

Re: Extraliga SR

Odoslaťod Peter Falťan Pi Apr 26, 2019 10:51 am

Daniel64: nie je celkom pravda, že v Rakúsku nie sú žiadne limity pre cudzincov. Platí to len pre 2 najvyššie úrovne líg (1. a 2. Bundesligu). Na nižších úrovniach, (pozri napr. http://www.bchess.at/uploads/meister_ma ... bnisse.htm) môžu na zápas nastúpiť maximálne 2 cudzinci zo 6 hráčov, t.j. max. 1/3. Sú to súťaže na úrovni našich 2. – 5. líg.

Pre informáciu ako je to u našich susedov – v ČR.
Majú 4 typy hráčov:
- riadny hráč (domáci člen klubu)
- cudzinec (hráč inej federácie), ktorý za účasť v každej súťaži platí poplatok 400 KČ (cca 15 €),
- volný hráč (hráč, ktorý je zaradený v základnej zostave družstva materského klubu a súčasne je zaradený na ďalšej súpiske družstva materského klubu v nižšej súťaži),
- hosť (hráč, ktorému materský oddiel povolil štart za družstvo iného šachového klubu).
Volný hráč a hosť neplatia žiadne poplatky.
Cudzinec za účasť v každej súťaži platí poplatok 400 KČ (cca 15 €).
Neexistuje nič také ako naturalizácia. Aj cudzinci, ktorí tam hrajú viac ako 20 rokov (napr. GM Movsesjan, GM Ftáčnik) sú stále len cudzinci.
Každý hráč môže byť maximálne na 3 súpiskách, z toho len na 2, ktoré riadi ŠSČR (ex, 1. 2. ligy).
Počet hráčov typu cudzinec, volný alebo host na súpiskách nie je obmedzený, ale v zostavách na každé stretnutie musí byť viac ako polovica riadnych hráčov (z vlastného klubu).

Pár poznámok k naturalizáciam :
- Je to zrejme len naša, slovenská špecialita,
- Prináša každoročné zvyšovanie počtu takýchto hráčov,
- Prináša aj možnú diskrimináciu domácich hráčov. Napr. ak viac rokov hrajú 2 hráči (1 z SVK, druhý z cudziny), spolu za nejaký klub viac rokov, tak po 5-6 rokoch môže cudzinec hrať za tento klub ako naturalizovaný (t.j. nezapočítava sa do limitu licencií na zápas) ale hráč z SVK musí mať stále licenciu (ak neprestúpi). Inými slovami po 5 rokoch cudzinec po odohraní 35 partií už neplatí licenciu ale slovenský hráč aj po odohratí 35 partií musí mať stále licenciu.
- Ďalšou diskrimináciou je, že naturalizovaný člen, ktorý hrá s právami ako riadny člen SŠZ, nemusí mať v evidencii (matrike) SŠZ povinne uvedené rodné číslo, čo je pre domáceho hráča nutná podmienka pre účasť v súťažiach družstiev.

Zatiaľ by som nerobil strašiaka z Európskej legislatívy. Nie je to tak jednoduché. Prípady, ktoré v minulosti boli rozhodnuté v prospech hrania neobmedzeného počtu cudzincov (napr. vo futbalových kluboch) boli riešené najmä z pohľadu pracovného práva EU.
Pri riešení takýchto sporov z hľadiska práva EU je pravdepodobne treba viac zohľadňovať aj iné kritérií, napr. pracovné zmluvy, pobyt dotyčného v danej krajine EU, úroveň súťaží (prečo by nemohli existovať čisto národné súťaže, prípadne čiastočne mixované) atď.

S pozdravom
Peter Falťan
Peter Falťan

Založený: Št Apr 09, 2009 8:07 am

Odoslaťod daniel64 Pi Apr 26, 2019 12:28 pm

Dobrý deň, pán Falťan - vďaka za info, o limite v Landeslige som vôbec netušil. Súhlas - naturalizácie nie sú dobré riešenie. Kedysi dávno boli aj v Rakúsku (90-roky) a práve v sezóne, keď by som bol tento štatút dosiahol, pravidlo zrušili :lol: Ani ja nemám veľké obavy z pravidiel EÚ, ale ani z toho, že šikovná mládež si ligu nezahrá.
Zdraví IS
daniel64

Založený: Ne Jún 21, 2009 8:50 pm

Odoslaťod yuri Pi Apr 26, 2019 4:13 pm

@milando: slovensky futbal nesledujem roky, vela rokov ani ziadnemu slovenskemu klubu nefandim. ja osobne vidim pramaly rozdiel v tom, ci si extraligovy klub nakupi hracov zo zahranicia, alebo si ich nakupi na domacom trhu. alebo ti mladi talentovani hraci hraju vsetci za tie kluby v ktorych vyrastli ? mam pocit, ze aj tam plati pomerne silna mobilita a presun za lepsimi podmienkami. v tomto si myslim, ze dlhodobo silnejsia konkurencia pomaha presadit sa tym skutocne lepsim. ti sa presadia. priemer trpi, ale v sachu priemer podstatne trpi hlavne na to, ze v sachu hra za kluby v najvyssej sutazi menej hracov ako v inych sportoch a sucastne sa da hrat sach na urovni do dost vysokeho veku. ci maju hraci vyrastat v horskych ligach. nasi nadejni mladi hravali extraligu uz ked mali 1800 ? alebo hrali vtedy nejaku horsku ligu pri 2200kach ? pokial toho mladeho klub teraz nechce vobec, kde asi bude hrat ked sa znizi pocet zahranicnych? na prvej sachovnici, alebo niekde vzadu ? osobne predpokladam, ze skor niekde vzadu, kde bez zahraicnych ten priemer asi nejako vyrazne nad 2200 nebude.

osobe som si myslel, ze silni hraci vznikaju a formuju sa hlavne v turnajoch. a co je podstatne, pokial je nasim cielom mat niekolko 2600 hracov, co potom s nimi ? ocakavame, ze sa budu zivit niecim inym, a popri tom sa udrziavat na tej urovni ? uzivia sa u nas len sachom ? myslite, ze ked spoznzorom klubov zoberiete moznost financovat zahranicnych, ze tie peniaze ostanu v kluboch ? nenajdu si sponzori inu hracku ktoru mozu dotovat ? alebo snad na slovensku mame extraligove teamy ktore stoja na drahych licencnych hracoch a sucastne su ekonomicky v pluse alebo aspon na nule ?

a co sa tyka videorozhodcov, neviem si predstavit na co by v sachu boli. pokial nejaky zmysel maju, preco nie, ale ja v nich zmysel nevidim. ale to suvisi skor s povahou sachu, myslim, ze partiare nam stacia.

tak ci tak, prijde mi to usmevne. ako zvaz chceme byt na extraligu hrdi, chceme byt hrdi akych mame super hracov. ale sucasne sa trasieme, ze nasi hraci niesu dost dobri aby obstali v konkurencii. sib y bolo dobre zacat tam, ze si zadefinovat co ma byt cielom extraligy. potom s tym cielom ist za tym, kto extraligu plati, a opytat sa ho, co sa udeje s jeho prispevkom ak sa nastavenie extraligy zmeni, a potom sa rozhodnut. premna ako cloveka co extraligu nehra poviem, ze mne chyba skor nejaky dovod prenosy extraligy sledovat. marketing extraligy mi prijde slaby, online prenosy sice su, ale bez online komentarov mi to da pramalo. ak sa nahodou zaviedli a o nich neviem, tak je to asi slabo propagovane. a ci bude hrat v extralige 5%, 20% alebo 100% zahranicnych, moje sledovanie extraligy to nezmeni, pokial mi ako divakovi neprinesie viac. ale omna ako divaka v extralige asi nejde, takze to nieje problem.
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod milando Pi Apr 26, 2019 8:16 pm

@Yuri: Ja som extraligu hral a rád by som si ju zahral aj v budúcnosti. Hrajú ju niektorí moji zverenci a chcem, aby ju hrávali aj ďalší. Rád sledujem online a sledovať ho aj budem. Prispievam do tohto vlákna, lebo ma zopár vecí trápi a snažím sa hľadať riešenia resp. ak sa mýlim, tak vysvetlenia. Netvrdím, že všetky moje názory a návrhy sú správne. Vy píšete, že ste extraligu nikdy nehral a nikdy hrať nebudete. Online nesledujete. Prepáčte, ale nechápem, prečo tu prispievate. Ak vám chýbajú komentáre, tak o ne bojujte.
milando

Založený: Št Apr 10, 2008 12:39 pm

Odoslaťod Vlado Hrtko Pi Apr 26, 2019 8:43 pm

Európska legislatíva nie je strašiak, ale sú to len právne normy platiace na Slovensku. Voľný pohyb osôb sa netýka len pracovného práva. Extraliga vyplàca odmeny klubom a nie jednotlivcom. Ak chce limitovať kluby v oblasti možnosti angažovania hráčov z niektorých krajín EÚ, tak to nie je oblasť pracovného práva, keďže kluby nemusia mať s hráčmi uzatvorené žiadne pracovné zmluvy.
Ja som však chcel len upozorniť, aby sa "neznalci" európskej legislatívy poradili so znalcami skôr, ako sa rozhodnú čokolvek prijímať. A hoci mám kdesi doma certifikát v oblasti európskej pracovného práva, tak aj sa považujem za "neznalca", keďže v danej oblasti práva nepracujem.
Vlado Hrtko

Založený: St Dec 12, 2018 9:22 am

Odoslaťod Jozef Rachela Pi Apr 26, 2019 8:55 pm

Peter, vieš že uznávam Tvoje názory a skúsenosti, ale tu sa bavíme o extralige a Ty porovnávaš podmienky s Landesligou v Rakúsku, čiže to nejak nesedí. Takisto porovnávaš naturalizovaného hráča s licenčným. Ten licenčný je ale už v inom klube ako vo svojom materskom a naturalizovaný je dlhé roky v tom "materskom"! A to nie je to isté. Keď by chcel naturalizovaný hráč hrať ešte v inej súťaži, tiež by musel mať vybavenú licenciu v tej inej súťaži, resp. v inom klube...
Súhlasím aj s Rasťom /Jogom/. Má zdravé logické myšlienky. Aj Milanovi ide o dobro veci, ja viem. Ale doporučoval by som každému, komu ide o dobro pre našu talentovanú mládež a stále silnejšiu extraligu, aby sa zamyslel nad slovami, resp. riadkami Daniela 64 /myslím GM IS/, ktorý má z môjho pohladu, absolutnú pravdu. Mali by sme sa uberať v tomto zmysle a nebáť sa licencií a naturalizácií ako takých.
Jozef Rachela

Založený: Po Feb 23, 2009 9:49 am

Odoslaťod Peter Falťan So Apr 27, 2019 7:59 am

Jozef, ja som svoj príspevok nemal zameraný len na extraligu, ale celkovo na systém súťaží družstiev. Licenčná a naturalizačná politika ako i 95% ďalších ustanovení Súťažného poriadku družstiev SŠZ (SPD) je platná pre všetky ligy, nielen extraligu. A je fakt, že aj v 1., 2. a aj nižších ligách narastá počet prípadov, kedy za družstvo nastupuje 5-6 nekmeňových (L+N) hráčov.
V ktorom športe môže byť hráč členom 2 rôznych klubov? Neexistuje aby futbalista, hokejista, basketbalista boli členmi 2 rôznych klubov v rôznych štátoch. Uznávam, že šach je trochu špecifický šport.
Hranie za iný klub je riešený licenciou (dočasné jednorazové povolenie). Naturalizácia je už niečo iné. A keď sa už niektorí odvolávajú na európske právo (voľný pohyb osôb a rovnaké práva), tak prečo potom aj SVK hráč, ktorý splnil rovnaké kritéria ako zahraničný hráč na naturalizáciu, nemôže hrať za tento klub bez licencie tak ako ten zahraničný hráč? Však aj my (SVK) sme súčasťou EU, tak by sme mali mať rovnaké práva. Len podotýkam, že aj ten zahraničný hráč má svoj materský klub. Nie je jednoduché riešenie. Riešením by mohlo byť zrušiť naturalizácie a ponechať len licencie. A hráči, ktorí splnili podmienky pre naturalizáciu, by mali výhodnejšie (lacnejšie) licencie.
Ešte krátko k SPD a extralige. SPD rozlišuje súťaže družstiev na 2 skupiny – riadené SŠZ a riadené KŠZ. Asi by bolo vhodné priamo v SPD iné nastavenia pre vrcholové súťaže (extraligu, 1. ligy?) ako pre nižšie súťaže. Napr. v Rakúsku v 2 najvyšších súťažiach nie sú limity na zahraničných hráčov, v nižších môžu nastúpiť maximálne dvaja (pri 6 člennom družstve, t. zn. 1/3). V ČR musí byť v zostave na zápas väčšina kmeňových hráčov klubu (neráta sa sem ani volný hráč z vlastného klubu).
Peter Falťan

Založený: Št Apr 09, 2009 8:07 am

Odoslaťod yuri Ut Apr 30, 2019 4:51 pm

@milando: takze vase prispevky su vlastne z obavy, ze nieste dnes dostatocne konkurencieschopny,tak treba silnejsich hracov dostat prec aby bol priestor pre Vas a Vasich zverencov ? predsa nikto Vam nebrani mat 0 licencnych, mat cisto juniorske druzstvo v extralige, ani nic podobne.

a co as tyka toho preco nesledujem extraligu, je to jednoduche. na sledovanie sachu mam obemdzeny cas, takze si vyberam prenosy ktore su atraktivnejsie. to su take partie kde su aj nejake online analyzy, popripade zive komentare. mozno raz nieco take bude mat aj extraliga, ktovie. hrat extraligu asi nebudem, to je dan zato, ze som vyrastal v oblasti kde sa sachu venovat nedalo, a so sutaznym sachom so zacal az na vysokej skole, co je prosteneskoro. to ale neznamena, ze nemam pravo na nazor. ja chcem, aby sme mali silnu sutaz. a nechcem aby som sa musel hanbit, ze sme komunita ktora sa boji imigrantov, a je neschopna svoju vykonnost dokazat hrou.

ja chapem, ze je stale vela ludi, pre ktorych je sused z vedlajsej dediny rozne hodnotny podla toho ci je slovak, alebo je madar/cech/poliak, ale sme v 21 storoci. prestanme sa tvarit ako ttoalni spiatocnici.
yuri

Odoslaťod milando St Máj 01, 2019 8:10 am

@Yuri: Yuri máte právo na svoj názor. Nikto vám ho neberie. V tomto vlákne sa vedie diskusia k SVK šachovej extralige - to je súťaž, ktorú ako sám píšete nesledujete. Ak chcete riešiť imigrantov, alebo svoje detstvo, tak diskutujte. Len vás prosím, robte to na fórach, kde to tématicky súvisí. Ďakujem
milando

Založený: Št Apr 10, 2008 12:39 pm

Odoslaťod yuri St Máj 01, 2019 1:14 pm

Milando: zial vy tu vytahujete nacionalisticke vyroky typu "Problém je nízke zastúpenie slovenských hráčov v extralige, slabá podpora mládežníckeho a ženského šachu. Ak sa nespraví náprava, tak v už v sezóne 2020/2021 tu reálne môže byť slovenské zastúpenie pod 50%.". to, ze sa bojite sachovych imigrantov do ligy je proste fakt, nerozumiem preco sa zrazu tvarite, ze to nieje temou diskusie, ked je uplne evidentne, ze ste o tej teme diskutovali. zial toto je verejne forum, vidia ho aj neclenovia zvazu, a je podstatne aby zaznelo, ze nie vsetci sachisti sa boja konkurencie tak ako vy. specialne ak zdoraznujete, ze su zli len preto, lebo niesu slovaci.

@Peter Faltan - ten argument s nenaturalizovanim slovenskych hracov je podla mna spravny, a myslim, ze by bolo celkom namieste to zosuladit ten stav. tak aby hrac ktory hra za iny klub mal rovanek podmienky ci je jeho domaci klub slovensky, alebo nejaky iny (alebo nema klubovu prislusnost).
yuri

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Súťaže družstiev

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.