Extraliga SR

Od extraligy po piate ligy, olympiády, ...

Re: Extraliga SR

Odoslaťod yuri Št Apr 18, 2019 6:16 pm

hm, a mali by sme tam dost titulovanych hracov ? ja neviem, pomery nepoznam, ale myslim, ze uplne bez cudzincov by to bolo dost narocne
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod milando Po Apr 22, 2019 9:18 am

Slovenskú extraligu sledujem rád. Nie preto, že ju už hrá hráč 2700+, zopár hráčov 2600+ a kopec hráčov 2500+. Sledujem ju preto, lebo tam ešte stále hraje zopár mojich kamarátov, zopár hráčov, s ktorými som hral a zopár hráčov, ktorých poznám. Sledujem ju preto, leto to je SVK extraliga. Oveľa silnejšie extraligy – poľskú, maďarskú...nesledujem, takmer nikoho tam nepoznám. Na českej si občas pozriem partie slovenských hráčov. Myslím si, že podstatná väčšina sledovateľov online prenosov SVK extraligy ju nesleduje pre jej silu, ale sleduje ju z podobných príčin ako ja. Sú tu viaceré vyjadrenia, že je to historicky najsilnejšia SVK extraliga. Bohužiaľ je to aj SVK extraliga s historicky najnižšou účasťou SVK hráčov. V poslednom ročníku ak neberieme do úvahy nováčikovské družstvá si túto súťaž nezahral žiadny nový hráč SVK federácie. Podľa stanov SŠZ sa má SŠZ starať o svojich členov. Nie o členov zahraničných federácií, alebo o naturalizovaných hráčov. Podľa svojich stanov mal SŠZ zhodnotiť túto sezónu ako historicky najhoršiu. Odohralo ju len 62% hráčov SVK federácie. Že ju hrajú aj silní zahraniční hráči je super. Môžeme sa od nich učiť. Získavať ľahšie medzinárodné tituly. Avšak počet SVK hráčov by nemal klesnúť pod rozumnú hranicu. Ja za túto hranicu považujem 70% t.j. max. traja zahraniční hráči v družstve. Dobrú skladbu družstva mali v Osuskom. Dvaja tréneri, ktorí sa rôznou formou zapájajú do tréningového procesu družstva a mladý český junior z prístupu ktorého si iní môžu brať príklad.
Chyba je v zlom nastavení licencií a naturalizácií. V roku 2017 sa licencie zmenili z 2LA+2LB na 3LA+1LB. Tým sa hneď 12 SVK hráčov vymenilo za 12 zahraničných hráčov. Taktiež sa výrazne zrýchlila naturalizácia hráčov. Kluby sa samozrejme snažia v rámci svojho balíka peňazí mať čo najsilnejšie družstvo. Najjednoduchšie a najrýchlejšie to dosiahnu kúpou silných zahraničných hráčov. V okolitých krajinách je ich k dispozícii veľa a sú lacnejší ako SVK hráči podobnej sily. Obmedzuje ich len počet LA licencií a počet naturalizácií. Raz som sa na konci ročníka 1. ligy spýtal jedného zahraničného hráča, prečo cestoval viac ako 500 km, keď im už o nič nejde. Potreboval mať odohrané partie na naturalizáciu. Ak SŠZ nič nezmení v licenciách a naturalizáciách, tak naturalizovaných hráčov bude pribúdať. Počet SVK hráčov bude naďalej klesať.
Zaujímavé riešenie navrhoval Jogo. Hráčov z EU nebrať ako naturalizovaných, ale ako LA licenčných. Toto by , ale zvýhodnilo Ukrajincov a kluby z východu ako Košice. Ja navrhujem návrat k licenciám 2LA+2LB a všetkých naturalizovaných hráčov brať ako LA licenčných. Návrat k 2LB licenciám by taktiež podporil ženský a mládežnícky šach.
V tomto roku pravidelne hrávala SVK extraligu iba jedna žena a aj to v družstve, ktoré vypadlo.
V ročníku 2011/2012 začínal hrať extraligu Viktor Gažík s elom 1977 za Inbest Dunajov. V družstve boli traja GM. Mimochodom : jeden poľský GM – teraz ich je tam sedem a už traja naturalizovaní. Tento a aj ďalšie ročníky mu pomohli, aby sa stal Majstrom Sveta. Určite to nebol posledný historicky najsilnejší ročník extraligy. Ako mladý talent dostal možnosť hrať so silnými súpermi a učiť sa od svojich podstatne silnejších spoluhráčov. Podobné šance mali aj Pecháč, Haringovci a ďalší. Pri súčasnom nastavení licencií a naturalizácií žiadny podobný talent takúto príležitosť nedostane.
Yuri: v extralige by sa dali uhrávať bez problémov normy aj pri 100% slovenskom zastúpení. Toto, ale nikto nechce dosiahnuť. Zlí zahraniční GM nie sú. Problém je nízke zastúpenie slovenských hráčov v extralige, slabá podpora mládežníckeho a ženského šachu. Ak sa nespraví náprava, tak v už v sezóne 2020/2021 tu reálne môže byť slovenské zastúpenie pod 50%. To, že tento ročník bol historicky najhorším ešte neznamená, že najlepší bude so 100% slovenskou účasťou. V nižších súťažiach by sa bez zahraničných hráčov uhrávať normy nedali. Zahraniční hráči sú tu zabývaní (čo hodnotím pozitívne) tak, že to nie je problém napr. v sezóne 2017/2018 uhral Filip Haring IM normu v 2. lige
Pani Klučková: K hraniu Haringovcov za LŠŠ som sa nikdy nevyjadroval a ani som to neriešil. Majú už svoju silu a výsledky a v tomto nepotrebujú pomoc nášho klubu. My (Junior Banská Bystrica) chceme, aby naši odchovanci hrali za nás. Snažíme sa im ponúknuť šachovnicu zodpovedajúcu ich sile. Hráme 1., 3., 4. a 5. ligu. Ak chce niekto viac hrávať, ako mu vieme ponúknuť v našich družstvách, tak sa snažíme mu nájsť miesto cez LB licencie. Ak by sa zmenili licenčné podmienky, tak ako navrhujem, tak by sme hľadali miesto pre dvoch hráčov cez LB aj do extraligy. V takomto prípade, by mala šancu hrávať extraligu aj vaša Svetlanka (samozrejme v prípade návratu z Anglicka) a aj ďalšie hráčky širšej slovenskej ženskej reprezentácie. Informáciu o Čebovciach mám priamo od hráčov Čeboviec. Dvaja zahraniční hrali za nás v predchádzajúcej sezóne extraligu. Vtedy hovorili, že idú naturalizovať dvoch hráčov a berú ďalších dvoch hráčov vysoko nad 2400+. Čo aj naplnili. Pozrite si ich súpisku z posledného ročníka 1. ligy B. Teraz majú naturalizovaných troch hráčov. Nesledujem to presne, ale predpokladám, že k nim v krátkej dobe pribudnú ďalší dvaja: Nagy a Berta. K nim zoberú ďalších troch licenčných (dvoch už majú) a majú komplexnú maďarskú osmičku. Ja im to nevytýkam. Ak by som mal cieľ mať čo najsilnejšie družstvo, tak by som to robil podobne. V Čebovciach, v okrese Veľký Krtíš a ani v blízkom okolí nepoznám hráča, ktorý by mohol hrať extraligu (nebol len do počtu). Teraz na prechodné obdobie zobrali dvoch slovenských hráčov.
Máte pravdu kluby nemôžeme nútiť, aby vychovávali našu mládež, alebo budovali našu ženskú reprezentáciu. SŠZ, ale môže nastaviť licencie a naturalizácie tak, aby bolo pre nich výhodné dávať šancu týmto hráčom a hráčkam.
milando

Založený: Št Apr 10, 2008 12:39 pm

Odoslaťod Jozef Rachela Po Apr 22, 2019 2:24 pm

Svojho času som navrhoval a obhajoval zavedenie povinných juniorských a ženských šachovníc v jednotlivých súťažiach riadených SŠZ, s cieľom podporiť mladé talenty a dievčatá – ženy na Slovensku. Nenašla sa zhoda a nadobudol som dojem, že „ tu sa stará každý len o seba“. Úroveň našich žien klesla na historické minimum /viď. dosahované výsledky na medzinárodnej úrovni, ale v mužoch klesáme stále nižšie a nižšie /viď dosiahnuté výsledky na medzinárodnej úrovni v posledných rokoch/. Takto hlboko sme ešte neboli. Majú, resp. nemajú naši muži a ženy /tí čo v posledných rokoch reprezentujú SVK/ možnosť hrať našu najvyššiu súťaž? Ženy asi až tak nie.
Pri čítaní Milanovho príspevku mám podobný dojem. Napr. v mestách nad 50 tis. obyvateľov majú úplne iné možnosti pre rozvoj šachu a starostlivosť o rast talentov , ako napr. v malých obciach a mestečkách, kde vám prídu ročne jeden, dvaja, alebo traja záujemcovia o šach a veľakrát štyria skončia so šachom, lebo si nájdu iné aktivity. Keď som svojho času vozil na turnaje VC Slovenska žiackych družstiev napr. do B.Bystrice svojich zverencov a mnoho ročníkov sme suverénne vyhrali, kládol som si otázku : prečo sa nespoja v týchto mestách jednotlivé kluby, boli by oveľa silnejšie a ťažšie by sa nám vyhrávalo, mladé talenty by sa neroztrúsili na viacero frontov a zdravá konkurencia by pomohla všetkým. Čo sa však stalo? VC žiackych družstiev sa „zrušili“... samozrejme nie zásluhou BB, ale neviem koho. Talenty sa roztrúsili.
Ak chce malý klub získať naturalizovaných hráčov, stojí ho to veľmi veľa energie, veľa investícií, ktoré vyvíja z vlastných zdrojov , resp. na úkor vlastných zdrojov a nemá z toho nič viac, ako radosť z dosiahnutých výsledkov a nádej zahrať si vyššiu súťaž, a že mladí v klube sa majú možnosť učiť aj od tých skúsenejších. Zrušiť, resp. zredukovať túto možnosť je vzhľadom na náročné podmienky pri získaní naturalizácie, tvrdý, nekorektný zásah do práce a vydanej energie dotknutých klubov a ľudí okolo toho. A súťaži to nepomôže, talentom ešte menej. Ak chce v dnešnej dobe talentovaný hráč zahrať si extraligu, musí sa presadiť najskôr v nižších súťažiach. Konkrétne u nás, ak náš zverenec dosiahne rating 2300+, určite mu dáme šancu zahrať si na úkor naturalizovaného hráča aj o 100 bodov silnejšieho. Teda, musí pre to niečo urobiť aj ten mladý a môže si dohodnúť podmienky /ktoré by však mal diktovať klub/, s klubom ktorý extraligu hrá, ak o to ten mladý má záujem.
O naturalizácii, jej redukcii, resp. jej zrušení by bolo veľmi neférové, keby rozhodovali ľudia, ktorí ešte žiadnu naturalizáciu nezískali pre „svojich“ hráčov a hlavne si nevypočuli názory tých, ktorí pre to mnoho obetovali a snažia sa vytvárať konkurenciu a vyššiu úroveň hry pre všetkých.
My v DS sme nenavrhovali aby boli tri licencie A a jedna B. Nevieme koho to bol návrh a kto to schválil. Nám vyhovoval aj pomer 2A + 2B...
Čo sa týka SVK extraligy a vôbec všetkých dostupných zahraničných najvyšších súťaží, ja ich všetky veľmi rád sledujem a najmä našich hráčov v nich. Samozrejme však aj hráčov nad 2500+. Veľa príkladov si z nich beriem na tréningy pre našu mládež. Mám však taký dojem, že v dnešnej dobe treba pre tých mladých urobiť oveľa viac, ako tak pred 20 rokmi. Myslím tu na to, že veľakrát sa treba skoro prosíkať mladým, aby niečo robili / so šachom/ aj doma a aby nemuseli mať takmer všetko „ako na táci“. Lebo tak to jednoducho nejde. Takže hlavu hore a nehladajme chyby tam kde nie sú.Pozametajme si pred vlastným prahom.
Jozef Rachela

Založený: Po Feb 23, 2009 9:49 am

Odoslaťod jogo Ut Apr 23, 2019 6:33 am

Milando:
"Zaujímavé riešenie navrhoval Jogo. Hráčov z EU nebrať ako naturalizovaných, ale ako LA licenčných. "
nie celko. Ja som chcel (a aj stale chcem) brat hracov z EU nie ako naturalizovanych/licencnych ale ako DOMACICH SLOVENSKYCH hracov z rovnakymi pravami a povinnostami...
jogo [Bury Rastislav]
http://chess-calendar.eu
Obrázok používateľa
jogo

Založený: Po Jan 28, 2008 5:39 pm

Odoslaťod milando Ut Apr 23, 2019 7:49 am

Jogo: Tak to som zle pochopil. Aká by bola klubová príslušnosť týchto hráčov? Povedzme, že hráč pochádza z Maďarska a hrá tam za miestny klub. Ak bude chce hrať aj za slovenský klub potrebuje k tomu licenciu?
Iný prípad: hráč pochádza zo Slovinska, kde nehrá v žiadnom miestnom klube. Hraje ligy v Čechách a v Rakúsku. Môže byť v slovenskom klube registrovaný ako domáci hráč bez licencie?
Predpokladám, že pre licenciu B by platili tiež tie isté podmienky ako pre slovákov. Myslím, že vo viacerých krajinách EU sa hraje liga len jednorázovo - turnajovým spôsobom. Neviem ako sú tu hráči zaregistrovaní.
Aký je váš názor na licencie 2LA+2LB, 3LA+1LB, alebo niečo iné? Ďakujem.
milando

Odoslaťod jogo Ut Apr 23, 2019 8:03 am

Kratko zhrnute: co potrebuje slovak ak chce hrat za slovesnky klub?
- kontaktovat veduceho pracovnika klubu ktory ho zaregistruje na SSZ
- klubova prislusnost je jasna - hrac by bol clenom klubu ktory by ho zaregistroval
- to ze pochadza z madarska a hra tam za nejaky klub nie je vobec podstatne - e.g. ani teraz pri LZ nie je podstatne ci hra/nehra v zahranici. Proste je to cudzinec.
presne to iste by potreboval aj ten cudzinec z EU.

Jednoznacne som proti 3LA + 1LB (aj ked ono to je aj 0LA + 4LB). Po spravnosti to je max 4L max 3LA
Jednoznacne som za vratenie stavu na max 4L max 2LA.

Nie, nehrava sa to len jednorazovo, kazda krajina to ma inac. Ale o tom by tu mohli pisat urcite aj ini....
jogo [Bury Rastislav]
Obrázok používateľa
jogo

Odoslaťod milando Ut Apr 23, 2019 8:42 am

Jogo: Tak tento návrh sa mi už nepozdáva a považujem ho za katastrofu. To by znamenalo, že klub môže bez nejakej predchádzajúcej systematickej práce kúpiť osem zahraničných GM a vyhrať ligu, alebo v prípade záchrany, alebo boja o postup postaviť úplne iné družstvo ako bežne hraje. Vlastne by sa zrušil proces naturalizácie. Myslím, že aj slováci, ktorí hrajú v iných ligách potrebujú v týchto ligách licencie. Ťažko sa to zrovnáva s inými športami. Nepoznám žiadny, kde jeden hráč môže hrať za viacero rôznych klubov. Napriek tomu sa mi zdá logické, aby šachista, keď už hrá za viacero klubov by mal jeden klub ako domovský.

Aké platia obmedzenia, licencie a naturalizácie v okolitých krajinách? Vie to niekto povedať? Aspoň: Česko, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko.
milando

Odoslaťod jogo Ut Apr 23, 2019 9:07 am

Viaceri ho povazuju za katastrofu, napriek tomu ze vyplyva z naturalu Europskej unie. Ano, presne tak, kazdy klub si bude moct zohnat (nenazval by som to kupit) 8 zahranicnych GM s potencialom vyhrat ligu alebo do boja o zachranu. Ale to je problem toho klubu ak to tak chce robit. Ja nemam ten pocit zeby mladi nemali moznost dost hravat partii pre nich s dost so silnymi hracmi. Dobry junior si najde aj cestu do extraligy. A ak taky dobry nie je, ani popredne dosky v prvej lige nie su slabe ako ani prve dosky v 2.lige. Cize moznosti je. A ak sa mladi hrac ukaze ze na to ma, neverim tomu ze ho niekto nezoberie do extraligy. Ale ciel mladeho nema byt hrat v extralige, ale co najviac kvalitnych partii a to moze zahrat aj hocikde inde ak na to nema...
Skor mi to pripada tak ze za nasimi este prednadnom juniorskymi hviezdami (Repka, Najgebawer, Pechac, Gazik), je trosku priepast kde sa sem tam zobrazuje len zopar juniorov (Kostolansky a mozno trosku Haring a Sahidi, mna ini nenapadnu). Ale ta priepast je tam uz dlhodobo, aj bez cudzincov, to je vidno na MSR mladeze. aki hraci tam hravaju o tituly.
Predpokladam ze vsetci 3ja budu hrat buduci rok extraligu (Samir mozno aj na prvych doskach)...

Rakusko: 2.bundesliga a Landesliga - co viem, cudzinci su bez obmedzeni.
jogo [Bury Rastislav]
Obrázok používateľa
jogo

Odoslaťod yuri Ut Apr 23, 2019 3:28 pm

ja osobne vobec nechapem preco je vlastne klesajuci pocet domacich hracov v extralige problem. najvyssiesutaze vo vacsine sportov maju to spolocne, ze tam stupa podiel zahranicnych hracov. hrac ktory je dost silny na to, aby hraval pravidelne extraligu by mal byt dost silny aby hral na 1/2 sachovnici v 1. alebo 2. lige. co tak zbezne pozeram tie sachovnice v nizsich liigach niesu zas az take slabe. pokial by sa vyrazne zredukovali pocty naturalizacii tak by 7/8 doska v extralige bola rovnaka ako je dnes 1/2 doska v 1/2 lige. takze aky zmysel to ma menit ? to co dosiahneme zmenou naturalizacii rovnako dosiahneme tym, ze tych hracov nechame hravat vpredu v 1. lige alebo 2. lige. a nechce sa mi verit, ze ani tam nemaju sancu hrat, potom asi niesu az taki dobri.

s jogovym navrhom suhlasim, ale ja by som k tomu dodal, ze pre clenov ssz inych ako so slovenskou federaciou by som proste dal vyssie clenske. kludne na urovni 100eur/rok. pri zachovabni 3LA+1LB alebo 2LA+2LB by to znehodnotilo pracu na naturalizacii (pseudonaturalizovany by vedel byt kazdy cudzinec hned), ale zlahcilo by nam to situaciu, napriklad by sa usetrilo na nastupovaniach hracov len an to aby splnili kvotu na naturalizaciu. na tie nedolezite zapasy by totiz dostali sancu ti slabsi hraci a davalo by to zmysel.
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod milando Ut Apr 23, 2019 9:09 pm

Yuri: prečo je to problém som vysvetlil vo svojom príspevku - je úlohou SŠZ starať sa o svojich členov. Aj extraliga je súťaž SŠZ. Naturalizovaní a zahraniční hráči nie sú členmi SŠZ.- Aspoň zatiaľ.

Ešte jednu poznámku si neodpustím. Vopred sa za ňu Jozefovi Ráchelovi ospravedlňujem. Nemal by som sa starať do financií, alebo cieľov iných klubov. Dunajská Streda pred pár rokmi skutočne doslova dominovala v mládežníckych kategóriách. Nemala konkurenciu. Vedeli to tam robiť úžasne. Vychovali plejádu silných hráčov. Za toto Jozefa Ráchelu uznávam a vážim si ho. Bohužiaľ v tejto sezóne len jeden z ich odchovancov hrával pravidelne extraligu. Teraz som pozeral štartovné listiny MS detí a mladeže. Deti z Dunajskej Stredy sú všetko iba v druhej polovici tabuľky. Presunuli svoju energiu a financie do extraligového tímu. Najmä vďaka zahraničným hráčom ju tri krát vyhrali. Podobne ako som už popísal v inom príspevku sa presunula podpora z LB licenčných hráčov na zahraničných hráčov aj v Dunajove. Ostatné kluby, ak im chcú konkurovať sa musia prispôsobiť a musia taktiež získať zahraničných hráčov a snažiť sa ich naturalizovať. Jozef písal a ja o tom nepochybujem, že to stojí veľa úcilia a peňazí. Potom to samozrejme chýba niekde inde.
Pri súčasných podmienkach klub, ktorý sa snaží vychovávať deti a mládež a chce hrávať iba s vlastnými odchovancami nemá nárok hrávať extraligu pravidelne.
milando

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Súťaže družstiev

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.