Co si sachisti myslia o manipulacii zapasov?

Od extraligy po piate ligy, olympiády, ...

Re: Co si sachisti myslia o manipulacii zapasov?

Odoslaťod Ondrej Danada Pi Feb 26, 2016 9:34 pm

Ak som správne pochopil, o tento nový druh trestného činu ide vtedy, ak je konanie alebo zdržanie sa konania za odplatu. Teda dohadovanie zápasov medzi družstvami rovnakého klubu (asi nemá zmysel, aby klub predal zápas sám sebe), klubov, u ktorých je dohodnutý výsledok v spoločnom záujme (remízou získajú obe družstvá po jednom bode, ktorý im chýba k záchrane na úkor tretieho klubu), alebo barterová dohoda (ak má dvojica klubov družstvá vo viacerých ligách, kde hrajú proti sebe), nie je trestným činom športovej korupcie.

Tým nechcem vyššie popísané správanie sa obhajovať. Igor, problém je podľa môjho pozorovania podstatne vypuklejší v súťažiach jednotlivcov, v ktorých si hráči bojujúci o ceny dohadujú remízy, než v nejakých nižších ligách. Toto nikomu nevadí?

Mimochodom za obchádzanie banu, ktorý bol uložený za obchádzanie opatrenia s presúvaním príspevkov mimo témy, som uložil 2 týždne ban a druhý nick zablokoval úplne. Verím, že spoločne dokážeme vrátiť tomuto diskusnému fóru kultúru.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod pat Pi Feb 26, 2016 10:34 pm

Igor, problém je podľa môjho pozorovania podstatne vypuklejší v súťažiach jednotlivcov, v ktorých si hráči bojujúci o ceny dohadujú remízy, než v nejakých nižších ligách.
Ak obom hráčom vyhovuje remíza, a obaja s remízou súhlasia, tak je logické, že sa na remíze dohodnú, keď to pravidlá v šachu umožňujú. Ostatní účastníci turnaja s tým musia rátať - v čom je ten "problém"?

Ešte k pojmu "odplata". Predpokladám, že "pozitívna" motivácia odplatou je v poriadku - napríklad klub sľúbi hráčovi odmenu za dobrý výsledok - tam asi nebude problém to akceptovať. No čo ak jedno družstvo ponúkne inému družstvu odmenu za dobrý výsledok či hráč inému hráčovi? Ide o korupciu alebo nejde? Ak je odmena za to, o čo by sa mal hráč aj tak snažiť? Záleží na tom, kto je platca "odplaty"? "Dobrým výsledkom" je myslené to, že hráč či klub vyhrá, či aspoň remizuje - podľa želania "zadávateľa".
pat

Založený: Ut Mar 03, 2015 11:31 am

Odoslaťod Ondrej Danada Pi Feb 26, 2016 10:55 pm

Netvrdil by som s takou istotou, že to pravidlá umožňujú. Pravidlá síce umožňujú hráčom, aby partia skončila nerozhodne dohodou, s čím by som nemal problém v prípade, keď to vyplynie zo situácie na šachovnici (napr. hráčovi nesadlo otvorenie). Skôr mi vadí, pokiaľ sa na remíze hráči deň vopred dohodnú, prídu na partiu tesne pred uplynutí čakacej doby pod zjavným vplyvom alkoholu, postojačky urobia behom minúty zopár ťahov a podpisujú remízu. Toto si myslím, že je nie len neetické, ale aj proti pravidlám.

Aj pozitívna odplata môže byť problém, napr. v situácii, keď niekto mimo klubu prisľúbi hráčovi za výhru odmenu, a tým dosiahne to, že ovplyvní hráča, aby hral podstatne riskantnejšie pre svoj osobný prospech na úkor záujmov družstva, ktorému pre výhru v zápase postačuje remíza daného hráča. Práve to, aby hráč nepovyšoval svoje finančné záujmy nad záujmy klubu, sme v mojom bývalom klube zrušili odmeňovanie hráčov podľa osobného výsledku. Je to samozrejme hraničný prípad, bežne to býva skôr opačne.
Obrázok používateľa
Ondrej Danada

Založený: Po Nov 17, 2008 7:17 pm

Odoslaťod Július Gajarský Ne Mar 13, 2016 3:15 pm

2.liga A
???
10. kolo dňa 2016/03/12 o 10:00
š. 5 ŠK Krasňany Elo - 12 Slovan DP Bratislava Elo 4 : 4
1.1 Bronis, Marian 2123 - Janos, Martin 2231 A429 ½ - ½
1.2 Sukuba, Zdeno 2117 A481 - FM Tepper, Frantisek 2115 ½ - ½
1.3 Biro, Karol 2074 - Janos, Jozef 2145 A430 ½ - ½
1.4 Petreje, Juraj 2025 - FM Mikulas, Dusan 2065 ½ - ½
1.5 Mandak, Miroslav 2033 - Kolman, Richard 2054 ½ - ½
1.6 Kebis, Milos 1966 - Novacek, Vladimir 2045 ½ - ½
1.7 Mikulasek, Viktor 1825 - Kuna, Vladimir 2012 ½ - ½
1.8 Zacka, Ladislav 1746 - Hecht, Tomas 1990 ½ - ½

???
Július Gajarský

Založený: Po Jún 22, 2009 9:47 pm

Odoslaťod Július Gajarský Ne Mar 13, 2016 3:19 pm

To igi:
Za seba môžem povedať, že to považujem za nešportové, ale do istej miery tolerované väčšinou členskej základne - kto nikdy nebol účastníkom zápasu napr. 4-4 pri 8 rýchlych remízach? Ja, síce nie som na to hrdý ale priznávam, že v minulosti pár krát áno.

Nielen v minulosti.... :(
Július Gajarský

Odoslaťod igi Po Mar 14, 2016 2:44 pm

Nielen v minulosti.... :(

Nerozumiem, aak je to v suvislosti zo zapasom Krasnany - DP Bratislava, tak DP nie je Doprastav za ktory hram ja ale Dopravny Podnik, s tymto zapasom nemam nic spolocne...
Igor Poláčik
igi

Založený: Št Feb 07, 2008 9:45 am

Odoslaťod Július Gajarský Ut Mar 15, 2016 6:54 pm

Prepáčte, vyjadril som sa v skratke - použil som Váš citát v súvislosti s vyjadrením "v minulosti" čo mohlo byť spájané s Vami´, resp. s Doprastavom - dôraz mal byť ale na komplexnejšom
kto nikdy nebol účastníkom zápasu napr. 4-4 pri 8 rýchlych remízach?... v minulosti...
. Čiže nechcel som poukázať na Vás - ale na to, že môžeme by svedkami remíz 4.4 pri ôsmych remízach aj teraz...

P.S.
Priznám sa, že doteraz neviem, na čo / koho narážal autor témy Denis Nemšák ;) :-)
Július Gajarský

Odoslaťod Martin Huba Ut Mar 15, 2016 7:14 pm

Julo keby som Ta nepoznal tak by som si myslel ze tu pise pan Prochazka
Obrázok používateľa
Martin Huba

Založený: Ut Feb 12, 2008 8:44 pm

Odoslaťod Július Gajarský Ut Mar 15, 2016 8:24 pm

Martin, nepochopil som, ale OK - nie je to podstatné.
Zaujalo ma to preto, lebo sme na vypadnutie v tej súťaži, kde sa mnou uvedený príklad odohral a aj Denis píše o druhej lige...
(a možno si niekoho pohnevám, ale v lige, kde je väčšina družstiev "Bratislava" a veľmi ich nerozoznávam takáto remíza nebola prvý krát...)

P.S
Keby som Ťa nepoznal tiež by som si myslel, že niektoré Tvoje príspevky po konferencii píše iný pán ;)
Július Gajarský

Odoslaťod Mato Pagerka Ut Mar 15, 2016 9:34 pm

Môžte si vypisovať čo chcete aj so svojimi ligami si mozete vypisovat.

Ide tu o ine. Tato tema je tak nepodstatna ze keby Jablonicky zobral z rozpoctu 20tisic a rozdelil to Sasovi a Ondrovi. Tak by pan gajarsky nakoniec mozno dospel k rieseniu problemu s dorasteneckou ligou.
Mato Pagerka

Založený: Št Nov 12, 2015 8:17 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Súťaže družstiev

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.