Extraliga SR

Od extraligy po piate ligy, olympiády, ...

Re: Extraliga SR

Odoslaťod wlk1977 Po Mar 05, 2018 9:18 am

Tieto otázky sa mali klásť na tradičnom stretnutí kapitánov a funkcionárov družstiev extraligy. Ostatná konferencia SŠZ schválila zvýšenie počtu A-licencií (pre mňa nepochopiteľné, B-čkové aspoň zvýhodňovali mládeže a ženy), čo má vplyv najmä na extraligu. Tá sa v poslednom čase čoraz viac profesionalizuje, zatiaľ čo ostatné ligy sú na 99% amatérske. Kvalita hráčov v extralige bez pochyby podstatne vzrástla. No domácich je čoraz menej. V Rakúsku ani v Nemecku už národnosť neriešia, je to pracovný trh, ktorý v EU nemá mať žiadne obmedzenia. Skôr, či neskôr to tak bude aj u nás.
Ak je zásadný rozdiel medzi ligami, ktoré majú rôzne ciele (napr. profesionalizmus/masovosť), asi by bolo vhodné, aby mali aj tak upravené pravidlá. Dnes sa SPD upravuje najmä pre extraligu, ktorú hrá cca. 5% hráčov, zo všetkých, ktorí hrajú pravidelne ligy.
Viem si predstaviť, že SPD by mal jeden odstavec, ktorý by upravoval pravidlá len pre extraligu (napr. iné počty licencií, povinný online, prísnejší anticheating, hracie tempo, predpísanú triedu rozhodcov, sofijské pravidlá, čakaciu dobu, povinnú ženskú/mládežnícku šachovnicu, predpísané oblečenie, atď... čokoľvek) pre všetky ostatné súťaže by ten odstavec neplatil. Resp. čo by bolo politicky ľahšie presaditeľné: SPD by bol šitý na masové ligy, a profesionálnu ligu by upravoval rozpis súťaže.
Súčasťou záverečného spravodajcu bývala aj anketa s možnými zmenami. Pri súčasnom technickom pokroku ju digitálne môžu vedúci klubov vyklikať a/n za pár minút a vyhodnotenie je objektívne.
wlk1977
 
Príspevky: 253
Založený: St Okt 01, 2014 1:58 pm

Re: Extraliga SR

Odoslaťod rastík Po Mar 05, 2018 11:48 am

zas tak dramatickú Extraligu, čo je určite aj zásluha vyrovnaných prvých cudzineckých šachovníc, som už dávno nevidel

no, domáci hráči sa musia zlepšiť -)
najväčší slovenský šachový amatér -)
Obrázok používateľa
rastík
 
Príspevky: 308
Založený: Št Nov 05, 2009 7:52 pm

Re: Extraliga SR

Odoslaťod rastík Po Mar 05, 2018 12:10 pm

jo a ešte na nss je záverečný článok o slovenskej Extralige skôr ako na chess.sk :|
najväčší slovenský šachový amatér -)
Obrázok používateľa
rastík
 
Príspevky: 308
Založený: Št Nov 05, 2009 7:52 pm

Re: Extraliga SR

Odoslaťod Martin Huba Ut Mar 06, 2018 9:04 am

No lebo Riabov má kopu práce s cenzúrou a Jablonický je hrdý na Erasmus ktorý mu vybavuje domácnosť.

Naše ligy sú odrazom situácie v slovenskom šachu preto sme kedysi veľmi analyzovali čo sa tam deje a aké sú trendy. Zvýšenie licencií je chybou ktorá pochová slovenský šach. Kedysi ste ma tu kameňovali za presadzovanie povinných šachovníc pre ženy a mladých a teraz sa to znovu začína spomínať.

Kluby sú základným pilierom slovenského šachu a väčšina ľudí hrá šach lebo sú ligy. Preto je potrebné zreorganizovať SŠZ aby sa uľahčila komunikácia hlavne s klubmi. Pokiaľ nám budú kluby zanikať a starnúť tak o pár rokov nám skončia aj ligy bez ohľadu na licencie. Potrebný je proaktívny nie reaktívny prístup.... ani reakčný...
Obrázok používateľa
Martin Huba
 
Príspevky: 3859
Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Re: Extraliga SR

Odoslaťod Jozef Rachela Ut Mar 06, 2018 12:28 pm

Komentár k záverečnému trojkolu z pohľadu ŠK Dun.Streda.
ŠK Modra pod vedením p.Kišona, usporiadala hviezdne trojkolo extraligy, v dňoch 2.-4.3.2018. Také dramatické vyvrcholenie ešte nepamätám a to už pôsobím v šachu vyše 50 rokov. Situácia sa menila od partie k partii, od zápasu k zápasu a to v absolutne korektnom prostredí , kde všetko fungovalo presne , načas, v duchu pravidiel a fair play.
Jednotlivé družstvá prišli vo svojich nasjsilnejších zloženiach, napočítali sme na štarte celkovo 32 držiteľov titulu GM, 1 WGM, 25 IM ,18 FM 1 CM a 19 hráčov bez titulu,resp.čakateľov titulov. Už to samo hovorí za seba. Najväčšou hviezdou bol GM David Navara, v drese Reinteru Snina. Je radosťou sledovať jeho hru, jeho prístup a vystupovanie, jeho partie. Šťastie mali tí, čo boli v Modre osobne. A nebolo ich málo. A samozrejme aj naša špička, ozajstní šachoví velikáni, v čele s GM Jánom Plachetkom, Ľubomírom Ftáčnikom, Igorom Stohlom, Jánom Markošom, Martinom Mrvom a ďaľšími, a našimi mladými hviezdami Milanom Pacherom, Christopherom Repkom, Tamásom Petényim, Števom Mazúrom, Jurajom Druskom,Viktorom Gažíkom, Jergušom Pecháčom, Martinom Nayhebaverom a ďaľšími ako aj polské hviezdy, maďarské, ukrajinské, ďaľšie české atď.atď. Bol to proste zážitok, aký nemožno vidieť hocikedy.
Boj o prvenstvo, ako aj o zotrvanie v tejto excelentnej súťaži bol úchvatný. Naša pozícia nebola jednoduchá, ale pred trojkolom sme mali všetko vo svojich rukách. Počítali sme, že keď by sa nám podarilo zdolať Slovan, hneď v piatok večer, potom stačí zdolať ešte Reinter a pred posledným kolom proti Košiciam by sme už obhájili titul, nakoľko naša východzia pozícia, v piatok, bola jeden zápasový bod za Slovanom,ale tri body pred Prakovcami a štyri body pred Reinterom Snina. Našim handikepom bolo, že v nedelu museli naši traja hráči cestovať domov, nakoľko bola kolízia termínu súťaži u nás a v Maďarsku. Čiže na nedelu sme povolali ďaľších troch hráčov našej súpisky. Podobný problém mal aj Slovan a aj nováčik súťaže Podhájska. V piatok večer sa šťastena usmiala v boji proti Slovanu na nás a tak stačilo zdolať v sobotu ešte Reinter a mali by sme všetko v suchu. Všetko tomu aj nasvedčovalo, ale v tomto prípade sa šťastena obrátila k našim východným priateľom /viď. partiu na prvej , aj na druhej šachovnici, ako aj na piatej/ a utŕžili sme prvú, najtesnejšiu prehru v súťaži. A tak sa stal ašpirantom na prvenstvo celok ŠK Prakovce, ktorý lišiacky sledoval situáciu systémom, kde sa dvaja bijú zvíťazí tretí. Teda ak čo i len remizujeme v nedelu s Košicami, titul by šiel do Prakoviec. Tajne sme dúfali, že Košice, ktoré boli už pred posledným kolom istý zostupujúci, že nenasadia proti nám všetky svoje esá a nechajú ich už oddychovať. Lenže vysvitlo v nedelu ráno, že oni sa chcú dôstojne rozlúčiť so súťažou, vedeli o kolízii termínu, a zdolať nás, ako vlaňajšieho majstra, a nastúpili presne o minutu pred deviatou hodinou v najsilnejšom zložení, proti nám, ktorí sme museli dopĺňať družstvo tromi novými hráčmi.Čo už, rozpútali sa tuhé zápolenia. Po piatich odohratých partiách sme prehrávali 1,5 : 3,5 a mnoho družstiev by to už zabalilo. My nie, v záverečných troch partiách sme zaknihovali tri krásne a zaslúžené víťazstvá a titul sme obhájili. Tí traja noví hráči v našom družstve prispeli k víťazstvu 2,5 bodmi!
Vďaka patrí všetkým našim hráčom, mestu Dunajská Streda, ktoré pre šach vytvára dôstojné podmienky a samozrejme celému realizačnému tímu, na čele s predsedom klubu p.Jurajom Petényim. Ďakujeme a j všetkým našim priaznivcom, fanúšikom a všetkým gratulantom. Tešíme sa už aj na nový ročník.
Jozef Ráchela, 6.3.2018
Jozef Rachela
 
Príspevky: 377
Založený: Po Feb 23, 2009 9:49 am

Re: Extraliga SR

Odoslaťod wlk1977 Ut Okt 02, 2018 4:37 pm

Na horných štyroch doskách slovenskej extraligy je vo všetkých 12-tich družstvách dokopy 12 Slovákov. Toto sme chceli Slováci? Takto tú olympiádu nevyhráme, bežíme opačným smerom! Platíme si výchovu kvalitných súperov.
wlk1977
 
Príspevky: 253
Založený: St Okt 01, 2014 1:58 pm

Re: Extraliga SR

Odoslaťod rastík Po Okt 29, 2018 2:16 pm

obávam sa, že tú Olympiádu nevyhráme ani nijak inak -) možno by stálo za úvahu inšpirovať sa hokejom a do Extraligy nasadiť slovenské juniorské družstvo
najväčší slovenský šachový amatér -)
Obrázok používateľa
rastík
 
Príspevky: 308
Založený: Št Nov 05, 2009 7:52 pm

Re: Extraliga SR

Odoslaťod Jozef Po Dec 17, 2018 9:10 am

V Spravodajstve je príspevok pod názvom " Na čele tabuľky Dunajská Streda a Dunajov". Myslím že autor mohol zvoliť priliehavejší názov napr.: "Súboj Maďarov a Poliakov o titul Majster Slovenska ".
Jozef
 
Príspevky: 2141
Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

Re: Extraliga SR

Odoslaťod igi Po Dec 17, 2018 2:06 pm

Je to súťaž klubov a tie už dávno nepoznajú hranice. V šachu je napr. oproti futbalu štart cudzincov stále dosť limitovaný, napr. viď futbalový Slovan - https://www.skslovan.com/hraci/?hrac=supiska. Ja si myslím, že uzatváranie našich klubových súťaží pred svetom už do dnešnej doby nepatrí. A že rastu našich hráčov účasť silných zahraničných hráčov pomáha a nie škodí - môžu zahrať z lepšími súpermi u nás a tiež majú možnosť hrať zahraničné klubové súťaže. Ale tým netvrdím, že netreba hľadať aj iné spôsoby ako podporiť rast našich, obvzlášť mladých hráčov.
Igor Poláčik
igi
 
Príspevky: 349
Založený: Št Feb 07, 2008 9:45 am

Re: Extraliga SR

Odoslaťod Jozef Po Dec 17, 2018 2:42 pm

Igi asi neviete ako je to vo futbale....
Jozef
 
Príspevky: 2141
Založený: Po Jan 28, 2008 1:06 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Súťaže družstiev

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

cron