Extraliga SR

Od extraligy po piate ligy, olympiády, ...

pekelna smrst

Odoslaťod micinator Po Mar 31, 2008 10:29 pm

konecne majstri!!!!ak by sme zasa skoncili druhy tak by ma uz asi slahlo:)
obrovske dakujem celemu tymu, bolo mi ctou hrat po boku s takymi super ludmi a tesim sa na dalsie sezony
mici
micinator

Založený: Pi Feb 01, 2008 2:34 pm

Re: Extraliga SR

Odoslaťod Baracuda Po Mar 31, 2008 11:42 pm

Pista blahozelam Tebe aj spoluhracom k titulu! Urcite si ho zasluzite!
Baracuda

Odoslaťod sfedorko Ut Apr 01, 2008 12:16 am

tesim sa ze UPJS-ka vyhrala titul .. a ako vravim .. nektory pomohli tym ze hrali a nektory tym ze nehrali :-p .. este raz gratulujem :)))
sfedorko

Založený: So Feb 02, 2008 4:47 pm

Odoslaťod Hosť Ut Apr 01, 2008 4:27 pm

Vážení šachoví priatelia (a aj „nepriatelia“ klubu ŠK Liptov a jeho predstaviteľov),
aj keď som sa pôvodne nechcel vyjadrovať k rôznym subjektívnym názorom väčšinou anonymných autorov na náš klub, ktoré boli zverejnené v poslednej dobe na niektorých šachových webových portáloch, pretože uznávam iba neanonymnú a slušnú konverzáciu, keďže však skončili vyššie ligové súťaže, dovoľte mi vysloviť niekoľko myšlienok.
Dlhé roky sa pohybujem v prostredí šachových súťaží s družstvami ŠK Liptov a dovolím si tvrdiť, že so všetkými klubmi, s ktorými sme odohrali súťažné stretnutia, máme slušné a korektné vzťahy. Hráči našich družstiev sú dlhodobo vedení k nekonfliktnému správaniu, k hrdosti na vlastný klub, k šíreniu jeho dobrého mena a k úcte k súperom. S tým súvisí aj úsilie o vytváranie kľudnej a priateľskej atmosféry počas šachových podujatí (občas v nedávnej minulosti „narúšanej“ hlučnejším prostredím, o ktoré sa vedel „postarať“ náš bývalý hráč a dobrý priateľ Andy Komora, kto ho pozná, vie, o čom hovorím). S tým ďalej súvisí aj výchova našich hráčov k rešpektovaniu etických princípov, ktoré sa v šachovej hre (všetci sa mýlia, ak šach označujú za šport a tým ho porovnávajú s inými športovými disciplínami; šach je intelektuálna, vedecká hra s vysokým stupňom abstrakcie, doteraz neprekonaná inými hrami; prečo sa práve šach používa výrobcami procesorov PCs na testovanie ich „smart“ funkcií?) profilovali a dotvárali dlhé historické obdobie, a ktoré sú súčasťou šachovej kultúry. Výsledkom tohto vývoja sú na jednej strane spoločenské pravidlá určujúce všeobecne akceptovateľné podmienky pre produkciu šachovej hry, na druhej strane sú to pravidlá šachu FIDE, ktoré stanovujú, ako sa má šach súťažne hrať a upravujú postupy riešenia principiálnych situácií, ktoré môžu nastať v priebehu súťažnej šachovej hry (partie). Súčasťou týchto pravidiel je aj v komentároch častokrát spomínaná možnosť, že sa súperiaci hráči kedykoľvek v priebehu partie môžu ustanoveným spôsobom dohodnúť na remíze. Toto privilégium má historický pôvod, súvisí s chápaním šachovej hry ako spoločenskej udalosti založenej na gentlemantstve. Treba si všimnúť práve ten fakt, že pravidlá FIDE neustanovujú žiadne konkrétne pozície na šachovnici, pri ktorých by sa nemohli súperi dohodnúť na remíze. Platí takto dohodnutá remíza jeden ťah pred nekryteľným matom? Samozrejme, že platí (pri podmienke, že ani jeden súper neprekročil časový limit). No a teraz padne otázka: je to morálne, etické? Dovolím si tvrdiť, že odpoveď na túto otázku je irelevantná. Konkrétna situácia: stretnutie družstiev A a B, za stavu 4:3 pre družstvo A má v poslednej partii stretnutia hráč družstva A jasne vyhratú pozíciu, v záujme svojho družstva ponúkne súperovi družstva B remízu, ktorú on prijme. Chce toto niekto na základe hocičoho spochybňovať? Výsledkom A – B 4,5:3,5 po dohode remízy v poslednej partii stretnutia bola získaná výhoda nejakého družstva na úkor iného alebo boli poškodené iné družstvá? Aj na túto otázku je odpoveď irelevantná. Pokladám za pochopiteľné a úplne v medziach pravidiel FIDE, že každé družstvo využíva vo vlastnom záujme inštitút remízy na dohodu hráčov. Patrí to k taktickej výbave družstiev, vo veľkej miere sa to aj prakticky využíva. Iná situácia: družstvo B nastúpi v nekompletnej zostave alebo iba s hráčmi mimo základnej zostavy, výsledok je A – B 7:1. Niekto bol týmto poškodený? Opäť je odpoveď na túto otázku irelevantná, pretože je vnútornou vecou každého družstva, koho zo svojej súpisky nominuje na konkrétny zápas. K stretnutiu 1. ligy Liptov B – MŠK Martin sa na základe uvedeného vôbec nemienim vyjadrovať.
Niekoľko poznámok k extraligovému družstvu Liptova (pretože aj na toto družstvo bolo „nakydané“ dosť). Som jeho kaučom od začiatku účinkovania v extralige (od sezóny 2003/04), bol som aj pri na internete a v šachových kuloároch „rozpitvávanom“ stretnutí Dubnica – Liptov 4,5:3,5 v sezóne 2003/04, bol som aj pri zisku titulu majstra Slovenska v sezóne 2004/05 a bol som aj pri poslednom stretnutí tejto sezóny Dubnica – Liptov 4,5:3,5, ktoré ukončilo naše (zatiaľ) 5-ročné účinkovanie v extralige. Dlhodobým cieľom nášho klubu je výchova a postupné poskytovanie príležitostí na účinkovanie vo vyšších súťažiach mladým šachovým talentom z Liptovskej šachovej školy, s ktorou náš klub úspešne spolupracuje. Svedčí o tom aj súpiska nášho A družstva v extralige. Nachádzal sa na nej jediný zahraničný licenčný hráč (Pavel Čech) a naturalizovaný Ivan Hausner (ďalší naturalizovaný hráč Jaro Olšar, minuloročný majster Európy slabozrakých, hral za naše B družstvo v 1.lige), ďalej wfm Zuzka Gregorová a mladí: Hrabuša, Maďar, Jelen ml., Druska, Motyčáková. Je to niekomu nesympatické? Žiaľ, na prvé dvojkolo sme mali fyzicky k dispozícii iba siedmych hráčov, bolo to pre súťaž neregulárne? Poškodili sme tým niekoho? Iba ak sami seba, čo sa v konečnej tabuľke aj ukázalo. Po prvom dvojkole nám zo zostavy vypadol Laco Šárközy. Aby nevznikli špekulácie, otvorene informujem, že bol z klubu „vyhodený“ pre opakovaný prípad poškodenia dobrého mena klubu a jeho funkcionárov. Nebudem ďalej filozofovať o nejakej smole a pod., prejdem rovno k poslednému zápasu v Dubnici. Prehrali sme. Vypadnutie z extraligy sme si sami zapríčinili, berieme to športovo, bez akýchkoľvek pokusov o obviňovanie hocikoho iného z nejakých podvodov alebo pokusov o ne. Viem si dosť dobre predstaviť, aký ohlas by mal výsledok 4:4, ktorý by nám nakoniec pri rovnosti bodov aj skóre s Nitrou zaručoval záchranu v súťaži, pretože vzájomné stretnutie s Nitrou sme vyhrali. A mohlo sa to naozaj aj stať. Krátka rekapitulácia zápasu: Vojtek-Hausner remíza v plochej pozícii, podobne partia Bombek-Macko, možno Bombek mal maličké plus, remíza Čech-Salai, pozícia Čecha jasne lepšia, avšak slabý čas, výhra Jelena čiernymi s Bôrikom, viedli sme 2,5:1,5, prehra Tibenského bielymi s Neubauerom v obojstranne ostrej hre, za stavu 2,5:2,5 sa dohrávajú posledné 3 partie, Beťko bielymi vyhratá pozícia s Kováčikom, Csoltó čiernymi maličké mínus s Motúzom, udržateľná partia, Maďar bielymi o pešiaka menej s Jakúbekom, nejasná, asi prehratá pozícia. Ako to skončilo? Csoltó sa dostal do dámskej koncovky s pešiakom navyše, avšak krajným, ktorého nepresadil, teda remíza. Jakúbek pochybil, partia sa otočila, Maďar mal o pešiaka viac a začal hrať na výhru. Beťko stál stále na výhru, pán Kováčik mu ponúkol remízu (resp. ak by ju ponúkol Beťko, tak by bola okamžite akceptovaná – slová pána Kováčika po zápase), náš hráč pokračoval v hre na výhru, ktorú v obojstrannej časovke (obidvaja súperi hrali na 30-sekundovky) totálne pokazil a prehral (ak si budete po zverejnení túto partiu prehrávať, tak pochopíte, ako mňa a Ivana Hausnera chytal infarkt, keď po ťahu čierneho Sa6 nezahral biely vyhrávajúce Jd7+ so ziskom pešiaka). Žiaľ, pešiak plus vo vežovej koncovke v partii Maďar-Jakúbek sa nedal uplatniť na výhru. Zápas trval 5 h 15 min. Dôležitá informácia: ani pred stretnutím, ani v jeho priebehu, ani po ňom žiadny pokus o nejaké dohadovanie výsledku (uverí tomu niekto?).

Blahoželám našim priateľom z Košíc k zisku titulu majstra Slovenska na rok 2008!
Ďakujem všetkým našim extraligovým súperom za korektnú a priateľskú atmosféru vo vzájomných zápasoch!
Peťo Balogh a spol. z New Castles – nesmúťte, že ste spolu s nami vypadli, o rok snáď dovidenia!

Na záver ešte jedna poznámka. Páni „krikľúni“ (predpokladám, že dámy sú decentnejšie, preto do tejto kategórie nepatria), prestaňte so šírením neoverených, nepravdivých, arogantných a vulgárnych informáciií o našom klube, jeho hráčoch a predstaviteľoch. Svoje osobné životné frustrácie súvisiace asi so zlou výchovou v rodinách, s alkoholizmom a s nízkym vzdelaním si riešte u svojich psychiatrov. Aj keď ste anonymní, Vaša IP adresa je v prípade podania návrhu na súd v súvislosti s verejným poškodzovaním a ochranou dobrého mena ŠK Liptov (náš klub je právnická osoba a nie nejaký pioniersky šachový krúžok) vystopovateľná. A odpustite si rôzne familiárne oslovenia ako „Karolko“ a pod. osôb, s ktorými ste si nepotykali a ktorým nesiahate ani po výšku podrážky na topánkach, pretože Vás to usvedčuje z obyčajnej ľudskej hlúposti a primitivizmu.

prof. Ing. Ján Mudroň, CSc., prezident ŠK Liptov
Hosť

Extraligová sezóna 2007/2008

Odoslaťod Marián Jurčík Ut Apr 01, 2008 7:02 pm

Zdravím šachistov,

Máme za sebou jednu z najzaujímavejších a najdramatickejších extraligových sezón v slovenskej šachovej histórii.
Čo sa týka vypadávajúcich družstiev, myslím že Nové Zámky bojovali statočne a až nad očakávania dobre. No predsa len rozdiel výkonnostnej triedy(s prepáčením, ale papierovo je to tak) oproti ostatným družstvám sa musel prejaviť, ale v tomto prípade "česť porazeným". Liptov narozdiel od tiež ohrozenej Nitry neuhral nič proti silnejším družstvám(poraziť len výrazne oslabenú Nitru a Nové Zámky je jednoducho na záchranu málo). Sympatická bola snaha Liptákov o zapojenie vlastných mladých hráčov, ktorí nesklamali. Ale Liptov má veľmi neurovnanú súpisku, je tam príliš veľká fluktuácia a problémy s dochádzkou a to bolo zrejme príčinou vypadnutia. Bude zaujímavé sledovať ako sa popasujú Liptáci so situáciou v 1.lige. Ľahšie je udržať sa v extralige ako do nej postúpiť. Liptov má šachovú tradíciu a v tomto regióne sa so šachom pracuje, preto si myslím že extraligová príslušnosť k tomuto klubu patrí. Ale pokiaľ sa budú opakovať tohtosezónne chyby, tak to ružovo nevidím. Koniec-koncov, na Liptove je dosť rozumných ľudí na to, aby sa so situáciou vysporiadali a stabilizovali družstvá.

Čo sa týka súbojov na opačnom póle tabuľky, situácia sa vykryštalizovala tak, že o prvé priečky bojovali 4 veľmi vyrovnané družstvá. Košice boli pre mňa zo všetkých najmenej nápadné a predsa to napokon vyhrali. Musím tomuto družstvu zagratulovať(so Števom Mačákom na čele, len tak ďalej!). V Čadci sme investovali množstvo úsilia do boja o titul. Je neuveriteľné, aká malá je vzdialenosť medzi šachovým nebom a peklom. Stačilo napr. dotiahnuť súboj v Dubnici za stavu 4-2 pre nás do víťazného konca a boli by sme prví. A veru že to na šachovnici bolo, svoje partie hrali totiž GM Timoščenko s IM Zpěvákom a IM Berezjuk s Vladom Vojtekom. Hlavne Gennadij mohol remizovať snáď jednoťahovo(nehovoriac o tom, že predtým stál jasne lepšie). Avšak hlavnú vinu tohtosezónneho neúspechu beriem na seba, nedarilo sa mi proste nič a prehral som 6(!!!) partií z 11tich. Len pre porovnanie, po dobu trvania extraligy som odohral ešte ďalších 27(ak rátam aj rapid tak 39) súťažných partií a neprehral som z nich ani jednu. Jednoducho katastrofa čo som tam stváral. Ospravedlnením nie je ani záblesk s IM Salaiom, ktorý však mohol mať cenu zlata. Najviac mrzí partia zo zápasu v Dunajskej Strede, pretože proti svojmu "dovtedy obľúbenému" súperovi Gáborovi Farkasovi som dvakrát nerealizoval jednoťahovú výhru a družstvo stratilo prehrou 3,5-4,5 kritické tri body(mohli sme ísť do 5-bodového trháku). Zápas s Dunajskou Stredou však nemal ani dospieť k takejto vyhrotenej situácii, pretože napr. Jano Kubaľa prehral s A.Magyárom stabilizovanú pozíciu s D+S proti V+V(!!!), keď si proste nechal zobrať strelca...Navyše v tomto zápase Marián Kantorík odmietol A.Csonkovi remízu a potom ešte mohol jednoťahovo zachrániť na remízu takmer stratenú vežovku. Pre úplnosť dodám, že na druhej strane zase Milan Ráchela poľavil v koncentrácii v jasne remízovej koncovke s Timoščenkom, ale aj tak mohol výsledok byť 5,5-2,5 pre nás. Štvrté miesto je pre nás po priebehu súťaže ako kruté K.O.
Ja by som za Čadcu nechal aj srdce a preto to znášam veľmi ťažko(pretože ako som spomínal, mám veľkú vinu na tomto neúspechu). Príliš som chcel a jednoducho nasilu to nejde(čoho dôkazom je moja partia z posledného kola, keď som navyše súpera aj hrubo podcenil). Mrzia aj ďalšie vyhodené polbody či body, ktoré napokon chýbali na skóre aspoň na tretie miesto -napríklad partie s Pavlom Čechom, Števom Mačákom, Martinom Dobrotkom, Martinom Hrivnákom ktoré som prehral dosť zbytočne, minimálne remíza v nich bola dosiahnuteľná pomerne hravo, no proti svojmu zvyku som buď príliš riskoval, alebo zlyhával v jednoduchých pozíciach.

No nič, je to za nami a treba sa nad to povzniesť. V šachu si raz dole a raz hore. Len pred týždňom som konečne uhral IM normu a v sobotu som výhrou s IM Salaiom dával na 4-2 v zápase s Dubnicou. Vtedy sa zdalo, že sa všetko na dobré obracia. A čo nasledovalo potom... Aj také sú šachy a o to vačšia je radosť z úspechov, keď striedajú neúspechy. Extraliga je aj na budúci rok, tak snáď bude viac šťastia. Aj keď neviem kedy bude titul tak blízko ako bol pre Čadcu tento rok. Veď chýbalo pol boda v súboji s Dubnicou, stačil jeden jednoduchý ťah GM Timoščenka v koncovke a oslavovali by sme ešte teraz...Rozhodne ho však nechcem obviňovať, aj on je len človek a v tomto zápase boli 4 výhry a 4 prehry. V Čadci sa rysuje dobrý základ, máme niekoľko stabilných domácich odchovancov(napr. 13-ročný Jozef Straka už túto sezónu podržal družstvo a je veľkým prísľubom do budúcna), tak snáď naša chvíľa ešte len príde. Ja sľubujem, že sa polepším a že spravím pre svoj klub v ďalších sezónach maximum! Toto bol proste výpadok aký sa už nemôže a ani nebude opakovať.

Šachu zdar!

S pozdravom Marián.
Marián Jurčík

Založený: Ut Mar 25, 2008 5:59 pm

Odoslaťod emolasker Ut Apr 01, 2008 7:04 pm

Oki, uz drzim hubu a ospravedlnujem sa za pochybnosti...
Jozef Mikita
emolasker

Založený: Št Mar 13, 2008 7:23 pm

Odoslaťod yuri Ut Apr 01, 2008 7:27 pm

vzdy sa strasne smejem ked sa na fore niekto vyhraza ze sa bude sudit ak budu ini ludia pisat slobodne svoj nazor. niektori ludia to skratka asi potrebuju.

okrem toho to, ze mate ip adresu este vobec nic neznamena. este musite dokazat, ktory clovek to pisal,...
yuri

Založený: Po Jan 28, 2008 11:10 am

Odoslaťod Palecek Ut Apr 01, 2008 9:28 pm

A tom to práve je!!! Slobodne písať svoj názor, ale nemýliť si to s táraním dve na tri, vymýšľať si rôzne
konštrukcie, bezdôvodne obviňovať druhých. Koľko rôznych ľudí tu písalo o poslednom zápase Liptova
v prvej lige.Na môj priamy dotaz riaditeľovi súťaže p.Jurčišinovi či niekto oficiálne podal protest alebo sťažnosť, bola
jeho odpoveď nie!!! Tak isto nikto neprotestoval proti zápasu 2.ligy B: Topoľčany-Nitra B. 8 remíz bez hry
a Nitra postúpila do 1ligy!!! Tiež nikto neprotestoval. Podnet na kontrolu môžete dať aj na Kontrolnú
Komisiu SŠZ, a spoločne s ostatnými členmi KK, sa ňou budeme určite zaoberať.
Ad Islam. O Inbeste Dunajov slušne povedané nevieš nič. Keby si totiž vedel, tak nevypisuješ somariny
po internete. Iba na mládež(deti) je v Dunajove vyčlenených 40 000,- Sk/ročne. Celá obec sa zaujíma
nie o to čo robia fotbalisti, ale ako hrajú šachisti a či ich družstvo vyhralo. Všetci hráči ktorí hrali
za Dunajov, členovia oddielu, Dunajovčania(ky) starí - mladí majú právo hrať súkromný rapid
kde cenový fond je porovnateľný s Majstrovstvami Slovenska a bez ceny neodíde nik, a to nehovorím
o tom, že všetky družstvá s ktorými Inbest Dunajov hral, dostali ako občerstvenie nie otvorené okno, ale
klasické švédske stoly, bez ohľadu na to či hrali s Inbestom Dunajov vonku či doma!? Dunajov proste
šachom žije, a keby podaktorí z Dunajova vedeli čo za táraja sa to skrýva pod Islamom, a hanobí
ich robotu, ťažko povedať ako by skončil ???!!!
Možno by ho pozvali na turnaj, a tam by mu ukázali ako hrajú Dunajovčania šachy. Kvôli objektivite treba
ale priznať, že Dunajov je naozaj zlepenec, lebo hráčsku základňu tvoria Dunajovčania, Ochodničania,
Kysucký Lieskovec, Krásno nad Kysucou a Radôstka.
Palecek

Založený: Št Mar 13, 2008 5:17 pm

Re: Extraligová sezóna 2007/2008

Odoslaťod miso janko Ut Apr 01, 2008 10:20 pm

Marian..konečne. :) Už som sa pomaly začínal obávať, že nebudeš pokračovať v tom čo si začal na c7c5.com,keďže som si už na tvoje články a postrehy z extraligy zvykol. Pamätám si ešte na tvoje predpovede pred začiatkom súťaže: 1.miesto Čadca , posledné Nové Zámky. Bohužiaľ pre obe mužstvá, v ktorých pôsobíme, sa ti splnila tá druhá.Určite málokto veril, že sa Nové Zámky v extralige udržia. Vo mne však žila iskierka nádeje, najmä, keď sme hneď v 1.kole potrápili Dubnicu (s ktorou sme kľudne mohli aj vyhrať).Áno, papierovo sme na tom boli vždy horšie,ale bojovnosť nám nechýbala, čo dokázala napr. vydretá výhra s Nitrou, ale aj zbabraný zápas s Liptovom, s ktorým sme napriek tomu, že sme hrali v značne oklieštenej zostave (ja som bol na 1.šach.), dokázali hrať vyrovnanú partiu, ktorú sme žiaľ prehrali 3,5-4,5 , no mali sme na víťazstvo.Musím takisto spomenúť, že sme v podstate za celú súťaž neutŕžili totálny debakel. Veď napr. s Čadcou, kde sme takmer na každej doske boli cca o 200 elo bodov slabší, sme uhrali 6-2 a priebeh vôbec nebol jednoznačný. Síce sme v mužstve nemali žiadne veľké hviezdy, výborne ich zastúpili napr. Peťo Balogh(viď výhra s Likavským),Berek G.(+30bodov) , na poslednej doske Szeko(+23bodov) a svoje záblesky mal aj Mário Horváth(dusený mat Michalíkovi) a aj ja. Pravda je však taká, že len záblesky nestačia, treba bodovať a podávať vyrovnané výkony v každom zápase - čo nám chýbalo a doplatili sme na to.Pri troche šťastia (spomínaná skorovýhra s Dubnicou a Liptovom)sme však mohli mať o 5bodov viac a mohli by sme o záchrane aspoň snívať.Teraz je už zbytočné plakať nad rozliatym mliekom. Verím, že v takej istej zostave sa do extraligy za také 2 roky vrátime a s už nadobudnutými skúsenosťami potvrdíme, že Nové Zámky majú v extralige svoje miesto a že nie nadarmo patria k najčastejším účastníkom extraligy (nehovoriac o bohatej šachovej tradícii).
s pozdravo Michal Janko - Bašta NZ
miso janko

Založený: Ut Apr 01, 2008 9:16 pm

Odoslaťod teaman Ut Apr 01, 2008 11:40 pm

Moja analýza:
Proti sebe:
1. Slovan 3 2 1 0 15,5 7
2. Čadca 3 1 1 1 11,5 4
3. Košice 3 1 0 2 11,0 3
4. Komárno 3 1 0 2 10,0 3

Proti zvyšku ligy:

1. Košice 8 7 1 0 39,0 22
2. Komárno 8 6 2 0 42,0 20
3. Čadca 8 6 1 1 40,5 19
4. Slovan 8 5 2 1 37,5 17

Majstrom je družstvo, ktoré takmer nezaváhalo proti "slabším". Gratulujem aj ja. Aj k druhému miestu nováčovi súťaže.
teaman

Založený: Ut Apr 01, 2008 11:17 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Súťaže družstiev

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.